Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

Ono kada uskim uličicama proteruješ off road vozila šira od same ulice i vozila za auto - moto trke, kao da voziš reli, a upravljačke sposobnosti su ti takve da ni trotinet na sopstveni pogon ne bi mogao da proteraš a da ne zvekneš neki parkirani auto.​
 
Ulica udara pravo na kapiju išao je njom ne ovom paralelnom sto se vidi na fotki
Znam. I u toj ulici ne možeš da razviješ tu brzinu a da ne ideš malo malo cik cak.

IMG_7757.jpeg
 
Juče jedan ušao u jednosmernu ulicu kod vuka, i ide na mene, i traži da se pomerim kako bi prošao. Ja ga pitao zašto to radi, jel ga mrzi da ode u krug tamo gde je pošao, kaže izvini nisam odavde i ne znam ove ulice.... Danas svako ima vozačku dozvolu...
 
Juče je bila anketa na srpskom Redditu, koja navigacija je najbolja, ubedljivo prvo mesto ima Google Maps, a znate i sami kakav je kvalitet i ažurnost iste.

Kad se uzme u obzir da naši vozači voze slepo verujući istoj, dobro nema i češćih uletanja u suprotnom smeru.
 
Ako je to tačno to je stvarno katastrofa jer je gmaps ubedljivo najneažurniji od svih.
Samo waze!
 
Činjenica je da ima mnogo bahatih i mnogo nesposobnih za vožnju. Ali činjenica je i da su neke ulice ovde krajnje debilno regulisane i uređene. Postoje ulice, jednosmerne i sa jednom trakom, koje su jednosmerne čas u jednom, čas u drugom smeru. Zatim neke veće ulice koje su tako regulisane da nemaš skretanje bilo kuda nego moraš da znaš napamet svaku ulicu i traku u gradu ako želiš da od te i te tačke dođeš do te i te. Ajde da to makar donisi bolji protok saobraćaja, ali ne bih rekao, pošto su zastoji postali norma svuda. Pogotovu sa ovim novim "pametnim semaforima" i potpunim ubijanjem zelenih talasa.
 
Ako je to tačno to je stvarno katastrofa jer je gmaps ubedljivo najneažurniji od svih.
Samo waze!

Od 2013. vlasnik Waze-a je Google i koristi slične mape i podatke na koje korisnici dodaju svoje inpute. Doduše Waze ima drugačiji algoritam i fokus kod izračunavanja rute, dok su fokus Google mapa - reklame i lokalni biznisi.

Ako hoćeš drugačiju i precizniju mapu ili koristi fabričku navigaciju ugrađenu u auto (najčešće Tom Tom mapa) ili Here Maps app (takođe, često se koristi kao fabrička mapa). HERE ima i dobar offline mod, jer mu je primarni cilj - auto navigacija.

Google je najbolji, ako ideš peške negde i tražiš neku firmu ili restoran - velike su šanse da je taj lokalni biznis već ima svoju lokaciju na mapi sa slikama i puno drugih podataka. To nemaš na HERE mapama.
 
Poslednja izmena:
Vlasnik Waze-a je Google i koristi iste mape na koje korisnici dodaju svoje inpute.

Ako hoćeš drugačiju mapu ili koristi fabričku navigaciju ugrađenu u auto (najčešće Tom Tom mapa) ili Here Maps app (takođe, često se koristi kao fabrička mapa).
svaka promena se na waze-u odrazi u roku od odmah dok na gmaps prolazi vreme bez da se ažurira..
Primer jednosmerne ulice po blokovima koje su takve vec duze vreme dok su na gmaps i dalje dvosmerne, pa evo poslednji primer sa produzetkom BZĐ koji se na waze-u pojavio u kratkom roku dok ga na gmaps još uvek nema, itd...

I here i tomtom su ok mape i svakako bolji izbor od gmaps (ako se redovno azuriraju preko neta) ali meni je waze najbolji zbog upozorenja o pandurima i zastojima u real time-u na vaznim pravcima gde prolazi dosta korisnika iste (naravno da ne ucekujem istu uslugu na putu mojmilovo - pizdinci)
 
svaka promena na waze-u se odrazi u roku od odmah dok na gmaps prolazi vreme bez da se ažurira..
Primer jednosmerne ulice po blokovima koje su takve vec duze vreme dok su na gmaps i dalje dvosmerne, pa evo poslednji primer sa produzetkom BZĐ koji se na waze-u pojavio u kratkom roku dok ga na gmaps još uvek nema, itd...
I here i tomtom su ok mape i svakako bolji izbor od gmaps (ako,sw redovno azuriraju tj ako su povezane online) ali meni je waze najbolji zbog upozorenja o pandurima i zastojima u real time-u na vaznim pravcima (naravno da ne ucekujem istu uslugu na putu mojmilovo - pizdinci)

Da, to je tako zato što je od početka koncept Waze-a da korisnici šalju svoje inpute, posebno o radarima i sl.

Naveo si me sada da opet dam šansu Waze-u u kolima kada korisim Apple CarPlay. Obično pustim Google Mapu, jer satellite view izgleda odlično na velikom ekranu u autu: puno bolje od fabričke Mercedes-ove navigacije koja je kod nas samo siva. Ipak, kada putujem autoputem - uvek koristim fabričku.
 
Ljudima je najlakši pristup Google Mapama te ih najviše koriste, počev od mene samog.

Barem za te jednosmerne je lako, prate se znakovi i nema problema..
 
Da, to je tako zato što je od početka koncept Waze-a da korisnici šalju svoje inpute, posebno o radarima i sl.

Naveo si me sada da opet dam šansu Waze-u u kolima kada korisim Apple CarPlay. Obično pustim Google Mapu, jer satellite view izgleda odlično na velikom ekranu u autu: puno bolje od fabričke Mercedes-ove navigacije koja je kod nas samo siva. Ipak, kada putujem autoputem - uvek koristim fabričku.
Ja gmaps i gledam samo u satellite view ono drugo mi je kao jeres,
i redovno nju puštam i gledam osim u slučajevima kad mi treba preciznost i real time info...

Za auto put i vaznije puteve kao i preko koristim waze, tu i tamo bude neka greskica ali nista strasno, na primer one portale na autoputu gde su kamere za srednju brzinu waze tumači kao speed cams...
 
Bitno da meni jednom napisaše kaznu od 20k, jer sam stao na pešački preko slepog koloseka na Bogosloviji, jer pazi sad, ugrožavam bezbednost pešaka.

Al zato u centru grada, staju braća po prometnim pešačkim prelazima, stazama za pešake, blokiraju tramvaje, ljudi u kolicima ne mogu da prođu...

Al nekako se uvek uhvate za neke benigne prekršaje.

Govna milicionerska.
 
Bitno da meni jednom napisaše kaznu od 20k, jer sam stao na pešački preko slepog koloseka na Bogosloviji, jer pazi sad, ugrožavam bezbednost pešaka.

Al zato u centru grada, staju braća po prometnim pešačkim prelazima, stazama za pešake, blokiraju tramvaje, ljudi u kolicima ne mogu da prođu...

Al nekako se uvek uhvate za neke benigne prekršaje.

Govna milicionerska.
Kako si ti ovde zrtva? :ROFLMAO: Napravio si prekrsaj i dobio kaznu, kamo srece da je uvek tako.
 
Vrh