Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Neznam zašto zgrada Manjez reprezentuje duh Palanke? Sasvim fina i lepa zgrada sa 4 sprata. Isto tako i leva zgrada pored žute.

Ako ćemo tako onda i Balkansku treba da srusimo isto kao što ruše Misarsku.

Meni Misarska bila lep, mali simpatičan kutak u centru grada.
 
Inace, u Becu se dogadja uzas i mi sad treba da se ugledamo na to samo jer su oni eto Bec. Oni znaju, sta mi tu imamo da mislimo svojom glavom.

Rešili ljudi da idu napred, a ne da ostanu zamrznuti u 19. veku.. To što ruše je konfekcija, prosek za to doba, a ljudima će biti lepše da žive i rade u novom.. da ne pominjem koliko je jeftinije i lakše održavanje.
 
Screenshot 2023-08-21 6.40.46 PM.png
 
Sto se toga tice zivot u tim starim zgradama kucama je uzasan znam iz iskustva al mi se na primer svidja sta rade u holandiji sruse zgradu al ostave prednji deo tj fasadu i na nju grade novu zgradu
 
Od tih starih zgrada uglavnom je ok samo fasada, sve drugo... e sad, što se ljudi uglavnom lože na spoljašnjost..kako bilo- verujem da će stanari jedva dočekati da pređu u novo.

Ili, šta mislite, da li bi većina službenika Ministarstva spoljnih poslova, ili Privrednog suda npr. više volela da dobiju nove moderne zgrade na drugom mestu, ili da ostanu da rade u tim starim zgradama, kojima je samo fasada lepa? Ko god je jednom ušao unutra, mislim da zna odgovor.

Od lepe fasade se ne živi.
 
Neznam zašto zgrada Manjez reprezentuje duh Palanke? Sasvim fina i lepa zgrada sa 4 sprata. Isto tako i leva zgrada pored žute.

Ako ćemo tako onda i Balkansku treba da srusimo isto kao što ruše Misarsku.

Meni Misarska bila lep, mali simpatičan kutak u centru grada.
Нико није рекао да зграда Мањежа репрезентује дух паланке. Напротив.
И наравно да доњи део Балканске треба сравнити, цео блок између Ломине, Гаврила Принципа и Каменичке. И тај шармантни дух паланке.
 
Zgrada NBS je gardjena za Narodnu Banku Jugoslavije, za mnogo vecu (i ozbiljniju drzavu).
Postoji u ulici Kralja Petra stara zgrada za ovu nanemu koja je za vazalnu kvazidrzavu Srbiju sasvim dovoljna.

Dakle osoblje NBS iseliti u staru zgradu, a novu zgradu NBS na Slaviji treba srusiti i uz tekuce rusenje ostaviti veliki park, spojen sa Manjezom.
Kakav bi se tu prostor dobio!
Bez nabreklih kvadrata, bez investitorske gamadi, bez kreditnih kupaca i novih automobila.

Medjutim nista od toga.
Svako ko je normalan pokusace da napusti Beograd.
Medju tim kvadratima, u mrtvom, nabreklom betonu, ostace da zive ostecene licnosti, aveti od ljudi.
Пошто та опција није могућа, хајде макар да се НБС најури из Краља Петра. Ако је ова зградурина на Славији била довољна за Југославију, сигурно је довољна за Србију где је народна банка обична мењачница новца.

Зграда у Краља Петра би идеално легла за проширење Народног музеја. Исто је и са зградим председништва где треба да се врати Галерија кнеза Павла, а и Братислав Петковић је има добру кдеју да се исели Пошта из Таковске онда и ту прошири музејски простор.
 
Jesi ti bio u zgradi MSP pa znas da se jadni pate unutra
Sto se tice zgrade suda mozda je prostorno ne adekvatna za količinu i obim ali i to je pitanje šta bi dobili sa novom zgradom a nije da nije nudjeno treba vidjeti nasta ce nova sudska zgrada da liči u novom sadu sa aspekta zaposlenih i korisnika pritom nzm ko ce ići u tu zgradu
Da se vratim na temu trebalo je da ostanu 2 zgrade ka manjezu fasade
20230821_121341.jpg

Neki investitor bi bar ove ograde sačuvao
20230821_121047.jpg

Pitanje ima li dozvolu za korišćenje hidranta
 
Pošta, Beki... ne SIV..

A ovo što Direktor pita-da, bio sam u zgradi MSP, još nekih ministarstava, brojnih državnih starih i novijih zgrada, sudova itd... Samo ću kratko reći-novo, je novo.. da se ne lažemo.
 
