Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

@montezuma
Moj apel je da se proveri pre nego što se ustvrdi. Forum itekako trpi od olakih, paušalnih, subjektivnih i sl. tvrdnji. Ni ja ni ti nismo okačili nešto što potkrepljuje tvoju prvobitnu pretpostavku.

Obaška što mislim da je pisanije kolege na čiju si se tezu nadovezao, "gazda je uspeo da nas ubedi...pa smo izgubili poverenje u sami sebe", vrlo diskutabilno na više načina. 🤨

Sada stvarno, kraj off-a.
 
Da, to je ključan podatak - što je neki kafedžija odustao od lokala...
Немој да си безобразан. Кључни податак је да још немају употребну дозволу за дограђени део нити адекватан ППЗ пројекат и да им зато годину и по дана стоји 10+ неотворених локала тамо.

Други кључни податак је да сам по доступним изводима из пројекта и техничким решењима видео више позиција где су по правилу ишли на најјефтинија решења, да је сами пројекат лош, да нема покретних или макар обичних косих рампи за долазне путнике са стајанки, да тамо где имају лифтове и покретне степенице обично нису у функцији па долазни путници морају на ниво 3 са све коферима обичним степеницама.
 
Немој да си безобразан. Кључни податак је да још немају употребну дозволу за дограђени део нити адекватан ППЗ пројекат и да им зато годину и по дана стоји 10+ неотворених локала тамо.

Други кључни податак је да сам по доступним изводима из пројекта и техничким решењима видео више позиција где су по правилу ишли на најјефтинија решења, да је сами пројекат лош, да нема покретних или макар обичних косих рампи за долазне путнике са стајанки, да тамо где имају лифтове и покретне степенице обично нису у функцији па долазни путници морају на ниво 3 са све коферима обичним степеницама.

Opet, kakve to veze što kasne nekakvi kafići ima sa bilo čime drugim? Nemaju upotrebnu dozvolu, ne čudi me, imajući u vidu da su konstantno meta inspekcija. Može biti možda zbog toga. Kome je to bitno. Meni ne odgovara što Business Club nije pipnut i renoviran ko zna koliko i što se u njega sada ulazi praktično iz WC-a, ali to ne znači da je projekat loš. Ima pored Air Serbia Premium Lounge, pa idem tamo.

Rađena je dogradnja na postojeći aerodrom i moralo je biti nekih kompromisa. Napiši šta je to konkretno u projektima koje si, kako kažeš, video loše.

To što lift nije u funckiji (putujem često, nisam primetio), može u ponedeljak da se promeni i da isti proradi - to ne znači da je projekat loš. Ne razumem šta pričaš.

PS: I niko nije bezobrazan, osim možda tebe sa takvim tonom i ophođenjem.
 
Poslednja izmena:
Verovatno pošto je nesnosna gužva na aerodromu ili se nešto nisu dogovorili.
Mada, slično je bilo par meseci u Tel Avivu, pa ponovo može u oba Dan Lounge-a sa svim tim programima.
 
Плафон, подови и расвета су најјефтинији могући.
Трећи ниво за долазне путнике је обичан набуџени ходник од сендвич панела са тек понеким прозором. А претходно се пењеш обичним степеницама до тог нивоа јр покретне степенице (ако су их уопште и извели у гејтовима, ја их не видех иако су у пројекту) нити лифтови не раде. А косих пешачких рампи које су стандард на скоро свим новим терминалима на гејтовима наравно нема. Дакле, први утисак је да се ради о Темпу Вилине воде а не о главном аеродрому европске државе. Дроп-оф изгледа као аутокоманда а улазни хол је дубок целих 6 метара и тек што си ушао на нешто што споља личи на ружну аутобуску станицу имаш ту критичну конфликтну тачку и очајно позициониране покретне степенице ка пасошкој које су одмах уз фасаду, тик до улаза.

