Nenad":3b7fugwr je napisao(la):I urbanisti krivi za nelegalnu gradnju
Dignu tri sprata, pa traže dozvolu
Izvor: Blic OnlineNa klizištu Palilule, na mestu gde treba da prođe put ka novom mostu preko Ade Huje, 50 odsto zemljišta zauzeto je bespravno podignutim kućama. Divlja gradnja u Beogradu umesto da se uvede u red još je više „podivljala“. Kad bi država danas odlučila da joj stane na put, trebalo bi joj, kažu stručnjaci, 30 do 40 godina da grad urbanistički upristoji. Investitori, sa druge strane, kažu da je uzrok divlje gradnje najviše u prekomernom čekanju na dozvole.
Kaluđerica, Busije, Plavi horizonti, Grmovac... gotovo svi rubni delovi grada nelegalno su izgrađeni u poslednjih dvadesetak godina. Bespravnim nadziđivanjem, doziđivanjem i zidanjem preko dozvoljenih gabarita naružen je i sam centar grada.
- Zidanje bez dozvole u gradu je postao manir. Neplanskom gradnjom napadnut je ceo grad. Poznajem ljude koji nelegalno zidaju, a od divlje gradnje nije pošteđeno ni Dedinje. Danas se čak savetuje investitorima da prvo sazidaju a onda traže dozvolu - kaže za „Blic“ Ružca Bogdanović, predsednica Društva urbanista Beograda.
Patrola po gradilištima
Novinari „Blica“ obišli su prethodnih dana gradilišta u centru, na Vračaru i Savskom vencu. Sva gradilišta imaju urednu građevinsku dozvolu, čiji je broj istaknut na tabli sa obaveštenjem šta se gradi i koji su rokovi, a od investitora se može čuti potpuno drugačija priča nego od urbanista. Oni, tvrde da je uzrok divlje gradnje u velikomj meri u dugoj proceduri za dobijanje dozvola.
Iako bi investitor, koji je pripremio sve papire i napravio projekat zgrade u skladu sa urbanističkim planom, morao u roku od 15 dana da dobije dozvolu za gradnju, u praksi se na dozvolu za početak izgradnje čekaju oko godinu i po dana, dok pribavljanje ostalih odobrenja od javnih i komunalnih preduzeća traje i po dve godine. Kako kaže Zoran Nešić, vlasnik kompanije „Kataduzo“ koja gradi stambeno - poslovni objekat u Igmanskoj 10, za pribavljanje svih potrebnih dozvola i odobrenja njihovoj kompaniji bilo je potrebno godinu i dva meseca, ne računajući dogovore sa vlasnicima parcele, na kojoj grade.
Dozvole čekaju duže od godine
- U Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove se ne zna nikada koliko dugo se čeka na neki dokument. Uglavnom je sve proizvoljno „kad dobiješ, dobićeš“. Onoga trenutka kada u Sekretarijatu instaliraju kompjuter u kome će biti unesene sve informacije o tome šta je i gde dozvoljeno, haos sa gradnjom će biti rešen- tvrdi Nešić, koji je najviše problema imao sa dobijanjem dozvola za protivpožarnu zaštitu i odobrenje iz Sekretarijata za saobraćaj.
Nemaju ni svi investitori podjednake muke prilikom dobijanja svih potrebnih dozvola. Beograđani, koji su sa gradskim arhitektom veoma žučno diskutovali na blogu B92 o divljoj gradnji, ubeđeni su da je vlast, pre svega opštinska, odgovorna za urbanistički haos, da ruši selektivno onima koji nemaju da je „podmažu“ i da je korumpirana.
Urbanisti ističu da se Beograd na evropskoj mapi estetski i vizuelno već čita kao mesto van tokova savremene civilizacije. Stranci se veoma čude takvoj „gradnji“ u prestonici. U evropskim metropolama uglavnom nema divljih naselja, a tamo gde se pojave radi se o sklepanim udžericama.
