Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Sumnjam da će biti moguće privući taj segment u skorije vreme.

Ovde najviše šanse za turizam imamo za momačke večeri i bekpekere sa Zapada i za neku srednju i nižu klasu sa bližeg Istoka (Bugarska, Turska, Rumunija, Kavkaz).

Ne znam kakvu to kulturnu ponudu imamo za taj segment više srednje klase srednjih godina. Ti ljudi koji hoće kulturu imaju po 20 gradova u Italiji, Francuskoj, Španiji, poneki u Srednjoj Evropi, koje mogu posetiti pre nego što iscrpe mogućnosti i posete Beograd o kom ne znaju ništa.

Čak i naši fini restorani dozvoljavaju pušenje a na to se svi ti ljudi prvo žale. Kao zamisli jedemo u finom, skupom restoranu, a pored nas ljudi puše i dim nam ide u hranu dok je jedemo. Ovo sam čuo više puta, pa i od Rusa koji su se nastanili u Beogradu.

Voleo bih da je moguće ali ne treba se zavaravati i treba potencirati ono što je moguće.
 
Има једна емисја зове се, ако би смо на српски превели, писмо/глава. Снимала екипа из Кијева пре много година. Емисија је на руском језику. Путују по свету, па једном падне жреб картица да можед а троши колико хоће и одседа у најскупљим хотелима, а други добије 100 долара и треба да преживи, али и да види нешто за те паре.
Једна од емисија је био и Београд/Србија.
У поређењу са земљама у окружењу, веорватно најлошија емисија, са јако пуно ниподаштавајућег украјинског хумора. Али, ако се апстрагирамо од тога, долазимо до суштине: ни Београд ни Србија НЕМАЈУ шта да понуде туристима.
 
Сан Франциско, лични утисак, пријатно и прегледно.
Тихи аеродром, нема централни разглас већ само на излазима.

IMG_1722.jpeg
IMG_1723.jpeg
IMG_1724.jpeg
 
Tačno dosta je izraženo npr. u Poljskoj sa legendarnim Krakovom, ali u Beogradu je to glavna grana, znam mnoge Holanđane koji dolaze ovde samo zbog ludog provoda koji hvale na sva zvona.
Jeftina droga, alokohol, cigare, jeftine kamenjarke, ništa bolje.

Ne znam kako regulišu one sa dvojnim državljanstvima, moji nekada ulaze sa stranim pasošom.
U skorije vreme ima i dosta poslovnih putovanja.

Sam Beograd je realno dosadan grad van tog noćnog života, 2 dana je dosta ako niste party man, e sada i Novi Sad je vozon dosta blizu, pa pretpostavljam da malo više produžava boravak.
 
Ljudi u svim zemljama imate i taj sloj turista, i oni prosto postoje pa postoje. Nezgodno je ako nema onih drugih turista koji traže više (bolji smeštaj, izlete u prirodu, muzeje, koncerte, pešačke ture po prirodi i sl.) I tu bi svakako imalo šta da se ponudi, ali dok su nama korita potoka i reka zatrpana otpadom i po priobalnom šiblju vise "ukrasi" od najlon kesa i slično to ne može da zaživi. Nakon onih poplava pre 10 godina, reče jedan moj poznanik "okačila nam voda svu našu kulturu po krošnjama i žbunju".
 
Poslednja izmena:
Има једна емисја зове се, ако би смо на српски превели, писмо/глава. Снимала екипа из Кијева пре много година. Емисија је на руском језику. Путују по свету, па једном падне жреб картица да можед а троши колико хоће и одседа у најскупљим хотелима, а други добије 100 долара и треба да преживи, али и да види нешто за те паре.
Једна од емисија је био и Београд/Србија.
У поређењу са земљама у окружењу, веорватно најлошија емисија, са јако пуно ниподаштавајућег украјинског хумора. Али, ако се апстрагирамо од тога, долазимо до суштине: ни Београд ни Србија НЕМАЈУ шта да понуде туристима.
Generalno, ti istočni Sloveni su teške... da ne kažem šta.
 
Generalno, ti istočni Sloveni su teške... da ne kažem šta.
Zato i mislim da treba da se promovišemo u zemljama koje nas ne gledaju sa visine (nebitno to što ti istočni Sloveni nemaju razloga da nas gledaju sa visine, činjenica je da je to tako).

