Стручни тим Завода за заштиту споменика културе града Београда у обиласку радова на реконструкцији Чаршије
На Грочанској чаршији, која је у фази реконструкције, током децембра месеца 2015. године након скидања коловозник застора од гранитне коцке, испод слоја песка указала се првобитна калдрма од камених монолита из времена отоманске владавине овим просторима. Односно, појавили су се остаци старог турског Царског друма за Цариград (Истанбул) око кога се и формирало прво грочанско насеље.
Како је „Грочанска чаршија“ као амбијентална целина од великог значаја заштићена тек 1966. године, када је улица већ имала модернији застор од калдрмисане коцке, за стару турску калдрму се није ни знало да постоји, нити је њено постојање до сада документовано.
Тим поводом, делегација градског Завода за заштиту споменика културе посетила је у уторак 26. јануара Гроцку и обишла радове на реконструкцији Чаршије. Делегацију су чинили искусни стручњаци ове установе: архитекта Зоран Туцић, aрхеолог Зоран Симић, етнолог Ана Сибиновић и Снежана Неговановић, виши стручни сарадник, фотограф и филмски архивиста.
Колеге из Завода су са налазима упознали историчарка уметности Зорица Атић испред Центра за културу, и архитекта ентеријера Стефан Милојевић испред општине Гроцка. Након обиласка целе улице, документовања налаза, као и обиласка зграде у којој је смештена Библиотека Града Београда, делегација је о начинима очувања и будућег презентовања нађене калдрме разговарала са заменицом председника ГО Гроцка, Јасмином Мандић, и директорком Дирекције за изградњу Гроцке, Ружом Мркић.
Договорено је да се извађена турска калдрма депонује и сачува, док ће се Завод ускоро изјаснити о предлозима презентовања налаза, и предочити их општини и извођачу. У сваком случају, стара калдрма ће на одређеној позицији и након реконструкције улице делом остати видљива, тј. презентована у оригиналном издању, као материјални доказ богатсва историјских и културних слојева овог подручја.