Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Izgleda da ćemo samo da pričamo o tome. Vidiš da uglavnom nikoga ne zanima to. Ja nemogu da shvatim da nikoga ne zanima što se uništava stari Beograd. Dali neko misli stvarno da će neki turista da dođe da vidi te nove zgradurine. Zgrade koje su preživele svetski rat i komunizam sada se uništavaju kao dobar dan.
 
A šta bi ste @Konstantin i @Djurdja55 konkretno uradili sada, kada je zgrada već jednim delom srušena? Šta bi to što bi ste uradili, promenilo situaciju vezano za ovu zgradu i vratilo je u prvobitno stanje?

Drugo, konkretno ja, trenutno se bavim mnogo bitnijim stvarima, GUP 2041.
 
Kao sto napisah ne radi se samo o ovoj zgradi nego o sistematskom rusenju medjuratnih zgrada i brisanju jednog dela istorije Beograda. Na kraju cemo kulturnu bastinu Beograda gledati samo u knjigama. Sada? Strajk i online peticija. I dalje postoji mogucnost da se obustavi dalje rusenje zgrade ukoliko postoji volja ljudi,neka je to za pocetak i nekoliko desetina,nema veze,ali glavno je pokrenuti pomenute teme,odnosno inicijative i zahteve. Sve je bitno,jer je na kraju sve povezano i deo je jedne celine,u ovom slucaju grada. I ponavljam,ono sto sam napisala na prethodnoj stranici-na prvom mestu zahtev za smenu celnih ljudi iz Zavoda za zastitu spomenika Beograda i za donosenje zakona kojim ce se regulisati estetski kriterijum,odnosno estetski standard za izgradnju zgrada (pre svega u delovima grada koji su prostorno delovi kulturno-istorijskih celina).
 
Poslednja izmena:
Kao sto napisah ne radi se samo o ovoj zgradi nego o sistematskom rusenju medjuratnih zgrada i brisanju jednog dela istorije Beograda. Na kraju cemo kulturnu bastinu Beograda gledati samo u knjigama. Sada? Strajk i online peticija. I dalje postoji mogucnost da se obustavi dalje rusenje zgrade ukoliko postoji volja ljudi,neka je to za pocetak i nekoliko desetina,nema veze,ali glavno je pokrenuti pomenute teme,odnosno inicijative i zahteve. Sve je bitno,jer je na kraju sve povezano i deo je jedne celine,u ovom slucaju grada. I ponavljam,ono sto sam napisala na prethodnoj stranici-na prvom mestu zahtev za smenu celnih ljudi iz Zavoda za zastitu spomenika Beograda i za donosenje zakona kojim ce se regulisati estetski kriterijum,odnosno estetski standard za izgradnju zgrada (pre svega u delovima grada koji su prostorno delovi kulturno-istorijskih celina).
I dalje bez odgovora na moje pitanje kao će se vratiti zgrada u prvobitno stanje, kada je srušen deo iste.
Da li ste se i ranije bunili i protestvovali zbog ovakvih stvari i šta ste konkretno radili po tom pitanju?
 
Čisto kao primer kako prolaze pozivi na akciju na ovom forumu https://forum.beobuild.rs/threads/nacionalni-fond.5207/

Počelo je kuknjavom na temi o Linijskom parku, gde se svima dopala ideja, ali kad treba nešto da se uradi... Pa, svi junaci nikom ponikoše. U svakom slučaju ako neko ima želju da nešto uradimo, tu sam, ali od bilo kakvog organizovanja sam digao ruke. Ono što mogu, to uradim, u slučaju Linijskog parka je to bio mejl Zavodu sa podsetnikom da se po zakonu ide u zatvor za oštećenje spomenika. Igrom slučaja su posle toga "naišli" na vodenu kapiju i krenuli istraživanja.

U ovom slučaju gde je zgrada već srušena, ne može mnogo da se uradi, ali u planu je i rušenje zgrade u Admirala Geprata starije od sto godina koja je prvobitno bila deo ministarstva finansija. Tako da ko hoće sa nešto uradi, predlažem da energiju preusmeri tamo. https://forum.beobuild.rs/threads/Фасаде-fasade.43/post-814807
 
Mislim da siroka masa nije zainteresovana za predratni Beograd I za istoriju. Zbog toga I nemoze nešto da se uradi po tom pitanju. Većina gleda dobro da se narucka i da ode u kafanu i to je to. Zanima me da Društvo za ulepšavanje Vracara nije uspelo nešto da uradi ? Izgleda da u ovom projektu hotela dom je neki debeli kriminal u pitanju tako da niko nesme da pisne inače te pojede mrak.
 
Ranije sam slala mail Zavodu kao i mail i poruku bivsem zameniku gradonacelnika bas povodom ove teme o zastiti kulturnog nasledja. Navela sam kao neke primere evropske gradove i njihovo ocuvanje i odnos prema spomenicima kulture. Takodje sam slala i neke predloge. Ko god moze naka podeli peticiju na drustvenim mrezama.

 
To су нажалост међу најјачим играчима у земљи.
 
Znam koga će gradjevinske aktivnosti kriminalaca sa Severa Kosova da interesuje.
 
284865687_396429579180822_8536116116725198206_n.jpg
285696427_396428705847576_4752161994690960807_n.jpg
 
I mene to plaši. Možemo da se oprostimo već od te žute zgrade u Karađorđevoj. Biće rušenje pa dizanje nove sa 20 sprata.
 
Искрено клабинг зона је прва деградација тих зграда и тог кварта. Али мислим да неће да лете, пре ће ту да се усели неки фенси ресторан.
 
Али мислим да неће да лете, пре ће ту да се усели неки фенси ресторан.
Tesko, cim je jedna gradjevinska kompanija kupila to, znaci da ce da ruse.
A jos krivlji je onaj koji je dao dozvolu toj i ne samo toj kompaniji da radi sta hoce.
 
Па да, а прича се да је зграду купила грађевинска компанија.
 
Ajde, Nolo, na ovakvim stvarima pokazuj patriotizam...
 
Vrh