Šta je novo?

Izbori 2024

Oni su u stanju da organizuju slob. izbore, mi nismo.
 
U sistemu Harema, kao i u Osmanskom carstvu citava zemlja pripada sultanu. Zemlju je sultanu bog dao na upravljanje.
Nema razlike izmedju javnog i privatnog interesa Sultana.
Zato je cak i sultana moguce podmititi,sklopiti dil sa njime, kao sto je radio M. Obrenovic.
Ako ste pokorni i poslusni ipokazujete divljenje spramSultana imate perspektivu.
Svedoci smo toga svakodnevno.

U germanskom sistemu, zemlja ne pripada Sultanu. Cak i Hitler nije mogao da uzme imovinu Krupp-u i slicnim tajkunima.
Takode, u germanskom sistemu je bitan princip. Videli smo kako ih je vera u princip odvela i u zlocin.
Bitna je i odgovornost, kazne su ostre.
Prnicipi su poznati od vrha do dna.

U Rusiji imamo mesavinu ova dva sistema. Car, samodrzac, upravlja Rusijom kao svojom imovinom. Tako cini i Putin.
Ipak, postoji princip u krugovima elite.


Nas covek ne zeli da preuzme odgovornost.
Nas covek se plasi da ce sistem u Srbiji biti promenjen, da ce nalikovati na taj germanski, u kome ce on morati da bude odgovoran.
To je rezervoar ogromne popularnosti SNS-a. SNS je garancija da ce nas rodjacki sistem opstati.
Statisticki narod nikada nece dozvoliti da Srbija postane uredjena ili pravna drzava.
Oni koji zele da zive u pravnoj i uredjenoj drzavi napustaju Srbiju.
 
Jeste, a zato se i masovno glasalo za Miloševića 1990. god. Hoćemo promene ali samo na papiru. Dok su Poljaci, Česi i Mađari jedva čekali da se reše komunizma, ovde većina nije htela.. Zapravo, htela je, ali da sve ostane isto.

Treba pročitati genijalnu knjigu Slobodana Selenića "Očevi i oci". Mučno, ali veoma poučno..Kako odlikaš, vanserijsko dete, čija je majka Engleskinja, ne može da istrpi podsmehe zavidne okoline, kako počinje da se druži sa dvojkašima i trojkašima, kako se okreće protiv roditelja. Sukob oca i sina zbog ideologije, politika koja razara porodični mir.. Kaljuga srpske političke scene, uvek iste, već dva veka.. itd, itd.
 
Uvek je isto. Ako citate stare hronike o izborima krajem 19. veka u Srbiji, pise se o tome kako pobednici nocu idu da urlaju i razbijaju prozore onima za koje se "zna" da pripadaju pobedjenoj partiji. Onda zastrasujuce osvete pri smenama dinastija. Cak su se i Turci cudili tome. Procitati o Gurgusovackoj kuli i ljudima koji su bili osudjenni na smrt od gladi.

O Glavnjaci, o strahovitim mucenjima politickih protivnika svih vrsta.

Zatim ovo https://www.knjizara.com/Glavnjaca-kao-sistem-Rajko-Jovanovic-159350
https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0023-5164/2018/0023-51641862013J.pdf

Osnovno pitanje je zatso je to tako? Zasto se vlast/ljudi svete jedni drugima tako strasno?
Je li to nesto u vaspitanju ili je ego pojacan iz nekog razloga.

Logika je razumljiva: ako ja ne unistim njih, oni ce mene.
 
Nisam siguran da bi bilo mnogo drugacije da Srbija nije postala socijalisticka zemlja posle II sv. rata.
Ovako je sada, ovako je bilo za vreme komunista, ovako je bilo i za vreme kraljevine.
Ne kazem da smo beznadezan slucaj, vec da postoji neceg, jos do Karadjordja, cega ne umemo da se resimo.
 
Корупција система је свакако отоманско наслеђе које је преживело све режиме и мутирало кроз њих.
 
Postoji ogroman strah kod statisticke vecine da bi nas haremski, rodjacki sistem mogao biti demontiran.
Vucic je uspesno prikazao Djilasa kao nosioca te promene, mada je Djilas lopov kao i oni.
I sada postoji ogroman strah kod statisticke vecine od Djilasa.

Djilas ovo, Djilas ono, pricaju po pijacama.
 
Za naprdnjake, Đilas je veći vladar iz senke nego porodice Buš i Klinton zajedno. 10 godina nije na vlasti a i dalje uspeva da sabotira i koči Srbiju na putu ka napretku i blagostanju. :lol:
 
Ђилас је бабарога за пензионере. И ако и даље конце вуку из тамне сенке прави гробари финансија и економије, Динкић, Ђелић, Влаховић и Лабус.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852425#p852425:2mh0orkd je napisao(la):
Дошљак » Sub Maj 22, 2021 7:24 pm[/url]":2mh0orkd]Ђилас је бабарога за пензионере. И ако и даље конце вуку из тамне сенке прави гробари финансија и економије, Динкић, Ђелић, Влаховић и Лабус.

Bravo!
 
To što vi mislite da je Beograd mnogo drugačiji od ostatka Srbije, to je velika varka. Politikom "tri hiljade za gospođu", SNS lagano pobeđuje i na ovim izborima. Tu je "metro", železnica, nove fasade, novu parkovi... Eto lepih obećanja za novi mandat SNS-u. Da glasam za lažnog oponenta Aleksandra Vučića, ne pada mi na pamet. Nažalost, neću glasati ni sledeće godine, nemam za koga.
 
Pa jeste drugačiji. Zato što su malim sredinama postoje poglavice koji diktiraju sve aspekte života, pa i zaposlenje, otvaranje preduzetništva, nečiji imidž (ili reputaciju) na lokalu... Drugo, ljudi znaju mnogo više jedni o drugima, i prate jedni druge. Vole ovdašnji ljudi to, pogotovu u palankama. To da prate ko šta radi, ko šta priča, ko za koga glasa...

U Beogradu, iz brojnih razloga u koje neću ulaziti, toga je daleko manje. A i ljude više boli uvo za politiku i poglavice.


Što se izbora tiče, ljudi očigledno ne razumeju da su zakoni Srbije napisani tako da neglasanje na izborima de facto znači glas više za pobedničku ili vladajuću stranku. Zato što se to, na kraju računice, vodi kao da onaj ko nije glasao poručuje da nema ništa protiv da vladajuća stranka ostane na tronu. I da ima većinu.
 
iiii upravo otvorim B92, kad tamo čovek poznat po svojoj skromnosti i razumu:


"Bićemo bolji od svih zemalja Evropske unije"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija i Bugarska imaju dosta zajedničkih projekata.

- - -

Vučić kaže da je zadovoljan rastom Srbije, koja je bila najbolja u Evropi uz Litvaniju.

"Ove godine ćemo biti svakako značajno bolji od svih zemalja Evropske unije", rekao je on.


U skladu sa tim će i mnogo više da se ulaže u ovaj kraj, kaže on.

"Imaće mnogo bolju, mnogo bržu prugu, za već dve godine, do sredine 2024. godine ćete moći da idete do Niša, a do kraja 2026. i brzom prugom do Beograda ", rekao je on.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1862268

tenor.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852545#p852545:2wzhtw7e je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Maj 23, 2021 1:55 pm[/url]":2wzhtw7e]Pa jeste drugačiji. Zato što su malim sredinama postoje poglavice koji diktiraju sve aspekte života, pa i zaposlenje, otvaranje preduzetništva, nečiji imidž (ili reputaciju) na lokalu... Drugo, ljudi znaju mnogo više jedni o drugima, i prate jedni druge. Vole ovdašnji ljudi to, pogotovu u palankama. To da prate ko šta radi, ko šta priča, ko za koga glasa...

