Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Daj sliku nekog većeg muzeja ili bitne građevine na nekom trgu koja je zaklonjena drvećem. Ne mora ni Beč, dajte, molim vas, te primere gde je drveće ispred najbitnijih građevina nekog grada.

Narodni muzej je najbitnija građevina u centru grada Beograda.

edit: Verovatno se misli na ovaj muzej u Beču

1200px-Maria-Theresien-Platz_Kunsthistorisches_Museum_Wien_2010.jpg


Mi pričamo o objektu u najužem centru Beograda, jedan od retkih koji ima leu fasadu, plus što se nalazi na glavnom gradskom trgu.

Da preformulišem. Dajte mi jednu sliku glavnog gradskog trga sa drvećem.
 
astrodule":14pzh72u je napisao(la):
Daj sliku nekog većeg muzeja ili bitne građevine na nekom trgu koja je zaklonjena drvećem. Ne mora ni Beč, dajte, molim vas, te primere gde je drveće ispred najbitnijih građevina nekog grada.

Narodni muzej je najbitnija građevina u centru grada Beograda.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630821#p630821:14pzh72u je napisao(la):
Хаеул » Pon Jun 17, 2019 10:57 am[/url]":14pzh72u]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630819#p630819:14pzh72u je napisao(la):
bullwye » 17 Јун 2019 17:44[/url]":14pzh72u]a sta sluzi onda drvo bilo gde? kao sto kazem pogledaj slike ili gledaj uzivo. ovi par drveca nista ne sakrivaju. fasada se super vidi.
Не брецајте се на мене.

Можда Вам је ово новина, али дрвеће расте. Оно што не заклања фасаду данас, заклониће је сутра.

А ту је и чињеница да, у стању у коме су тренутно, и у коме ће бити још годинама, стабла пред Народним музејом изгледају крајње бедно и нарушавају изглед трга.

a i praksa je svuda u becu parizu da su stabla isto odma kod muzeja i tako treba
Не занима ме како је у Бечу и Паризу. Разумем да има неких који мећу нама који би подизали и флоресцентне фалусе, кад би нешто слично радили ови у Бечу, Паризу или где већ, али неки од нас умеју да размишњају сопственом главом, и није им једини циљ у животу да буду нечије бедне копије.

Беч и Париз, за разлику од Београда, немају само један честит трг, па опет, на Place de la Concorde-у и Stephansplatz-у ниједна фасада није заклоњена.


prvo kao sto kazem svako ima drugaciji ukuc a meni se svida.

drugo. drvo nije drvo ima hiljada vrsta a ako pogledas slike vidis da se nista od fasade ne skriva i da se odlicno vidi.

trece kad poredis nas muzej sa beckim ili u parizu nas je bedni po fasadi, ali ipak je prelep.

neznam sto svako misli da mora njegovo misljenje biti tacno. samo sam tekao svako ima drugaciji ukus. a meni se svida i ja bi zeleo vise.

a kada drvo poraste previse moze da se neke grane isecu i ponovo je malo, neznam sta je tako opasno kao da je ovo nesto sto se nikada vise ne moze promenuti
 
Ниједна важнија фасада у Паризу и Бечу није заклоњена крошњама, у мери у којој ће то за пар година бити фасада Народног музеја. Зеленила има, и треба да га буде, али не тамо где би заклонило оно што треба да се види. Нема га на трговима на којима се налазе важни архитектонски споменици.

Поента уопште није у томе да ли је реч о фасади музеја, већ о значају саме фасаде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630822#p630822:30n0an23 je napisao(la):
astrodule » Pon Jun 17, 2019 11:05 am[/url]":30n0an23]Daj sliku nekog većeg muzeja ili bitne građevine na nekom trgu koja je zaklonjena drvećem. Ne mora ni Beč, dajte, molim vas, te primere gde je drveće ispred najbitnijih građevina nekog grada.

