Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Stavljene su skele i zavesa na ovu zgradu na uglu Gospodar Jovanove i Kapetan Mišine.

1000136937.jpg
 
Desavanja oko ove zgrade u savskoj sa disine fotke su, malo je reci, nadrealna...prevazilaze sve sto smo do sada videli...kako li ce belgrejd voterfront nejac reagovati na ovakav prizor kada se probude
 
Ставили су скеле још пре шест месеци. Већ завршавају надзиђивање два спрата.

Страхинића Бана
Pogledajte prilog 188983
Da su odradili i ove useke u samoj fasadi kao na originalnom delu, bilo bi toliko dobro odrađeno da gotovo niko ne bi ni primetio da je nadogradnja u pitanju, kad su se već potrudili oko svih ostalih detalja. U svakom slučaju milion puta bolje od gomile rekonstrukcija.​
 
Zanima me jedna stvar: Zgrade sa fasadom u stilu Moderne su prepoznatljive u Beogradu.
Medjutim, zanima me da li ima primera nekog prelaznog stila izmedju onog koji je dominirao 20-ih godina 20. veka i Moderne koja je dominirala 20-ih godina.
Paaaaaaa.... prema većini izvora, zemlja je bila teško pogođena posle prvog svetskog rata, uz gomilu problema na svakom koraku, tako da govoriti o nekom prelaznom stilu pre pojave moderne je izlišno. Kako navode istoričari, uglavnom se svodilo na obnovu razrušenih zgrada s tim što se oskudevalo u svemu, od materijala do znanja (iskusnih arhitekata, građevinara, zanatlija itd). Zbog toga nisu bili retki ni međunarodni konkursi za značajnije objekte ili rešenja (npr izrada detaljnog urbanistickog plana Beograda). A čim se malo stalo na noge, pojavila se i moderna (12.11.1928.). Ako bi trebalo izdvojiti neki stil do pojave moderne, čini mi se da se najviše gradilo (obnavljalo) u duhu akademizma kao i ostvarenja Korunovića u srpsko-vizantijskom stilu, koji se nastavio i kasnije.
 
Vrh