Ja da sam u turističkoj organizaciji Srbije, gledao bih da nas promovišem najviše u Bugarskoj, Rumuniji, Turskoj, Albaniji i na Kavkazu. Eventualno u Grčkoj i u arapskom svetu.

Njima smo interesantni jer imamo dosta toga zajedničkog pa im neće smetati pušenje, smeće, grafiti, hrana nam je slična, a ipak imamo neki centralnoevropski šmek koji oni nemaju u svojim glavnim gradovima.

Tu bih gledao da se pozicioniram kod njihove više klase i srednje-više klase i organizivao bih sadržaj na njihovim jezicima.

Što se tiče ovih Zapadnjaka i zapadnih i istočnih Slovena, tu možemo samo privući avanturiste i one koji imaju neku vezu sa Srbijom i Srbima (rodbina, prijatelji) ili eventualno na neke muzičke događaje i opijanje.
 
Интересантно размишљање. Мисли да чак и није лоша логика.
 
Zato i mislim da treba da se promovišemo u zemljama koje nas ne gledaju sa visine (nebitno to što ti istočni Sloveni nemaju razloga da nas gledaju sa visine, činjenica je da je to tako).

Ja da sam u turističkoj organizaciji Srbije, gledao bih da nas promovišem najviše u Bugarskoj, Rumuniji, Turskoj, Albaniji i na Kavkazu. Eventualno u Grčkoj i u arapskom svetu.

Njima smo interesantni jer imamo dosta toga zajedničkog pa im neće smetati pušenje, smeće, grafiti, hrana nam je slična, a ipak imamo neki centralnoevropski šmek koji oni nemaju u svojim glavnim gradovima.

Tu bih gledao da se pozicioniram kod njihove više klase i srednje-više klase i organizivao bih sadržaj na njihovim jezicima.

Što se tiče ovih Zapadnjaka i zapadnih i istočnih Slovena, tu možemo samo privući avanturiste i one koji imaju neku vezu sa Srbijom i Srbima (rodbina, prijatelji) ili eventualno na neke muzičke događaje i opijanje.
Слажем се са тобом али морам да критикујем наше приватнике: Где су инвестиције у туристичке атракције ? У градовима који се промовишу као нарочито туристички или желе то да постану имаш десетине приватних компанија које нуде туристичке туре, пакете, вожње, итд. Тога код нас готово да нема. Код нас се инвестира у кафиће и ресторане, евентуално хотел са неким садржајем и то је то. Требају нам оне компаније које ће по важним туристичким местима водити туристе стручно, нудити пакете са улазницама у нпр. Музеј Николе Тесле,...држава мора то да подстакне али приватни капитал да направи. Такође у Београд треба довести Мадам Тусо, треба отворити лагуме и катакомбе за туристе, проширити музејску понуду и направити атракције "за сликање". Онда на Калишу, у Кнезу или испред Храма Светог Саве нам требају они водичи/инфо-пултови где туриста може одмах да се информише или купи неку туру. А Калемегданску тврђаву (не и парк) бих средио и наплаћивао улаз (као Топкапи Истанбул, симболично за наше држављане а за странце скупље), па бих направио ракија-трамвај који вози туристе а унутра има бар са разним ракијом итд. Дакле то нам фали. Дубаи је направио причу зато што сваке године прави нове садржаје, ми их имамо само треба да их откријемо и презентујемо странцима на прави начин...
 
Слажем се са тобом али морам да критикујем наше приватнике: Где су инвестиције у туристичке атракције ? У градовима који се промовишу као нарочито туристички или желе то да постану имаш десетине приватних компанија које нуде туристичке туре, пакете, вожње, итд. Тога код нас готово да нема. Код нас се инвестира у кафиће и ресторане, евентуално хотел са неким садржајем и то је то. Требају нам оне компаније које ће по важним туристичким местима водити туристе стручно, нудити пакете са улазницама у нпр. Музеј Николе Тесле,...држава мора то да подстакне али приватни капитал да направи. Такође у Београд треба довести Мадам Тусо, треба отворити лагуме и катакомбе за туристе, проширити музејску понуду и направити атракције "за сликање". Онда на Калишу, у Кнезу или испред Храма Светог Саве нам требају они водичи/инфо-пултови где туриста може одмах да се информише или купи неку туру. А Калемегданску тврђаву (не и парк) бих средио и наплаћивао улаз (као Топкапи Истанбул, симболично за наше држављане а за странце скупље), па бих направио ракија-трамвај који вози туристе а унутра има бар са разним ракијом итд. Дакле то нам фали. Дубаи је направио причу зато што сваке године прави нове садржаје, ми их имамо само треба да их откријемо и презентујемо странцима на прави начин...

