Ne bi smell u svakom ozbiljnoj drẓ̌avi. Generalno, treba da se donese prvo planski akt (prostorni plan posebne namene), zatim na osnovu toga idu lokacijski uslovi, lokacija dozvola, građevinsla dozvola, prijava radova I na kraju upotrebna dozvola. Svakoj dozvoli prethode projekti (idejni, za građevinsku dozvolu, za izvođenje), ugovori o izvođenju radova, ugovori o o nadzoru, reṣ̌enja o postavljanju odgovornog izvođača, nadzora, ugovori o finansiranju (crediting I sl.) ili se opredeljuju sredstva u Zakonu o bužetu...
Procedura dolaženja do izvođača i nadzora u normalnim pravnim državama vrṣ̌I se kroz tendersku proceduru. Međutim, prethodna vlast je joṣ̌ stvorila sa nekoliko zemalja ugovori i zakonski okvir da se za "jako bitne projekte" izbegne tenderska procedura i dodele poslovi izgradnje stranim kompanijama iz pojedinih država bez tendera. O zloupotrebama svih tih procedura ne moram da piṣ̌em, to su notorne činjenice.
A poenta je da za ovaj projekat (Požega- Kotroman) joṣ̌ nemamo planski akt. On se objavljuje u sluẓ̌benom glasniku. Kontrola svega je relativno je jednostavna kroz Službeni glasnik, registered građevinskih dozvola, GIS-ove itd.