Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Izgrađeno upravo za vreme socijalizma, što samo potvrđuje ono što sam rekao - neko je naučio lekciju a neko ne. Ovakve stvari oni više ne rade.
30488977837_a6e49f9b42_b.jpg


cvjetni-shopping-centre-2.jpg

1552888.jpeg


Sudeći po renderima, i po tome da je krenula izgradnja a nisu izneti nikakvi novi projekti, čini se da jesu pregazili. A i inače ružno izgleda ta "nabreklost" jer se nadvija nad Kralja Milana i Kralja Milutina. Pošto su SNS i investitorski razbojnici urnisali grad, došao sam do te tačke da mi više čak ne bi smetao mi golubarnik ili kontejner na vrhu. Neka im ga. Neka im i 2 ako hoće. Samo neka ispoštuju sve ono što su i svi drugi pre njih. A to je širina i profil ulice. Ali više čak ni to nije sveto.

Iz Remorkera vele da su se u prizemlju povukli u odnosu na građevisnku liniju, tj. da su ostavili trotoar širim:

Izgled zgrade osmislil je firma Remorker arhitekts u kojoj navode da su pratili poslednje trendove arhitekture.

„Odlučili smo se da se novi objekat ima savremenu arhitekturu sa parametrijskim dizajnom i pratili smo poslednje trendove arhitekture. Zgrada je podeljena na tri celine koja prati koncept njenog korišćenja. Zakošenjem fasadnih ravni u prizemlju pravi se nagnuti zaklon za pešake i u velikoj meri povećava javna površina ispred objekta čime se u samom objektu daje na značaju“, kaže arhitekta Marko Korošec.

Izvor: N1
 
Onda je render stvorio pogrešnu sliku. Ajde daj bože da je tako kako kažu. (y)

Mada i dalje mislim da je trebalo da naprave normalnu fasadu u smislu da nema tih zakrivljenja. Ili bar ne takvih zakrivljenja.
 
Žao mi je ali meni su ove zgrade u Budimpešti zaista ružne. Ova prva još i može, mada mi je gornja lepša, ali ove ostale ne. Neskladne su, vidi se da nisu iz vremena iz kog glume da jesu. Imitacija istorijskog stila samo degradira i devaluira zgrade koje su iz tog vremena preživele.
(Ovo se ne odnosi na rekonstrukciju zgrada koje su srušene ranije, već samo na gradnju novih zgrada koje treba da liče na nešto od pre 300 godina, a nisu pre postojale)
 
Žao mi je ali meni su ove zgrade u Budimpešti zaista ružne. Ova prva još i može, mada mi je gornja lepša, ali ove ostale ne. Neskladne su, vidi se da nisu iz vremena iz kog glume da jesu. Imitacija istorijskog stila samo degradira i devaluira zgrade koje su iz tog vremena preživele.
(Ovo se ne odnosi na rekonstrukciju zgrada koje su srušene ranije, već samo na gradnju novih zgrada koje treba da liče na nešto od pre 300 godina, a nisu pre postojale)
Zgrada Royal Riding Hall-a, kao i mnoge druge, je bila srušena od strane komunista. Obnovljena je po originalnom projektu.
U Beogradu se ruše predratne lepotice kojih je sve manje i mesto njih dižu zgrade koji bi se možda uklopile u NBG blokovima.
 
Poslednja izmena:
Zgrada Royal Riding Hall-a, kao i mnoge druge, je bila srušena od strane komunista. Obnovljena je po originalnom projektu.
U Beogradu se ruše predratne lepotice i mesto njih dižu zgrade koji bi se možda uklopile u NBG blokovima.
U tom slučaju mešamo babe i žabe, a ja se izvinjavam što mi se ne sviđaju stare zgrade - ali svakako, ako su verne rekonstrukcije, to je nevažno. Moj utisak iz ove priče je bio da pričamo o Skoplje-izaciji zgrada koje su nove (u smislu izgrađene u doba komunizma ili kasnije), kao što su želeli da na postojeću zgradu pošte na Savskom trgu, koja je izmenjena u odnosu na originalnu, nalepe staru fasadu kako-tako.
Kao što sam rekao - rekonstrukcija zgrada koje su srušene je više nego dobrodošla, posebno ako postoji dokumentacija o toj zgradi - fotografije, ili još bolje, crteži - na osnovu kojih može da se uradi veran projekat rekonstrukcije.
Ono protiv čega sam je imitacija starog stila tamo gde ga nije bilo, i gradnja novih zgrada po uzoru na stari stil, što se najčešće radi vrlo površno i bez mnogo udubljivanja u stil koji se imitira
 