Pet miliona nelegalnih kvadrata
U gradu ne postoji precizan podatak koliko ima nelegalno sazidanih kvadrata. Do kraja 2003. godine, za legalizaciju je predato 109.000 predmeta, sa ukupno pet miliona kvadrata.
- U gradu postoje tri vrste nelegalnih graditelja: očajnici koji su zidali da bi došli do krova nad glavom, drugi su bili u prilici da sazidaju po 300-400 kvadrata, a treći su profiteri, koji su zidali da bi prodali stanove. Grad nema mehanizme da poruši bilo šta jer je populistički zakon o legalizaciji omogućio svima njima da ulaskom u proces legalizacije spreče rušenje - kaže za „Blic“ Đorđe Bobić, glavni gradski arhitekta.
Zakon o legalizaciji, donet sa idejom da se u legalne tokove uvede sve što je „divlje“, u praksi je zaštitio nelegalne graditelje, pa čak i podstakao bespravnu gradnju.
Autor: Svetlana Palić, Nataša Korlat, Marija Škrbić | 10.07.2007 - 10:09
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=7971
Milance":3b7fugwr je napisao(la):Jel bi znao neko da mi objasni cemu sluzi taj zakon o legalizaciji divlje gradnje. Zbog cega je on donesen? Koje su to pozitivne stvari koje su prevagnule kod donosenja doticnog zakona. Ja trenutno vidim samo negatinve posledice pa bih voleo da znam i koje su one druge.
Nenad":3b7fugwr je napisao(la):^^ Zakon je donesen da bi mogli da ti traze da ih potplatis ako zelis da ti legalizuju objekat! O legalizaciji se prica vec godinama, a nije se maknulo ni milimetar, a divlje se gradi na sveeeee strane!!
dedinje":3b7fugwr je napisao(la):Pozitivne strane zakona o legalizaciji divlje gradnje ne mozeš da vidiš zato što ih nema. Ta legalizacije divlje gradnje je nešto kao legalizacija krađe, pljačke itd. Ovaj zakon će pre svega potstaći korupciju jer će biti legalizovani prvenstveno oni objekti čiji će vlasnici dobro platiti opštonskim funkcionerima. Divlja gradnja teško unakazuje Beograd zadnjih 20 godina. Umesto da se protiv nje vodi bespoštedna borba vidimo donosi se zakon o legalizaciji. Još jedno razočarenje za one koji su očekivali da će biti bolje posle 5 oktobra.
Milance":3b7fugwr je napisao(la):Ne ne shvatam! Zbunjen sam potpuno. Ne zelim da prihvatim da je to cela istina!! Ajde nek proba jos neko da objasni zakon i pozitivne strane istog u protivnom idem da skocim sa brankovog mosta!!! Mozda ga onda nazovu milancetov most!! Salu na stranu ovo je neverovatno! Jezivo sam razocaran odnosom vlasti ka Beogradu.
Nenad":3b7fugwr je napisao(la):Milance, zemlja je u pitanju, nije samo Beograd! Nelegalno se gradi svugde, svi imaju neke veze i svi ce da ti pozovu nacelnika, ministra, predsednika, ujedinjene nacije i NASA-u, samo ako pokusas da im srusis kucu, trafiku, tarabu!
Ne znam koliko si vec u Nemackoj, ali potpuno razumem zasto ti je situacija u Srbiji nepojmljiva!
Uzmi recimo Ovcarsko Kablarsku klisuru, koja je zakonom zasticeno dobro! Gradi se na sve strane! uzmi Taru! Isti primer! Beograd se prosirio megalomanski u proslih 15 godina i sve nelegalno! Svugde se samo grabi, niko nikoga ne pita! Mislim da je u Beogradu sruseno jaaaako malo objekata u odnosu na onih 5 miliona nelegalnih kvadrata koji se pominju samo na teritoriji Grada!
Vlast ne staje tome na put zato sto od toga ima koristi! Evo, idi u neku opstinu u Beogradu i kazi kako zelis da legalizujes kucu na Banjici recimo pa ces odmah da cujes koliko ce te kostati (toliko za gradjevinsko zemljisto, toliko za kvadrate, a ovoliko za "good will" sto ce ona brkata da ti lupi tri pecata!).
