Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467613#p467613:2vawgy6q je napisao(la):
Bukira » Sre Jul 26, 2017 3:08 pm[/url]":2vawgy6q]Ova zgrada u Karađorđevoj je bila u očajnom stanju, a danas je pravi ukras. Međutim, nikako mi se ne sviđa izbor boje za fasadu ove narandžaste zgrade. Bar da je cela obojena istom bojom, ovako deluje kao neka kič nadogradnja, iako je zgrada je izuzetno atraktivna:


file.php


ukus je uvek drugaciji...ja je tako obozavam. tek sada se pravo vidi kako je lepa
 
Beobuild.rs

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=D8QgxW8lXns[/youtube]
Karadjordjeva-nocne01.jpg

Karadjordjeva-nocne02.jpg

Karadjordjeva-nocne03.jpg
 
Prelepo! Svaka čast! :)
Ova moderna u Pop Lukinoj izgleda super. Čini mi se da je i dobro odradjena, samo da joj uklone tu zadnju klimu. Valjda će uskoro i ova lepotica preko puta https://goo.gl/maps/LLrR3V8xoe62 doći na red, ako dobro znam još ove godine. ;)
 
Ova na Kosančiću ispala fenomenalno, bar na slikama...
Jedino ta klima iritira...standard...
 
Velika šteta što su te prizemnice i jednospratnice u Karađorđevoj obnavljali, umesto da su porušene i izgrađene u istome stilu do visine ovih velikih. Time bi se dobila zaokružena celina i skladnost. Ovako izgleda ko babino zubalo i prilično palanački, a ne velegradski. Također s druge strane reke, ali i sa same reke dobio bi se izgled sličan Pragu ili Pešti. ovako to ne izgleda baš naročito.
 
Slažem se. Ceo taj potez Karađorđeve od Geozavoda do Velikih stepenica izgleda debilno i odvratno. Regulacione linije koje variraju od zgrade do zgrade, spratnost kao equalizer u Winampu, barake i skladišta tik pored salonskih stanova, uski trotoari i fasade koje veze s mozgom nemaju...

Tom potezu treba 1) jedno veliko rušenje i pretvaranje u zelenu padinu sa sve vidikovcima i stepenicama ili 2) rušenje baraka i niskih ruina i izgradnja novih zgrada koje bi po stilu i spratnosti pratile ove postojeće, koje su sad renovirane. Tako da sve budu P+3 do P+5.
A ovako izgleda ko Mogadiš. Ni tamo ni vamo. Od svega pomalo a u stvari jedan veliki ružni vašar.
 
Apsolutna istina, Bender Rodriguez! Prestrašno izgleda, a takvo ekskluzivno i veličanstveno zemljište. Sve moj do mojega žive tamo, podobivali besplatno stanovi i nekikad niko dinara nije uložio, a baškare se na tuđem zarađenom. I tako je godinama samo propadalo i propadalo, zbog čega...
 
Nije samo do stanara. Znam par ljudi iz tog kraja i svi su oni te stanove kupili tek posle 1980 i 1990. Dakle nisu svi tamo po partijskoj liniji.

A što se tiče izgleda, problem su tu i razni nerešeni pravno-imovinski odnosi. Kao i to da je Grad neke od tih ruina zaveo kao kulturna dobra. I onda ne smeju ni da se menjaju, a kamoli da se ruše. Vlada ta neka logika da sve što je staro automatski je i vredno, pa makar to bila i barakčina ili recimo ova prazna ljuštura od zgrade desno od Brankovog mosta. Uostalom eno iznad i rupčaga nekadašnje Narodne biblioteke, koja 70 godina stoji i služi kao, jelte - rupčaga. I ništa više. Al eto, čuva se jer je stara. Ko veli što duže stoji, to će ta rupa sa sve rastinjem i gušterima u njoj, biti vrednija i cenjenija.
 
