Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

ta spavaonica u Dohi je kao mardelj, jasno se vidi na slikama koliko su te kose klupe tenke i neudobne, a i hladno je kao u štenari, preterano mu ga daju po klimi tamo, ako sam odspavao tamo sat vremena posle neprospavanih 30...

ne moramo kopirati baš svačija iskustva, samo zato što je "ali DOH/IST/PKX/DXB to imaju, ajmo i mi"
 
Pitanje za avio entuzijaste i poznavaoce:
ANT 2025.jpg

Video sam neke primere aerodroma koji imaju piste paralelne jedna drugoj. Ali nisam video nijedan (veći) gde je jedna od pisti (odnosno poletno-sletnih staza) ovako blizu beton rulnoj stazi. Jel to normalno? I obično rulna staza bude između dveju pisti, ne ovako. Tj. obično se napravi druga pista pa se staza umetne između njih. Nisam video nigde ovakvu postavku. Doduše nije da mnogo pa gledam aerodrome, ali gledam često Google Earth i Wikimapiu generalno.
 
Poslednja izmena:
Ovakvu postavku nisi video nigde jer retko koji aerodrom ima dve paralelne piste ovako blizu jedna drugoj. Ne mogu se koristiti obe istovremeno, previse su blizu. Jedini primer koji znam, a da ima ovo sto ima BEG je LGW. Oni to sto mi zovemo umetnuta pista koriste kao rulnicu.

Na LGW je rastojanje izmedju osa dve piste tacno 200m. Oni su trenutno u proceduri dobijanja dozvole za paralelnu ubotrebu uz odredjena ogranicenja. SFO, primera radi, ima osno rastojanje od 230m, dok BEG ima nesto ispod 190m.

Kada je rec o rastojanju izmedju piste i rulnice, na BEG je to 110m kada je ret o "umetnutoj", pa ce verovatno postojati ogranicenja kada polece sirokotrupac da se rulnica ne sme koristiti. Ali eto LGW ima samo 100m rastojanja izmedju rulnice i "umetnute" piste.
 
Такође и аеродром у Венецији има уметну писту чија је оса од главне 200 метара, а од главе платформе само 80.
 
Za nedelju dana letim rano ujutru, pa me zanima sledeće:
  • Da li se "Tesla" parkingu može pristupiti u bilo koje doba dana i noći?
  • S tim u vezi, koje je radno vreme onog šatla do i od terminala?
 
Za nedelju dana letim rano ujutru, pa me zanima sledeće:
  • Da li se "Tesla" parkingu može pristupiti u bilo koje doba dana i noći?
  • S tim u vezi, koje je radno vreme onog šatla do i od terminala?
Tesla parking je otvoren 24h.
Busevi nemaju tačan red vožnje i i polasci su na nekih 10minuta.
Tokom noći su ređi polasci, možda u nekom intervalu od 20 do 25min.
Koristio sam uslugu nekoliko puta i svaki put sam bio oduševljen. Ako ostavljaš kola na nekoliko dana cena je samo 300RSD dnevno.
 
As EX-YU Aviation News learns, VINCI has told local authorities if the problem with unlicensed taxis is not resolved it will ban all taxis from picking up passengers at the airport and set up its own taxi service which would have exclusive rights to shuttle passengers from the airport.

 
Opet ostaje pitanje realizacije. Njih ništa ne sprečava da nastave da tumaraju po terminalu (dokle god nema efektivne kontrole) i odvlače putnike izvan aerodroma.
 
Za nedelju dana letim rano ujutru, pa me zanima sledeće:
  • Da li se "Tesla" parkingu može pristupiti u bilo koje doba dana i noći?
  • S tim u vezi, koje je radno vreme onog šatla do i od terminala?
Mozes da udjes kad god i u bilo koje doba dana i noci. Otvoren je 24h.

Bus ima tacno definisan red voznje i postuje se. Tokom dana ide na 10 minuta, jedino tokom gluvog doba noci (00-04) ide na 20 minuta. Taj red voznje vazi i za polaske sa parkinga i za polaske sa aerodroma.
 
Tesla parking je otvoren 24h.
Busevi nemaju tačan red vožnje i i polasci su na nekih 10minuta.
Tokom noći su ređi polasci, možda u nekom intervalu od 20 do 25min.
Koristio sam uslugu nekoliko puta i svaki put sam bio oduševljen. Ako ostavljaš kola na nekoliko dana cena je samo 300RSD dnevno.
Busevi imaju tacan red voznje, na 10 minuta tokom dana, jedino na 20 tokom gluvog doba noci (00-04).
 
Интересантно ми је колико ће онда да кошта такси, јер мислим да ће поскупети А поскупеће јер ће Ванси морати да организује батинаше који ће буквално да се туку са дивљим таксистима. А колико је то све по закону и имају ли права тако нешто да ураде?

Наравно, ово све не значи да не треба убести више ред са дивљим таксистима, али живо ме занима развој ситуације.
 
Ne znam kako je definisan domen policije/komunalaca (koje očito zabole ona stvar za zavođenje reda) i angažovanja privatnog obezbeđenja, koje će za lovu odraditi posao, u to uopšte nemojte da sumnjate.
 
Интересантно ми је колико ће онда да кошта такси, јер мислим да ће поскупети А поскупеће јер ће Ванси морати да организује батинаше који ће буквално да се туку са дивљим таксистима. А колико је то све по закону и имају ли права тако нешто да ураде?

Наравно, ово све не значи да не треба убести више ред са дивљим таксистима, али живо ме занима развој ситуације.
Zasto ne bi imali prava da nekog izbace ili mu zabrane pristup sopstvenoj imovini (ili imovini koja ti je data na upravljanje, kao u ovom slucaju)?
 
Upravo to i kažem, da li koncesioni ugovor definiše ko se stara za domen bezbednosti aerodromske zgrade?
Granična policija je jedno, ona mora da kontroliše izlazak iz i ulazak u zemlju. Ali mislim da klasična policija mora da čuva samu zgradu, a da se komunalna stara o redu.
Da li postoji neki izuzetak da koncesionar može angažovati sopstveno obezbeđenje... to bi bilo interesantno znati.
 
Tesla parking je otvoren 24h.
Busevi nemaju tačan red vožnje i i polasci su na nekih 10minuta.
Tokom noći su ređi polasci, možda u nekom intervalu od 20 do 25min.
Koristio sam uslugu nekoliko puta i svaki put sam bio oduševljen. Ako ostavljaš kola na nekoliko dana cena je samo 300RSD dnevno.
Jel se desavalo da parking bude pun? Putujem za nedelju dana, mislio sam da ostavim auto tu, samo ako bude mesta.
 
Можеш на сајту аеродрома да погледаш пре него што кренеш колико има слободних места на паркингу.
Сад тренутно има 155 слободних, мислим да се још увек није десило да паркинг буде скроз пун
 
Jel se desavalo da parking bude pun? Putujem za nedelju dana, mislio sam da ostavim auto tu, samo ako bude mesta.
Ja ga koristim redovno i uvek je bilo mesta. Jos mi se nije dogodilo da dodjem, a da bude popunjen.

Generalno smatram da dosta ljudi nije svesno postojanja ovog parkinga. Za sada ima dovoljno mesta, uvek je slobodno 100+ mesta, ali mislim da ce uskoro to postati malo - pogotovo tokom leta.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BTS
Vrh