Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Samo još da grad odredi lakšu proceduru a mozda i stimulaciju da se prizemni stanovi okrenuti ka ulici
mogu lako i brzo promeniti namenu tj. pretvarati u lokale (posl. prostor)
kako bi se Kos.venac oziveo

Ulica bez izloga.- lokala je uvek ,, mrtva,, ulica....
sto se lepo vidi na sličici Kos. venaca od VeniVidiVici -a :)
 
Pazi sta zelis, mozda ce se i ostvariti. :wink:
Hocu da kazem da je to u principu dobra ideja koju bih ja u startu ogranicila na odredjene delatnosti. Da ja zivim na Kosancicu, ne bih volela da mi naprasno nikne u prizemlju zgrade kafic, restoran, klub... A ako se samo tako da dozvoli pretvaranje, svasta ljudima moze pasti na pamet.
(U mom neposrednom komsiluku je nikao neki kafic umesto kancelarijskog prostora, tip je bez ikakvih dozvola to sve odradio i niko mu nista ne moze jer ima para. Mislim, zivimo u Srbiji, jel'te... )
 
Hajde kod koga su svezije uspomene sa Monmartra, Latinskog kvarta ili Plake i dr. mesta
da nabroji
sto više raznovrsnih sadržaja - vrsta lokala koj se nalaze tamo
pa nisu sve kafic do kafica
pa da vidimo čime se sve to mogu oziveti ulice Kos. venca :)
 
Tako je ... a za toliko nedostajuceg poslovnog prostora na Kos. vencu
neminovno je pretvaranje prizemnog stambenog dela u poslovni deo
kako bi smo izbegli šumu uličnih kioska.....

Eto nisu baš hteli ni na obnovi fasada da učestvuju
a sad ce da se dobro opare, za svoje stambene prostorije pretvaranjem u lokale...
 
boca-ica":31qujshw je napisao(la):
Eto nisu baš hteli ni na obnovi fasada da učestvuju
a sad ce da se dobro opare, za svoje stambene prostorije pretvaranjem u lokale...

Mozda i nece. :) Sta znam, ja da hocu da otvaram neki lokal tako, najpre bih uzela saglasnost skupstine stanara (ili kako god se to sad zove), pa ako se ne slazu onda ne kupujem stan. Ali, valjda zato i nemam nista. :sesir:

A u Parizu videh svasta, od galerijica, preko prodavnicica keramike, knjizarica, avangardnih butika, pariskih kafea (sa dva stolica i sa po 2 stolice ispred) pa sve do odvratnih prodavnica koje prodaju suvenire, majice, razglednice i slicno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475170#p475170:148nu5c9 je napisao(la):
boca-ica » 02 Sep 2017 05:01 pm[/url]":148nu5c9]Hajde kod koga su svezije uspomene sa Monmartra, Latinskog kvarta ili Plake i dr. mesta
da nabroji
sto više raznovrsnih sadržaja - vrsta lokala koj se nalaze tamo
pa nisu sve kafic do kafica
pa da vidimo čime se sve to mogu oziveti ulice Kos. venca :)

latinski kvart:
lokal do lokala:
-giros koji drzi tunizanin
-giros koji drzi alzirac
-giros koji drzi indijac
-giros koji drzi pakistanac
-butik suvenira koji drzi marokanac
-fensi kafic koji drzi alzirac
-giros koji drzi indijac
-giros koji drzi marokanac
-klub koji drzi francuz
-giros koji drzi pakistanac
-brasserie koji drzi francuz

I na ulici brdo razbijenih tanjira...
 
kakvi lokali kakvi bakraci...daj boze da ostane ovako kako je sada...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475222#p475222:362yzw9e je napisao(la):
Bulbulderac17 » 02 Sep 2017 08:13 pm[/url]":362yzw9e]kakvi lokali kakvi bakraci...daj boze da ostane ovako kako je sada...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vala bas. Jedan cirkus manje. Mada dugorocno to je neminovno.
Privlacnost ovog kraja, meni bar je uvek bila u toj skrajnutosti, senovitoj tisini, kaldrmi i osecanju da je vreme stalo. Ali uvek na prijatan nacin. Prolazili su ljudi koji tu zive, bogoslovci, namernici i ljudi koji vole taj kraj. Jeste, bio je zapusten, meni ni to nije smetalo. U Beogradu se covek na to navikne. Ovo kafica sto sad ima i par malih galerija bilo bi dovoljno. Ali sumnjam da ce ovo biti prica sa srecnim zavrsetkom. Jedina nada je sto sponzorusama kaldrma ne odgovara zbog visokih stikli :roll:
 
Uz nasu podrsku ili bez nje
probudjen Kos. venac nastavi ce da se razvija
po nekoj ,,svojoj,, volji (ponuda i potraznja )
dokle god ga neka zla sila opet ne zamrzne i ne uspava... sto se nece srecom skoro desiti....

A nj. pracenje razvitka u svakom slucaju bice interesantno :)
 
Slazem se, bilo bi lepo da KV ostane na nivou buduce gradske galerije, buduceg resenja za biblioteku, konak, sabornu crkvu, patrijarsiju (bese unutra neki muzej?), velike stepenice, spomenik nesvrstanima, tih nekoliko kafica i galerija. I ako bude bilo pameti i srece, muzej maratoncima. Zar to sve nije dovoljno i gradjanima i turistima, ovako kad se pobroji cak zvuci prenatrpano. Jedna lepa mirna oaza u centru.
 
To bi bilo lepo, ali se nikad neće desiti. Biće jos jedan mini Las Vegas, kao I svi drugi delovi grada koji su prošli kroz obimne rekonstrukcije i reorganizacije. Živi bili pa videli.