Na svakih par sati novo ludilo na ovoj temi. Odakle ideja da zgrada iz XIX veka ne može da ima modernu i komfornu untrašnjost?

Ne morate ići daleko, spustite se do mora u Crnoj Gori ili Hrvatskoj pa ćete videti daleko starije i skromnije građevine sa vrhunskim enterijerima. Svašta šta pričate, zaista.
 
Pošta, Beki... ne SIV..

A ovo što Direktor pita-da, bio sam u zgradi MSP, još nekih ministarstava, brojnih državnih starih i novijih zgrada, sudova itd... Samo ću kratko reći-novo, je novo.. da se ne lažemo.
Stvarno, jadne sudije francuskog Kasacionog suda, kako se zlopate u prastaroj zgradi.. Umesto da je kao ljudi ni ne okreče par decenija i potom sravne sa zemljom i naprave betonsku kocku, oni su je renovirali i održavali - kakve budale.
Palais_de_justice_de_Paris_-_salle_d'audience_de_la_chambre_criminelle_de_la_Cour_de_cassation.jpg
 
Ti porediš tu raskoš sa ćumezom od našeg Privrednog suda u Masarikovoj?

Druže, može i baba da spuca desetine hiljada evra i da se remontuje spolja, ali to je ipak-baba, i ne može opet da bude devojka..
 
Pošta, Beki... ne SIV..

A ovo što Direktor pita-da, bio sam u zgradi MSP, još nekih ministarstava, brojnih državnih starih i novijih zgrada, sudova itd... Samo ću kratko reći-novo, je novo.. da se ne lažemo.
Pa da, tri zaposlena iz poste neka predju lepo u SIV da rade.
 
Славија - Краља Милана

Велика је одговорност на ономе ко је дозволио да се цео један блок на таквом месту одједном сруши и гради нови - наиме, последице по његов изглед се утолико увећавају уколико ново, изведено решење не буде успело и буде имало упадљиве мане. Мањи ризик би био да се граде две стране.
Ја сам на страни оних који би сачували страну према Мањежу, али, било је јасно да су те зграде запуштене, и да се дозволом за градњу нове, знатно више зграде - која једина остаје - није рачунало на њихов опстанак.
Упечатљив је обим рушења и улагања у току овде.
Мени су од могућих објеката за рушење у центру на првом месту, и најружнији, они у Балканској иза х. "Москва".



















































Иначе, симптоматично је, иако се томе одавно не чудим, да толики број наших грађана који држе до културе, континуитета, доброг и вредног наслеђа, нашу азбуку (самим тиме и писани српски језик) не сматрају њиховим делом, иако је она основ и темељна вредност на којима све остало стоји.
 
Poslednja izmena:
To je tačno i kritika je na mestu! Čisto praktični razlozi.
Bliski su mi neki kod kojih nisi mogao ispit da položiš ako ne poštuješ...nasleđe... :)
 
Ti porediš tu raskoš sa ćumezom od našeg Privrednog suda u Masarikovoj?

Druže, može i baba da spuca desetine hiljada evra i da se remontuje spolja, ali to je ipak-baba, i ne može opet da bude devojka..
Pričamo o starim zgradama generalno, a ne samo o Privrednom sudu koji ipak nije ćumez, a Ministarstvo spoljnih poslova, Vlada itd. svakako to nisu. Ispašće da među zgradama građenim pre II svetskog rata samo Skupština, ETF i Glavna pošta nisu ćumezi.
 
Glupo pitanje: s obzirom na to da porušiše ovo celo, jel to znači da se već odstupa od rendera, gde imamo pola stare fasade presečno po vertikali, ili će oni to da rekonstruišu kasnije? 🤡
 
Te zgrade u Svetozara Markovica koje pominjete nisu vredne zaštite i Zavod je dobro postupio sto ih je skinuo sa liste. Ne zanosite se nasledjem i "arhitektonskom vrednošću", istoricizam i eklektika na ovim objektima su obična štukatura, i bili su naše Skoplje 2014, samo par generacija pre Skoplja.

Što se tiče vrednosnog aspekta, novi bogataši ruše kuće starih bogataša da bi napravili stanove za najnoviju elitu koja je ništa bolja niti gora od one pre 100 godina. A i borili smo se za restituciju pa eto naslednici sad nek rade šta hoće, pošteno su "zaradili" i oni i njihovi preci :)
 
Vrh