Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Јуче, део Коларчеве улице који показује да је коцка свуда утонула, да се то није десило само у једном делу због локалних услова, већ да је од почетка сам приступ и начин њихове уградње био лош:









Једна коцка испред Музеја према Чика Љубиној улици је пукла, фуге између других нису лепо попуњене и саме коцке на површини од неколико квадрата су благо утонуле:



Део испред НП оставља утисак као да су уграђене половне коцке - окрњене, с траговима лепка од претходне уградње, неке су скроз храпаве одозго, неке делимично, неке скоро нимало, ту и тамо непажљиво поравнате. Попричао сам ту с једним грађевинским инжењером из Немачке, нашим човеком, који је загледао нову фазу радова, пипао прстима фуге и вртео главом; каже да му то опет не изгледа добро:












Мајстор у првом плану ногом гура песак у простор између коцака (види и на филму: https://www.youtube.com/watch?v=8DmwtGX ... e=youtu.be):



Питам се често када видим како се неквалитетно ради на Градским градилиштима зашто је то тако. Да ли зато што су радници приучени, или зато што су слабо плаћени, виђао сам (на Славији) и озлојеђене раднике (јер их нису плаћали), или зато што су надзор и контрола слаби, или зато што је свеједно како ће урадити - предузеће ће у сваком случају наплатити радове, а Градским намештеницима је важна само вест у новинама, а како нешто стварно изгледа, како ће функционисати, како ће се одржавати, за све то их није много брига.


 
Uvek sam bio protiv priča da je narod nešto kriv, da je naš "mentalitet" takav, i čitave gomile sličnih lamenta o kulturi i primitivizmu. Svaka nova generacija je maltene neispisan list papira. Uz jasan i agresivan program obrazovanja, kampanju u medijima, stogo kažnjavanje i sa parama uloženim u čistoću i održavanje, za svega dve generacije imate "nov narod". Sem najdublje ukorenjenih navika, sve ostalo bi bilo drugačije. Tako da su te priče apsolutno svuda samo propaganda vladajuće elite, pokušaj da se zamagle stvari, i nemaju veze sa istinom.

SVE JE POLITIKA. Sve ima koren u politici, odnosno u načinu raspodele društvenog bogatstva i širine uticaja na odlučivanje. Neko u vrhu, pojedinac ili grupa, prosto izabere da NEĆE da investira u obrazovanje, u kampanje u medijima, u zakone, u kažnjavanje i u održavanje grada. I onda bude tako. Kakav crni mentalitet naroda i ostale magle! Imate neoliberalne politike, konzervativne, socijalističke, levičarske, itd, itd. Raspodela bogatstva i političke moći u društvu je jedino što je važno, a sve ostalo sledi iz toga.
 
Poplocanje u pesackom delu je radjeno sa istim slojevima kao i kolovoz. Da li se propadanje ploca i kocki moze desiti i na pesackim povrsinama? Mislim jasno je da je opterece manje i da su ploce povrsinski vece, ali kroz par godina mogu i kocke na pesackom delu biti prilicno neravne. I pesacki deo je postavljan preko asvalta bez odvodnjavanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667057#p667057:37y816w3 je napisao(la):
Koniljo » 06 Окт 2019 11:54 am[/url]":37y816w3]Ne znam koliko ovo ima veze sa samom temom, ali porediti Beograd i Ljubljanu je kao porediti Indiju i Nemačku. Beograd je prljav i za naše balkanske standarde pa i za standarde Srbije. Mislio sam da je stanje u ostalim gradovima gore, a onda su me gradovi po Srbiji demantovali. Beograd ima veoma mali broj kanti za otpatke. Nove kante koje su postavili duž Bulevara oslobođenja su neadekvantne. Nije stvar u estetici, dajte normalne kante iz kojih neće ispadati smeće!
Prošao sam juče trgom i ocenio bih ga dvojkom (skala 1-5). Nemam nikakvu političku korist da ovo pišem. Trg me nije nešto posebno očarao, ali jeste zgrada muzeja.