U Beogradu, iz brojnih razloga u koje neću ulaziti, toga je daleko manje. A i ljude više boli uvo za politiku i poglavice.

U sistemu Harema, sultan/vodja omogucava svojim poslusnicima da budu mali sultani/vodje u svom domenu. To je sustina istocnjackog feudalizma.
Takvi su Palma, Jutka i bezbroj malih sultana po provinciji.
Cak su i upravnici zgrada pravoverni.

Politika je ispunjena spletkama, glasinama, zaverama... Takoje u Turskoj i danas (Erdogan, zavera Gulema, pucevi...)
Ataturk je bio napavio iskorak, ali to je trajalo nekoliko decenija i Turska se pod Erdoganom vraca korenima.
Srbija ima iskljucivo takvu politiku od 1804. do danas. Jednostavno postoji inprint. Turski nacin se toliko primio da Srbija nije uspela da izadje iz islamskog feudalizma. Nece ni izaci. Samo manjina je za promenu tog sistema.

Gledajte turske serije i razumecete danasnju Srbiju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852541#p852541:2p7908o6 je napisao(la):
Koniljo » Ned Maj 23, 2021 1:49 pm[/url]":2p7908o6]To što vi mislite da je Beograd mnogo drugačiji od ostatka Srbije, to je velika varka. Politikom "tri hiljade za gospođu", SNS lagano pobeđuje i na ovim izborima. Tu je "metro", železnica, nove fasade, novu parkovi... Eto lepih obećanja za novi mandat SNS-u. Da glasam za lažnog oponenta Aleksandra Vučića, ne pada mi na pamet. Nažalost, neću glasati ni sledeće godine, nemam za koga.

Tako je. Beograd je samo najvece selo u Srbiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852548#p852548:g3r5kcjt je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Maj 23, 2021 8:11 am[/url]":g3r5kcjt]iiii upravo otvorim B92, kad tamo čovek poznat po svojoj skromnosti i razumu:


"Bićemo bolji od svih zemalja Evropske unije"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija i Bugarska imaju dosta zajedničkih projekata.

- - -

Vučić kaže da je zadovoljan rastom Srbije, koja je bila najbolja u Evropi uz Litvaniju.

"Ove godine ćemo biti svakako značajno bolji od svih zemalja Evropske unije", rekao je on.


U skladu sa tim će i mnogo više da se ulaže u ovaj kraj, kaže on.

"Imaće mnogo bolju, mnogo bržu prugu, za već dve godine, do sredine 2024. godine ćete moći da idete do Niša, a do kraja 2026. i brzom prugom do Beograda ", rekao je on.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1862268

tenor.gif


Ali ovde nista nije pogrijesio. To je izvuceno iz konteksta i uopste ne pise u cemu smo mi to najbolji. Mozda u kosarci, pecanju, skoku u dalj... Govori o rastu ekonomuje i cinjenica je da imamo najbolji rast u evropi, i ako se nastavi ovakav rast do 2025 sto je vrlo moguce, Vucic ce sigurno jos 5 godina biti apsolutni vladar Srbije.

On je kao obecao tih 900e prosjecnu platu 2025. Sta mislite ako ipak ne bude 900, nego 800? Ili 700? Koliko mala plata mora da bude 2025 da bi narod rekao, e ovo ne ide ovako, moramo da mijenjamo. A 700e ce sigurno biti ako ne pocne neki rat do tad.
 
Kad čujem "najbolji rast u Evropi", nije mi dobro. To je verovatno najslabije shvaćena izjava od kad SNS vlada, i stalno se vadi iz konteksta i s'njom namerno pogrešno barata :violina:
 
Čeda Ganci je danas u velikoj milosti Gospodara.

Da bi smo dopbro razumeli mehanizam vlastu u Haremu, pogledajmo slucaj SNS funcionera Jovičića sa Palilule. Onej neprasno uhapsen zbog korupcije, ali ta korupcija je bila ponata odranije i nije smetala Gospodaru.
Godpodaru je zasmetalo stoje isti bio protiv ulaska Sapica u redove SNS-a.

Kakav je Gospodar, takav je i narod. Kriminal nikome ne smeta, ali uvredu Gospodara osudjuju svi.
 
Ma narod je beznadežan slučaj. Moj savet vam je da odete iz ove zemlje, naravno, ako ste još uvek mladi i imate šanse za tako nešto. Bolje u inostranstvu da održavate gradsku kanalizaciju nego da ovde budete direktor u državnom preduzeću. Veća je čast tamo raditi i biti deo normalnog društva nego živeti u ovom paklu.
Nije ovo nikakva demonizacija Srbije, ovo je istina. Mi smo obična katastrofa od društva.
Kakva je omladina u Srbiji? Ko su idoli omladine? Ako su to Ceca, Kristijan, Arkan i slični, onda Srbi treba da nestanu.
Prolazim ulicom svakodnevno i uočavam da su mladi ljudi nenormalno bahati, nevaspitani, bezobrazni, nekulturni. Ko je kriv za to? Gde su im roditelji? Šta se emituje na televiziji?
Vučić je ogledalo naroda. On je čak i kulturan, obrazovan, vredan itd... Zašto narod nalik njemu ne čita knjige? Zašto se ne ugledaju na svog idola bar u nečemu što je pozitivno?
Ne znam čemu fascinacije Šapićem na Novom Beogradu. Šta je on uradio za grad? Možda je on nastavljač partijskog zapošljavanja pa se narodu sviđa. Moguće da je to.

Sve u svemu, nema ova država nikakvu perspektivu. Me bih voleo da mi deca odrastaju u ovakvom društvu.
Moguće da smo svi precenili ovaj narod.
 
Danas na TVu naletim na prilog jedne televizije koja je otišla u Jagodinu i na ulici pitala tamošnje građene šta misle o skandalu sa Palmom.

Jedna grupa kaže ''ne znam ništa, ne bih da komentarišem''. Druga grupa kaže ''ne ne, o gospodinu Markoviću sve najbolje, on je najbolji gradonačelnik koga smo imali''. Treća grupa kaže ''ma bolje i on nego Đilas''.

Ja gledam to i mislim se u trenutku ''pa dobro, ništa onda, nek vas i dalje jaše kad vam je toliko dobar''. :lol: :violina:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855841#p855841:3bxnwnig je napisao(la):
Koniljo » Sat Jun 05, 2021 10:10 pm[/url]":3bxnwnig]Ma narod je beznadežan slučaj. Moj savet vam je da odete iz ove zemlje, naravno, ako ste još uvek mladi i imate šanse za tako nešto. Bolje u inostranstvu da održavate gradsku kanalizaciju nego da ovde budete direktor u državnom preduzeću. Veća je čast tamo raditi i biti deo normalnog društva nego živeti u ovom paklu.
Nije ovo nikakva demonizacija Srbije, ovo je istina. Mi smo obična katastrofa od društva.
Kakva je omladina u Srbiji? Ko su idoli omladine? Ako su to Ceca, Kristijan, Arkan i slični, onda Srbi treba da nestanu.
Prolazim ulicom svakodnevno i uočavam da su mladi ljudi nenormalno bahati, nevaspitani, bezobrazni, nekulturni. Ko je kriv za to? Gde su im roditelji? Šta se emituje na televiziji?
Vučić je ogledalo naroda. On je čak i kulturan, obrazovan, vredan itd... Zašto narod nalik njemu ne čita knjige? Zašto se ne ugledaju na svog idola bar u nečemu što je pozitivno?
Ne znam čemu fascinacije Šapićem na Novom Beogradu. Šta je on uradio za grad? Možda je on nastavljač partijskog zapošljavanja pa se narodu sviđa. Moguće da je to.

Sve u svemu, nema ova država nikakvu perspektivu. Me bih voleo da mi deca odrastaju u ovakvom društvu.
Moguće da smo svi precenili ovaj narod.