Mislim da toga nema jer još uvek nemamo dovoljan broj turista da bi to bilo isplativo. Ti turisti koji idu na te ture nisu baš ovi koji su sad kod nas dominantni (gastarbajteri, bivši Jugosloveni, mladi na Exitu).

Međutim, slažem se da treba početi od nekud.

Kad vidim koliko turista u Budimpešti ide u Muzej terora (posvećen komunističkom periodu), pitam se zašto kod nas ne naprave neku veću atrakciju od Kuće cveća recimo. Da mogu stranci da se udube u celu priču i iskuse taj period na način koji nije klasično muzejski dosadan.

Za sve to treba imati viziju i stvarati nešto novo što mi trenutno nemamo. A mi nismo tome puno skloni, uvek iznova radimo jedno te isto i mislimo da je ostalima to interesantno.
 
Надам се да туризам овде никада неће постати толико развијен као по европским престоницама. То у преводу значи да ће град локалцима постати неприступачан(што већ јесте од коронена овамо) и/или просто одбојан. Постао би један од оних декадентних позорница за зараду на гостима (А Београд већ то и јесте у великој мери) и то је једна од ствари која разара западни свет.

На прсте једне руке се данас могу избројати већи европски градови које није прогутао туризам, односно градови у којима се и даље у ширем центру одвија "реалан", локалан живот заснован на здрави(ји)м привредним гранама, самим тим и односима.

Не знам зашто се толико упињемо да поновимо неке од очигледних грешака западних градова од пре 20-30-50 година?

(Реторичко питање)
 
Ово је нажалост тачно. Ја сам много европских градова посетио, не као туриста већ послом, и могу да потврдим твоју бајазан, да у централнизм зонама то изгледа одвратно. Уопште нема људи. Само неки сервиси, не можеш у продавницу да одеш
 
Ček, a mi želimo turiste kojima ne smeta smeće i prljavština i pušenje umesto da se trudimo da te stvari dovedwmo u red? O svašta!
To oko smeća i uredjenosti je stvar kulture. Izgubio sam nadu da se tu išta korenito može promeniti.

Sećam se da sam kao klinac prolazio kolima kroz Vojvodjanska mesta i tačno se videla razlika u održavanju kuća i ulica izmedju madjarskih i srpskih sela, pogotovo onih gde su živeli kolonisti. I jedni i drugi su živeli u komunizmu sa istim primanjima, ali etika rada oko kuće i vrednovanje čistoće i uredjenosti su bili veoma drugačiji.

Pušenje možda možemo da dovedemo u red, ali ne verujem da možemo čistoću i uredjenost.
 
Надам се да туризам овде никада неће постати толико развијен као по европским престоницама. То у преводу значи да ће град локалцима постати неприступачан(што већ јесте од коронена овамо) и/или просто одбојан. Постао би један од оних декадентних позорница за зараду на гостима (А Београд већ то и јесте у великој мери) и то је једна од ствари која разара западни свет.

На прсте једне руке се данас могу избројати већи европски градови које није прогутао туризам, односно градови у којима се и даље у ширем центру одвија "реалан", локалан живот заснован на здрави(ји)м привредним гранама, самим тим и односима.

Не знам зашто се толико упињемо да поновимо неке од очигледних грешака западних градова од пре 20-30-50 година?

(Реторичко питање)
Mislim da toga ne treba da se plašimo jer smo mnogo daleko od toga da postanemo Barselona ili Prag.

Budimpešta ima ok broj turista i nije nemoguće živeti blizu centra. Taj neki nivo bi bio skroz prihvatljiv.
 
Мени је основни доказ вишедеценијске окупације управо однос према земљи, природи, јавној и приватној својини.

По свему побројаном смо тренутно на самом европском дну а у већини ових категорија и званично у последњој светској четвртини, у друштву којекаквих развалина са вишедеценијским грађанским ратовима, периодима глади и тсл.

Не може и неће нико да брине о нечему што је незаслужено добијено, поклоњено, отето или корупцијом проневерено.

И тако, колико запуштеног, прљавог, пропалог, отуђеног - толико и таквих људи. Земља ти увек каже истину.
 
Vrh