Пројекат је лоше и изведен и вођен. То што нов дограђени део главног инфраструктурног објекта нема употребну дозволу нити завршену техничку документацију је скандал највишег ранга и то је законски минимум који је онај који је водио пројекат морао да испуни. Понављам, законски минимум, дакле нема говора о никаквом квалитету (вођења) пројекта кад ни оно што је прописано законом не могу да испуне. А било је и огромних инжењерских пропуста (омашио геометар висину Ц фингера за 15цм). Буквално кључну ствар коју није смео да зезне је зезнуо.
 
Poslednja izmena:
OK, mislio sam da pričaš na osnovu nekakvih projekata i argumentovano, ali u redu imaš neki svoj stav i mišljenje, a forum služi za razmenu stavova.
 
Opet vandredno sletanje na Teslu
Screenshot_20240115-083640.png
 
Mi smo juce rano ujutru otisli nazad za US,prvo do AMS jutranjim letom u 06:00.
Nije bilo guzve, a ipak i dalje na pasoskoj kontroli ni "Dobro jutro" ni "Srecan put" ne umeju da kazu.
Nismo imali kanjenje, sve na vreme. Ali i dalje ne mogu da verujem koliko dugo traju radovi na terminalu i da prepravljaju neke stvari koje su i prosle godine prepravljali... Toalet (odmah kada se skrece levo bas ka C izlazima) vec zahteva renoviranje i neverovatno mije da je u onakvom stanju u 04:30.
Ali mi se svidja sto je klimatizacija skroz okej, toplo je bilo svuda - bar nama, a i radnici aerodroma su bili ljubazni (za razliku od policajaca)
 
Плафон, подови и расвета су најјефтинији могући.
Трећи ниво за долазне путнике је обичан набуџени ходник од сендвич панела са тек понеким прозором. А претходно се пењеш обичним степеницама до тог нивоа јр покретне степенице (ако су их уопште и извели у гејтовима, ја их не видех иако су у пројекту) нити лифтови не раде. А косих пешачких рампи које су стандард на скоро свим новим терминалима на гејтовима наравно нема. Дакле, први утисак је да се ради о Темпу Вилине воде а не о главном аеродрому европске државе. Дроп-оф изгледа као аутокоманда а улазни хол је дубок целих 6 метара и тек што си ушао на нешто што споља личи на ружну аутобуску станицу имаш ту критичну конфликтну тачку и очајно позициониране покретне степенице ка пасошкој које су одмах уз фасаду, тик до улаза.

Пројекат је лоше и изведен и вођен. То што нов дограђени део главног инфраструктурног објекта нема употребну дозволу нити завршену техничку документацију је скандал највишег ранга и то је законски минимум који је онај који је водио пројекат морао да испуни. Понављам, законски минимум, дакле нема говора о никаквом квалитету (вођења) пројекта кад ни оно што је прописано законом не могу да испуне. А било је и огромних инжењерских пропуста (омашио геометар висину Ц фингера за 15цм). Буквално кључну ствар коју није смео да зезне је зезнуо.
Sve gore navedeno se vidi posle 5 min provedenih na aerofromu i apsolutno se slažem, a ubedljivo najgori utisak ostavlja ovaj sklepani treći sprat za dolaske.
 
Nije bilo guzve, a ipak i dalje na pasoskoj kontroli ni "Dobro jutro" ni "Srecan put" ne umeju da kazu.
Ја се налетех, али не могу да кажем да је то честа пракса било где у свету. Веорватно зависи од човека. Ја се увек поздравим, где год да идем, неко одговори, неко не. Разумем, тежак је посао.
 
Naravno da zavisi od coveka, ali postoje i neka pravila sluzbe valjda... Eto na AMS mi se do sada nije desilo da naletim na neke bas neljubazne sluzbenike, kao na BEG (a tamo prodju svakojaki iz svih delova sveta u mnogo vecem obimu, plus moras da vodis racuna i o sengenu... )
Mislim da je i sam ministar naveo negde, skoro, da je to problem i da ce menjati garnituru na aerodromu
 
Kad već ideš u Ameriku napiši kako su te tamo pozdravili na pasoškoj.

Kad putujem tamo obično samo kažu "gledaj u kameru" ili postave neko pitanje tipa "kad izlazite iz Amerike". Uopšte mi nikad nije smetalo odsustvo tih usiljenih ljubaznosti, pa to je granični prelaz a ne butik luksuzne robe.
 
MIA - Dobar dan, vase isprave i gledajte u kameru! Prijatan dan Vam zelim :)

Ranije, bez radne, je bilo koliko ostajete i razlog posete. A pre korone, sam (osim prvog puta, kada ides na salter) samo skenirao vizu na onim masinama gde mi odstampa zeleni znak i idem na "fast track" bez ikakvih p[itanja (sklonili su nakon korone, mada vidim da sada to dodatno naplacuju)
U Americi mahom radi "fast forward" osim ako im ne iskoci nesto na ekranu

U Moskvi sam jedino imao takvu 'ljubaznost' kao kod nas, gde ti i ne kazu "dobar dan", nego ti daju neki karton koji moras imati kod sebe uvek (2018e cini mi se). Oni se vec po ljubaznostri mogu meriti sa nasim javim servisima - po Evropi (ne racunajuci Balkan (Grcka i Turska included) i Italiju) nisam nailazio na neljubaznost salterskih radnika kao kod nas. Najljubazniji su mi uvek bili Skandinavci (Finci narocito) i Holandjani

Da se razumemo, ne ocekujem neku ljubaznost - ali elementarno ponasanje, ne samo na aerodromu (koji je prvi kontakt za vecinu sa tom zemljom) nego i kada te saobracajac zaustavi na ulici da kaze "Dobar dan/jutro/vece"

Mozemo pricati sta god zelimo o Americi, do sada nisam doziveo da mi neko ne kaze dobar dan. Cak dosta veliki broj ljudi kada se mimoilazite u parku kaze "Dobar dan" bez da su te ikad videli (za manja mesta pricam) - da se skinemo malo stereotipe Holivudksih filmova
 
Između toga da 300 putnka u redu bude pozdravljeno i šta već ne ili da čekam 15 minuta manje na pasoškoj, svakako biram da čekam 15 minuta manje. Tako su i policajci obučeni.

Leteo sam jednom preko JFK-a i Newark-a dalje ka jugu SAD-a. Pre nego što uđeš u ogromnu kolonu ljudi tamo lik pita ima li ko takvu konekciju. Kada je procenio da je već gusto da stignemo (pošto mora taksi sat vremena između dva aerodroma) samo nas je pokupio iz kolone i prosledio bliže kućici. Nema dobar dan, samo pokaže prstom da pogledaš u onu Logitech kameru, otvori - zatvori pasoš i ja stignem na sledeći let. Ako bi svakoga pitali te gluposti tipa "How's your day" i sl. gu\va bi bila dva puta veća.

Puno putujem, a to znači i da često žurim - iskreno kretenski mi je kada neko smara policajca besmislenim "small talks" i sve ostale putnike usporava. Ima i druga stvar - otkud ovaj policajac zna da li ti pričaš srpski, engleski ili nešto treće?

PS: Saobraćajac kada krene previše ljubazno to znači da krajem oka proveriš u novčaniku imaš li crvene novčanice :) Ako ne držiš to negde uvek u kolima - za svaki slučaj.
 
Jel i dalje pricamo o Aerodromu Nikola Tesla sa 7 miliona putnika koji spada u red manjih aerodroma?

"Dobar dan" i "prijatan Let, boravak" moze reci i dok skenira pasos - valjda su tako i trenirani za tu poziciju. I ponovo, zasto je to problem reci kod nas, kada te na ogromnoj vecini drugih aerodroma pozdrave.

Kad rece to oko konekcije, pitaj ljude iz Skoplja, CG kakvo im je iskustvo sa konekcijama od Bg aerodroma :) Bar do pre neki mesec, na znam da li su nesto unapredili
 
Poslednja izmena:
Jel i dalje pricamo o Aerodromu Nikola Tesla sa 7 miliona putnika koji spada u red manjih aerodroma?
8 miliona.
Da li neko može da izvuče podatke za broj putnika na BEG u prethodnih fzn 10 godina? Lepo bi bilo da se vidi rast, a možda možemo da pretpodstavimo kad će kapacitet od 15 min putnika biti dostignut
 
Ma neka budu i 80 miliona, nije razlog da budu neljubazni. O cemu ovde diskutujemo jbt, da trebaju biti onakve 'cepanke' da ti se okrene stomak kada dodjes u kontakt sa njima? Da ne trebaju reci "Dobrar dan" i "Dovidjenja". Da niko ne treba brinuti o toaletima, nego i nove toalete zapuste do stadijuma da bazdi u 5 ujutru
Ne ne pljujem po aerodromu, srecan sam sto najzad pocinje da lici na nesto -> ali ovo su kritike na koje bi trebalo da obrate paznju (nisu nikakvi napadi)
 
U Moskvi sam jedino imao takvu 'ljubaznost' kao kod nas, gde ti i ne kazu "dobar dan", nego ti daju neki karton koji moras imati kod sebe uvek (2018e cini mi se). Oni se vec po ljubaznostri mogu meriti sa nasim javim servisima - po Evropi (ne racunajuci Balkan (Grcka i Turska included) i Italiju) nisam nailazio na neljubaznost salterskih radnika kao kod nas. Najljubazniji su mi uvek bili Skandinavci (Finci narocito) i Holandjani
Мислиш на миграциону карту, без ње се тамо не живи ако си странац :cool: Што се тиче њихове љубазности, ако причаш руски и притом си странац, доста су љубазни. ,,Своје" не воле и браћу из централне Азије
 
Jaoo, šalterski službenici u Srbiji su generalno neljubazni, pričam o državnoj službi.. Mrze svoj posao, misle da zaslužuju nešto bolje, slabo su plaćeni, stranke doživljavaju kao nužno zlo, dosadne komarce itd.

Npr. skoro svake večeri šaljem par koverata na poštu, rade dve žene naizmenično, ne zna se koja je neljubaznija. Vraća mi kusur bez "izvoli", ali ja namerno uvek kažem "hvala", nekad i dodam - "baš ste ljubazni"... iz inata, možda se promene pod stare dane..
 
MIA - Dobar dan, vase isprave i gledajte u kameru! Prijatan dan Vam zelim :)

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Pa ja baš nemam sreće! Mora da ima nešto posebno u tom Majamiju.

U Srbiji i jednom delu Evrope naletao sam na nadrndane bahate carinike i službenike koji tračare između sebe ili vrte instagram kad im priđeš na šalter. E to mi smeta a ne manjak neke ljubaznosti.
 
8 miliona.
Da li neko može da izvuče podatke za broj putnika na BEG u prethodnih fzn 10 godina? Lepo bi bilo da se vidi rast, a možda možemo da pretpodstavimo kad će kapacitet od 15 min putnika biti dostignut

Broj za prošlu godinu je prognoza.

2013​
2014​
2015​
2016​
2017​
2018​
2019​
2022​
2023*​
3,543,194​
4,638,577​
4,776,110​
4,924,992​
5,343,420​
5,641,105​
6,160,000​
5,611,920​
7,950,000​
 
Pa ja baš nemam sreće! Mora da ima nešto posebno u tom Majamiju.
Nema nista posebno. US veci centri su ,kao sto rekoh, a narocito NY "fast forward". Ali da te neko ne pozdravi i bude tek tako neljubazan, bas je retkost.
Sto ne znaci da nisu takvi, ali moje iskustvo je tako da ti bar kazu "Zdravo" i "Dovidjenja".
 
Vrh