Kako se secam, pricalo se za par tih manjih zgrada kako treba da ostanu, jer su stare i prezivele burnu istoriju ove ulice. Takodje, izgradnjom vecih zgrada bi se zaklonila zelena padina Kos. Venca u pozadini. Ako bi sve to, uopste, bila neka steta..
 
Onda neka sve zgrade od Velikih stepenica do Brankovog mosta budu te iste spratnosti. Ili sprat više/niže. I nek se umesto barakčina naprave nove takve zgradice koje bi stilski odgovarale tim postojećim.

A ovako sve izgleda imbecilno. Barake, perionice, šareni zidovi moderzne zgrade Akademije, sveže okrečene starinske fasade, vinski podrumi tik do modernih noćnih klubova, čas stara kućica čas velika stambena zgrada...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467532#p467532:3neo23q1 je napisao(la):
Drakche » Sre Jul 26, 2017 9:05 am[/url]":3neo23q1]Pa ne znam. Vidjao sam na zapadu kontraste u arhitekturama, ali prvi mi pogled govori da je ipak sve u nekom skladu, da sam definitivno u toj sredjenoj Evropi (naravno, nije samo Evropa srednjena, ali smo arhitektonski najslicniji, tako da je poredjenje ok).

Mozda je djavo u detaljima, u kolovozima, trotoarima i celoj ulicnoj infrastrukturi, vise nego u zgradama i fasadama. U Beogradu mi je 'Srpskih Vladara' najblizi tom standardu, bez obzira sto nije besprekorno cista ulica.

"Djavo (Vrag :))" se krije u jednoobraznosti, a ne toliko u simetrijama i arhitektonskim stilovima. Prvo sto odaje utisak nesklada kod nas (a to se može videti i na svakoj nedavno renoviranoj zgradi) je stolarija ! Kako ko od stanara je imao sredstava, mogucnosti, volje, pre svega "UKUSA" je(nije) zamenio stolariju, pa tako na jednoj istoj fasadi imamo: bele, braon, zute roletne, drvene, alu, PVC prozore, raznih boja, ali i oblika (dovdelne, a bili su npr jednodelni), zatim zastakljene terase, klime, nedogradnje i svasta jos ponesto. Evo čak i ova moderna u Pop Lukinoj je tipican primer toga !

E pa sve to ne mozes naci po gradovime srednje Evrope. Da ne ponavljam, isto vazi i za ivičnjake, trotoare, kaldrmu, klupe, rasvetu itd.
 
I ono što bi se moralo primeniti kod rekonstrukcija i pravljenja prostora jesu umetnici, vajari, i drugi koji bi primenom svoji umeća i znanja napravili grad veličanstvenim (kako je to radio npr. Meštrović), a što bi i tim ljudima donelo zaradu. Time bi se isključila mogućnost nakaradnih rešenja kakav je Savski trg ili Cvetni, koji nemaju veze s tim arhitektonskim celinama u kojima su napravljeni i samo unakarađuju grad, umesto da ga čine veličanstvenim. Nadam se samo da će Trg Republike biti napravljen u skladu s arhitekturom, a ne viđenjima pojedinaca koji misle da su silno "moderni".
 
@ Nurko7000 Svaka čast za fotke :vops:

Stvarno su slepci ako ostave ovu poslednju tako polovično. Ne bi me čudilo i da se reše da je urade do kraja da će izabrati različite boje pa će izgledati kao dve nezavisne zgrade.
 
Trebalo bi nesto uciniti sa celim tim nizom jedno-/dvospratnica od hotela Moskve do doma vukove zaduzbine,
tako da nema tolikih oscilacija spratnosti.

plus za fotke :pob:
 
Nije mi jasna ova zgrada, kako je dobila tu staklenu fasadu? Ima negde starih fotografija orgninalnog izgleda?

36197212875_0822727605_c.jpg
 
To su dve različite zgrade. Ta staklena je napravljena dosta kasnije, u SFRJ, sa sve "citatom" susedne palate, pa zato ljudi imaju utisak da je reč o jednoj celini.
 
Vrh