Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Влада

Advanced
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
2.423
Pohvaljen
24
Lokacija
Дорћол
Синоћ је у згради општине Стари Град представљен нацрт плана детаљне регулације Косанчићевог венца.

Јавни увид у план за сваку зграду се одвија у холу зграде на Тргу Николе Пашића до 9. фебруара, а уторком и четвртком од 11-15 су тамо и људи из Урбанистичког завода.

Ево неколико, по мени најзанимљивијих ствари, које сам синоћ чуо.
Највеће промене су предвиђене у Карађорђевој која ће бити проширена, биће ту рушења и нове градње (наравно оне зграде најближе мосту се неће дирати).
Бетон хала ће бити претворена у туристички, културни и угоститељски центар.
У потезу ка Калемегдану ће бити изграђен и паркинг за аутобусе.
На месту где су сада складишта и онај Маздин сервис, или салон шта ли је, ће се градити нова зграда намењена културним дешавањима.
Негде на средини оне литице ће бити изграђена пешачка улица, а на месту Библиотеке ће бити изграђен меморијални центар за шта би био објављен међонародни конкурс.
Лагуми ће бити заштићени и већина ће остати доступна а три су предвиђена за јавна дешавања.

Ово је отприлике то што сам запамтио.
 
Doduše, to su, uglavnom sve stari projekti, ali dobro je da se krene. Ovo će biti jedan od najizazovnijih poduhvata u obnovi starih delova grada. Ne znam da li ćete se složiti sa mnom; moje mišljenje je da je taj deo grada najatraktivniji deo Beograda. Voleo bih da sačuva svoju mirnoću koju sada ima.
Neki stari planovi (iz 70ih i 80ih) su, koliko sam načuo, predviđali, čak, izgradnju uspinjače. da li neko može da potvrdi to? Imam samo dva izvora koja su 1883. godine predviđali pretvaranje jednog od laguma u podzemnu uspinjaču do otprilike raskršća Knez Mihajlove i Kralja Petra. Mogu te tekstove postaviti, ako želite? Takve uspinjače su već postojale u Lozani i Istanbulu.

Moram ja otići sutra da vidim to.
 
Slazem se sa tobom Sinisa da je taj deo jedan od najatraktivnijih u gradu. Odgovarajuca rekonstrukcija bi mu dala onaj pomalo bajkoviti izgled koji bi mogao da ima kao staro jezgro jednog modernog metropolisa od 2 miliona ljudi. Moracu da i ja odem da to vidim svojim ocima, ali mi vec 'smrdi' ideja o izgradnji modernog memorijala na mestu biblioteke. zicara ili nekakva uspinjaca izgleda kao odlicno resenje zato sto sam cuo da je jedan od najvecih problema turista koji pristaju u brodovima na obali transport do centra. Pogotovo sto su ljudi koji krstare Dunavom 60+ :)
 
Pa dobro, ipak postoji dobra tramvajska veza ionako atraktivnom deonicom sa onolikim usponom.

Taj deo jeste specifičan i bio bi veliki plus za grad kada bi i on postao atraktivan.
 
Mazdin servis se nalazi na temeljima Djumurkane, tj carinarnice koja je pocela da se gradi 1834. To je bila prva srpska javna zgrada, u njoj je jos i radio Vrhovni sud, igralo je Narodno pozoriste..., kroz nju su prolazili svi koji su brodom dolazili i odlazili iz Beograda, za zgradu su vezani mnogi znacajni dogadjaji tog vremena. Prezivela je sve ratove i na kraju je srusena pedesetih XX veka, ako se ne varam. Od tada se tu nalazi - skladiste. Danas se Djumurkana moze videti samo na starim razglednicama.

Postojali su planovi da se Djumurkana obnovi, nadam se da je to to Vlada spominje.
 
relja":3huzck3z je napisao(la):
Mazdin servis se nalazi na temeljima Djumurkane, tj carinarnice koja je pocela da se gradi 1934. To je bila prva srpska javna zgrada, u njoj je jos i radio Vrhovni sud, igralo je Narodno pozoriste..., kroz nju su prolazili svi koji su brodom dolazili i odlazili iz Beograda, za zgradu su vezani mnogi znacajni dogadjaji tog vremena. Prezivela je sve ratove i na kraju je srusena pedesetih XX veka, ako se ne varam. Od tada se tu nalazi - skladiste. Danas se Djumurkana moze videti samo na starim razglednicama.

