Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Svi smo mi reagovali, i slazem se da je pre svega drzava kriva koja tu oblast jos nije regulisala ili ne zeli da ta ista pravila sprovede u delo na terenu.

Voleo bih kad bi se otvorila posebna tema sa naslovom "Pokazi svoj klima uredjaj" gde bi svi mi slikali kako je A/C ugradjen kod nas samih, mozda bi buduce reakcije na te iste klime, posle toga bile sve redje i redje. :)
 
Ja nemam nista protiv takve teme. :D
Iako na porodicnoj kuci obe su na bocnoj (ne ulicnoj) strani, a i pored toga uvucene su na bocni zid lodje.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ne mogu tek tako da se zabrane klima uredjaji, sve ih zgrade imaju, kada bi se preko noci zabranile doslo bi do drzavnog udara. Jedino za zgrade koje su pod zastitom, to je stvarno sramnotno. Ono sto bi drzava mogla da ucini po tom pitanju za kratkorocni period je obavezno kamufliranje klima uredjaja i da za to postoje standardi.
 
@Drakche
Potpuno mi je besmislena ta prica o buntu i pobuni koja se neretko provlaci.
A provlaci je uvek nesposobna vlast.
Nije bitno cija i koja.
Najlakse je sebi naci izgovor.
Kako to da nije doslo do pobune kada je povecan PDV?
Kako nije doslo do pobune kada su uvedeni 'markeri' za gorivo, kada se na svakih pola godine povecavaju akcize?
Nije doslo do pobune niti kada su prekrsena stecena prava i zakonske norme, te su smanjena penzijska primanja, zar ne?

Bundzija ce uvek biti. Bunili su se ljudi i kada je uvedena obaveza osmogodisnjeg skolovanja.
Zar je zbog toga trebalo odustati od toga?

Razlika izmedju uredjenog grada i urbane dzungle je u donosenju propisa i postovanju istih.
I naravno, sankcionisanju onih koji pokusaju da ih "zaobidju".

Dakle, grad MORA doneti propise o postavljanju klima uredjaja!
To ne mora nuzno znaciti zabranu.
Ali mora se znati neki red.
I ne samo vizuelni red. Koliko puta vam se desilo da vam za vrat padne kondenzat od klime?
Koliko ima klima koje stvaraju vibracije i buku zato sto nisu stavljene gumene podloske i zato sto nije napravljena krivina na cevima?

Dakle, moje misljenje je da ovakvo postavljanje klima uredjaja nema nikakve razlike od bahate voznje i parkiranja, bespravne gradnje, bacanja smeca po ulicama i slicnih po grad destruktivnih aktivnosti.
Tome mora doci kraj.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Nije to ni lako regulisati.
U nekim evropskim zemljama spoljasnja jedinica mora da bude na krovu. Te klime su i skuplje pa bi se ljudi bunili zbog toga, a nemaju ni svi krovovi uslove za to...
Mozda je resenje u nekim maskama gde ce biti sakrivene i odvodne cevi za vodu koja iz njih tece ( nesto kao ABlok ).
Jako su topla leta pa je tesko zamisliti da se zabrane.
 
Sto se tice obnove fasada, prica se da toplane pripremaju projekat zajedno sa evropskom bankom da se obnove sve zgrade i dobiju energetski pasos ( u planu je i zamena stolarije gde je to potrebno ). To bi kreditirala evropska banka.
Racunica je da bi se ustedelo na troskovima grejanaja nekih 30 - 40% i upravo bi bila tolika mesecna rata naredne tri godine. U prevodu tri godine placas isto a nakon toga prilicno jeftinije.
Ideja je odlicna i dobra sansa da se obnove sve fasade.
 
Sjajna ideja, nadam se da ce biti nesto od toga.

Mada ko bi tu ustedeo pitanje je? Stanovi koji se ne greju po utrosku nece ustedeti nista. A toplana mora da isporuci neku kolicinu energije te mora.
 
To ce biti opciono... zgrade ce morati same da se prijave. Tj skupstina stanara... neki zastupnik.
Ko ne bude hteo da iskoristi ne mora. Ali ce u nekom trenutku sve zgrade morati da imaju energetski pasoš!
 
Zamena stolarije o trošku evrospke banke? Hau jes nou. Pa svi bi se onda prijavili.

Ovo za energetske pasoše je OK, ali nema šanse da se to brzo i pravično izvede u Srbiji.
 
Nisam rekao o njihovom trosku... oni kreditiraju a svako placa za svoj stan.
Ne moze zgrada da dobije pasos ako samo sredi fasadu a prozori raspali i gube puno energije. Cena ce se praviti za svaki stan posebno. Lako je izracunati koliko svaki stan ima spoljasnjih zidova... plus stolarija.... ako je potrebno...neko ima novu neko nema.
Racunica je jednostavna samo treba dobra volja!
Nismo mi prvi gde to rade, bili su pre nas i ceska, poljska.... isti sablon, samo tamo je bilo volje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377284#p377284:1dy9oan1 je napisao(la):
Bulbulderac17 » 22 Мар 2016 12:19 am[/url]":1dy9oan1]Svi smo mi reagovali, i slazem se da je pre svega drzava kriva koja tu oblast jos nije regulisala ili ne zeli da ta ista pravila sprovede u delo na terenu.

Voleo bih kad bi se otvorila posebna tema sa naslovom "Pokazi svoj klima uredjaj" gde bi svi mi slikali kako je A/C ugradjen kod nas samih, mozda bi buduce reakcije na te iste klime, posle toga bile sve redje i redje. :)
Мислим да ова тема уопште није лоша, отвори је у "Relax" под форуму и стави линк овде :vops:
 
Potpuno se slažem da treba uvesti neki red i zakon u postavljanje klima jedinica na (oronulim) fasadama ovog grada. Ali i od osnovnog postoji osnovnije.

Naime, kada sam nedavno kupovao klima uređaju, i čitao specifikacije istih, naleteo sam na jednu zanimljivost. Kod jednih klima uređaju se spominjao gas R22, dok se kod drugih spominjao gas R410A u specifikacijama.

To me je zaintrigiralo pa sam pogledao na netu koja je razlika između jednog i drugog, i naišao da je prvi, R22, odgovoran za uništavanje ozonskog omotača, te da su sve civilizovane zemlje na ovoj planeti počeli zabranjivati odnosno zabranile upotrebu ovakvih uređaja:

Phaseout in the European Union
Since January 1, 2010, it has been illegal to use newly manufactured HCFCs to service refrigeration and air-conditioning equipment - only reclaimed and recycled HCFCs may be used. In practice this means that the gas has to be removed from the equipment before servicing and replaced afterwards, rather than refilling with new gas.

Since January 1, 2015, it has been illegal to use any HCFCs to service refrigeration and air-conditioning equipment; broken equipment that used HCFC refrigerants must be replaced with equipment that does not use them.

In accordance with terms and agreement reached in the Montreal Protocol (The Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer) the United States Environmental Protection Agency has mandated that production or import of R-22 along with other hydrochlorofluorocarbons (HCFCs) be phased-out in the United States. In the EU and the USA, virgin R22 cannot be used for manufacture of new air conditioning or similar units from 1 January 2010.[10] In other parts of the world the phase-out date varies from country to country. Today, all newly manufactured window unit air conditioners, mini split air conditioners, and central air conditioning systems in the United States come with R-410A only

Iz ovoga proizilazi da smo mi (verovatno) jedina zemlja u Evropi koja i dalje dopušta prodaju/uvoz ovih štetnih proizvoda.

Evo dva nasumično izabrana klima uređaju kako bi videli navedeno: Klima uređaj Beko sa zabranjenim R22 gasom i Midea sa R410A gasom

Ako nismo u stanju da se prilagodimo svetu koji razmišlja o klimatskim posledicama po ovako jednostavnoj stvari (jednostavno zato što bi bilo dovoljno donošenje uredbe kojom se zabranjuje uvoz novih klima sa gasovima koji uništavaju ozonski omotač), šta reći o nekoj drugoj akciji koja zahteva mnogo više sredstava.
 
20160314_140345.jpg



skela stoji vec duze vrijeme nista se neradi balkanska
 
Ciscenje fasade kumanovska gradska cistoca nekom cudnom masinom

20160329_113129.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377395#p377395:1o6en1hj je napisao(la):
astrodule » Tue Mar 22, 2016 2:19 pm[/url]":1o6en1hj]Zamena stolarije o trošku evrospke banke? Hau jes nou. Pa svi bi se onda prijavili.

Ovo za energetske pasoše je OK, ali nema šanse da se to brzo i pravično izvede u Srbiji.

zamena stolarije se kreditira, kamata je oko 4 % zavisi od banke, kao i ucesce (oko 30%). Krediti idu preko firmi koji proizvode stolariju.
Na sajtovima su postavljeni kalkulatori u Excelu: http://www.mrpvcsistem.rs/kreditiranje-stolarije.php, http://www.alustolarijabeograd.rs/kredi ... ergije.php ima ih josh

kamate su po meni josh visoke, tu bi drzava mogla da uleti sa nekom subvencijom. Bice svi zadovoljni, stanari imace manje racune, drzava odvaja manje deviza za uvoz energenata, firme za stolariju dobijaju posao, zaposljenost raste, banka dobijaju svoj kolac.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378807#p378807:1eeddtdp je napisao(la):
mekbejn » Thu Mar 31, 2016 10:02 am[/url]":1eeddtdp]visoka je kamata a i ucesce
potpuno se slazem. nadam se da ce da padaju, kao sto kamate svuda u svetu i padaju
 
Bankari nece da spustaju kamate bar jos 4 godine iako je evrop cen banka spustila iste .Jer mi smo satro visoko rizicna zemlja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378875#p378875:x1ovvknr je napisao(la):
direktor » Thu Mar 31, 2016 6:45 pm[/url]":x1ovvknr]Bankari nece da spustaju kamate bar jos 4 godine iako je evrop cen banka spustila iste .Jer mi smo satro visoko rizicna zemlja

ovde bi mogli, radi se o mikrokreditima, nisam bankar ali deluje mi kao da gube finu zaradu.
 
Ovo je usisalo i fasadu. Mogu misliti kakav komentar na ovo ima Moravac :D
 
Stim sto radnici cistoce nisu obuceni da rade posto uklini grafite treba cjeli komad ocistiti a ne ovako bar je moje misljenje
 
0d681926b5aebd97db6b1bfc2a0793c3.jpg


Hotelu Bristol ne treba puno da mu fasada vrati stari sjaj

Za pocetak mogu se skinuti ove Jelen drecave nalepnice sa prozora


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh