Izvor: Politika
Niz fasada od leta pod skelama
Za sada poznato 35 starih zdanja čije fasade će biti revitalizovane. – Ovog leta građevinski zastori naći će se i na Topličinom i Obilićevom vencu, u Čika Ljubinoj, Pariskoj, Karađorđevoj, Strahinjića Bana, Gospodar Jovanovoj, Đure Daničića i Maršala Birjuzova.
Kuća Mihajla Đurića, niz starih stambenih objekata u Gračaničkoj, zdanje na uglu Topličinog venca i Čubrine, zgrada u kojoj je Spasićev prolaz samo su neki među onima koji će se ove godine naći pod skelama i građevinskim zastorima u okviru obnove fasada u prostorno kulturno-istorijskoj celini „Istorijsko jezgro Beograda”, saznaje „Politika”. Na spisku za revitalizaciju spoljnih zidova u okviru ove celine za sada je utvrđeno 35 zdanja, potvrdili su za naš list u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove. Na tom popisu u koji smo imali uvid nalaze se stare vredne zgrade u Gračaničkoj, na Topličinom i Obilićevom vencu, u Kralja Petra, Čika Ljubinoj, Pariskoj, Karađorđevoj, Strahinjića Bana, Gospodar Jovanovoj, Maršala Birjuzova, Đure Daničića.
Obnova bi trebalo da krene u julu, a izvođač će biti „Gradsko stambeno”.
Spisak zgrada na Starom gradu i Vračaru čije će fasade ovog leta prtetrpeti preporod privremen je i naknadno će biti dopunjen. Jer, u gradu je nedavno najavljeno da je osveženje, odnosno vraćanje stare lepote planirano ove godine za više od 100 fasada, u šta će biti uloženo oko 500 miliona dinara – pola sredstava za te namene je iz gradskog budžeta, a pola od republike.
Zna se da će u toku ove godine stari sjaj dobiti neke od zgrada za čiju sudbinu je deo javnosti strepeo ili za čiju što hitniju obnovu je dobar deo građana „navijao”.
Neke od tih zgrada su Karađorđeva 1, ugaono spratno, prilično devastirano zdanje na koje pogled puca sa Savskog šetališta, kao i njegov prvi sused Karađorđeva 3.
Građani koji vole staru arhitekturu Beograda više ne treba da strepe ni za oronulo zdanje na adresi Pariska 3 jer je konačno i ono stiglo na red za obnovu.
Na gradskim forumima posvećenim obnovi fasada već duže se navijalo i za to da se pod skelama što pre nađe zdanje u Gračaničkoj 7, odnosno devastirana višespratnica koja, osim na ovu, izlazi i na ulice Cara Lazara i Nikole Spasića. Ova zgrada na koju pogled puca iz Knez Mihailove takođe je napokon došla na red za obnovu.
Kada je 2019. završena rekonstrukcija Topličinog venca, ona je naišla na uglavnom pozitivne reakcije, ali otada do danas jedan od češćih prigovora u vezi sa tim delom grada bile su oronule fasade. Posle preporoda spoljašnjosti Kuće Milana A. Pavlovića, na red stižu još četiri objekta na Topličinom vencu, među kojima se izdvaja pomenuta zgrada na uglu ovog venca i Čubrine. To zdanje otkako je podignuto doživelo je promene, među kojima je najuočljivija nadogradnja i uklanjanje dekorativne kupole, pa kada je reč o ovoj zgradi ostaje da se vidi hoće li joj nekadašnja kupola u toku obnove biti vraćena.
Za jednu drugu zgradu na tu temu nedoumice nema. Kupolu bi ponovo trebalo da dobije kuća Mihaila Đurića, staro zdanje na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove. Kako su nam jesenas potvrdili u resornom sekretarijatu, predviđeno je da se na ovom zdanju, ukoliko postoje mogućnosti, vrati prvobitno kube, u skladu sa arhivskom građom i uz neophodne statičke provere.
Početkom 2020, prilikom posete garaži na Obilićevom vencu, devastiranošću fasade prekoputa (zdanja u kome se nalazi Spasićev prolaz), bio je šokiran Goran Vesić, zamenik gradonačelnika. Konačno je i pomenuta zgrada na spisku onih čije fasade će biti rađene.
Fasaderi stigli i u Sarajevsku
Polako, kako se čini, kreće i buđenje čađavih i devastiranih fasada u Sarajevskoj. Nedavno su počeli da se sređuju spoljni zidovi dve zgrade na kraju ove ulice, a ove nedelje skele su stigle i na adrese Sarajevska 41 i 75. Poslednje dve pomenute zgrade, kako su saopštili iz opštine Savski venac, sređuju se u okviru akcije uređenja fasada na ovoj opštini. Plan je, kako se dodaje, da bude nastavljen projekat sufinansiranja investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrada, kao i da stara zdanja osvanu u novom ruhu.
Ko treba da plaća obnovu
Posle našeg poslednjeg teksta u kome smo najavili da uskoro kreće nova akcija obnove fasada na Starom gradu i Vračaru, u komentarima i na društvenim mrežama među građanima se povela vrlo živa rasprava o tome ko zaista treba da plaća taj ceh. Dok deo građana pozdravlja izdvajanje grada i republike za ovu namenu, drugi deo javnosti se pita zašto se pare svih građana daju za obnovu fasada zgrada čiji vlasnici decenijama ne mare što su spoljni zidovi tih zdanja u kojima poseduju kvadrate oronuli, devastirani i čađavi.FASADE ČIJA JE OBNOVA IZVESNA
Maršala Birjuzova 37
Strahinjića Bana 31
Đure Daničića 6
Karađorđeva 1 i 3
Pariska 1 i 3
Topličin venac 4, 6, 7 i 25
Obilićev venac 17 i 17a
Čika Ljubina 6 i 7
Kralja Petra 51, 55, 60, 65, 67, 75 i 77
Gračanička 7, 9, 11 i 13
Gospodar Jovanova 8, 9, 27, 42a, 52, 56 i 81
http://www.politika.rs/sr/clanak/479676 ... od-skelama