Postojali su planovi da se Djumurkana obnovi, nadam se da je to to Vlada spominje.
Помињана је и Ђумуркана, али морам признати да тај део расправе нисам најбоље чуо. Да ли ће и она бити обнављена а нова зграда градити до ње или баш на том месту нисам сигуран, мени је лакнуло кад сам чуо да ће се све оне бараке коначно рушити а лично бих волео да је обнове.

Најбоље је да одеш (ако имаш времена) до Трга Николе Пашића, ако сам добро схватио представљен је план за сваку зграду
 
Mali prilog,pošto me Kosančićev Venac podseća na Donji Zemun:

kosvenacmd3.png


Kosančićev venac u Beogradu
dobiće još 70.000 kvadrata zemlje pogodne za krupna investiciona ulaganja


Proširenje Karađorđeve ulice, izgradnja memorijalnog centra na mestu Narodne biblioteke, novo stepenište, uređenje priobalja i novih 70.000 m2 građevinskog zemljišta, najkrupnije su novine predviđene nacrtom plana detaljne regulacije za prostornu celinu Kosančićevog venca u Beogradu.

Prema rečima Vere Mihajlović iz Urbanističkog zavoda, novim regulacionim planom za ovaj deo grada predviđeno je da se rekonstruišu objekti od istorijskog značaja koji se nalaze na Kosančićevom vencu. Međutim, zbog klizišta koje se pojavilo prioritet je sanacija same padine.

Novim regulacionim planom taj deo Beograda, uz postojećih 100.000 m2, dobiće još 70.000 m2 građevinskog zemljišta. Najatraktivnije lokacije za buduće investitore nalaze se u zoni Karađorđeve i dela Pariske ulice.

Na juče održanoj javnoj raspravi moglo se čuti i to da cene pojedinih parcela građevinskog zemljišta u ovom delu grada dostižu i cenu od čak 2,5 mil EUR
 
Kakav god da je plan rekonstrukcije, ne sme se remetiti postojeca atnosfera. To bi znacilo odsustvo bilo kakvih radikalnih arhitektonskih zahvata kao i ocuvanje kaldrme za koju mislim da je najlepsa u BG.
 
Meni je Kosancicev Venac najlepsi deo Beograda, i mislim da mu nedostaje toliko malo, samo da se uklone one montazne barake i poprave jos neke stare kuce...

Sad sam procitao u Politici, Djumurkana (iz 1834, ne 1934 kako sam pogresno napisao) ce se definitivno obnoviti. Pokusao sam da nadjem neku pristojnu sliku, ali avaj...

Hvala na informaciji Vlado, ako uspem da postignem, pogledacu...
 
Venac od planova

NAJSTARIJI urbani deo Beograda, Kosančićev venac, zadržaće svoju autentičnost i prepoznatljivost, ali će neke celine dobiti modernije sadržaj, predviđeno je regulacionim planom.
Urbanisti procenjuju da ipak najveći potencijal leži u Karađorđevoj ulici, koja će privući mnoge strane investitore.

- Na mestu nekadašnje Narodne biblioteke biće izgrađen Memorijalni centar koji će predstavljati žarište kulturnih i trgovačkih dešavanja u ovom delu grada - predstavila je zamisli gradskih urbanista Vera Mihaljević iz Urbanističkog zavoda. - On će se prostirati na manjoj površini od one koju je zauzimala biblioteka, ali će imati i podzemnu etažu.
Plan je predvideo da ove kvadrate ispod zemlje dobije i većina objekata na Kosančićevom vencu. Time bi se rešilo pitanje klizišta koje je, prema mišljenju stručnjaka, osnovni uzrok pucanja zgrada, a naročito onih između platoa i Karađorđeve ulice. Zato je sanacija ovog poteza ocenjena kao prioritet u revitalizaciji elitne gradske celine.