U tom slučaju mešamo babe i žabe, a ja se izvinjavam što mi se ne sviđaju stare zgrade - ali svakako, ako su verne rekonstrukcije, to je nevažno. Moj utisak iz ove priče je bio da pričamo o Skoplje-izaciji zgrada koje su nove (u smislu izgrađene u doba komunizma ili kasnije), kao što su želeli da na postojeću zgradu pošte na Savskom trgu, koja je izmenjena u odnosu na originalnu, nalepe staru fasadu kako-tako.
Kao što sam rekao - rekonstrukcija zgrada koje su srušene je više nego dobrodošla, posebno ako postoji dokumentacija o toj zgradi - fotografije, ili još bolje, crteži - na osnovu kojih može da se uradi veran projekat rekonstrukcije.
Ono protiv čega sam je imitacija starog stila tamo gde ga nije bilo, i gradnja novih zgrada po uzoru na stari stil, što se najčešće radi vrlo površno i bez mnogo udubljivanja u stil koji se imitira
Uopšte ne pričam o skopljanizaciji. Nadam se da niko ovde ne želi pseudoantičke zgrade sa sve demit fasadom i PVC stolarijom plus istorijski revizionizam i iredentizam.
Govorim o ovome:
 
Evo suze ronim... konačno se uklanja ovaj ranč prokletih iz epicentra grada, a udara se u plač i kuknjavu za "arhitektonskim biserima"... pa te zgrade su bile prosek i u vreme kad su sagrađene, a kamoli sad.. dajte, ljudi, urazumite se. Za ovim raspadom plačete?
368864987_6796133437106168_6441979559528052799_n.jpg
 
Evo suze ronim... konačno se uklanja ovaj ranč prokletih iz epicentra grada, a udara se u plač i kuknjavu za "arhitektonskim biserima"... pa te zgrade su bile prosek i u vreme kad su sagrađene, a kamoli sad.. dajte, ljudi, urazumite se. Za ovim raspadom plačete? Pogledajte prilog 170664
Ne! Žalimo za ovim zgradama koje jesu i koje bi bile prelepe da se obnove sa sve ukrasnim elementima i da im se poveća spratnost ako je to toliko neophodno.
1692257822-image00012-1024x768.jpeg
1692257883-image00015-1024x768.jpeg
1692257903-image00016-1024x768.jpeg
1692257655-image00004-1024x768.jpeg
 
Ne! Žalimo za ovim zgradama koje jesu i koje bi bile prelepe da se obnove sa sve ukrasnim elementima i da im se poveća spratnost ako je to toliko neophodno.
Nijedna od tih zgrada ne spada u nešto što bi trebalo čuvati u narednih 1000 godina..kao što rekoh-(ispod) prosečno i za vreme kad je napravljeno, a kamoli sad.
 
Nijedna od tih zgrada ne spada u nešto što bi trebalo čuvati u narednih 1000 godina..kao što rekoh-(ispod) prosečno i za vreme kad je napravljeno, a kamoli sad.
Pa te su zgrade u ravni sa onim zgradama u Karađorđevoj prekoputa Beogradske zadruge i hotela Bristol. Zašto se njima obnavljala fasada, a ovima ne? Zašto niko ne dira komunističke zgrade u centru Beograda? Ne videh još da je ijedna takva zgrada srušena i na njenom mestu napravljena neka kao što se gradi ovde.
 
