Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Какви кретени... и будуће здање опере мисле да заклоне дрворедом...

Уместо да посеку и ово испред народног музеја, а ако желе зеленило поставе неко ниско растиње, они праве још већи циркус...

А пробле је што и када једном посадиш дрво више нема склањања због неукости и немања осећаја за естетику већег дела јавности...

trg-republike-prikazi-rekonstrukcije-01.jpg
 
Izgleda da nas čeka ista priča kao i kod rasprave o problemu neposećenosti Cvetnog trga. Gde su javne klupe? Gde će ljudi da sednu? Do sada su sedeli svuda na dugačkoj linearnoj klupi (i u hladu drveća) po obodu zelenih površina, kao i oko spomenika. Trenutno su upravo ta mesta za sedenje ono što obezbeđuje da na trgu stalno ima ljudi koji se tu ZADRŽAVAJU. Umesto da samo prođu. Što čini trg živim. Svaka čast činjenici da će biti više mesta za razne privremene komercijalne štandove i za kafanske bašte, i da ovo više liči na pravi veliki trg, ali nisam baš siguran za praktične posledice što se tiče buduće popularnosti prostora. Iako ovo za razliku od Cvetnog Trga jeste raskrsnica pešačkih puteva, a okolina je ipak daleko lepša od njega. Ali da li je to dovoljno? Pa nam ostaje da vidimo kako će ova promena biti primljena u vremenima kad nema nikakvih priredbi i montažnih konstrukcija koje ionako totalno menjaju čitav ovaj prostor.

 
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... ..%20VIDEO

Vesić objasnio zašto 420 dana za novi Trg - mapa kaže... VIDEO

Beograd -- Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić objasnio je da će 420 dana trajati kompletni radovi na Trgu Republike i delovima ulica kojima je oivičen.

Kako je za Prvu TV kazao Vesić, radovi na samom platou Trga Republike biće završeni do 1. marta sledeće godine, dok će posle toga početi druga faza rekonstrukcije Kolarčeve do Palate Albanije, Makedonske do Doma omladine i Francuske do Doma vojske i Narodnog pozorišta.

“Dužinu radova određuje projektant, to je naš renomiran institut CIP. Ceo prostor koji se rekonstruiše prostire se na 1,5 hektara, a u drugoj fazi će biti sukcesivno preusmeravan i saobraćaj”, rekao je Vesić.

Prema njegovim rečima, na platou Trga Republike biće postavljene granitne ploče, a kamenim pločama koje se sada tu nalaze biće popločana Njegoševa ulica.

“Biće nekoliko novih drvoreda, u Kolarčevoj će biti dupli drvored isto kao i prema T.C. Staklenac, a na samom Trgu biće obeležje crvenoarmejcima jer je tu bilo njihovo groblje, kao i obeležje Stambol kapiji koja je srušena”, rekao je Vesić.
 
Nije mi jasno sto nekim ljudima smetaju drvoredi...nece se saditi hrastovi po 40-50 m, da bi zaklonili celu gradjevinu. Vidim komentare zaklanjace ovo, ono. Pa nece ih zakloniti cele, svi objekti na trgu su dovoljno veliki da ne mogu biti u senci drvoreda. Ljudi nisu svesni koliko ce znaciti pogled na zelene krosnje u svom tom sivilu u centralnoj zoni grada.
 
Mени дрвореди не сметају, већ њихова оријентација. Ако их имамо само на једном крају, згуснуте, онда ће хладовина бити само ту, ка Коларчевој. Ако га имамо дуж трга, онда ће хладовина бити дуж трга.
 
Neki moj zakljucak je da se nalazi ka Kolarcevoj kako bi se zadovoljile obe strane. Oni koji traze skroz otvoren trg i oni koji zele da ima zelenila. Kako sam shvatio ispod krosnja ce se nalaziti klupe, tako da ko se uzeli hlada, izvolite ispod, da ne zaboravimo i na one najstarije sugradjane kojima ce preko biti od koristi ta hladovina. Stvarno bih zeleo da neko predlozi bolju poziciju na trgu tih drvoreda.
 
Ko se sunca krije, bolje da ga nije.

Shvatite već jednom da je trg prazan prostor bez drveća. Malo proguglajte slike glavnih trgova po evropskim gradovima.

Biće drvored po obodu (baš kako Banderas kaže, da zadovolji potrebe onih koji hoće hlad i drveće), ali ka najlepšim fasadama na Trgu (Muzej i Pozoršite) ne treba da ih bude (a i neće).

Naravno, opet nećemo imati pravi trg uokviren zgradama, ali samo da dočekam dan bez velikih žardinjera i drveća na Trgu biću zadovoljan. Nadam se da ćemo se 1. marta prošetati po skoro pa pravom trgu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561673#p561673:3lcy7pfb je napisao(la):
astrodule » 24 Aug 2018 10:28 am[/url]":3lcy7pfb]Shvatite već jednom da je trg prazan prostor bez drveća. Malo proguglajte slike glavnih trgova po evropskim gradovima.

Neverovatno mi je koliki broj forumasa ocigledno nije mnogo putovao po evropi sudeci po komentarima vezanih za drvece na trgu ali kao sto kazes tu je gugl da objasni par stvari.
 
Добро, онда не мора да се зове трг. Радије бих да се другачије зове него да нема дрвећа.
 
Ja bih radije da ne budemo jedini (ili jedan od retkih) velikih evropskih gradova bez pravog trga.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Nakon zavrsetka one montaze, mene malo podseca na trgove po Rimu...ima taj neki ITAL smek. Naravno po Rimu necete videti drvece na trgovima ove vekicine ili na pjacetama.