Narodni muzej je najbitnija građevina u centru grada Beograda.

edit: Verovatno se misli na ovaj muzej u Beču

1200px-Maria-Theresien-Platz_Kunsthistorisches_Museum_Wien_2010.jpg


Mi pričamo o objektu u najužem centru Beograda, jedan od retkih koji ima leu fasadu, plus što se nalazi na glavnom gradskom trgu.

Da preformulišem. Dajte mi jednu sliku glavnog gradskog trga sa drvećem.

koristi Google. Alexanderplatz u Berlinu. u Stockholm ima ih mnogo. kao sto kazem meni se svida ovako. bolje lepo drvo nego pustinja betona gde letos ims 50 stepeni
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630827#p630827:32t6dw3r je napisao(la):
bullwye » 17 Јун 2019 18:13[/url]":32t6dw3r]
koristi Google. Alexanderplatz u Berlinu. u Stockholm ima ih mnogo. kao sto kazem meni se svida ovako. bolje lepo drvo nego pustinja betona gde letos ims 50 stepeni
Немам потребу да користим Гугл јер сам био у тим градовима. Alexanderplatz нема ни једну једину фасаду која се може мерити с фасадом Народног музеја. Но, и поред тога, на том тргу је мало зеленила, и фасаде углавном нису заклоњене.

На стокхолмском Stortorget-у нема дрвећа. Све фасаде су потпуно видљиве.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630824#p630824:32t6dw3r je napisao(la):
bullwye » 17 Јун 2019 18:09[/url]":32t6dw3r]
prvo kao sto kazem svako ima drugaciji ukuc a meni se svida.
Ово није ствар укуса, већ нетачних тврдњи. У Паризу, Бечу, Берлину и Стокхолму, које помињете као неку потпору Вашем ставу, нема пандана овоме што видимо на нашем тргу.

Свако има право да изнесе своје мишљење, и то овде није предмет спора.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630831#p630831:136atxsz je napisao(la):
Хаеул » Pon Jun 17, 2019 11:16 am[/url]":136atxsz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630827#p630827:136atxsz je napisao(la):
bullwye » 17 Јун 2019 18:13[/url]":136atxsz]
koristi Google. Alexanderplatz u Berlinu. u Stockholm ima ih mnogo. kao sto kazem meni se svida ovako. bolje lepo drvo nego pustinja betona gde letos ims 50 stepeni
Немам потребу да користим Гугл јер сам био у тим градовима. Alexanderplatz нема ни једну једину фасаду која се може мерити с фасадом Народног музеја.

На стокхолмском Stortorget-у нема дрвећа. Све фасаде су потпуно видљиве.

pricao si o trgu a to (Aleksander Platz) jeste. i ne slazem se da tu nema drugih lepih fasada. narodni muzej i ulica do kalemegdana je prelepa lepih fasada. a ovaj muzej u becu jeste u direktnom centru pored Heldenplatza u becu i to je ovde najvazniji muzej. a na Heldenplatz ima drveca a iza njega je cak park sa 30-40 drveca.

neznam cim teras mene da mislim kao ti.
kazem meni se svida i ja bi zeleo vise ti ne bi. kako ja tebe necu promeniti tako da mislis, neces ni ti meni. a cinjenica jeste pogledaj slike. fasada se vidi dovro a drvo za mene jeste prelepo i nikako ne ugrozava za mene mesto
 
Alexanderplatz је, архитектонски гледано, потпуно незанимљив и не може се поредити с Тргом републике.

Као што је овде више пута наведено, Београд има само један честит трг, и нема никаквог оправдања за његово пошумљавање.

Примери које наводите само вас побијају, јер на главним трговима Париза, Беча и Стокхолма нема стабала која заклањају фасаде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630841#p630841:qc5rsqpv je napisao(la):
Хаеул » Pon Jun 17, 2019 11:26 am[/url]":qc5rsqpv]Alexanderplatz је, архитектонски гледано, потпуно незанимљив и не може се поредити с Тргом републике.

Као што је овде више пута наведено, Београд има само један честит трг, и нема никаквог оправдања за његово пошумљавање.

