Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Odmah veći porez na imovinu po kvadratu.
 
Verovali ili ne svaka 3. fasada u Sofiji je takva.
 
Oво је фасада код главне туристичке локације у Београду.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=380223#p380223:180njk6h je napisao(la):
Max15 » 09 Apr 2016 07:37 pm[/url]":180njk6h]Verovali ili ne svaka 3. fasada u Sofiji je takva.

Sto znaci da su ubedljivo daleko ispred nas.
 
Završava se fasada na zgradi u Majke Jevrosime 21, zgrada pod brojem 23 je već renovirana.
Google Maps da vidite kako je ranije izgledalo.

30ifejd.jpg


ogwhs2.jpg
 
Jeza me hvata kad vidim (lepu) belu fasadu jer znam sta je ceka - saranje besmislenih poruka i crteza besmislenih osoba.
 
Za rad takvih idiota postoji antigrafit zastita
Da li bi ste vi dali 2000e po mkv stana u onoj oljustenoj zgradi preko puta hrama
 
anti-grafit zastita, video nadzor i komunalna policija da koordinisano sa policijom radi godinu dana i uz agresivnu kampanju, problem ce se resiti.
(pod agresivnu, ne mislim nasilje vec zastupljenu u medijima i bez kompromisa).
Ali Srbistan je ovo...
 
Fasada je je uredjena korektno, ali samo toliko. Uglavnom se koriste jeftiniji materijali, kao sto su np. beli pvc prozori koji se sada na sve stavljaju.
Opstina bi trebala da ima tu obavezu da se pobrine za "final touch" u obnovi fasada i ocuvanju identiteta bez obzira sto ne finasira renoviranje zgrade.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=380482#p380482:1px81jxl je napisao(la):
Drakche » Mon Apr 11, 2016 6:45 am[/url]":1px81jxl]Fasada je je uredjena korektno, ali samo toliko. Uglavnom se koriste jeftiniji materijali, kao sto su np. beli pvc prozori koji se sada na sve stavljaju.
Opstina bi trebala da ima tu obavezu da se pobrine za "final touch" u obnovi fasada i ocuvanju identiteta bez obzira sto ne finasira renoviranje zgrade.

povezivanje belih PVC prozora sa jeftinim materijalom je pogresno, to znam po mom dzepu. A sto se tice opstina, slazem se da treba da imaju neku ulogu, ali odavno su oni digli ruke od fasada...
 
У неком пропагандном материјалу који је ДС делио на Старом граду пише да је Државна ревизорска институција забранила наставак спровођења акције заједничког учешћа општине и станара у обнови фасада. Разлог је да се тиме подиже вредност приватне имовине што не би смела општина да чини. Знам да су у градској управи у Панчеву исто то рекли као образложење зашто се не сређују фасаде у старом градском језгру, где се управо завршава реновирање улица.

Ако је све горе наведено тачно, опет ми није јасно образложење ДРИ. Та акција се нудила под истим условима свим зградама (мислим да је однос финансирања био 70:30 - више даје општина), а то се опет чини новцем од пореза који плаћају грађани. На крају крајева, када се сређује игралиште, улица, уводи линија превоза или отвара се вртић, то опет подиже вредност приватне имовине у околини, а исто се финансира из буџета.
 
Није исто уредити комуналну инфраструктуру и финансирати обнову ПРИВАТНЕ ИМОВИНЕ. Зграда је ПРИВАТНА ИМОВИНА.

Ево, хоћу ја да средим фасаду на кући, а да ми држава плати 30%. А? Може? Па не може, зар не? ДРИ је у потпуности у праву, а сређивање фасада је политички популизам, био и остао. Фасада је приватно власништо власника станова, као што је фасада на мојој кући моје власништво.

Дакле, проблем фасада треба да се решава инспекцијама и увођењем пореза на ружноћу, или већом тарифом пореза на имовину када је фасада несређена, или улаз у зграду. Климе и застакљивање: 80% већи порез на имовину.

Па да видите реда уведеног за 6 месеци. Београд ко Будимпешта за 2 године.
 
Da li se to onda odnosi i na sređivanje ulaza? Pošto je jedna politička stranka nedavno odlučila da tek tako, altruistički, sredi ulaze nekoliko zgrada na Vračaru, da bi se na kraju ispostavilo da je to sređivanje finansirano iz gradskog budžeta, ali da je predizborno svrsishodno bilo da ta stranka preuzme zasluge. Dakle, dvostruko muljanje!