Прочитај добро мој пост (нарочито последњу реченицу) и добро погледај фотографије.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667059#p667059:3qtc4jrk je napisao(la):
abrines » 06 Окт 2019 12:01 pm[/url]":3qtc4jrk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667014#p667014:3qtc4jrk je napisao(la):
Giorano Angelo » Нед Окт 06, 2019 11:21 am[/url]":3qtc4jrk]
file.php
Да ли вам је познат овај гранит?

Реч је о истом материјалу. С тим да је код нас за пешаке, а тамо за пешаке, бициклисте и возила. Драго ми је да је неко разумео поенту. :)
 
Šta reći kakvu poruku poslati?
0fc1d5920167d9cebacf7df101e71d64.jpg
f1efc16bf7a7c32a5d4223d552c68641.jpg


Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Mnogi stariji ljudi ne koriste internet i nemaju SBB, a u ostalim medijima vlada cenzura, tako da nisu obavesteni sta se zapravo desilo na trgu. Vesic konstantno u medijskim nastupima prikriva da su kocke pocele da tonu.
Ako oko tako banalne teme vlada tolika cenzura, kako ce ljudi saznati bilo sta o mnogo krupnijim stvarima. Lose izvedeni radovi na Trgu Republike, pokazuju da je medijski mrak u medijima sa nacionalnom frekvencijom, veci nego u doba Milosevica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666976#p666976:3qq6llzl je napisao(la):
marone » Ned Okt 06, 2019 8:58 am[/url]":3qq6llzl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666966#p666966:3qq6llzl je napisao(la):
lukarts » 06 Oct 2019 06:22 am[/url]":3qq6llzl]Citam na portalima, da su neki farbali kocke sinoc na trgu.....

Jesu farbali, zlatnom bojom:

Pogledajte prilog 1


Sve ovo lici na nizeligasku fudbalsku utakmicu "vlast vs opozicija" u kojoj je cilj dati sto vise autogolova.
file.php

file.php

potpuno nemam razuma. da su lose napravili da krivim strabaga i radnike jer ziasta neko treba da posmatra kako rade i da sankcionise. u drzavama eu to kontrolisu izvodaci a ne vlast tako i treba biti.

i kiad se nesto lose napravi treba biti ogromne kazne. tenderi za izvodace treba biti transparentni i da se zaiata nade neko ko ume da sredi ovako nesto.

sto se tice ovih policija treba da reaguje i da budu ostro kaznjeni, makar da su u pravu i da je skupo bilo, bice jos skuplje da ovo neko mora da cisti i brise tako da nema smisla sta rade.
 
Šta nema smisla?
Da se samo jedna desetina ovih stvari događa u Francuskoj, ceo Pariz bi goreo. Opravdano. A vi se sablažnjavate oko pola kofe neke farbe koja će se sprati s prvom kišom.
 
A šta bi sa planom? Gde je on? Na osnovu čega je ovo rađeno? Javna rasprava? Obaveštenje u Službenom listu?
 
Mala jutarnja foto-reportaža:

Pretpostavljam da je "pešačka nedelja", pa su Terazije zatvorene za saobraćaj, spremaju se neke trke kartinga i krntija :D






Pogled na kocke i zatvorenu ulicu


Trg












Zanimljivo je da se kocke postavljaju, fuguju, a kasnije se bruse, tj. obaraju im se ivice


Red kocki, kojima ivice nisu oborene
 
Dok se ova sprdnja sa kockama odvija, mene vise brine buduci izgled parternog zelenila i sam prostor kao celina, kao i to kako ce to zelenilo izgledati u buducnosti i ko ovo sve zapravo odrzava?

Zapravo puno, ali puno su omanuli u izboru sadnica, kao i sa samim polozajem drvoreda. Imam utisak da autori uopste nisu radili detaljnu studiju polozaja zelenila na samom trgu.

To se prosto vidi.

Prvo sto mi pada na pamet (znajuci NAVIKE nasih ljudi ovde) je upravo to, da NIJE radjena nikakva studija koriscenja samog prostora od strane buducih korisnika, u ovom slucaja Beogradjana koji defacto vole zelenilo i nemaju bas naviku da sede na golom trgu, a posebno u ovom obliku koji je danas, o tome smo vec pricali.

Do sada, s kim god da sam pricao 95% ljudi negoduje ovakav izgled trga, ukljucijuci i strance.