Примери које наводите само вас побијају, јер на главним трговима Париза, Беча и Стокхолма нема стабала која заклањају фасаду.


pored zgrade 6 drveca za nekoga nije suma ali ok je. ja zivim u becu i pogledaj vesti ovde svuda ima debate jer narod zeli zelenilo a ne pustinju betona. kada pogledas turisticke snimke na YouTube vidis kako su dosta njih odusevljeni da je Beograd tako zelen.

tvoja argumentacija je ok ali tako mislis ti a ne svi mi. tako ima i dosta onih koji misle protiv mene a dista njima se svida
 
Nešto se ne sećam drveća na Aleksander placu u Berlinu, pa sam morao da guglam.

P31-1024x768.jpg


MIN_Week-07_Alexanderplatz.png


GettyImages-570640673-5b4382d0c9e77c0054f131fd.jpg


Eto, ima ga, ali kao što je rečeno, tu nema nekih fasada, a i nije da se guši od zelenila ceo taj potez oko tog Trga.

Ne tvrdim ja da je moje (i još nekh forumaša) mišljenje o drveću pa trgovima i ulicama jedino ispravno, ali mi koji su razlozi za drveće koje čujem ovde - hlad i prečišćavanje vazduha?

Što se tiče hlada, reći ću jasno i glasno da ste razmaženi i da koljete vola zbog kile mesa (vo = 365 dana, kilo mesa = 20-ak vrelih dana)

Što se tiče vazduha, Beograd ima sasvim dovoljno zelenila da može da isto žrtvuje na Trgu i ispred svih lepih fasada po centru.
 
videcemo kada se zavrsi kako ce biti. meni se ipak svida i to je ok
 
Један човек, идући из вароши кући, јахао је на магарцу, а његов син, момчић од десетак-петнаест година, ишао поред њега пешице...
 
Берлин је дословно један од најружнијих градова на свету и Београд не треба да се угледа на њега ни под разно.
 
Au brate, ne vidim znakove sarkazma, pa moram verovati da si ozbiljan?

Koji je po tebi onda lep grad, ako ti se Berlin ne sviđa? Mada, bolje da ne gušimo ovu temu, pa neka Admin obriše ako se rasplamsa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630864#p630864:1tiwplcb je napisao(la):
Kailan » 17 Јун 2019 19:20[/url]":1tiwplcb]Берлин је дословно један од најружнијих градова на свету и Београд не треба да се угледа на њега ни под разно.
Берлин се никада није могао мерити с великим европским престоницама, па чак ни неким другим већим градовима Немачке, попут Минхена. Као што сам већ рекао (мислим на овој теми), Немачка нема свој еквивалент Москве, Мадрида, Санкт Петербурга, Париза или Лондона.

То је посебно истина данас, после разарања у Другом светском рату, што не значи да Берлин није занимљив, као што рече колега изнад.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630911#p630911:kfh8juqx je napisao(la):
astrodule » 17 Јун 2019 21:07[/url]":kfh8juqx]A još manje ružan.
Вала, није ни леп, колега. Мени је Берлин потпуно безличан, и није ми чак ни занимњив (мени лично). Једино чиме се може похвалити је релативна чистоћа, бар ужег центра.

За престоницу осамдесетомилионске нације усред Европе, заиста није нешто. За то је крива феудална прошлост Немачке, као и њен прилично касан настанак (уједињење), али понајвише Други светски рат. Град који је никао из пепела, након слома нацизма, безличан је, стерилан и прилично досадак.

Разуме се, лепота је у оку поматрача.. могуће је да сте ви видели нешто што је мени промакло. Подједнако стоји да је живот у Берлину вероватно далеко удобнији него у неким од градова Италије, који су пуни историје и "личности", али чија инфраструктура неретко не задовољава најбоље потребе савременог живота.

