Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Pa isto kao sa crnim trafikama, za centar dati godinu dana rok pa sto se ide dalje od centra davati malo duzi rok ali da za recimo 4god svi uklone svoje drangulije sa fasada.
Ako neko bude u Zemunu mogao bi da napravi foto izvestaj mislim da je sada vecina fasada gotova.
 
Skoro sva prizemlja nam izgledaju kao na vasaru. Mislim da je to jednako veliki problem kao i klime ili neobnovljene fasade, pa i kad srede fasade u prizemlju ostaje haos. Da ne pominjemo tek broj kockarnica u gradu, kao da smo u las vegasu
 
Leeleee, gledacu da više ne prolazim Brankovom... Ne zna se šta je gore, sad ili pre...
 
И онда имамо локале скроз изобличене од архитектуре зграде, типа Лили са алуминијумским панелима одвратне сиве боје, све коцкасто у приземљу зграде у Kраља Милана 21 са богато украшеном фасадом где се иначе налази у једном стану музеј Паје Јовановића.

Што се тиче Бранкове, стање не неупоредиво боље сад него пре када је улица била скоро скроз црна.
 
Nije mi jasno ovo poredjenje ko da smo u las vegasu, ko da je svinjac, ko da je vasar, kako vi mislite da je u svetu, i kako vi mislite da svet funkcionise, kockarnice svuda postoje, grafiti isto, ja bi voleo da ih nema al ih nazalost ima, mi nismo razvijena drzava, ali i razvijene drzave imaju ove probleme, londom ima, pariz tek sad ima, nemamo nemacku kulturu J***s ga nije kod nas sve sterilno takav smo narod i takva nam je kultura
 
U isto vreme, ne tako daleko od nas, u Sloveniji, ljudi zive u najcistijoj zemlji na svetu. Oficijalno najcistijoj. A nekad smo bili u istoj drzavi.

Problem sa cistocom nije mali, ukljucije mentalitet ljudi itd. ali takodje smatram da je najvecim delom stvar dobre organizacije i malo veceg ulaganja u komunalna preduzeca i brigu za okolinu. To podize nivo cistoce na najvece moguce.

Prvo treba da imas viziju i volju da Beograd postane cist grad.
Moras da zaposlis vise ljudi koji obavljaju posao ciscenja i dati im solidnu platu. Nije sramota da cistac ulica ima platu slicnu nekom ko se skolovao, tako nesto vec postoji u svetu i gradjani su solidarni s tim.
Takodje, nije sramota biti zaposlen kao cistac ulica. Cistaci trebaju imati dobre uslove, higijenski nivo,savremenu mehanizaciju.
Mozda je nekom mnogo za traziti, ali tako se to radi.

Kada se ljudi naviknu na cistocu, onda im i najmanje smece bode oci i trazi da se skloni.
Takodje suprotno, kada zivis u svinjci, onda ti nista ne smeta.
 
Ja mislim da nije problem u onima što čiste, jer oni obavljaju dobar posao, nego u onim što bacaju.
Pre nekih mesec dana, u Dalmatinskoj žena od nekih 70 godina ide ulicom i jede bananu, pa koru baci mučki pod parkiran auto, a na samo 15 metara je imala kantu.
Kod mene u zgradi neko poneo da baci lubenicu i sve mu ispalo po stepeništu, i misliš da se okrenuo da počisti za sobom, a u toj zgradi živi.
Jednostavno ovde ljudi smatraju za svoje samo ono što je formalno njihovo, dok tuđe, a naročito javno, nemaju nikakav problem da prljaju i uništavaju, čak sam ubeđen da im na neki bolestan način to pričinjava zadovoljstvo.
Ja verujem u mlađe generacije da će oni biti drugačiji, jer ih u školi uče kako se odnositi prema okolini, dok su ovi matori izgubljeni slučajevi.
 
Старије генерације су одрасле у комунизму у којем је опште и државно било алајбегова слама. Није било чак ни друштвено-пожељно да се ико меша у оно што није "његов посао".
Било је повремено предлога да неко купи и постави клупу у парку (била је једна таква на Краљевом равелину на Тврђави) у знак сећања на некога или нешто, да бетонира неки прилаз или степенице од опште користи, уреди нешто, али самоиницијатива није била пожељна, увек би се јавили они који би се томе успротивили, јер "то није њихов посао", јер је "држава ту да брине за све", и томе слично. Тек с пропашћу комунизма је почело да се обнавља давање прилога, уређење цркава и порти, сада већ и обележја и споменика и много чега другог ... Свеукупно још мало, нарочито у поређењу са земљама као што су, на пример, Енглеска и Израел, или Србија пре Другог св. рата, чему сведоче бројне задужбине у центру Београда, или спомен-чесме широм земље.

Тачно је да свуда, у скоро свакој земљи има запуштених и неодржаваних зграда, делова града, целих градова. Али, друкчије него у Србији, где су нехигијена и некултура свеопшти. На периферији једнако као на Зеленом венцу и Тргу Републике.

Био сам у североисточном делу Лондона прошле године који је пун имиграната. Оно што су земља, град и систем - то је на за нас високом нивоу - градски превоз, чистоћа улица, одношење ђубрета, поштовање закона и разних правила. Оно што је на појединачном нивоу, а то је, на пример, између куће у низу и ограде малог дворишта према улици - ту има и убуђалих фасада, и пропалих улазних врата, и неодржаваних прозора, и неуредних канти за ђубре. И пет берберница у краткој улици, и продавнице као на Истоку. И нечист ве-це на станици надземне железнице. Али, сам воз се - и кад је композиција стара - одлично одржава (мебл на седиштима нигде није запрљан или оштећен), градски аутобуси су беспрекорни.

...............................................

:idea:

Уз добру организацију и надзор, део решења би могао да буде добровољан друштвено-корисни рад уместо плаћања прекршајних казни, судских трошкова и сличног.
Одреди се улица, део обале, парк, унутрашњост блока, трг или градска шума - закаже се групи кажњених где и када да дођу, донесу се алатке и материјал и уз надзор одради.

Мислим да би, на пример, два човека уз одговарајуће четке, кофе и детерџент могла да очисте овакве мрље на целом Тргу Републике за два сата друштвено-корисног рада:





За графите би најбоље било да их чисте они који су их нажврљали. :dil:

:?:

Час ми се чини да је то могуће, а час да би се то код нас извргло у нешто друго, некорисно и ружно. Шта год да замислиш, држава и систем испадну као главна препрека, а уз њих и (не)одговарајући менталитет и ниво опште културе.
 
Оволико отицање из ђубријера на бандерама пре нисам виђао. Можда треба у будуће осмислити сливнике испод ђубријера?
 
@Саша
Neefikasnost Rada u javnom interesu je u tome što ne može da bude protiv volje kažnjenog, pa tako svi kažnjeni koji imaju mogućnost da plate novčanu kaznu istu plate i izbegnu rad, dok je za kaznu zatvora propisan za dela za koja se može izreći kazna zatvora do 3 godine, pa često u praksi nije adekvatan sa obzirom na učinjeno delo.
 
Problem je i u ljudima i u drzavi. Da ljudi bacaju i prosipaju sta gde stignu stoji ali te fleke posle stoje gde su i bile danima sto znaci da niko nije dosao da ih opere. Mislim da gradska cistoca prazni samo kante i kontejnere i tu se njihov posao zavrsava. Na okretnici tramvaja na Konjarniku gde ja zivim pored kontejnera je deponija smeca u travi iza jednog zidica, kese flase papiri.. kontejner prazne a to tako stoji.
Ima i onoga "buva na buvu a para na paru".. kad vidis u travnjaku deponiju smeca lakse ces i ti da bacis papiric nego kad vidis da je sve oko tebe cisto.
 
Te samoinijative su mac sa dve ostrice jer dok ljudi sad masovnije krece i odrzavaju svoje fasade, takodje su uzeli u svoje ruke da zastakle nadograde i ograde
 
Ja mislim da je baš suprotno.
Kad se pokaže neki vid kolektivne inicijative, onda pojedinac gleda kako će okolina reagovati na akcije koje izvodi na svoju ruku, pa se onda ustručava od istih.
Dok kad je stanje takvo da svakoga briga šta im se u zgradi dešava, onda u tom brlogu može da zastakljuje i nadograđuje koliko hoće.
 
Имамо стотине приземних сивих и мусавих кућица, а потребно је пар часова, четка и боја... Неке кућице је могуће обојити и без мердевина. Посебно су лаке за бојење мале површине приземница са излозима. У Бежанијској улици која би требало да је земунска Кнез Михајлова има безброј таквих...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663132#p663132:2gzsb19t je napisao(la):
Bonvivan » Pon Sep 23, 2019 1:14 pm[/url]":2gzsb19t]Kad se setim kakva je bila grozna svetloplava
file.php
Jel ima negde slika kako je izgledala pre rekonstrukcije?
Za sada je bez klima zanima me dal je bilo ranije?
 
Jos ima da se radi u Zemunu, a pogotovo sama Glavna ulica... treba smanjiti saobracaj, granit itd... Kej
 
Ovde bi stanari mogli bez problema da prebace klime na dvorišnu stranu i ne rezumem zašto je to toliko teško uraditi, pogotovo kad ti neko drugi sredi fasadu...
20190919-175826.jpg
 
Нису сви станови са погледом на двориште. Мада треба довести у ред климе. Мислим да су могле све спољне јединице на кров.
 
Bio sam već u toj zgradi znam da ovi sa velikim balkonima gledaju na dvorište pa imak taj neko na drugom spratu na primer ima potrebu da stavi čak i dve klime na uličnu stranu.
Čak i da nemaju pogled ka dvorištu svako bi mogao da sakrije klimu na balkonu iza bočnih zidova.
 
Vrh