Šta je novo?

Фасаде / Fasade

У теорији, може да се фасада направи старијом, али би то било Скопље 2014.
 
Kad postoji volja i sposobnost, postoji i nacin. Zasto ekstremi, Skoplje? Postoji valjda nesto izmedju.
 
Па могли би неку фасадну пластику на бетону, а опека да остане.
 
Uvek moze da se nesto popravi, zasto da ne? Problem je sto su to tipski objekti, svi manje vise slicno u zavisnosti od epohe. Drzava, pogotovo socijalisticka se nije baderovala. Ipak neke lokacije su zahtevale vise paznje.
 
zavrsena je rekonstrukcija fasade zgrade u Macvanskoj....uradjena je i dvorisna fasada.. sve zbog nadogradnje koja je relativno pristojna, sem naravno novih otvora...
sada je cela Macvanska u relativno dobrom stanju
20220722_124245.jpg
20220722_124222.jpg
 
Da li neko ume da mi objasni mentalni sklop ljudi koji daju silne pare da srede fasadu, a onda postave klime na tu istu!?! Zar nije moglo na terasu?? Ili je tih 0.5m2 daleko bitnije od naruzene fasade??? Ja se izvinjavam, ali mi ipak nije jasno!!

Mačvanska.png
 
Istina je to ali je istina i da neke zemlje i nemaju potrebe za klima uređajima. To jest nisu imale do pre par godina. Sada sa ovom novom opičenom klimom, i Britišeri i Skandinavci i Rusi osetiše vrućinčine pa i šumske požare, koliko im je klima postala topla kao nama ovde. Ali pre 10ak godina naravno da nekim zemljama klima uređaji nisu ni bili potrebni.

A Ameri još od 50ih vole i praktikuju centralizovane ventilacije. Ali ja sam protiv toga, i drago mi je što to nije zaživelo u nekim delovima sveta osim u slučaju poslovnih i komercijalnih objekata. Te centralne ventilacije su leglo zaraza i alergena.
 
Istina je to ali je istina i da neke zemlje i nemaju potrebe za klima uređajima. To jest nisu imale do pre par godina. Sada sa ovom novom opičenom klimom, i Britišeri i Skandinavci i Rusi osetiše vrućinčine pa i šumske požare, koliko im je klima postala topla kao nama ovde. Ali pre 10ak godina naravno da nekim zemljama klima uređaji nisu ni bili potrebni.

A Ameri još od 50ih vole i praktikuju centralizovane ventilacije. Ali ja sam protiv toga, i drago mi je što to nije zaživelo u nekim delovima sveta osim u slučaju poslovnih i komercijalnih objekata. Te centralne ventilacije su leglo zaraza i alergena.
Pa nemam nista protiv klima, samo treba da postoji neki red. Znam da je ovo bla-bla komentar, prezvakano bar 100 puta na ovom forumu, ali mi nije jasno da neko sredi fasadu. ulozi novac itd, a postavi klime kako ko hoce. Sve su mogle da stanu na terase, da su vlasnici hteli da se odreknu 0.5m2. Problem je sto se to dozvoljava, sto treba da postoji zakon koji kod takvih rekonstrukcija i novih objekata zahteva sistemsko resenje. Znam... sve je vec receno (kao i za grafite...), samo me fotografija iznervirala...:mad:
 
Istina je to ali je istina i da neke zemlje i nemaju potrebe za klima uređajima. To jest nisu imale do pre par godina. Sada sa ovom novom opičenom klimom, i Britišeri i Skandinavci i Rusi osetiše vrućinčine pa i šumske požare, koliko im je klima postala topla kao nama ovde. Ali pre 10ak godina naravno da nekim zemljama klima uređaji nisu ni bili potrebni.

A Ameri još od 50ih vole i praktikuju centralizovane ventilacije. Ali ja sam protiv toga, i drago mi je što to nije zaživelo u nekim delovima sveta osim u slučaju poslovnih i komercijalnih objekata. Te centralne ventilacije su leglo zaraza i alergena.

Da dobar deo su područja gde nemaju toliku potrebu za klimom kao mi, ali su i pored toga oni uredili tu oblast. Evo bio sam nedavno u Milanu kod drugara i on mi je rekao da kod njih ne mogu klime na fasadu i to se strogo kažnjava, ako neko hoće klimu može jedino da je stavi na terasu iza ograde. Koliko sam video ima klima na većini zgrada ali su zbog ovog propisa praktično neprimetne, evo nađoh u galeriji jednu za primer i tako je u celom gradu:

IMG-a74a5d4ca1d12d94a1dad1096721b2e1-V_1.jpg
 
I ja slikah Žitarski dom

Добрачина број 43​

Зграда у Улици Добрачина број 43 (угао са Цара Душана) саграђена је 1927. године, и позната је као Житарски дом, о чему сведочи натпис на углу зграде.

1940. године се у њој налазило седиште Привредне коморе Београда.[31]

Јапански конзулат је имао своје просторије у овој згради на првом спрату 1941. године, са бројем телефона 21-931[32]

Izvor: https://sr.wikipedia.org/wiki/Добрачина_улица_(Београд)

Dobračina 43 - Žitarski dom 1927 - 1.jpg
Dobračina 43 - Žitarski dom 1927 - 2.jpg
 
Hvala bogu što je ne ruše pošto Srbin I zavod za uništavanje spomenika obožavaju da ruše zgrade iz tog perioda. Simpova zgrada, hotel dom, geozavod.....
 
У теорији, може да се фасада направи старијом, али би то било Скопље 2014.
Не би било Скопље уколико би неки искусни и вешти архитекта испројектовао прочеље у складу са канонима класичне архитектуре, ако би били коришћени оригинални материјали а не стиропорски украси и ако би се нашли вешти мајстори све то да изведу. Ипак мислим да је школа типски објекат и да не би било лако осмислити нешто у духу старих времена због структуре зграде. Али има зграда у центру Београда које би могле да се преправе тако да изгледају као да су са почетка 20. века и при том би се поједини крајеви визуелно препородили када би се ослободили појединих социјалистичких фасада.
 
Najuspesnija rekonstrukcija jedne stare fasade u Beogradu je verovatno fasada Narodnog Pozorista.
Uradjena je do najsitnijih detalja, zanatski besprekorno. Ne primecuje se prekid kontinuiteta postojanja originalnog oblika.
Znaci da je sve moguce, ako se za to angazuju pravi ljudi.

Predratna, posleratna i danas:

Razglednica-Beograd-1931-Narodno-Pozoriste_slika_O_556257.jpg

beograd-narodno-pozoriste-cista_slika_L_235433065.jpg

narodno-pozoriste-beograd.jpg
 
Najuspesnija rekonstrukcija jedne stare fasade u Beogradu je verovatno fasada Narodnog Pozorista.
Uradjena je do najsitnijih detalja, zanatski besprekorno. Ne primecuje se prekid kontinuiteta postojanja originalnog oblika.
Слажем се, само ме занима шта мислиш о столарији? Мени боде очи онај алуминијум боје старог злата, више ми је изгледао као омаж згради Југодрва у суседству… Не знам је ли било изводљиво реконструисати дрвену столарију да задовољава данашње стандарде.
 
Mislis na enterijer pozorista ili sta konkreno?
Meni najvise smeta dodatak koji su sagradili iza pozorista.
 
Mislis na enterijer pozorista ili sta konkreno?
Не, ја мислим на ово:
1660049090114.png

Алуминијумски рам за прозор ка тргу.

Meni najvise smeta dodatak koji su sagradili iza pozorista.
Мени се, пак, више допада овако - јасно и недвосмислено, али и неагресивно. Плашим се да су покушали са неким "стилским континуитетом", да бисмо се свачега нагледали.
 
Vrh