Izvor: Politika
Imovinski problemi koče gradnju gradske galerije
Grad treba da isplati vlasnike objekta koji se delom nalazi na parceli na kojoj treba da bude buduće zdanje kulture.
Ni ove, ni sledeće, u najboljem slučaju tek 2023. godine majstori bi mogli da se iskrcaju na Kosančićev venac, na jedan od malobrojnih sačuvanih gradskih vidikovaca ispod kojeg treba da bude podignuta gradska galerija. Pomeranju početka izgradnje od 2016. kada je na konkursu izabrano idejno rešenje gradske galerije koja će ukopana u padinu biti veza priobalja i Kosančićevog venca, odnosno reke i pešačke zone u centru, kumovali su brojni razlozi od kojih su mnogi otklonjeni, poput prošlog meseca usvajanja izmena plana detaljne regulacije Kosančićevog venca za deo bloka između ulica Karađorđeva, Velike stepenice i Kosančićev venac. Ali ne i onaj glavni – svilen konac oko vrata tom projektu su imovinskopravni problemi na zemljištu bez čijeg rešavanja ne može da se formira građevinska parcela i započne projektovanje budućeg kompleksa.
Drugim rečima, na delu jedne od parcela u vlasništvu grada na kojoj će biti gradska galerija nalazi se objekat u privatnoj svojini. Grad tu nepokretnost na padini između Kosančićevog venca i Karađorđeve ulice treba da ekspropriše odnosno isplati njegove vlasnike po ceni koju odredi Poreska uprava opštine Stari grad, kažu u Sekretarijatu za investicije. Da bi to što brže i jednostavnije bilo urađeno, Vlada Srbije je još pre dve godine izgradnju gradske galerije proglasila za javni interes, ali eksproprijacija do danas nije okončana.
– Odluka o utvrđivanju javnog interesa istekla je posle godinu dana i ona je nedavno obnovljena. U budžetu imamo novac za eksproprijaciju i čekamo da se ta procedura okonča kako bismo, nadamo se krajem godine, mogli da raspišemo javnu nabavku za izbor projektanta. To znači da će projektovanje početi na proleće sledeće godine i biti završeno za godinu dana – ističu u tom gradskom „ministarstvu” i dodaju da je okvirna cena projektovanja 31.000.000 dinara.
Za razliku od pomeranja rokova, jer očigledno neko u Gradskoj upravi nije radio svoj posao, ali i najava gradskih čelnika u stilu da je galerija jedan od najznačajnijih projekata, i samo što nije, ono što je poznato i ne menja se već pet godina jeste pobedničko idejno rešenje tima ARCVS-a sa arhitektom Branislavom Redžićem na čelu. Prema njemu, nadzemni deo buduće galerije od 140 kvadrata i visine osam metara naći će se na trgu dužine 60 i širine 24 metra. Trećina tog placa biće pod drvećem.
Sa budućeg trga vidikovca stepeništem i rampama posetioci će se spuštati do prvog od ukupno tri nivoa galerije, na kojem će biti info pult, radionica, prostor za decu, sala za predavanja i kafić. Tu je predviđeno postavljanje glavnog ulaza, odakle će liftom i stepeništem publika silaziti u dve podzemne etaže namenjene izložbama.
Pored uskog betonskog stepeništa između kuća u Karađorđevoj 15 i 17, koje vodi do platoa na kome je danas bista Mike Alasa, biće početna stanica, „pista za poletanje”, mini-vozića koji će putnike rekom prispele u Beograd prevoziti praktično do centra grada. Vozićem će moći da stignu do prve etaže galerije, koja će biti sa desne strane, dok su sa leve planirane široke stepenice, „sanset amfiteatar”, širine 17 metara. Ispod njih naći će se multifunkcionalna sala od oko 300 kvadrata sa 100 sedišta, potvrđeno je urbanističkim projektom.
Taj budući kulturni centar, sa salom i galerijom na kojoj je akcenat, trebalo bi da ima oko 4.000 kvadratnih metara. Ranije grube procene bile su da bi izgradnja mogla da košta najmanje oko 3,5 miliona evra.
https://www.politika.rs/sr/clanak/48855 ... e-galerije