Zato što slične zgrade u Karađorđevoj predstavljaju ambijentalnu celinu, a ove ovde su u današnje vreme kao pale s Marsa! Ljudi, niste mi jasni... ona poređenja sa kafanom "?" itd... pa je l' vi stvarno mislite da je to za poređenje, da je svaka straćara i prizemljuša u Beogradu pretplaćena na večno postojanje i zaštitu samo zato što je napunila stotku?

Odrastite..
 
Zato što slične zgrade u Karađorđevoj predstavljaju ambijentalnu celinu, a ove ovde su u današnje vreme kao pale s Marsa! Ljudi, niste mi jasni... ona poređenja sa kafanom "?" itd... pa je l' vi stvarno mislite da je to za poređenje, da je svaka straćara i prizemljuša u Beogradu pretplaćena na večno postojanje i zaštitu samo zato što je napunila stotku?

Odrastite..
Pa nikad nećemo ni imati ambijantalne celine ako se predratne zgrade u centru Beograda budu rušile i na njihovom emstu budu podizale ovakve zgrade. U stvari, možda i hoćemo jednom kada budu porušene sve predratne zgrade i na njihovom mestu budu ovakve i zgrade iz vremena komunizma.
 
Kada se nadjete u pogresnom vozu, mozete da se nadate da cete naici na stanicu u koju ste se zaputili, ali gle cuda, sve stanice ce biti pogresne.
U tom smislu, status quo je bolji od bilo cega sto radikalski sljam moze da uradi u gradu ili dopusti zlocinackim investitorima da urade.
Nema nikakve diskusije. Bilo kakvo povecanje spratnosti nije potrebno Centru.
Neka gadovi kupe livade u Borci i neka grade tamo.
 
Pa te su zgrade u ravni sa onim zgradama u Karađorđevoj prekoputa Beogradske zadruge i hotela Bristol. Zašto se njima obnavljala fasada, a ovima ne? Zašto niko ne dira komunističke zgrade u centru Beograda? Ne videh još da je ijedna takva zgrada srušena i na njenom mestu napravljena neka kao što se gradi ovde.
Нажалост, очување комунистичких зградурина је последица капитализма, јер ниједан инвеститор неће да се цима и откупљује десетине станова у свакој од зграда.
 
Evo, ovde u Karađorđevoj su narušeni i ambijentalna celina i spratnost. Je l' sad treba da se ruše ove predratne zgrade da bi se sve prilagodilo ovoj rugobi?!
 
Zato što slične zgrade u Karađorđevoj predstavljaju ambijentalnu celinu, a ove ovde su u današnje vreme kao pale s Marsa! Ljudi, niste mi jasni... ona poređenja sa kafanom "?" itd... pa je l' vi stvarno mislite da je to za poređenje, da je svaka straćara i prizemljuša u Beogradu pretplaćena na večno postojanje i zaštitu samo zato što je napunila stotku?

Odrastite..
Jel ti zivis u Beogradu? Ja da.
 
Poslednja izmena:
Zato što slične zgrade u Karađorđevoj predstavljaju ambijentalnu celinu, a ove ovde su u današnje vreme kao pale s Marsa! Ljudi, niste mi jasni... ona poređenja sa kafanom "?" itd... pa je l' vi stvarno mislite da je to za poređenje, da je svaka straćara i prizemljuša u Beogradu pretplaćena na večno postojanje i zaštitu samo zato što je napunila stotku?

Odrastite..
Mora da postoji zakon koji se poštuje, ne može da se ruši po kriterijemu tako što nekome nešto izgleda kao straćara.

Bez poštovanja zakona, mogu sve da sruše i zgradu Narodno pozorište i sve.
 
Нажалост, очување комунистичких зградурина је последица капитализма, јер ниједан инвеститор неће да се цима и откупљује десетине станова у свакој од зграда.
To uopšte nije posledica kapitalizma nego nemanja države i institucija.
 
Mora da postoji zakon koji se poštuje, ne može da se ruši po kriterijemu tako što nekome nešto izgleda kao straćara.

Bez poštovanja zakona, mogu sve da sruše i zgradu Narodno pozorište i sve.
Pa je l' u ovom slučaju prekršen zakon? Jesu li ove zgrade bile pod zaštitom?
 
Vrh