Svašta nešto si napisao. Prost odlazak u inostranstvo nije rešenje za svakoga po mom mišljenju. Izjavu i poredjenje sa komunalnim preduzećem ne bih ni komentarisao. Veća je čast ostati na zemlji svojih predaka i biti gazda na svom imanju nego raditi u bilo kojoj šklj firmi u inostranstvu.

Mi možda nismo na zadovoljavajućem nivou kao društvo, ali nismo ni katastrofa.

Omladina u Srbiji se ne razlikuje mnogo od omladine na zapadu. Ovde(inostranstvo) su im uzori Mocart, Ajnštajn,.... a omladina je nadasve kulturna i prosvećena #sarkazam

Ova država svakako ima perspektivu. Nalazi se na takvom mestu da potencijala ima na svakom koraku. Mentalitet naroda je ono što bi se moralo promeniti.
 
Ova mala vest nam govori o tome kakvi ce ubuduce biti izbori u Srbiji.
Verujte, to ne smeta ni vecini stanovnika Srbije ni zapadnim "uzor" demokratijama.

https://www.danas.rs/politika/udruzenje ... -izborima/

Избори у Месној заједници Градац, јединој у општини Рашка, где је један опозициони кандидат освојио мандат, поништени су. Из Локалног фронта Рашка, наводе да су избори у недељу одржани тако да грађани о њима нису обавештени, да је било пријављених кандидата из владајуће Српске напредне странке тачно толико колико је у саветима било места за која су се надметали.



takodje

politikolog Stevan Vlajić smatra da će se Vučićev lični rejting „apsolutno“ uvećati zbog slučaja Jovičić.

To je znak koliko se u Srbiji vole autoritativni vladari i zaista se veruje da i ti vladari nemaju nikakve veze sa koruptivnim radnjama svojih podređenih. Dakle, povećaće mu se rejting, a sve liste SNS ionako već nose njegovo ime. Neće ova afera preterano potresti Vučića, ali može da animira opoziciju, budući da postoje trvenja u mesnim odborima SNS u Beogradu, i to treba iskoristiti. Ipak, ništa od toga neće se negativno odraziti na rejting lidera naprednjaka, naročito ne na nivou Srbije, konstatuje Vlajić.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855881#p855881:303lb78c je napisao(la):
milaki990 » Sub Jun 05, 2021 11:43 pm[/url]":303lb78c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855841#p855841:303lb78c je napisao(la):
Koniljo » Sat Jun 05, 2021 10:10 pm[/url]":303lb78c]Ma narod je beznadežan slučaj. Moj savet vam je da odete iz ove zemlje, naravno, ako ste još uvek mladi i imate šanse za tako nešto. Bolje u inostranstvu da održavate gradsku kanalizaciju nego da ovde budete direktor u državnom preduzeću. Veća je čast tamo raditi i biti deo normalnog društva nego živeti u ovom paklu.
Nije ovo nikakva demonizacija Srbije, ovo je istina. Mi smo obična katastrofa od društva.
Kakva je omladina u Srbiji? Ko su idoli omladine? Ako su to Ceca, Kristijan, Arkan i slični, onda Srbi treba da nestanu.
Prolazim ulicom svakodnevno i uočavam da su mladi ljudi nenormalno bahati, nevaspitani, bezobrazni, nekulturni. Ko je kriv za to? Gde su im roditelji? Šta se emituje na televiziji?
Vučić je ogledalo naroda. On je čak i kulturan, obrazovan, vredan itd... Zašto narod nalik njemu ne čita knjige? Zašto se ne ugledaju na svog idola bar u nečemu što je pozitivno?
Ne znam čemu fascinacije Šapićem na Novom Beogradu. Šta je on uradio za grad? Možda je on nastavljač partijskog zapošljavanja pa se narodu sviđa. Moguće da je to.

