Šta je novo?

Фасаде / Fasade


Jutros prolazim pored jedne od fasada koje su zaista pristojno odradjene i zavrsene pre nekoliko meseci i ne verujem svojim ocima, goveda razvaljuju spoljni zid. Nisam gradjevinac ali ovo raditi na starim zgradama je totalni rizik za statiku, fasada jos dodje najmanji problem. Mogu da se kladim da niko nece odgovarati za ovako nesto, totalna septicka jama od grada...
IMG_20230813_112154_resized_20230813_115446892.jpg

IMG_20230813_112155_resized_20230813_115446708.jpg
 
Nisam fotkao, ali sam juče u prolazu iz kola video da se stavljaju skele na zgradu Jadransko-podunavske banke (za neupućene, ona zgrada što je sada najveća filijala "AIK banke" na uglu Kralja Milana i Kneza Miloša, a za koju je bilo reči da će je Kostić Jr. ustupiti ETF-u).
Screenshot_2.jpg
 
U potvrdi o prijavi radova stoji da je investitor "Zadužbina Miodraga Kostića", da se rekonstruišu ulična i dvorišna fasada, krov, i menja se fasadna stolarija. Rok za završetak radova je 19.1.2024.

"Dezinformer" je ranije plasirao svoja nezvanična saznjanja da će tu biti "Kempinski" :D

Ali, eto, moraće tih 120 novih hotela da sačeka još malo.
 
"Kempinski" na tom mestu bi bio pametno lociran, a možda bi naterao i da se sredi ona zgrada preko puta (gde je apoteka), a i da se popuni ona rupčaga pored Londona.
 
Odlicno, bas sam se nadao da ce je srediti!
Jedna od najmonumentalnijih i najraskosnijih. Bio sam ranije unutra kad je bila Noc Muzeja.

Inace, na toj zgradi se nalazi i natpis iz drugog velikog rata, "PROVERENO MIN NJET" - pa se nadam da to nece da sklone (Grad Beograd je to ranije uredio/zastitio).
 
Pa dobro je ako je ispeskiraju...ali najveca sramota centra grada su upravo trulez od prozora na ovaj zgradi
 
Sredjene su prednja i druga bočna
Ostale su zadnja i ova bočna
Više razloga je za to dostupnost majstora i naravno pare
 
Ovo je zaista lepo, ali vec vidim "skoplje" "skopljizacija" "cecesija", iskreno ne znam sta je toliko privlacno u oblakoderima. Kako je to jedan moj drug lepo rekao to je tzv metal, staklo, mermer ekipa, tj ona koja kaze "Bio sam u Dubaiju i bilo je vrh". A vecina sigurno u Srbiji gleda ka Dubaiju a ne Gvatemali, iako ovo drugo moze biti interesantno takodje.
 
Vidi se iz aviona da je plastika i ne postoji osoba koja bi mogla da pomisli da je ovo neki stari grad sredjen i doteran. Jednako kao ona Pinkova zgrada gde se snima Zadruga ili trzni centar u Indjiji.

Ako i nemaju za cilj da izgledaju kao da su stare gradjevine, svakako opet nije uspesno ispunjen zadatak jer ni ne izgledaju lepo vec kao kuca Didi Jankovic.

05_Ciudad_Cayala_Front_View.jpg


1024


000_0171.jpg
 
Vidi se iz aviona da je plastika i ne postoji osoba koja bi mogla da pomisli da je ovo neki stari grad sredjen i doteran. Jednako kao ona Pinkova zgrada gde se snima Zadruga ili trzni centar u Indjiji.

Ako i nemaju za cilj da izgledaju kao da su stare gradjevine, svakako opet nije uspesno ispunjen zadatak jer ni ne izgledaju lepo vec kao kuca Didi Jankovic.

05_Ciudad_Cayala_Front_View.jpg


1024


000_0171.jpg
Meni Deluje da je u Gvatemali više pažnje posvećeno prostornom planiranju, kvalitetu materijala, autentičnosti ornamentike, dizajnu mobilijara, pejzažnoj arhitekturi i generalno da humani i društveni aspekt arhitekture dobiju značajnu ulogu. Sve je svedeno i nepretenciozno, dok su ovi primeri iz srbije , pogotovo Mitrovićeva delirijum tremens arhitektura upravo suprotnost
 
Normalno da je posveceno vise paznje kad je ovo kod nas trzni centar i set za snimanje tv programa.

Sto ne znaci da ovo u Gvatemali nije ruglo.

Video pocinje sa recenicom: ,, Mozda necete verovati, ali sve sto vidite je novo i izgradjeno u poslednjih 12 godina...".

Gde necu jbt, vidi se iz aviona.
 
Normalno da je posveceno vise paznje kad je ovo kod nas trzni centar i set za snimanje tv programa.

Sto ne znaci da ovo u Gvatemali nije ruglo.

Video pocinje sa recenicom: ,, Mozda necete verovati, ali sve sto vidite je novo i izgradjeno u poslednjih 12 godina...".

Gde necu jbt, vidi se iz aviona.
Mislim da je ruglo prejaka reč :)
U Gvatemali je akcenat bio na pravljenju "življivog" grada. Meni je mnogo zanimljivije što koriste svoju nacionalnu arhitekturu. I ovo je bio prvi projekat te vrste kod njih, ne treba da budemo baš toliko surovi :) Ali bi bilo lepo i kod nas videti da se neki kopleksi kuća grade u nacionalnim stilovima :)
 
Vrh