Како год, не мислим да Београд треба да се угледа на Берлин, осим у погледу уредности (на примеру Берлина можемо да видимо да и комунистички блокови могу да изгрледају пристојно, кад се одржавају). Заправо, ја највише волим када размишљамо сопственом главом. Бацити око на туђе двориште, али ипак изнаћи решења која су јединствена и најбоље одговарају нашем контексту.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630782#p630782:qtpnmu56 je napisao(la):
dezy » 17 Jun 2019 03:18[/url]":qtpnmu56]Drvece ispred Narodnog muzeja je nepotrebno, bahati samar za posetioce trga i muzeja. Osim ako neko zeli da sakrije skupu fasadu koja je obnovljena uzalud, koja treba da bude vizuelni centar trga. Dva reda drveca na kraju trga su takodje nepotrebna. Mozda je moglo da se posadi tri ili cetiri drveta. Ili da se primeni neko drugo neuocljivije resenje. Trg je trg, trg nije park, a ponajmanje suma. I nema razloga da bude. Svi gradovi u kojima je iznad 40 stepeni imaju veliki glavni centralni goli trg. Mi, nas narod, se bojimo tiganja, ali lezati na plazi te cvrcati se bez zastite drveca, suncobrana, sesira i odece, koji su tada najveci neprijatelji 'zdravog' tena je najtrazenija zivotna zanimacija. Drvece blokira i pogled koji bi trebalo da pada na trg kada se nailazi sa Terazija, sprecava stvaranje vizure u pokretu i nepotrebno povrsinu trga dzunglom odseca od njegovog prirodnog stanista, a to su okolne zgrade i ulice koje takodje ucestvuju u postojanju trga i stvaraju ga. Zasto praviti goli 'minimalisticki' trg, a onda ga zavrsiti drvecem i to na vrlo nezgodnom mestu. Na kraju bi cak bilo bolje da se tu nalaze isto tako minimalisticki suncobrani kafica, koji ce ionako da naruse pod svaku cenu taj hipsterski projekt, tj. pokusaj 'ultra cool' glavnog mesta prestonice. Takodje propusteno je da se vizuelno i upotrebno popravi spoj trga sa Knez Mihajlovom ulicom, a i sa platoom fontana koje se nalaze u krsu kafica i drveca. O belini mermera postamenta spomenika Knezu, a takodje i o pojeftinjenim formama postamenta akademskog ili historicistickog recnika devetnaestog veka koje se sukobe sa modernim plocama ne treba ni govoriti jer ipak raison d'être celog novog projekta trga su kocke, a ne treba govoriti ni o prilicno kicastim kandelabrima oko spomenika, da bi se sve zaokruzilo besmislenim digitalnim satom. A ako je teranje maka na konac, zlatni krst u grbu knezevine na prednjem delu spomenika se vrlo jako i neukusno istice u opet nepotrebno prezelenoj boji reljefa. Inace krst u grbu je bele, tacnije, srebrne boje. Takodje na spomeniku ce se opet sedeti, sto je moralo da bude reseno i onemoguceno. Nadamo se jos samo da se novom kaldrmom nece truckati poluraspadnute trole kada jednog dana ponovo pocnu da saobracaju. Uostalom zasto praviti uopste trg kada jedna strana trga ne postoji, razvodnjava se i gubi u padu terena i 'montaznoj' oronuloj zgradi Staklenca te gubi smisao.

Само зато што нешто сви раде не значи да је добро
 
Sa tačke gledišta prolaznika oko njih, suncobrani smetaju pogledu isto koliko i drveće. Ustvari daleko više, jer se kroz njih ne vidi baš ništa, a i bliži su očima, pa pokrivaju bitno veći vidni ugao.

 
Bice sve to super. Ali najaci utisak bi bio pogled koji puca iz Kolarceve pravo na prostran trg i Narodni muzej, fantasticna zgrada ali ovde ga dupli drvored zaklanja.... doduse super je kako god okrenes. Zgradu etno muzeja I doma vojske trebali su ukljucitii u program rekonstrukcije, fantasticne monumentalne zgrade, na udarnim potezima, prilicno ne istaknute i zaboravljene..
 
Vrh