Sve u svemu, nema ova država nikakvu perspektivu. Me bih voleo da mi deca odrastaju u ovakvom društvu.
Moguće da smo svi precenili ovaj narod.

Svašta nešto si napisao. Prost odlazak u inostranstvo nije rešenje za svakoga po mom mišljenju. Izjavu i poredjenje sa komunalnim preduzećem ne bih ni komentarisao. Veća je čast ostati na zemlji svojih predaka i biti gazda na svom imanju nego raditi u bilo kojoj šklj firmi u inostranstvu.

Mi možda nismo na zadovoljavajućem nivou kao društvo, ali nismo ni katastrofa.

Omladina u Srbiji se ne razlikuje mnogo od omladine na zapadu. Ovde(inostranstvo) su im uzori Mocart, Ajnštajn,.... a omladina je nadasve kulturna i prosvećena #sarkazam

Ova država svakako ima perspektivu. Nalazi se na takvom mestu da potencijala ima na svakom koraku. Mentalitet naroda je ono što bi se moralo promeniti.

Na zapadu covek zivisa strahom od otkaza i hipoteke.
U Srbiji to isto plus strah od komsija, rodjaka, vlasti i drzave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855841#p855841:1i02s6sc je napisao(la):
Koniljo » Суб Јун 05, 2021 10:10 pm[/url]":1i02s6sc]Ma narod je beznadežan slučaj. Moj savet vam je da odete iz ove zemlje, naravno, ako ste još uvek mladi i imate šanse za tako nešto. Bolje u inostranstvu da održavate gradsku kanalizaciju nego da ovde budete direktor u državnom preduzeću. Veća je čast tamo raditi i biti deo normalnog društva nego živeti u ovom paklu.
Nije ovo nikakva demonizacija Srbije, ovo je istina. Mi smo obična katastrofa od društva.
Kakva je omladina u Srbiji? Ko su idoli omladine? Ako su to Ceca, Kristijan, Arkan i slični, onda Srbi treba da nestanu.
Prolazim ulicom svakodnevno i uočavam da su mladi ljudi nenormalno bahati, nevaspitani, bezobrazni, nekulturni. Ko je kriv za to? Gde su im roditelji? Šta se emituje na televiziji?
Vučić je ogledalo naroda. On je čak i kulturan, obrazovan, vredan itd... Zašto narod nalik njemu ne čita knjige? Zašto se ne ugledaju na svog idola bar u nečemu što je pozitivno?
Ne znam čemu fascinacije Šapićem na Novom Beogradu. Šta je on uradio za grad? Možda je on nastavljač partijskog zapošljavanja pa se narodu sviđa. Moguće da je to.

Sve u svemu, nema ova država nikakvu perspektivu. Me bih voleo da mi deca odrastaju u ovakvom društvu.
Moguće da smo svi precenili ovaj narod.

Мој савет је да се ваша генерација покрије ушима и не шири неосновани дефетизам јер вас је време прегазило

Једног дана ћу направити целоукупан пост на ову тему али гледано са чисто надисторијског, дугорочног аспекта, Србија малтене да не може да се не развија и напредује. Два најважнија фактора за развој једног друштва су:

1. Близина / утицај друге (развијене) цивилизације и
2. Међународне претње

1. Мислим да не морам да ово објашњавам зашто би Србија на самим вратима ЕУ била под снажним утицајем управо најразвијеније цивлизације данашњице, па чак и да није на себи преузела одговорност да ће се усклађивати са истом. Огроман подстицај за развој након ослобођења од Турака су били млади који су се школовали у Европи и као такви били у реткој прилици да искусе то друштво, сада је то експоненцијално повећано и не тиче се ни само младих већ свих са приступом интернету (иако је утицај најјачи наравно ако се дословно граничиш са малтене свих страна са таквом цивилизацијом)

2. Међународне претње се првенствено односе на стваран (или доживљен) осећај опасности од суседа и страних сила; да ће народ бити угрожен ако економски и технолошки "не држи корак" са осталима. Нама је то дубоко усађено као императив због свега што се дешавало и дешава се, то је уједно добрим делом и корен толико јаког национализма код нас (и на Балкану генерално).