Kosančićeva ulica dobiće i dugo očekivani Vidikovac. Sa ove zelene površine, pružao bi se pogled na priobalje, čime bi se mnogi Beograđani ponosili. A kako je dolazak stranih tirista sa reka ambicija gradskih vlasti renoviraće se i prilaz reci. Predviđeno je proširenje pristaništa, kako za velike brodove tako i za jahte.
Osim Memorijalnog centra, ovaj deo grada dobiće još jednu trgovinsku zonu. Ona će biti izgrađena na mestu današnje Beton hale. Na njoj i ispod nje biće ogroman parkig prostor sa posebnim parkiralištem za turističke autobuse koji u ovom trenutku nedostaje glavnom gradu.

Ceo prostor biće oplemenjen zelenilom, a neće mu nedostajati ni pešačke zone. Prva koja će se graditi biće spona između Fruškogorske i Pariske ulice.
Kao najveći potencijal, međutim, urbanisti prepoznaju Karađorđevu ulicu. Većina zgrada uz Savu nije pod zaštitom države pa tako predstvalja pogodno tle investitorima. Plan za svaki objekat ponaosob predviđa spratnost kojom se ne bi narušila ambijentalna celina i pogled na Kosančićev plato. Atraktivnija će biti i Karađorđeva ulica. Njome će pešaci u budućnosti koračati znatno širim trotoarima, a vozila će se kretati u četiri kolovozne trake.

POGLED?

STANARI Kosančićevog venca okupili su se kako bi izneli svoje primedbe na regulacioni plan. Oko 600 komšija vođeni predstavnicima "Udruženja za zaštitu kulturnog dobra Kosančićev venac" smatra da će pogled sa Save biti zaklonjen zgradama u Karađorđevoj jer su urbanisti nekritički dozvolili nadgradnju. Ove zgrade će se, prema rečima Jelice Ivanović predsednika Udruženja, prostirati do 21 metra u visinu čime se zaklanja panorama po kojoj je Beograd prepoznatljiv.

PARKING

GRAĐANI Kosančićevog venca strahuju da im kraj ne postane meta bogatih investitora. Njihov stav je da država mora da štiti ovo kulturno dobro, a ne da ga unovči.
- Ova celina od 70.000 kvadrata zahteva 7.000 parking mesta i zato nama nije u interesu da se ovde dozvoli stambena gradnja i od Kosančićevog venca napravi parkiralište - napominje Ivanović. - Treba zaštiti javne površine i od njih stvoriti turistički potencijal.

Vecernje Novosti
 
Danas sam bio u prostorijama Skupštine i video sam plan.
Pa nije loše, iza zgrada u Karađorđevoj ul. paralelno je predviđena izgradnja još jedne pešačke ulice koja će imati vezu s Kosančićevim vencem lift, na mestu gde je nekad bila dizalica. Ta nova pešačka ulica će biti natkrivena jednim delom novom zgradom.
Karađorđeva ul. će se proširiti, trotoar uz zgrade će biti proširen, a ulica će se proširiti na račun travnate površine ispred. Ubuduće će biti za svaki smer po dve trake, a između će biti tramvajska bašta. I, naravno, čitava tramvajska pruga sa okretištem će se potpuno promeniti; okretište će dobiti novi oblik.
Jedino što mi se nesviđa jeste da se nigde ne pominje opstanak železničke pruge; nje neće biti. A mogla bi se na neki način iskoristiti za gradski prevoz.
 
Представљен нацрт плана Косанчићевог венца
Монмартр са душом Београда
Од Улице Косанчићев венац до Карађорђеве простираће се ново репрезентативно здање за потребе културе

Косанчићев венац сасвим сигурно ће у наредних неколико година постати центар културног живота главног града. На горњем платоу ће доминирати меморијални центар Народне библиотеке, док ће у зони око Карађорђеве улице осим обновљене Ђумрукане бити подигнуто ново репрезентативно здање, такође, за потребе културе. Визура најстаријег дела града остаће нетакнута, али нови архитектонски стилови и примена савремених материјала утиснуће му сигурно ововремени жиг.

Тим стручњака из различитих области који је неколико година учествовао у сачињавању Нацрта плана детаљне регулације поставио је услов да се нови објекти културе и пословна зона око Карађорђеве улице, у којој се иначе очекује највише новина, складно повежу са постојећим, како не би нарушили карактер културно-историјске целине.

Плато Косанчићевог венца означен је као зона малих интервенција, речено је при представљању Нацрта плана у Општини стари град.

– Најзначајнија тачка је простор некадашње Народне библиотеке. Све институције које имају нешто да кажу сложиле су се да на том месту буде подигнут меморијални центар, али не само као споменик ненадокнадивом благу интелектуалне баштине страдале у бомбардовању 1941. године, већ као потенцијално ново жариште културе – казала је Вера Михаљевић, представница Урбанистичког завода.

Али зато простор око Карађорђеве улице има највише потенцијала за нову градњу. Према речима обрађивача плана надлежни из Завода за заштиту споменика културе су се сагласили да буде порушено неколико кућа и замењено новим.

– Од Улице Косанчићев венац до Карађорђеве простираће се нови репрезентативни објекат за потребе културе. Будући да је реч о јавном земљишту, условљена је изградња видиковца и отварање пешачке везе, тако што ће бити изграђено ново степениште. На том месту Београд има реалну шансу да сиђе на реку и то директно из центра града – објаснила је Михаљевићева.

Планирана је и обнова Ђумрукане, царинарнице, од које су остали само темељи. Некада је она представљала симбол обновљене српске државе, јер је то била прва институција коју је Србија изградила када је добила аутономију у оквиру турске царевине. С обзиром на то да су у њој одржане прве позоришне представе у ослобођеном Београду, очекује се да ће то поново бити простор јавне намене у којем ће доминирати садржаји из културе. То здање, како се чуло, имаће четири спрата од по 1.000 квадрата.

Падина од платоа на Косанчићевом венцу до Карађорђеве склона је клизању, нагласила је Михаљевићева. Будући да зграде у тој зони пуцају, приоритет у реализацији плана је заустављање клизишта.

Уређење овог простора подразумева обнову Карађорђеве улице од Бранковог моста до Улице војводе Бојовића тако што ће бити повећани тротоари од пет до 10 метара.

Урбанисти су се позабавили и приобаљем, иако се оно налази изван зоне Косанчићевог венца. На том простору који тренутно има непримерену намену убудуће ће доминирати пристаништа за путничке бродове и мање барке. Бетон хала би требало да буде претворена у нови градски центар културе, трговине и осталих атрактивних садржаја. Поред ње биће формирано велико озелењено паркиралиште за туристичке аутобусе. Трамвајска окретница неће бити измештена, већ само обновљена.

Људи из струке, али и шира јавност позитивно су оценили Нацрт плана који је толико прецизно урађен да третира простор на нивоу појединачних локација, а урбанистички услови су дати на нивоу кућног броја, што није уобичајено.

Будући да је рушење неколико пута поменуто, становнике Косанчићевог венца углавном је занимало које ће куће бити уклоњене. Михаљевићева им је објаснила да план може да услови само рушење које је у функцији јавног интереса.

– Завод је одобрио уклањање неколико стотина квадрата у Карађорђевој улици, јер куће нису под заштитом. Када је реч о осталом грађевинском земљишту, постоје неке теоријске препоруке да објекти буду замењени новим, али никога не можете натерати да то уради ако не жели – објаснила је Михаљевићева.
Постављено је питање да ли уопште и колико простора има за нове инвестиције. Представница Урбанистичког завода је прецизирала да је задржано 100.000 постојећих квадрата, али је отворена могућност за изградњу 77.000 нових.
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=17450
 
E, necu da kvarim zabavu, ali moram da pitam!

Jel su pomenuti neki rokovi, kada ce se poceti sa tim projektom, do kada sve to treba da se zavrsi, itd.????
 
Nenad":5u55blqv je napisao(la):
E, necu da kvarim zabavu, ali moram da pitam!

Jel su pomenuti neki rokovi, kada ce se poceti sa tim projektom, do kada sve to treba da se zavrsi, itd.????
Наравно да нису (на жалост), овој је тек нацрт плана који је на јавној расправи па тек треба да иде на усвајање у скупштину а онда зависи од пара.
Овде је значајније што ће се коначно знати шта се може а шта не, на самом састанку су грађани са Косанчићевог венца причали како нису смели ништа да пипају пошто није постојао план а све је под заштитом тако да се надам се да ће се макар то променити.

Ако буде памети схватиће се и колико је ово важан део града за укупну слику о њему, мада искрено и ја стрепим да ће се реализација развући на деценије иако сам у више наврата чуо (пре расписивања избора) да су радови на проширивању Карађорђеве планирани за ову годину.
Да ли неко зна нешто прецизније?
 
Vrlo je moguce da ce Karadjordjeva ulica biti rekonstruisana ove godine, tako bar najavljuju iz Skupstine Grada (mada ove godine grad ima ambiciozne planove u pogledu rekonstrukcije ulica, pa me ne bi cudilo da se nsto prolongira za '08) Najbitnije je u svemu da je rekonstrukcija Karadjordjeve deo projekta Obnova Beograda koja se finansira kreditom EBRD (valjda, ako ne onda EIB), u okviru tog programa vec su rekonstruisane Nemanjina, Savska (s tim sto bi ove godine ta ulica dobila jos tri kolovozne trake), Autokomanda (radovi u toku, ali bez obzira na probijanje roka, sve izgleda vrlo fino, na tramvajskoj bastici se zaista dosta radi).... Kao sto se da primetiti rec je uglavnom o ulicama kojima prolaze tramvaji, pa ce se u okviru ovog projekta naci i Beogradska, Milentija Popovica, Bulevar Oslobodjenja itd.
 
Savska ce ove godine biti prosirena za jos tri trake, tako da ce se dobiti entralni bulevar buduceg Savskog Amfiteatra! Zar onda nece morati da sruse onu groznu postu kod zeleznicke, jer ona stoji tacno na trasi tih novih traka?? (Bilo bi divno da je sruse i da ponovo naprave onu koja je tu stajala do drugog svetskog rata:)
 
Nenad":3kwlwrnb je napisao(la):
Savska ce ove godine biti prosirena za jos tri trake, tako da ce se dobiti entralni bulevar buduceg Savskog Amfiteatra! Zar onda nece morati da sruse onu groznu postu kod zeleznicke, jer ona stoji tacno na trasi tih novih traka?? (Bilo bi divno da je sruse i da ponovo naprave onu koja je tu stajala do drugog svetskog rata:)
Ta grozna posta je ista ona prelepa zgrada od pre rata, samo je fasada drugacija....bolje reci bez fasade...
 
I bila je jedna od najlepsih zgrada Beograda u ono vreme.
 
Nece se posta izmestati, jer tri trake opusteno mogu da prodju pored poste..... nemam uslova za google earth da ti pokazem, ali ako neko ima neka postavi fotkicu pa da mozemo svi lepo da vidimo.... za sada sumnjam da ce posta dobiti svoj predratni izgled, mada bih se vrlo obradovao kada bi bilo suprotno...
 
Nenad":dfylnh59 je napisao(la):
A, ok.. mislio sam da je ona bila srusena! Hvala Relja!:)
Dobro si mislio.....evo dokaza sa SSC-a :

post_office.jpg


Na mestu danasnje nakaze od Poste br.6, nalazila se ova velelepna palata,nazalost srusena u bombardovanju 1941 godine!

PostaiZeleznickastanica1931.jpg


Još neke fotke da upotpune atmosveru

Fantasticno "Staro sajmiste", ili ti kako su nekada predratna beogradska gospoda znala da kazu >ponos Beograda< ! Nazalost kao sto i svi znamo taj prostor danas ne lici ni malo na urbano centralno gradsko jezgro !

ResizeofMostAleks-1.jpg


Reprezentativni lancani most "Kralja Aleksandra I Karadjordjevica" (prethodnik reo-soc mostu "Bratstva i jedinstva" alijas Brankos Bridge !
Srusen Aprila 1941 od strane Vojske Kraljevine Jugoslavije, da bi se sprecio upad nemackih snaga u Beograd.


ResizeofMostAleks-2.jpg


Hotel "Srpski kralj", tada fancy mesto za okupljanje beogradske gospode.
Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i Pariske ulice.
Srusen u bombardovanju 1941.


HotelSrpskikralj1926-1941.jpg


ResizeofKosancicevvenac1931.jpg
 
Ne, to je ista zgrada.
Pusti ti SSC, za neke tamo su "komunisti upropastili" fasadu palate Zora (danasnji Servantes, doskora Americka citaonica) :(

Nego ako se ja ne varam, Djumurkana nije imala cetiri sprata?
 
Vrh