Ne rade se ovde rekonstrukcije zato sto je gradskim čelinicima stalo do grada i stanovnika, nego da se dovuku pare. A zna se dobro šta traži najmanje ulaganja I (gradskog) održavanja a donosi najviše para i kajmaka. Posebno kajmaka.
 
Kafića već ima sasvim koliko treba i koliko može da stane, a da ne prave vašar. Prava mera. I bilo je sasvim prijatno sedeti ispred "Skice" upravo zato što nema te gužve.
Zgrade na KV i nisu građene sa namerom da u prizemlju imaju ugostiteljske objekte.

Mi smo izgleda navikli da svaka zgrada mora da ima kafić u prizemlju...ne, ne mora.
Uostalom, zašto tu ne bi bila otvorena neka knjižara, npr, a da u njoj može da se sedne i popije kafa?
 
Ljudi, jel ste svesni vi da su na Novom Beogradu, u blokovima koji ne mogu biti dalji od turista i dešavanja, probijani zidovi zgrada koje čak u originalu nisu imale lokale u prizemlju, i proširivani podrumi, samo da bi se napravili kafići koji danas rade sa 30% kapaciteta? Znači neko je bio toliko zaludan (i bahat, očigledno) da u objektima koje niko nikad nije zamišljao kao ništa drugo sem stambene jedinice, plaća probijanje zidova, dizanje/spuštanje podova i plafona, uvođenje novih ulaza, instalacija i preuređivanje čitave okoline, da bi napravio ugostiteljski objekat koji, čak i sa posećenošću od 30%, mu i dalje pravi više nego lepe pare.

A vi mislite da će jedan Kosančićev venac, sa svim svojim detaljima i šmekom, sa pešakom zonom i novim fasadama, u strogom centru i u jednom od najstarijih četvrti, na svega 100 metara od 1) turističkih brodova 2) Kalemegdana 3) Kneza, ostati pošteđen toga i biti pretvoren u centar kulture? Što bi rekli ameri - good luck with that.
 
Gde na Novom Beogradu? U ranije uzgrađenom delu su lokali nicali u barakama i u kioscima, na zelenim površinama, u kasnije građenom delu su ponegde i bili predviđeni lokali.
 
Evo jednog primera. https://goo.gl/rsn24B
Blok 4, ne znam kako se vodi ova ulica, verovatno kao Pariske komune. Zgrada građena kao striktno stambena, uz ulicu je imala prozore podruma do 1m visine i prozore stanova u visokom parteru.
Onda je neko odlučio da tom kraju treba još kafića. Pod između podruma i visokog partera je srušen, plafon podruma je spušten, a prostor je popunio kafić. Drugar koji živi u zgradi pored kaže da već godinama radi polu prazan. Ali dovoljno da vlasnik i dalje mlati dobre pare na njemu.

Ako taj tamo na obodu Novog Beograda može da mlati lepe pare na kafiću koji radi polu prazan, zašto iko misli da će to sprečiti nove kandidate da dignu kafiće na lokaciji kao što je Kosančićev Venac, svega 100 metara od nepresušnih izvora turista i gostiju?
 
OK, ali znam da ovoga još uvek nema puno na NBG (ne znači da neće biti).
Isto to je moglo da se kaže i za Strahinjića Bana.

OK, i šta ćemo onda? Ne možemo da kažemo da rekosntrukciju KV nije trebalo raditi jer bi to onda dovelo do zasićenja kafićima.
 
Nisam rekao da nije trebalo rekonstruisati KV, samo kažem da treba svima da bude jasno da se ovde takve obimne i ''skupe'' rekonstrukcije ne rade zbog opšteg interesa nego da se dovuku pare. Bez obzira na druge ''cene'' i probleme koje se time stvaraju. I da su velike šanse da će se i taj autentični deo grada pretvoriti u još jedan mali Las Vegas.

Osim naravno ako Grad ne odluči da uvede posebna pravila za taj kvart i da ga rezerviše samo za kulturne sadržaje. Što je malo verovatno, jer kulturni sadržaji, pored toga što donose manje para, traže i održavanje i marketing. A ovakvi sadržaji traže overu 1,2 papira (ne mora čak ni sve da se overi, dovoljno je samo da se podnese zahtev) a donose mnogo više para. I budžetu preko zvaničnih tokova i pojedincima preko ''nezvaničnih''.

-------------------

Generalno mislim da ljudi ovde (i na forumu i u javnosti generalno) imaju jako naopaku sliku dokle treba ići u tom prilagođavanju grada turizmu i da su mnogi potpuno nesvesni gde vodi ovo pretvaranje Beograda u Las Vegas i pritom još na Balkanski način. No dobro, vreme će pokazati na šta će sve to da ispadne.
 
Nemam iluzija o kulturološkom nivou SNSovaca koji vode grad, ali o rekonstrukciji i ruglu KV se govori decenijama.
Po meni ovo je pre šminkanje da se zamaže jedno strašilo u centru grada i da se eksploatiše za poltički marketing ("prethodne gradske vlasti....", "prvi put u modernoj istoriji...") nego pokušaj kafanizacije.
Videćemo.
 
Мрдају радови помало, радује ме што су за тротоаре нашли уместо оних светлих и оштрих, ове мало облије и тамније коцке. Мислим да ће изгледати лепо.

Бандере са сто каблова су ужас, није ми јасно како се то не реши.
 
Sredjivali su to ljudi iz miksera na svoju ruku a u gradskoj vlasti nikad nije bilo pameti da se zelenilo odrzava. Cak i ono sto sami posade brzo uvene i propadne.
8ef4c7ce18901370884ab215a521cbba.png



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh