Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Kneginje Ljubice 32.
abc3dd02412a02e5cf29cf9508c1387f.jpg
5a2b2a66bb7b13a0f1b2a5663d94a4b8.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630909#p630909:1dmmnlkh je napisao(la):
Хаеул » Пон Јун 17, 2019 2:04 pm[/url]":1dmmnlkh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630867#p630867:1dmmnlkh je napisao(la):
Kailan » 17 Јун 2019 19:29[/url]":1dmmnlkh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630817#p630817:1dmmnlkh je napisao(la):
Хаеул » Пон Јун 17, 2019 10:40 am[/url]":1dmmnlkh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630754#p630754:1dmmnlkh je napisao(la):
Kailan » 17 Јун 2019 07:02[/url]":1dmmnlkh]Фасаде зграда у приватном власништву требају из својих џепова у потпуности да одржавају њихови власници ако желе.
Не може то тако. Објекти у строгом центру града морају се одржавати. У противном, кажњавати власнике - укључујући и државу.

Коме се то не допада, нека се сели. Не допада се ни мени доста тога, али не дајем себи за право да другима упропаштавам квалитет живота. А квалитет живота свих нас који свакодневно гледамо постапокалиптичке призоре је, у најмању руку, погоршан. То утиче на нас психички.

Слажем се с Вашом основном поентом да држава не треба да плаћа за одржавање приватног власништва.

Та идеја се базира на претпоставци да полажеш право на туђу имовину коју видиш у довољној мери да би контролисао како изгледа јер ти то "упропаштава квалитет живота". То је сасвим бесмислена тврдња која нема никакву ширу ни филозофску основу. Могу ја да измислим да ми ролке нарушавају квалитет живота јер не могу да гледам деколте па немам право да контролишем шта ће девојке да облаче јер сам ја психички лабилан. Физички изглед није смислена екстерналија да би била довољна за ограничавање нечијег суверенитета над сопственом имовином. Свима је интуитивно јасно да се власт базира на власништву а пуни власник неке имовине има пуну власт над њом (докле год не повређује туђу и туђу власт над својом).

Зграде у приватном власништву у граду изгледају тако како изгледају јер то желе њихови власници. Коме се то не допада - нек се сели.
Поштедите ме тих екстремно-индивидуалистичких мантри и флоскула, и промашених аналогија. Ако желите да живите као индивидуа, потпуно независни од остатка света, изабрали сте погрешну планету - а и врсту.

Људи су део заједнице. Заједница има своја правила. Следећи вашу трулу логику, неко би могао да се усели у пет векова стар замак и да му угради пластичне прозоре, јер је то његово "власништво", или пак, да отвори депонију нуклеарног отпада у свом дворишту - опет, зато што је то његово.

Не иде то тако, драги мој.

Ово је чист non sequitur на које могу да падају само људи који су спремни на апсолутно свакакву менталну гимнастику само да оправдају своје варварство. Није ово питање правила "заједнице", "заједница" већ постоји и функционише по својим правилима који нигде не укључују то да приватници морају да украшавају своје зграде на одређен начин. Баш напротив.

Ја знам да ви мали тирани обожавате да се претварате како тобоже говорите "у име народа" али то није тачно, само кријете своје личне, деспотске ставове иза флоскула о заједници и "већини" јер је то безбедније и боље звучи. Оно на чему ја инсистирам више него на било чему другом овде јесте интелектуална доследност - или руља има право да контролише туђу имовину са аспекта естетике или нема. Ако има онда се то односи на све, од одеће преко аутомобила до фасада.

Као што сам рекао малопре, свако има право да ради шта хоће са својом имовином докле год тиме не угрожава друге, нуклеарни отпад свакако угрожава туђе здравље. Што се замка тиче, ако је његов претходни власник у потпуности продао исти следећем тај следећи може да ради шта хоће са њим. Не може претходни власник (макар то била и држава) да има и јаре и паре, или ће да препусти власништво (а самим тим и власт) над неком имовином у замену за паре или неће. Ако је баш толико битно могуће је склопити уговор о поштовању одређених аспеката те имовине али ако није другачије наглашено нови власник има пун суверенитет над својом имовином. Нема узимала давала у цивилизованим друштвима.


Директоре, ти си са својим коментаром потпуно омашио поенту јер само илуструјеш фундаменталну бесмисленост имовинских односа у Србији. Једини начин на који су власници стана криви за фасаду јесте ако куповином стана у државној згради постајеш сувласник читаве зграде у ком случају су све стамбене зграде у Београду у приватном власништву својих станара и град нема право да се меша у то шта ће они да раде са својом имовином. Опет се враћамо на исту причу о имовинском муљању јавног сектора који хоће слободу без одговорности и контролу без обавеза. Не могу ја теби да продам парцелу а онда наређујем шта ћеш на њој да градиш или се после предомислим и донесем Лекс специјалис како је то у ствари и даље моја парцела. То није функционалан правни и морални систем то је племенски менталитет 'јачи тлачи' који је један од основних разлога за економску неразвијеност Србије јер нико неће да ризикује и улаже у такву земљу.
 
Ja neznam o kakvim ti zamkovima pricas i ne vidim sta od svojinsko pravnih odnosa tebi nije jasno da ti pomognrm da ti nacrtam
Kakve bre drzavne zgrade
Kada kupis stan u zgradi za kolektivno stanovanje kupio si i dio fasade i dio krova i dio stepenists idealni dio...
Drzava srb grad bg mogu biti vlasnici posebnih djelova zgrade za kolektivni stanovanje stanova ...
Fasadu i njeno odrzavanje duzni su da placaju svi vlasnici stanova
Drzava ima obavezu da ucestvuje u renoviranju fasada pod zastitom drzave ...
Grad bg i bilo koji drugi grad ima pravo da se mjesa sta ce da rade sa fasadom zbog bezbjednosti svih nas ostalih ...
Koji ne treba da gledamo kad ce koji komad da pane nekom kao ovoj zeni za vikend na kola ...
Znaci fasada je sklona padu komunalna inspekcija izadje na teren i kaze upravniku zgrade imas da okacis obavjestenje i sa zovnes alpiniste da obiju djelove...
Pa da uradite projekat sanacije fasade zgrade ....
Sto se tice parcele ti si vlasnik grad urbanistickim propisima odredjuje sta ces da gradis u kojoj povrsini vidini gabaritima namjeni ..
Leks specjalis je varvarizam svoje vrste ....
 
Baš naprotiv Kailan. Takav ekstremni nivo liberalizma možda postoji samo u nekim zemljama Subsaharske Afrike, ako i tamo.

Nigde, u razvijenom svetu, uključujući i celu Evropu ne postoji takav koncept i on nije ni u teoriji moguć i održiv.

Država ima pravo da zahteva ispunjenje različitih pravila, naročito onih vezanih za urbanizam, pa i za održavanje objekata u ličnom vlasništvu itd.

Postoji i više nego dovoljno opravdanih razloga zašto je to potrebno, poželjno i dozvoljeno.
 
Ti Kailan lepo u shumu pa na krosnji napravi sebi kolibu i nece ti se niko mesati kako ce ona da izgleda. Posto ipak verovatno zivis u zajednici, sve sto radis tice se i te zajednice, tj. ustanovljena pravila zajednice moraju da se postuju...kako u bilo kojoj zemlji u Evropi tako i u Srbiji.
 
Molim vas samo za primerenije obraćanje ;)
 
U Danskoj ne mozes ni prozore da stavis drugacije boje od svih ostalih u zgradi. Fascinantno je da ovo pravilo vazi ne samo u bogatijim delovima grada vec i onim siromasnijim gde zive imigranti.

Nikada necete videti zgradu gde je neki prozor drugacije boje od svih ostalih, a o zastakljenim terasama i slicnom ne moram ni da govorim, to bi ovde bio necuveni skandal da se bilo gde desi.

Navescu vam jedan primer iz licnog iskustva. Sve zgrade placaju odrzavanje i to dosta skupo. Ako ne platis izbacice te. Ali problem je u tome sto te firme ne odrzavaju bas sve.

I tako jednom u 3 ili 6 meseci stigne poziv da se ucestvuje u zajednickom ciscenju zajednickog prostora.

Ako bilo kojim slucajem neki stanar, makar i zbog bolesti ili odsustva, ne moze tog dana da ucestvuje u ciscenju, placa automatski kaznu od oko 90 eura.

A svi koji dodju da ucestvuju dobiju sendvice i osvezenje, u nekim zgradama raspale rostilj (koji je takodje zajednicki i svaka zgrada ih ima nekoliko).

Eto, jedan primer kako to funkcionise u drugim zemljama. Treba da dodam da je ne zivim u nekom elitnom delu vec u "siromasnijem" kraju.
 
Da li iko ikada planira da resava klime? Dzaba im sve te fasade kad se klime ne sklanjaju. Trebalo bi odvojiti pare za projekte uklanjanja klima sa fasada, jer ko god uradi reportazu Beograda i slika grad ne moze a da se ne primeti totalni nesklad i ruznoca zbog klima. Sve cisto i koliko toliko uredno, i klime. Hiljade i hiljade... Ako bilo koji represivni zakon tipa buka od ves masine za vreme slabe struje ili plac bebe treba da se postuje, onda je to taj za klime. Bar da ima neka pomoc grada da sufinansira sa zgradom postavljanje na krov , ili bilo kako. Stvarno je sramota da posle Zagreba, Budimpeste covek ako ide sa zapada dodje u BG, gde ima sve i svasta zanimljivo, i od klima nesvesno stekne kompletno ruzan utisak.

Da li mozda mozemo i mi da doprinesemo tome? Da otvorimo neku temu i kacimo slike zgrada kako bi izgledalo sa i bez?
 
Проблемом клима уређаја би требала прво да се позабави сама држава и да да пример осталима тако што би своје објекте који су ништа мање репрезентативни ослободила истих. Од скупштине и владе па до домова здравља, полицијских станица и школа. Онда кад то учине можемо да кренемо и то редом, прво од пешачких зона, околине туристичких атракција и зграда под заштитом државе, па онда и остале објекте.
 
Колеге су већ све рекле, па не видим никакву потребу да понављам аргументе које су већ изнели.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631097#p631097:3ii1chvs je napisao(la):
Propeler » 18 Јун 2019 07:12[/url]":3ii1chvs]Baš naprotiv Kailan. Takav ekstremni nivo liberalizma možda postoji samo u nekim zemljama Subsaharske Afrike, ako i tamo.
Буквално, чак ни тамо. Ако тамо једва да има државе и њених закона, има пророцице, племена, обичаја. У афричким селима се тачно зна где живе људи, а где се држе говеда; где се спава, а где се обавља нужда; шта је јавно, а шта приватно.

Такав естремни либерализам заснован на још екстремнијем индивидуализму постоји само у помрачкеним умовима појединих западних надри-философа и анархистичким недођијама какве се рађају у одсуству морала и закона.
 
Samo bih hteo da navedem da to nije ekstremini liberalizam, nego ekstremni anarhizam.

Recimo Svajcarska je zemlja koju je liberalizam oblikovao, ali sva pravila drustva se ekstremno postuju. Puno Srba je duhom liberalno, ali ne shvataju uvek najbolje liberalizam, pa to cesto pobegne u anarhizam.
 
Jedan primer anarhisticnog bezobrazluka je moj otac koji vozi motor od 500 kubika bez dozvole, a ima skoro 70 godina. I on misli da je liberalan, a u stvari je anarhisticko dete komunizma, bez odgovornosti.

I takvih u Srbiji ima koliko hoces, zaje*******avaju i drzavu i narod, a nema ih vise od 5-10%. Gospodja koja je ukrala test iz matematike je isto jedna od takvih, i zbog jedne takve zaje*******ava se cela jedna nacija. E sad kada bi drzava tuzila jednu takvu i trazila naplatu troskova ponovljenog ispita, pa doticna mora da proda rodjene gace da to isplati, brzo bi se takvi naucili odgovornosti.
 
Што се тиче Вашег оца, могли бисмо овде философирати о српском бунтовничком духу, као последици векова проведених под туђинском и неблагонаклоном влашћу, па самим тим, и постојања мимо државе, али на крају крајева, све се своди на једно: Ваш отац то ради зато што може. Слично раде и многи други, широм света - неки од њих подједнако успешно као и Ваш отац. Ствар је у томе што у земњама у којима се (боље) спроводи закон, то углавном не пролази некажњено. Код нас углавном пролази, посебно ако сте пажљиви.

Слично је и са вандализмом, који овде често помињемо. Можемо полемисати о психологији, друштвеним приликама итд. али на крају крајева, све се своди на чињеницу да држава не ради скоро ништа да спречи вандализам.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631302#p631302:2jm0gxuh je napisao(la):
neven_k » 19 Јун 2019 00:52[/url]":2jm0gxuh]Samo bih hteo da navedem da to nije ekstremini liberalizam, nego ekstremni anarhizam.

Recimo Svajcarska je zemlja koju je liberalizam oblikovao, ali sva pravila drustva se ekstremno postuju. Puno Srba je duhom liberalno, ali ne shvataju uvek najbolje liberalizam, pa to cesto pobegne u anarhizam.
Употребио сам ту синтагму да био описао, како анархизам о коме говорите, тако и екстремни индивидуализам више филозофског типа, који се не испољава увек у виду анархистичког понашања.
 
Slazem se, i zato sam naveo kao primer, i razmiljam da ga prijavim. A gradio je i nelegalno za zivota i sto se mene tice mogu slobodno da ruse. U fazonu sto zelim sebi, zelim i svima u Srbiji.
 
U Ruzveltovoj privode kraju radove na fasadi ove žute kuće. Nije mi jasno kako se nisu setili da džinovsku klimu na levoj strani pomere na bočni zid, ima mesta, nego ostalo ovako, a npr. uradili nastrešnicu od kovanog gvožđa.

Dalje, ova trafika sigurni nije javni interes da stoji ovde, jer je prekoputa još jedna.

Zbog nje skver ima zatvorenu formu, zbog nje se ljudi guraju na semaforu jer nema mesta, a biciklistička jedva prolazi.
 
Za sve nas koji smo se unapred radovali.
Brankova ulica(slikano usput ne zamerite).
bb954e2ef6806f800459707e43f865ed.jpg
ff5e0cbe2112923eb02003b12d6ce562.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Farbaju i prozore. Na ovom potezu od mosta do tunela ćemo u stvari videti koliko klime kvare utisak jednog uredjenog uličnog fronta...
 
73ff1a3d4dff6af6787825bc3b088592.jpg

Ugao Kajmakcalanske i Branka Krsmanovica


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631392#p631392:2l9y9t4e je napisao(la):
neven_k » 19 Јун 2019 05:50[/url]":2l9y9t4e]Slazem se, i zato sam naveo kao primer, i razmiljam da ga prijavim. A gradio je i nelegalno za zivota i sto se mene tice mogu slobodno da ruse. U fazonu sto zelim sebi, zelim i svima u Srbiji.
Не бих Вам то саветовао. Тиме бисте само затровали ваш лични однос, а проблем, који је првенствено систематске природе, не би био решен.

Нема ничега чудног у томе што људи крше закон, кад из тога могу извући неку корист, а казне нема. Они довољно савесни да поштују правила и законе чак и кад не морају су увек и свуда били у мањини.
 
Nema nikakve nadogradnje, stanari sami placaju radove, a za dozvole su cekali godinu i po dana sto nije slucaj kada su u pitanju rekonstrukcije koje finansira grad gde se verovatno zaobilaze svi propisi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobro lepo njima samo nek uklone klime...
Nego kakva je to seoska banderčina ispred te zgrade to je neverovatno.
 
Vrh