Zakon se verovatno ne primenjuje kako treba jer se stranke nisu dogovorile ko ce ubirati harac na legalizaciju, a naravno, kao sto ti je verovatno i jasno, nijedna ne zeli da se toga odrekne!
E pa sad.. sve u krug!
Bloq72":3b7fugwr je napisao(la):I ja mislim da se nazalost svodi na to...kao i zakon o extraprofitu.
Da se iskami koja para u budzet,lopovluk"opere" i "pospeshi"korupcija u birokratiji.
Влада":3b7fugwr je napisao(la):У целој овој причи треба имати у виду да је крајњи рок за подношење пријава за легализацију био новембар 2003. а да су у децембру били избори после којих је на место Министра за капиталне инвестиције дошао човек који је у предизборној кампањи био највећи противник донетог закона. Даље омогућено је да се као пријава за легализацију поднесе само молба а да се документација може допунити и касније а без комплетне документације се наравно не може одлучивати...
Дакле популизам и страх од губитка гласова, тј. попуштање "дивљацима" нас је довело до овде.
Ево и једног чланка из Гласа (8. април 2006.) који може додатно приказати какви су односи по овом питању.
извор Глас јавностиPredložene izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji podelile stručnjake
Sukob građevinara zbog divlje gradnje
Dragoslav Šumarac: Pospešuje se nova bespravna gradnja. Nenad Bogdanović: Dodatna centralizacija
BEOGRAD - Republički poslanici uskoro će odlučivati o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, čiji je predlagač Ministarstvo za kapitalne investicije. Ako budu usvojeni, promenjeni propisi će dovesti do centralizacije urbanističke vlasti, a specifičnu težinu i najviše polemika donosi predlog o produženju roka za legalizaciju "divlje" gradnje.
Dragoslav Šumarac, bivši ministar građevine u vladi koja je donela ovaj zakon, smatra da će "predložene promene samo pokvariti aktuelna rešenja, iako su većinom 'kozmetičke' prirode". Prema njegovim rečima, aktuelni zakon je donet kako bi privukao investicije i uključio struku u odlučivanje o planiranju i izgradnji, dok će, kako ističe, ovim promenama taj princip biti napušten.
- Predložene izmene su retrogradnog karaktera jer su suprotne principima decentralizacije, demokratičnosti i afirmaciji struke. Njima se uspostavlja ponovna centralizacija, uvodi se odlučivanje uprave po pitanjima struke, čime se daje prostor upravi za korupciju i odugovlačenje procesa pribavljanja odobrenja za gradnju - smatra Šumarac.
Prema njegovom mišljenju, novi rok od šest meseci za prijavu objekata za legalizaciju "direktno pospešuje novu bespravnu gradnju" jer se "time samo legalizuje dosadašnje kršenje zakona i svesno stvara mogućnost nove bespravne gradnje i njene naknadne legalizacije", iako izmene predviđaju da se za legalizaciju mogu prijaviti samo objekti sagrađeni pre 13. maja 2003.
I gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović, kritikujući predložene izmene, rekao je da su one pokazatelj "dodatne centralizacije" u donošenju odluka koje se tiču građenja. Bogdanović je istakao da je legalizacija na području Beograda uglavnom završena i da je rešeno oko 90 odsto takvih zahteva.
Uzrok odugovlačenja
On je ocenio da najveći problem pri legalizaciji čine nerešena imovinska pitanja - zbog nacionalizacije ili zato što promene vlasništva nisu uvedene u zemljišne knjige, posebno u slučajevima kada je objekat bez knjiženja više puta promenio vlasnika. Gradonačelnik je takođe rekao da legalizacija mora i da se plati, što bi mogao biti uzrok sporije legalizacije bespravno podignutih objekata.
Međutim, Šumarac smatra da je spora legalizacija isključivo krivica ove vlade, a ne manjkavosti zakona ili cene, dodajući da njegova vlada nije imala vremena da završi ovaj proces, pošto je sišla sa vlasti samo dva meseca posle donošenja zakona.
I gradski arhitekta Beograda Đorđe Bobić smatra da predlog Ministarstva "nije dobar". Prema njegovim rečima, do novembra 2003. godine samo u Beogradu je prijavljeno oko 120.000 slučajeva bespravne gradnje.
- Devedeset odsto predmeta je obrađeno, a taj veliki posao su obavile opštine. Sve slučajeve je obradila komisija i tada je tačno definisano šta može biti legalizovano, a šta ne može - rekao je Bobić.
Stav gradskog arhitekte deli i Branka Bošnjak, član Gradskog veća zadužena za urbanizam.
Poziv graditeljima
- Uložili smo puno truda da iskorenimo divlju gradnju posle novembra 2003. godine. Međutim, novi zakon je direktan poziv divljim graditeljima da nastave posao. Situacija je najgora u rubnim zonama grada, gde imamo i najviše takvih slučajeva - rekao je Bobić.
Sporni rokovi
- Trebalo bi makar smanjiti rokove. Ako je rok za prijavu šest meseci, to je više nego dovoljno vremena da se izgradi višespratnica. "Preduzimljivi" investitor samo treba da kaže da je objekat sagrađen pre 13. maja 2003. godine. Beograd je pošteđen; u svakom slučaju, u boljoj je situaciji jer je 11. maja 2003. napravljen detaljan orto-foto snimak prestonice ili snimak iz vazduha. Na snimku, koji je vrlo detaljan, sve se vidi, ali u unutrašnjosti to nisu uradili. Priča da je raspisivanje novog konkursa za legalizaciju prevashodno u interesu običnih građana je demagogija, jer će tu najviše profitirati urbanistička mafija - rekla je Bošnjakova.
Jedna od novina koje donosi novi zakon biće i ukidanje članova o stostrukoj nadoknadi za korišćenje građevinskog zemljišta na kojem se nalaze nelegalni objekti. Ti članovi, inače, nikada nisu ni primenjeni jer su takse bile nerealne.
- Ovo je dobar potez. Niko se ne plaši zakona koji se ne primenjuje. Stari zakon je propisivao da se naknada plaća od trenutka kad se dobije rešenje o rušenju, bez obzira na žalbu. Poslanički klub G17 će predložiti da se plaća desetostruka naknada i to bi važilo samo za one koji su dobili rešenje o rušenju, a ne i u onim slučajevima koji su u proceduri. Realnim taksama postigao bi se najbolji efekat jer bi one obeshrabrile sve koji hoće da prekrše zakon - objasnila je Branka Bošnjak.
Dodatna birokratizacija
- Novim propisima predviđeno je da ministar za kapitalne investicije daje saglasnost za prostorne planove opština, kao da je on stručniji od urbanista koji se na terenu bave ovim poslom, što predstavlja povratak na centralističko odlučivanje. Izmene uvode dodatnu birokratizaciju, jer će uprava proveravati glavne projekte, uplićući se u struku i odugovlačeći procedure. Uvode se planovi parcelacije, koji će ponovo urbanističke planove učiniti nerealnim i ugušiti investitorske inicijative zbog nemogućnosti rešavanja imovinsko-pravnih odnosa - tvrdi Šumarac.
Lakše do dozvola
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić rekao je u Skupštini Srbije da će izmene zakona znatno pojednostaviti proceduru i omogućiti građanima da lakše i jeftinije dođu do građevinskih i upotrebnih dozvola za bespravno podignute objekte.
Prema predlogu izmena, cena legalizacije biće u nadležnosti lokalne samouprave, a trebalo bi da bude prilagođena platežnoj sposobnosti podnosilaca zahteva.
Predloženo je i brisanje odredbe o plaćanju visoke naknade za korišćenje zemljišta za objekte koji neće moći da budu legalizovani, a opštine treba same da urede pravila o utvrđivanju nadoknade za zemljište.
P. B. - A. D. M.
линк http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2006/04/08/srpski/D06040801.shtml