Самим тим, није изненађујуће да се Србија економски, институционално и друштвено убрзано развија и стабилизује. Буквално не постоји метрика по којој Србија није напредовала у последњих 10 година, ако вас интересује слободно ме питајте за доказе и изворе. Стопа убистава се смањује, проценат образовања расте, економски раст и БДП по глави становника се поправљају, животни стандард напредује, ваздух је чистији и мање људи умире због његовог загађења, животни век је дужи, индекс људског развоја је на свом историјском врхунцу и брже се повећава од већине суседа, просечна висина становништва је већа (што је заправо одличан показатељ здравственог стања, ухрањености популације и екологије ), цела земља је далеко економски компетитивнија и друштво толерантније него што је било. Чак је и еколошки далеко напредовала ма шта се причало. Чак постоје и јако охрабрујући демографски подаци будући да нам се миграциони јаз полако затвара (по неким изворима већ сада се више људи досељава него одсељава) а стопа фертилитета и природног прираштаја се стабилизују (потенцијално чак и расту ако је веровати википедији).

Eво га један мало свеобухватнији пресек који гледа јако пуно метрика за развој друштва и економије:

http://www3.weforum.org/docs/WEF_GCR_Report_2011-12.pdf
http://www3.weforum.org/docs/WEF_TheGlo ... rt2019.pdf

По њему је Србија за неких 8 година успешно престигла једно 20 земаља у свом развоју (46 ако гледамо само снагу институција). Погледајте конкретне метрике за оба фајла (на 314. и 499 страни респективно). Да ово долази само од њих па и да има простора за сумњу али заправо сви домаћи и међународни показатељи су доследни и указују на исто а то се све и поклапа са поменутом надисторијском логиком и стварношћу.

Овде људи имају изузетно кратко памћење и тенденцију да романтизују прошлост што потпуно криви слику о стварној ситуацији и напретку. Поготово када долази од старијих људи који (из неког мени непознатог разлога када су у питању бумери) и даље имају јако значајан културни утицај на младе.

Да ли Србија може и треба да се друштвено развија брже него сада? Апсолутно. Бугарска је далеко успешнија у томе и Хрватска је била у периоду 2000-2010.Што се брже развијамо то нам је боље са сваког могућег аспекта. Да ли је тачно да се ситуација погоршава или да је безнадежна? Апсолутно не. Већ 21. годину имамо скоро линеаран раст и развој нашег друштва који је по скоро свим метрикама одавно превазишао стање пре колапса деведесетих година.

Ја стварно не знам да је Аркана (или генерално криминалце/ратне злочинце) ико у Србији идолизовао или помињао у позитивном смислу неких 20 година. Ако ишта, радикали и братија су изгубили и последњу трунку кредибилитета међу десничарском омладином због СНС-а и преласка у проевропски табор без икога да заиста попуни ту празнину. Нама је тренутна "независна, радикална десница" Бошко Обрадовић који једва да прелази цензус и залаже се (начелно) за демохришћански конзервативизам, масивно хапшење криминалаца, права радника и породицу. Цеца је реално сложена фигура коју генерално људи воле због музике а не због неких анти-цивилизацијских квалитета или мишљења која пропагира. Слично је са свим естрадним уметницима и уметницама који су заправо јако блиски европским и америчким колегама и колегиницама. По чувеним Ураганкама су самопроглашени "интелектуалци" пљували на све стране како су некултурне и срамота да се покажу на евровизији да би по гласовима публике из Европе биле на 9. месту од скоро 40. Има у културолошком снобизму јако пуно ствари за откпати и анализирати са социолошког аспекта али не бих сада залазио у то oвај видео се по мени бави јако добро том темом иако се не слажем са доста ствари које каже и то није једини фокус(https://www.youtube.com/watch?v=jD-PbF3ywGo). Просто, свако ко мисли да омладина у Србији културолошки заостаје за Западом јако, јако дуго није био на Западу.