Biranje zelenila za odredjeni prostor uopste nije lak posao i apsolutno staje rame uz rame sa biranjem materijala koji cete koristiti u nekoj rekonstrukciji, dakle ne moze tome toliko olako da se pristupi. Zato su Francuzi neprikosnoveni za klasican landscaping ali i za savremen landscaping, jer se nista ne prepusta slucaju i sve se vrlo pazljivo radi.

Da su mene pitali, a nisu pitali nikoga ko se iole malo razume u biljni fond (vidi se iz aviona), ja bi definitivno preporucio Magnoliu grandifloru i to iz vise razloga.

1. Raste izmedju 10-15m
2. Zimezelena je sorta
3. Daje predivne bele krupne cvetove
4. Moze odlicno da se oblikuje
5. Daje odlicnu hladovinu

Evo kako bi po uzoru na WTC Memorial u NYC ili po uzoru na Luksemburski park u Parizu mogao da izgleda raspored drvoreda na nasem Trgu Republike.

Uzor - NYC, 9/11 Memorial, gusto rasporedjene sadnice liscara u 3 ili 4 reda, ali odvojene i pustene da rastu slobodno:

Pogledajte prilog 13

Uzor - Luksemburski park u Parizu i ostalo FR gradovi, gusto rasporedjene sadnice kvalitenog liscara ili Magnolije grandiflore u 1, 2 ili 3 reda, medjusobno povezane u redove poput ovih u fr parkovima:

Pogledajte prilog 15

Pogledajte prilog 14

Pogledajte prilog 12

Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 4

Pogledajte prilog 3

Magnolija grandiflora kao drvored i u cvetu:

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1



I opcije za Trg Republike:

Pogledajte prilog 11

Pogledajte prilog 10

Pogledajte prilog 9

Pogledajte prilog 8

Pogledajte prilog 7

Pogledajte prilog 6

Mani licno su najbolje opcije 1 i 4 i ovaj drvored Magnolije:

Pogledajte prilog 1

 
Da li je umislio da je zamenik predsednika ili je umislio da je AV gradonacelnik?
 
ja sam odgovoran čovek, nisam spavao noćima zbog toga

:lol: :lol:

Pa ti gr**** daj ostavku pa ćeš moći da spavaš do mile volje. :lol: :kafa:

Ajde, ajde polako... papirče u ruke, da se potpišeš, pa da ti vidimo leđa jednom za svagda.
when-my-dad-went-into-my-room-telling-me-i-should-take-it-easy-on-the-booze-with-my-friends-17295.gif
 
Ima to i prednosti , manje ce morat da menjaju kad provuku onaj tramvaj o kom su pricali .Mozda ovako i ima smisla samo kasnije skinu one stubice i dobicemo jos veci trg.
:sesir:
 
@Dule kad puste saobraćaj pocrneće kolovoz,ne sekiraj se.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Оставили су два метра старог асфалта :bash:

 
Za ovo usvinjavanje trga nije kriv ni radojcic ni vesic ni stojcic vec lokalne beogradske svinje...nisu vecina ali ih nazalost ina dovoljno da iz picerija u blizini donesu hranu i pice i ostave tragove za sobom..
 
To stoji. Zato treba da nabave onu mašinu što služi upravo za takva čišćenja i prođu njome jednom nedeljno ceo plato (recimo nedeljom kasno uveče, kad nema ljudi). A mislim da to stvarno više nije nedostižno. Ako mogu noću da pojedinačno zalivaju svaku od saksijica na kandelabrima (lično sam gledao kako ih majstori zalivaju crevom iz sanduka kombija), mogu onda i da angažuju jednog radnika da jednom nedeljno prođe tuda mašinom i počisti te brljotine.

