Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Мислим да би било лепо да се неке од неугледних и превише обичних фасада, које се ипак боје у одређену боју, окрече тако да направе неку симпатичну палету уместо да буде све једна једина боја и нијанса. Дакле, не шарениш али има толико лепих палета боје које би могле доста да оплемене разне фасаде, по једна нијанса по спрату или слично. Најбаналнији пример:

color-palette-4520.png


Мада на самом сајту одакле сам нашао има много бољих

Најближе томе што бих напамет могао да линкујем да илуструјем како би изгледало је ова зграда:

756a42d2b26c3c129a640703ce7f7525.jpg


Мада је она у свим бојама дуге, обичне монохроматичне палете би можда биле најприкладније. Али овако да се уклопе пастелне нијансе истих или сличних боја по различитим спратовима би доста улепшало многе неугледне зграде по граду
 
Ja lično više preferiram da umesto spratova budu cele zgrade u tim bojama. A na Voždovcu, Zvezdari, Rakovici i Čukarici imamo komplekse zgrada gde bi to lepo leglo. Za Zemun ne znam gde bi to bilo izvodljivo, dok mi NBG nekako nije za tako nešto.

Pisao sam ranije kako bi ovo moglo da se iskoristi, mislim na sam izbor boja, na mnogo kreativniji način, a da opet ne bude napadno i odbojno.​
 
Ок је мурал Душку, изгледа су се станари и група ЈНА договорили да остане.
 
Ne dogovara se ta ''grupa'' ni sa kim osim sa drugim Grobarima.

Ovakve gluposti su jedan od faktora koji doprinose da ceo Beograd izgleda kao favela, pa čak i urbane i turističke zone.
 
Poslednja izmena:
Pored murala/grafita je ploča na kojoj stoji da je mural/grafit oslikan uz odobrenje/saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i skupštine stanara.
 
Bas lepa pozitivna promena na cosku Jevremove i Dobracine! Zacudjuce ujednacena drvenarija (sem jednog stana), vidi se da tu zive kulturni ljudi koji su trazili roletne u braon boji.
Inace zgrada je delo Vladete Maksimovica...u publikaciji Arhitektura za komsije mozete procitati vise o zgradi i arhitekti. https://www.gradnja.rs/arhitektura-...bog-kojeg-cemo-vise-ceniti-nase-stare-zgrade/ Zaista preporucujem ovu publikaciju o zlatnom periodu izgradnje Beograda, ima je u knjizari u zepterevom muzeju.
Kad smo vec o publikacijama i knjigama o Beogradu, imamo li temu za njih?
 
Овде је наравно по среди идеолошки "проблем". Већином људима којима смета Ратко Младић, смета им и Дража, али и натпис: Када се војска на Косово врати". Неко ће те људе назвати "либералима", неко "другосрбијанцима", неко "издајницима". Очигледно се ради о једном "пакету" уверења где по аутоматизму треба бити против свега што асоцира на српско, руско, источно, национално, верско, војничко и тако даље... лично сам веома против подела међу нашим народом и волео бих када би се оне постепено превазилазиле. Ипак, јединство се не може постићи на самопорицању и на идеологији блиској ЛДП-у, жена у црном, бивших комуниста, а садашњих острашћених демократа. Примећујем да колико год човек покушавао да се држи теме и не залази у политику или идеолошка питања, неки људи стално реагују на исти начин и на исте теме. Хвала Богу па је њихов број у друштву мали и са тенденцијом даљег смањивања. Утицај им, нажалост, није толико мали, али делује ми да и ту долази до промена на боље. Нећу даље улазити у тему, свестан сам да је и ово скретање са приче о фасадама, али се некада запитате: да ли је могуће, стално исти људи, исте приче.
 
Ono kad novopečeni član koji u svakom postu kuka o nasilju i agresiji, se isčuđava zašto nekome smetaju mural osuđenog ratnog zločinca i genocidaša, i ekipe probisveta i kriminalaca koji te murale prave i čuvaju...

A u pravu si da su smorile iste priče i isti ljudi, eto npr Vučića i Dačića gledamo već 30 godina a o izgubljenom Kosovu slušamo skoro pa isto toliko. U pravu si, vreme je za promene.

P.S.
U pravu si i za offtopičarenje, glupo je da se svaka tema i svaki post pretvore u političke. Eto, ti možeš da budeš primer drugima tako što ćeš početi od sebe i iz svojih postova izbaciti svaki vid offtopica, i time inspirisati i druge da učine isto.
 
Poslednja izmena:
Ја нисам неки фан Драже, али човек је живео ту и постоје његови подржаваоци и данас, без обзира што они уствари идеолошки и немају везе с њим.
Ако Тито има кућу цвећа, нека и Дражи његова кућа.
 
Tačno, ali je narativ takav da nije u redu da osuđeni ratni zločinac ima mural. A onda kada se kaže da nije u redu da Draža ima svoj spomenik i spomen kuću, onda je to u redu. Čime je to zadužio narod Draža pa da ima veća prava i zasluge na obeležavanje njegovog lika i dela nego Ratko Mladić?​
 
Bas lepa pozitivna promena na cosku Jevremove i Dobracine! Zacudjuce ujednacena drvenarija (sem jednog stana), vidi se da tu zive kulturni ljudi koji su trazili roletne u braon boji.
Inace zgrada je delo Vladete Maksimovica...u publikaciji Arhitektura za komsije mozete procitati vise o zgradi i arhitekti. https://www.gradnja.rs/arhitektura-...bog-kojeg-cemo-vise-ceniti-nase-stare-zgrade/ Zaista preporucujem ovu publikaciju o zlatnom periodu izgradnje Beograda, ima je u knjizari u zepterevom muzeju.
Kad smo vec o publikacijama i knjigama o Beogradu, imamo li temu za njih?

Postoji tema Digitalna riznica znanja. Postavio sam tamo link ka online izdanju knjige Arhitektura za komšije, može da se pogleda.

 
Vrh