Коларчева улица данас:
Mислим да је ово линија између коцке и асфалта:
Живо ме занима колико дуго ће ови тотеми с камерама и светлима у боји остати цели:
Ако се не иде више од хиљаду година у прошлост, јасно је да су тргови у физичком смислу отварани у центрима места, где су биле цркве, па су служили за окупљање становника око цркве и ради процесија, погубљења, објава, кретања у поход, показивања и дељења плена; неретко је на истом месту био бунар из којег су се мештани снабдевали водом, сретали се и причали око њега; исто тако, као што им име каже, првобитно су многи тргови били места трговања - трговишта, или пијаце, за шта је потребно више простора од просечне улице. Њихова сврха је била и у пуком проширењу, више простора ради оријентације и ширег погледа када се изађе из околних четврти с веома уским улицама, нека врста пространог раскршћа усред места. Било је ту и разлога безбедности, затим показивања моћи (постављањем споменика и уређењем), затим прослава, забава, надметања (Палио у Сијени), борби, показивања. Тргови су места укрштања физичких путања и различитих потреба мештана, па су им изглед, намене и улоге разноврсне и вишеструке. Не постоји место без неке врсте трга, средишта, окупљалишта где се укрштају појединачно и заједничко.
Садашње уређење Трга је у сваком случају боље него претходно, иако није једино које се може замислити. Савременије је, заокругљеније и вођено јединственом идејом, с много више осећаја за форму, с бољим материјалима, с више пажње посвећене детаљима. Реч је о нетипичном тргу, тешком за обликовање, који нема две стране и којему су најзначајније зграде у сенци знатно већих и различитог стила.
Каталонски трг у Барселони има површину од пет хектара на којој има места за све - споменике, дрвеће, фонтане, улазе за метро, капије, подземни јавни ве-це, паркинг за највећи број мопеда који сам ја икада видео на једном месту. Maње-више је правилног облика с улицама које га сличан начин окружују са свих страна.
Иначе, Барселона је у архитектонском погледу сјајан град, прави бисер, што не значи да на педесет метара од Ла Рамбле иза пијаце Бокерија не улазите у низ квартова који се јако осећају на мокраћу, с доста имиграната који ту живе и хигијеном која се очигледно тешко одржава на пристојном нивоу. С друге стране, иза Готичке четврти, у уским улицама у којима живи пуно сиромашних имиграната, моја жена се осећала непријатно док смо ходали туда. Нема града који нема тамне стране и који је у сваком погледу савршен.
...............................
Немам ништа против да се моје слике позајмљују догод се напише да су моје.