Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Чуо сам за неки план "1.000 фасада" који ваљда треба да се реализује до Експа 2027 и обухвата неколико општина а пре свега Стари Град како би се "пицнуо" Београд за Експо. Надам се да је то истина и да ћемо то и доживети. Не знам колико би значило 1.000 фасада у Старом Граду али по некој мојој рачуници би се заиста препородило лице центра. Фокус би наравно био на оним фасадама где је то неопходно а сигурно би то обухватило минимум 50 улица у граду (рачунајући по 20 фасада по улици) које би заиста препородило једно такво шминкање. Генерално бу ускоро требало да се направи фонд за подстицаје за сређивање фасада и по питању енергетске ефикасности.
Ако ми верујеш, ја исто често помислим на то. Мислим да би обнова фасада, чишћење јавних површина и наравно одржавање суштински променило лице града. Мислим да то, пред естетике, има много утицаја и на расположење људи, њихов осећај самопоштовања. Надам се да ће се тај пројекат остварити, или барем један део.
 
Ако ми верујеш, ја исто често помислим на то. Мислим да би обнова фасада, чишћење јавних површина и наравно одржавање суштински променило лице града. Мислим да то, пред естетике, има много утицаја и на расположење људи, њихов осећај самопоштовања. Надам се да ће се тај пројекат остварити, или барем један део.
Па наравно, то се види рецимо у Београду на води где људи уживају у шетњи где је чисто и сређено и нико не жели да баци смеће негде на улицу. Наравно да је то полуприватни пројекат и да се одлично одржава (што наравно и кошта све станаре тамо) али рецимо Калемегдански парк би требало оградити и направити унутра чудо од парка. И као у Топкапи палати и парку у Истанбулу странцима наплаћивати улаз а за држављане Србије да буде бесплатно. Такође имамо и многе зелене површине као нпр. студентски парк или парк Ћирила и Методија који би могли да се среде. А даћу и пример Ташмајданског парка који се исто јако лепо одржава. То нам треба свуда по граду. А онда фасаде добију пуни сјај и град постане лепши и за нас и за туристе којих је све више.
 
Чуо сам за неки план "1.000 фасада" који ваљда треба да се реализује до Експа 2027 и обухвата неколико општина а пре свега Стари Град како би се "пицнуо" Београд за Експо. Надам се да је то истина и да ћемо то и доживети. Не знам колико би значило 1.000 фасада у Старом Граду али по некој мојој рачуници би се заиста препородило лице центра. Фокус би наравно био на оним фасадама где је то неопходно а сигурно би то обухватило минимум 50 улица у граду (рачунајући по 20 фасада по улици) које би заиста препородило једно такво шминкање. Генерално бу ускоро требало да се направи фонд за подстицаје за сређивање фасада и по питању енергетске ефикасности.
one fasade na Zelenom Vencu su bile obecavajuce ali bez zabrane postavljanja klima i kladionica i njihovih ukrasanjava prizemlja nikakvog preporoda tu nece biti.
 
20241025_095917.jpg

Komsijska sloga ulica djuke dinic
 
Mislim da je bitan faktor i uklanjanje parkiranja na ulici. Mogu da sredjuju fasade koliko hoce, ako ulica izgleda kao Strahinjica Bana npr. Javne i blokovske garaze bi trebale da budu jedan od priroteta po Starom gradu i Vracaru. Po meni, Kralja Petra, Njegoseva, Svetog Save i sl. bi prve trebale da izgube parking mesta potpuno, a u gomili ulica da ostane samo sa jedne strane, uz prosirivanje trotoara
 
Vrh