Šta je novo?

Arheološka istraživanja i prezentacije

Naopako, pa zar nije urađeno to istraživanje do sada?
Je li moguće da su toliko neodgovorni?

Jesu neodgovorni. I čak krše zakon. Uslovi za njihov sopstveni projekat jasno kažu da prvo mora da se uradi arheološko istraživanje da bi se uopšte znalo šta tu može ili ne može da se radi.
 
Poslednja izmena:

Svaka čast. Izuzetno detaljan i dobro obrazložen rad. Sad najzad imamo osnovni materijal za planiranje daljih istraživanja i kasnije planove za rekonstrukciju i prikaz ovog dela tvrđave. Uvek mi je smetalo što u savremenoj percepciji istorije Beograda u glavama Beograđana bukvalno fali pola tvrđave i bivšeg gradskog naselja, i to baš njegov glavni civilni deo sa pristaništem koji je bio ispod sada vidljivog dela tvrđave, pored reke. To je ogromna i važna praznina, nešto što mora da se delimično rekonstruiše i prikaže, a ovakvo istraživanje je neophodni korak ka tome.
 
Arheološka istraživanja priobalnog bedema bi trebalo da počnu uskoro.
Arheološka istraživanja se obavljaju onda kada investitor pribavi novac.
 
Da li to znači da je novac obezbeđen?
 
Pitam sada kao potpuni amater, ali zainteresovan za unapređenje tog prostora... Vaše mišljenje o obnovi hrama Uspenja presvete bogorodice i Mitropolijskog dvora?
Kolko shvatam obe građevine bile su impozantne... verujem da se raspoloživih podataka o temeljima mogu rekonstruisati originalni gabariti oba objekta, pa čak i izgled same crkve... bio bi to jedan lep detalj koji baš nedostaje tom delu grada.
 
Ne znam sa sto posto sigurnosti da je novac obezbeđen, ali znam da se vrše pripreme da počne u februaru.
Koliko znam postoje elementi za rekonstrukciju Mitropolije. Najveći problem je, po mom mišljenju namena, kada bi se zgrada rekonstruisala.
Tu se pojavljuju realni problemi. Zgrada pod krovom, u kojoj bi se organizovao boravak ljudi po bilo kojoj osnovi, trebalo bi da ima vodovod, kanalizaciju, grejanje, struju, rashladne uređaje. Svi ti moderni sadržaji i njihove instalacije remete autentičan izgled objekta, i zahtevaju da se prokopa veći deo Donjeg grada, da bi se sa takvim instalacijama stiglo do Mitropolije.
Mi već imamo moderne objekte koji zvrje prazni, a u funkciji su prezentacije BT. Mislim na vizitorski centar pored Kule Nebojše.
 
Da, dobar argument... to mi na prvu nije palo na pamet.
Ne toliko što bi "remetilo autentičan izgled objekta" jer to je nemoguće, na kraju krajeva imaš kanalizaciju u struju gore na tvrđavi pa i to remeti autentičnost, ne možemo da se vratimo u srednji verk.

Veći je problem što bi se kopanjem rovova za instalacije možda oštetilo nešto dole ispod u zemlji, što nije identifikovano istraživanjema do sada.
Da ne govorim galamu u medijima koja bi se stvorila.

Sa druge strane, mislim da bi ta dva objekta sjajno legla u celom tom ambijentu.
Pogotovo noću sa dobrim osvetljenjem... izgledalo bi svetski...
 
Vrh