Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

@direktor ja samo kazem da srusene fasade nemaju nikakvu umetnicku a jos manje istorijsku vrednost. Ako neko misli da nam treba podsecanje na medjuratnu elitu, ok, ali to su vec neki ideoloski motivi. Ko misli da je SKULPTURA BOGA MERKURA uradjena u stilu rane renesanse 1929. godine ista bolja od lavova na kapiji u kaludjerici, ima problem sa percepcijom. Konkretno u ovom slucaju zavod je u pravu. Skorojevicka arhitektura menja skorojevicku arhitekturu, o tempora o mores.
 
@direktor ja samo kazem da srusene fasade nemaju nikakvu umetnicku a jos manje istorijsku vrednost. Ako neko misli da nam treba podsecanje na medjuratnu elitu, ok, ali to su vec neki ideoloski motivi. Ko misli da je SKULPTURA BOGA MERKURA uradjena u stilu rane renesanse 1929. godine ista bolja od lavova na kapiji u kaludjerici, ima problem sa percepcijom. Konkretno u ovom slucaju zavod je u pravu. Skorojevicka arhitektura menja skorojevicku arhitekturu, o tempora o mores.
Logika ti je potpuno šuplja. Po njoj bi mogli glat da sravnimo 80% Vračara jer je izgradjen pre samo 100 godina. Da nisi možda zaboravio da ceo Beograda ima samo 2 zgrade iz 18 veka koje su očuvane u izvorbnom stanju. Ali ako ovakve stvatri pišeš po partijskom zadatku, onda ok
 
Ti ocigledno ne umes da citas, gde sam rekao da zgrada nije vredna jer nije dovoljno stara? Kazem da srusene zgrade u Svetozara Markovica nisu nesto sto treba cuvati silom zakona, jer nemaju nikakvu umetnicku ili istorijsku vrednost. Na Vracaru ima manje i vise znacajnih objekata. ALI DA, skupltura boga merkura NIJE DOVOLJNO STARA, jedno 400 godina je premlada da bi uzivala status kulturnog dobra. Isto mislim i za drugu ornamentiku na ovim fasadama.
 
Poslednja izmena:
Овде, из непознатог разлога влада неко убеђење да ако је нешто старо, то је вредно.
Исподпросечна архитектура, уз можда један изузетак.
 
Овде, из непознатог разлога влада неко убеђење да ако је нешто старо, то је вредно.
Исподпросечна архитектура, уз можда један изузетак.
Ово наравно није тачно. Београдски рани модернизам ни по чему не заостаје панданима тог правца из најпрогресивнијих светских градова тог доба. А имамо на десетине, можда и стотине таквих објеката.

Такође, класичистичка архитектура која је из оправданих разлога овде масовно грађена скоро до почетка другог светског рата у истом периоду није била ништа чудно ни у другим европским престоницама 20их и 30их година.

На страну естетски критеријуми, квалитет градње тог доба нам је и даље недостижан идеал.
 
Ово наравно није тачно. Београдски рани модернизам ни по чему не заостаје панданима тог правца из најпрогресивнијих светских градова тог доба. А имамо на десетине, можда и стотине таквих објеката.

Такође, класичистичка архитектура која је из оправданих разлога овде масовно грађена скоро до почетка другог светског рата у истом периоду није била ништа чудно ни у другим европским престоницама 20их и 30их година.
У контексту овог блока, шта конкретно није тачно. Не мислим на архитектуру тог доба, причам искључиво у контектсту објеката који су се налазили у овом блоку а који су срушени или планирани за рушење...
 
Ок. Извини због неспоразума. Могу делимично да се сложим.
 
I dalje ne kapirate da se nesto stavi pod zastitu pa se po potrebi skine kad treba ovako nesto da se gradi. Odnosno, zastita = nula.

Ne bih da budem grub, ali nikoga ne zanima vasa procena o tome da li nesto ima vrednost ili ne. Kao sto nikoga ne treba ni moj licni utisak.
 
Još niste zakazali tuču?
Зашто, нормална дискусија...

Ок. Извини због неспоразума. Могу делимично да се сложим.
Наравно, све ок. Да ток историје није био суров, одавно би другачије изгледао и тај блок и још вероватније измењен од истих тих који су и првобитно подигли те зграде.

Овако имамо једно решење, које комуницира са околином, иако предимензионисано делује сада, када се буду решили остали проблеми на Славији, неће толико одступати.
 
Gradjanin voli rusenje jer obozava silu.
U isto vreme postuje velike gabarite jer gradjanska kultura pociva na obozavanju velicine.

Poznajem mnogo pripadnika bivse elite od pre II sv rata.
Ista su to g.vna kao i ovi sada.

Poznajes mnogo ljudi rodjeni 1920tih? (posto tesko da su go*na bila deca od 7-8 godina :ROFLMAO: Pored Vucica imamo jos jednog najstarijeg starca na forumu.

Ovo je ubedljivo tvoj najjaci komentar, a bilo ih je. MC pa ti covece nemas granicu kad dodje do hiperbolisanja da opravdas svoje preterivanje....

Sto se tice same zgrade, podeljenog sam misljenja. ako stvarno bude kao na renderu, onda OK. Ali to da se metro stanica kroji zbog privatnog interesa jednog investitora e to je vec dovoljno za proteste.
 
@direktor ja samo kazem da srusene fasade nemaju nikakvu umetnicku a jos manje istorijsku vrednost. Ako neko misli da nam treba podsecanje na medjuratnu elitu, ok, ali to su vec neki ideoloski motivi. Ko misli da je SKULPTURA BOGA MERKURA uradjena u stilu rane renesanse 1929. godine ista bolja od lavova na kapiji u kaludjerici, ima problem sa percepcijom. Konkretno u ovom slucaju zavod je u pravu. Skorojevicka arhitektura menja skorojevicku arhitekturu, o tempora o mores.
Ja bi reko da u zavodu za upropastavanje spomenika rade ono što im se kaže jer sigurno nebi pisali rad o zgradi koja će biti srušena u tekstu iz vremena koji sam okacio pise sve fino
Dalje lavovi kao što znaš se rade serijski imas da ih kupis na stovaristu.Dok ja nisam primjetio da tog ispod prosečnog merkura ima po bg fasadama Opet da ponovim je investitor uradio isto što i sa bivšom američkom ambasadom.Ali ovdje je glad za profitom i guranjem što više kvadrata ispred svega.Jer da nije radio bi rešenje sa konkursa ali fali kvadrata
 
Poslednja izmena:
Алавост новог капитализма уништава оронулу раскош старог капитализма.
 
Најгласнији у одбрани наслеђа из тог периода су по правилу они којима су монархија, капитализам и српско становиште најмрскије вредности криве за скоро све у овом друштву.

Примера ради, 15 година овде читам и жалопојке о судбини Врчара која не би била могућа без претходног отимања свих тих вила од стране оних "у чије време се знао ред".

С тога, ово сад доживљавам као последњи чин насиља над разумом па и над тим наслеђем. Ајмо сад, пошто смо колективно омогућили да се то поруши још и да ућаримо и што бољу позицију грађанских моралиста и идеолога на правој страни политичког спектра.

Ево ја нисам комуниста, чак имам национализован (тј. стан са отуђеним станарским правом) баш на том Врачару, и противник сам деструкције која се дешава у Београду.

Јасно сам напоменуо а и више чланова форума се слаже да је уништење тог блока започето са изградњом зграде НБС, где су већ срушене лепе зграде, и где више није било могућности направити неки склад без да се сруше десетине зграда око тог монструма.

Немаш ти право да етикетираш свакога са ким се не слажеш да је он комуњара, црвена банда на свакој теми. Као Милан Ст. Протић који на свако питање већ 30 година вергла о комуњарама. И шта је решење, нема решења јер су нас упропастили комунисти. Могу се на офтопик теми сучељавати мишљења о политичким системима, али томе овде није место.

Aтина није никада била под комунистима, и на њиховој Славији се слично десило што и у Београду.
omonia-old.jpg


Омонија данас. Ни затварање кружног тога није помогло умањењу ружноће тог места.

omonia-square2000b.jpg


Овакав развој наших балканских градова има много више везе са нашим оријенталним наслеђем него и са комунистима, монархистима, капиталистима...
 
Ма нема везе ни с оријенталним наслеђем, него се ни Грцима нису остављале троспратнице на Омонији. Каквог то уопште па има смисла, троспратни центар града од 3 и по милиона? Да су могли лепше, могли су.

Има то везе са нашим - и једних и других - кашњењем у развоју и са тиме што су нам градови доживели нагли раст у новије време - у епоси модернизма - док су некада били доста мале и скромне вароши.
 
Evo da uporedimo razvoj tog grckog trga, slike pre sto godina i iz 60ih kada je zavrsena izgradnja novih zgrada. Kao sto se vidi sacuvane su jedine dve monumentalne gradjevine na slikama sa leve strane, ostalo su zamenili novi objekti. To je prelaz iz varosice u moderan grad, e sad sto neko ne voli arhitekturu iz 50-ih i 60-ih je druga stvar.

omonoia1.jpg
omonoia2.jpg
 
Ал` су Грци рокнули зграде за које је Дом штампе на Позоришном тргу - Лувр. Боље смо прошли. Једино што смо у неком тренутку онемоћали, па не могасмо да затворимо трг.
 
15min city, totalitarni projekat koji je vec krenuo na nekim mestima da se testira kao oxford npr cak i u rusiji su najavili formiranje 15tominutnog grada. Neom ce da bude ekskluziva na tu temu nema saobracaja UOPSTE.

Ретко који део Београда постоји у ком не можеш да дођеш до бар 90% објеката који су ти неопходни за живот
типа продавница, пекара, месара, пиљара, пошта, банкомат, дом здравља/амбуланта, апотека, више продавница разне робе, киосци брзе хране, школа, вртић, станица градског превоза, парк, дечије игралиште…

једино ако је крајњи циљ забрана или ограничење кретања ван тог круга од 15 минута пешке.
 
Најгласнији у одбрани наслеђа из тог периода су по правилу они којима су монархија, капитализам и српско становиште најмрскије вредности криве за скоро све у овом друштву.

Примера ради, 15 година овде читам и жалопојке о судбини Врчара која не би била могућа без претходног отимања свих тих вила од стране оних "у чије време се знао ред".

С тога, ово сад доживљавам као последњи чин насиља над разумом па и над тим наслеђем. Ајмо сад, пошто смо колективно омогућили да се то поруши још и да ућаримо и што бољу позицију грађанских моралиста и идеолога на правој страни политичког спектра.
Uz dužno poštovanje, šta pričaš ti? Ne razumem, da li je neophodno da se zalažem za robovlasnički sistem da bih imao pravo da budem protiv rušenja piramida ili Koloseuma? Da li treba podržavam povratak na feudalni sistem da bih bio za to da se Studenica ne sruši?

Da, mrska mi je naša antidemokratska monarhiija iz međuratnog perioda i onovremena vladajuća partija koja se vrlo malo razlikuje od SNS i da, želim da se sačuva građevina iz tog perioda 🤯
 
Sta ce biti sa onom uskom zgradicom ka Slaviji pored NBS?
 
Da, mrska mi je naša antidemokratska monarhiija iz međuratnog perioda i onovremena vladajuća partija koja se vrlo malo razlikuje od SNS i da, želim da se sačuva građevina iz tog perioda 🤯
Није се десило и архитектура тог доба коју би да заштитиш те заправо демантује.

30их смо након периода нестабилности, државних удара и велике депресије имали и демократију и економски опоравак и заправо врло способну владу Стојадиновића кад је овај град највише и напредовао у сваком погледу.

Лоши услови живота и рада неквалификованих индустријских радника као и свуда у западном свету тог периода, с том разликом што је у Београду само 10% запослених радило у фабрикама. Србија је тада и даље 90-95% земљорадничко друштво, слободних сељака и понеког већег земљопоседника.

А једнопартијска диктатура у времену монархије није постојала ни у једном тренутку, што је након 45е на овамо запараво једино за шта знамо.
 
Poslednja izmena:
Vrh