A i trutine od komunalaca bi mogli nekad da se prošetaju tuda i malo opomenu ljude koji ostavljaju svinjac za sobom. Ne, ne očekujem od njih da bleje tu 24/7. Ali ako već provode 2/3 dana 100 metara dalje, kod Albanije, mogu onda da se povremeno prošetaju i do samog platoa. To je 100 metara, neće im noge otpasti. Ako mogu da mrdaju nožicama kad god treba da pokupe neki mito po lokalima i klubovima, mogu da se mrdnu malo i do Trga s vremena na vreme. :roll:
 
Obratite pažnju šta ovaj fijsako sa kockama na trgu otkriva o informisanju u Srbiji, o medijima, pa samim tim i u kakvoj državi živimo. Centralni i najelitniji trg grada je urađen sa velikim ambicijama, skupim materjalima i puno para, ali se već posle NEDELJU DANA raspao tako što su kocke jednostavno POTONULE. Ako ima nešto što je savršeno očigledno i svakom laiku, i još na mestu koje je vidljivo ogromnom broju građana Beograda, onda je to baš ovaj slučaj sa naglo potonulom ulicom u samom srcu grada, pored spomenika Knezu, Narodnog muzeja i pozorišta. To nije nešto što je zabačeno u nekom ćošku, ili što je moguće ne videti:

Pogledajte prilog 1

I gde ste mogli da pročitate da se upravo završena ulica ponovo radi zato što je čitava potonula posle samo 7 dana, a ne zato što su kocke previše neravno sečene? Pa, ustvari, nigde. U SVIM medijima, ali bukvalno svim koji nisu otvoreno opozicioni, o tome nema ni reči. Pa čak i u ovih par opozicionih tek se ponegde, i to zaista VEOMA retko, može naći sasvim usputna napomena ili slika o nekim utonulim kockama, ali bez ikakvog teksta koji sledi i koji se dalje osvrće na to. Dakle i to je neprimetno za sve koji već i sami nisu shvatili šta se i zašto događa. Ne spominju mediji, ne spominju političari iz oba tabora, čak i ostrašćeni opozicioni komentatori vesti i tviter naloga to ne spominju pošto, jednostavno, ili ne znaju za to, ili ne razumeju kakav značaj ima.

Tako da su zaista na redu čestitke, i to bez ikakve ironije: ovo je apsolutni profesionalni vrhunac u oblasti tehnologije kontrole narativa, trijumf spinovanja i potpune medijske kontrole. Čak i kontrole opozicije i njihove propagande. Prosto im je podmetnut lažni cilj za napad. Prizna se manje zlo (sa usputnim plusevima za vlast) umesto većeg, i sve je lepo prošlo. Ali ipak, da se baš nigde ne priča o nečemu što je očigledan fijasko i bukvalno svima pred očima, dakle da je postignuto da ljudi gledaju u nešto i ne vide ga, to nije bilo ni za vreme Slobe, pa ni u kasnijem periodu Titove vladavine. Tu nema ništa jednostavno i slučajno. Ovo sigurno rade vrhunski profesionalci.
 
Pa kao što nigde nije moglo da se pročita zašto se u Vasinoj i Uzun Mirkovoj iscrtavaju nakaradne bici staze. Niti zašto im se vadi kolovoz svega nedelju dana kasnije. Ni ko to izvodi, koliko, zašto...

Kao što nigde ili gotovo nigde ne piše zašto je sad za vikend opet bio zatvoren centar. I kakva se to pompezna trka odigrala, toliko velika i bitna da je niko nije ni registrovao...

Kao što niko od institucija, od Grada pa sve do MUPa, ne daje odgovor na pitanje ko taksistima daje pravo da nedelju dana parališu grad. Jedno je ustavno pravo na proteste, ali drugo je sistematska blokada i ometanje celog grada.

Ima tu još xy primera, da ne nabrajam dalje. Sve u svemu, to je jedan vid sektašenja i jednoumlja. To kalupljenje društva, medija i javnosti da svi treba da misle i rade isto, i da se svako odstupanje od toga sankcioniše ili suzbija. E dokle god oni imaju takav nastup, glas i podršku od mene neće dobiti, pa sve i da postanu najbolja i najsposobnija vlast/stranka na planeti. Gde god vidim mono/oligopol i pokušaj uspostavljanja hegemonije i sektašenja, to kod mene može da rezultuje samo još većim inatom i kontraudarom. A ako nastave ovako da se bahate i da ometaju ljude u svakodnevnim aktivnostima, dobiće još više toga. Jer narod ma koliko bio anesteziran, ako mu dogori, ima da istrese iz sebe sve ono što se gomilalo prethodnih 19 godina. A ovi samo neka čačkaju mečku.
 
Vrh