Ja bih samo poradio jos na rasveti, i umesto ovih belih jednostavnih rasvetnih stubova sa reflektorima, postavio replike predratnog stuba rasvete koji mozemo i dan danas videti ispred SKC-a ( kalupi postoje). Visina je dobra, i sa dobrom led rasvetom, mislim da bi trg bio sasvim korektno osvetljen. Ostavio bih belu boju, i postavio izmedju 8-10 komada (po 4 ili 5 sa svake strane) paralelno u 2 reda onako kako je to i predvidjeno po planu.

Link ka SV:

https://www.google.rs/maps/@44.8062938, ... 1919?hl=en
 
A jel će biti fontana na trgu? Za razliku od Slavije, na trgu bi imalo smisla staviti jednu estetski dobro osmišljenu fontanu.
 
NE, NE i NE.

Na centralnom gradskom trgu ne treba da stoji ništa!!! Može samo spomenik i to je to.

Naravno, očekujem od naših gradskih otaca da obavezno nešto stave.

Da li neko zna kako će izgledati obeležja vojnicima i Stambol kapiji? Ja bih najviše voleo da to budu neke spomen ploče u ravni sa podlogom.
 
Nije stvar ni u tome da mi gledamo druge trgove po svetu i da kopiramo...vec da furamo svoj fazon i radimo onako kako nama odgovara. Ali jedna stvar je sigurna... Mi u Beogradu nemamo jedan veliki, otvoreni trg, nesto sto se stvarno moze nazvati trgom. Ovaj projekat je nesto najblize tome. Nesto sto me jako boli sto se tice samog trga je pregrst ovih kafica i basta koji uzurpiraju pesacku zonu na samom trgu, u redu je par vecih kafica, koju poslasticarnicu imati na trgu. Zar ne bi bilo lepse da se ti neki lokali u toj zoni "pretvore" u galerije, izlozbene salone i slicno. Ne mogu da vam opisem samo koliko mi fali bioskop Jadran, na kom je mestu sta drugo nego kafic. Ko da nije dovoljno sto ih ima na Obilicevom vencu, Cika Ljubinoj, Strahinjica Bana, Knez Mihajlovoj i svim njenim poprecnim ulicama. Neko se stvarno mora pozabaviti time.
 
Ponovicu jos jednom, najverodostojna definicija koja postoji za trg je:
Prazna soba bez plafona.

P.S: To nisam ja izmislio tako pise u knjigama o arhitekturi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561720#p561720:18sjx6kp je napisao(la):
AntonioBandera(s) » 22 minutes ago[/url]":18sjx6kp]Nije stvar ni u tome da mi gledamo druge trgove po svetu i da kopiramo...vec da furamo svoj fazon i radimo onako kako nama odgovara.

Ako gledamo šta nama odgovara, to je mnogo trafika, klupa, Parova, Zadruga, pekara, menjačnica, kladionica...

Ne treba izmišljati toplu vodu i praviti parkotrgove i trgoparkove. Mora se držati neki nivo, a to je u našem slučaju kopiranje Beča i Budimšešte, a ne Dubaija ili Majamija (ne pričam samo o trgovima, već uopšte o izgledu grada)
 
Znaci, poludecu vise od defenicije "pravog" trga. :laugh:

Postojeca zelena porsina - zardinjera (u obliku dva krila pluca), oduzima dosta mesta, a nije ni preterno lepa.
Pre sam za neku modernu skulpturu na tom mestu.
Ili jednostavno samo cist, poplocan prostor. Praznina je bitna da bi se videlo ono sto je lepo.
 
Gledao ja danas kamere kad ono dolaze sestorica radnika i jos trojica u kosuljama...Bilo je oko 15 radnika sada ih je opet 6...Tacno sam znao! :bash: :bash: :bash: :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561741#p561741:35i5sbjc je napisao(la):
Drakche » 24 Aug 2018 01:07 pm[/url]":35i5sbjc]Znaci, poludecu vise od defenicije "pravog" trga. :laugh:

Ili jednostavno samo cist, poplocan prostor. Praznina je bitna da bi se videlo ono sto je lepo.

Pa to ti je definicija pravog trga, cist poplocan prostor, sto bi poludeo zbog toga?
 
Ne bi bilo loše da se svakoga dana, u neko određeno vreme, na temi postavljau screenshotovi sa kamera na trgu, da može da se prati napredak na gradilištu i angažovanost radnika.
Šta je to, 420 slika :)
 
@spatiotecte Pa zato sto se uvek iznova poteze ta prica o tome sta je trg, i tako vec godinama.

Elem, ova slika je moj neki osnovni sablon za uredjenje sireg Trga Republike.

Roze su objekti koji se ne diraju.
Belo je osnova buduce zgrade.
Sve ostalo je otvoreno za interpretaciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561752#p561752:1obmhdwd je napisao(la):
Drakche » 24 Aug 2018 01:35 pm[/url]":1obmhdwd]@spatiotecte Pa zato sto se uvek iznova poteze ta prica o tome sta je trg, i tako vec godinama.

Pa zato i postoji definicija iz knjiga koju su osmislili strucnjaci i koja daje za sada najrealniji opis sta je to trg.
 
Fleksibilan sam sto se definicija tice, pre sam za to da se kaze konkretno sta se hoce, a sta se nece na tom trgu.
 
Vrh