Ili kad npr. Vlada Srbije iz budžeta izdvoji tri milona evra da se rekonstruiše 66 fasada u centru Beograda, kako bi se povećala turistička atraktivnost grada. Je l' i tu važi isti princip?

Da se razumemo - ja ne kažem da li je to sve ispravno ili pogrešno. Dobro - ovo sređivanje ulaza na Vračaru mi je zaista krajnje ljigavo, ali za sređivanje fasada u centru grada imam prilično veliku dozu razumevanja. No, ne može jedan princip da važi za jedne, a ne važi za druge.
 
@стф, Ок, аргументација ми је сасвим разумљива. Опет, и ту може да се нађе аргумената који су против. Таква акција повећава вредност и општини, рецимо у туристичком смислу, чиме услови живота у тој општини постају бољи и за оне који не живе у згради у којој је сређена фасада. Затим, ако би теоретски општина суфинансирала поправљање свих фасада на својој територији, то би значило повећање угодности живљења свим житељима општине/места, чиме општина врши своју улогу унапређења живота грађана. Реално, свима се нуди та опција суфинансирања под истим условима. Да се неко фаворизује, то би већ био проблем. Да ли је прихватљивије да општина не нуди суфинансирање него да посредује/помогне/шта год... да се омогући кредитна понуда по бољим ценама?

Али се предложеним решењем проблем не би решио, посебно не за две године. Не можеш нешто што је запуштено деценијама тако брзо средити без употребе стаљинистичких метода. Треба наћи меру да се постакну лењи и неодговорни станари, а да се с друге стране не направи хаос у коме би профитирали контроверзни бизнисмени и ликови блиски властима. Мотивација и контрола/принуда су успешне само ако иду заједно.
 
Потпуно је небитно која је странка Хомере, ако алудираш на то што мислим да алудираш. Сређивање улаза, кошење травњака око зграда, све је то љигави и јефтини политички популизам, било да га раде страначки активисти у кампањи, или пак странка која је на власти преко институција општине. Све странке су се тиме бавиле и тако поделиле грађане на оне битније, и оне који су далеко мање битни. Улагање у приватну имовину од стране државе је НЕПРИХВАТЉИВО.

Наравно, постоје изузеци, а то су само и искључиво фасаде које су заштићене и чија обнова кошта много више и непходно је да буде под надзором Завода за заштиту споменика. Једино у тим случајевима држава по мом мишљењу, може да се умеша и улети са делом кинте.

Једини исправан начин да држава помогне обнову фасада јесте да субвенционише кредите који би спадали под ставку "побољшање енергетске ефикасности објеката". У том случају, сви имају једнака права и помоћ. И власници станова у центру, и ми из вукојебина.
 
Занимљиво решење, на прву лопту. А зашто то не би могла да уради и општина, а не само држава?

Друго, зашто некоме из рецимо Младеновца смета оно што ради Стари град? Стари град је свима на својој територији понудио суфинансирање под истим условима. Ја се залажем и да општине које нису у центру помогну (на изводљив начин, који год) обнову фасада. Не знам да ли ми је ружније када је цео град у фази распада, или када је центар утегнут а пар километара даље Бронкс. Лепим градовима углавном сматрам само оне којима су и предграђа/мања места у околини укусно сређена.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=380920#p380920:2sunhe49 je napisao(la):
stf » 13 Apr 2016 11:51 am[/url]":2sunhe49]Потпуно је небитно која је странка Хомере, ако алудираш на то што мислим да алудираш. Сређивање улаза, кошење травњака око зграда, све је то љигави и јефтини политички популизам, било да га раде страначки активисти у кампањи, или пак странка која је на власти преко институција општине. Све странке су се тиме бавиле и тако поделиле грађане на оне битније, и оне који су далеко мање битни. Улагање у приватну имовину од стране државе је НЕПРИХВАТЉИВО.

Наравно, постоје изузеци, а то су само и искључиво фасаде које су заштићене и чија обнова кошта много више и непходно је да буде под надзором Завода за заштиту споменика. Једино у тим случајевима држава по мом мишљењу, може да се умеша и улети са делом кинте.

Једини исправан начин да држава помогне обнову фасада јесте да субвенционише кредите који би спадали под ставку "побољшање енергетске ефикасности објеката". У том случају, сви имају једнака права и помоћ. И власници станова у центру, и ми из вукојебина.

Tako je
 
Kao da su malo fuserili obrtiti paznju na linije crne ispod prozora 3 i 4 sprat na tek srdjenoj fasadi nekad uspjesne firme unistene radi zgrade
 
Vrh