Једини аспект који ја стварно могу да кажем да примећујем погоршање јесте чињеница да је наше друштво сада у одређеном смислу "пуштено са ланца" због свих тих промена и има јако пуно појединаца без интерног моралног компаса који не умеју да се носе са таквом индивидуалном слободом. Ми смо друштво које је засновано на срамоти а не на кривици као нпр. Скандинавија и самим тим када се елемент срамоте елиминише добар део популације просто изгуби компас и бригу о ефектима својих (не)дела. То је најочигледније у Београду као огромном граду где нема малограђанских механизама контроле (шта ће да каже село) али је и то нешто што ће се временом побољшавати са јачањем институција и јачањем индивидуализма и саможивости (што бих ја трпео туђи безобразлук кад ми није у интересу). Чак и сада, приметићете да су малтене сви "контраверзни бизнисмени", корумпирани чланови партије и генерално штетни чланови друштва средовечни или старији, људи одрастали у друштву где је морал био оно што ти систем каже да је морал, потпуно неспремни за постмодернизам и индивидуалну слободу.

Још један значајан фактор ту је просто промена морала коју старији људи доживљавају као његов колапс. Тврдио бих да су млади данас једнако опседнути тиме шта је морално исправно као и њихови родитељи и бабе и деде, само су се моралне вредности промениле са поштовања традиције на поштовање туђих живота и права. Људи обично не размишљају о томе али та "разуларена политчка коректност" је и сама по себи врста друштвеног морала. Поштовање етничких и верских мањина, геј и транс особа, феминизма и права жена, особа оболелих од наркоманије итд. су ствари које су сада далеко заступљеније него осамдесетих година, ма шта ко рекао. Мени је мало смешно да људи који су водили главну реч у време када смо се клали по Босни са суседима сада соле памет како је наше друштво неморално зато што девојке пију алкохол и носе кратке сукње.

Но, како је ово првенствено политичка тема рекао бих да раст демократије скоро никада није линеаран, поготово у случајевима непревазиђених економских криза, пандемија и међународних тензија генерално. Већи део Европе је сам по себи доживео проклизавање демократије, чак и веће него Србија. Вучић је просто искористио политички вакум који је настао и преостали титоистички менталитет (махом старије) популације али чак ни то није нешто апокалиптично. Историјски то се готово увек дешавало (погледајте само Рузвелта у Америци после Велике депресије). Све што се сада дешава се (култ личности, аутократија, недостатак ефективног вишестраначја и смењивости власти, партократија, недостатак слободе медија итд.) дешавало и нпр. током "златног периода Југославије" па нико тада није тврдио да друштво пропада. Штавише, из мог искуства, управо они који инсистирају на ширењу дефетизма и аутошовинизма сада тај период гледају као неки непревазиђен идеал, златно доба нашег друштва где је све било савршено.

И за крај, демократија се не развија од врха ка дну, она не долази од државе него од народа. По мени је екстремно значајно што се све више и више људи буне против власти и протествују против разних потеза и што је још важније, успешно се и изборе за правду. Малијев докторат, сеча Кошутњака, протест фриленсера, реке Старе планине, протести против полицијског часа летос, протести студената против слања кући за време пандемије и затварања домова итд. итд. су само неки од протеста који су уродили плодом а то је екстремно важно јер охрабрује народ да изађе и бори се за своја права и гради културу демократије у друштву.

Не брине мене уопште Вучић ни демократија ни економија, брине ме токсично ширење лажи, дефетизма и аутошовинизма међу младима који не знају за боље и одрастају у уверењу да немају другог избора осим да беже из своје домовине јер пропада што представља ризик да постане самоиспуњавајуће пророчанство. Не велики али је много озбиљнији ризик од тога да ли ће цело друштво пропасти због актуелног политичког режима.
 
Vrh