Šta je novo?

Вртови и природа - примери из света

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=699544#p699544:1pzlpjh1 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Пет Јан 17, 2020 2:46 am[/url]":1pzlpjh1]Вртови Барселоне...

Pogledajte prilog 1
Да су Шпанци сместили тениске терене у ровове својих тврђава, можда би били прваци света?
file.php

Ovo je sjajan primer kako bi mogao da izgleda rov ispred Velikog ravelina i prilaz Unutrašnjoj Stambol kapiji, koji nekada nije bio na nasipu već na mostu... umesto privatnog dino-parka koji, pritom, blokira sve prolaze u toj zoni...
 
Дино парк након оне бруке са таблом Косова Репубљик треба да лети са тврђаве.
 
Do kad taj Dino park tu treba da bude koliko im traje zakup i koliko placaju treba novinare nahuskati na to ...
 
Питање треба пребацити на тему Калемегдан, заиста нема никакве везе са овом темом.
 
И шумски врт је једна врста врта, може да има разне садржаје и тај амфитеатар од дрвета је леп пример једног могућег садржаја.
Београд има могућност за више шумских вртова са различитим садржајима, пре свега од дрвета, али треба неко да се сети и направи, бар један за пример..
 
Тема је изгубила све фотографије, сем неколико. Поред толико слика ружних призора , недовршених зграда, разних накарадних буџевина, напуклих плоча по улицама, на форуму нема места за најлепше призоре градова света ! Заиста хвала на подршци.
 
Проблем је очигледно у мртвим линковима тих слика. Нажалост честа појава на интернету последњих година. Треба слике чувати на уређај па качити на форум, али то одузима време и често тражи обраду слике на величину коју подржава качење слика форума.
 
Није то у питању, јер је већина слика постављена непосредно на форум. Али надлежни на форуму вероватно знају тачно, шта је у питању.
 
Моја грешка. Верујем да је проблем техничке природе и да није ничија намера.
 
Tehničke je prirode tako da preporučujem da se fotografije postavljaju na https://postimages.org/ gde i ja uveliko postavljam fotografije za forum.
 
S tim što treba imati u vidu da verovatno ni njihovi linkovi odnosno arhive nisu večne. Jer ipak sve to traži i zauzima neki prostor.
 
Ја сам дуго користио tinypic, и једног дана су се угасили и нестале су стотине слике по разним форумима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868400#p868400:1g6je*******b3 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 31 Jul 2021 12:02 am[/url]":1g6je*******b3][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2ApU1QLIbW8[/youtube]

Ovo je možda čak i malo "tu mač".
 
Шта је ту - исувише? Површине, цене, маште... Један врт недавно настао који је пример како се пажљиво смишља и ствара врт који треба да стоји кроз векове на корист и славу једног народа.
 
Da li se neko bavi pejzažnom arhitekturom?
Želeo bih da napravim svoj vrt u japanskom stilu (skupljam kultivate japanskih javora već godinama). Vrt bi bio možda otoren za javnost.
 
На тргу Републике је уклоњен мали врт у барокном стилу, направљен пре једног века. Али то је званично надокнађено.Тако су ту засађена стабла поред Коларчеве где су некад биле брезе, али и поред станице преко пута код Стакленца, где није било дрвореда и ето више зеленила. А острва са цвећем и десетине жардињера које су уклоњене као и мали врт код Кнежевог споменика не спадају у дрвеће и зеленило, него ваљда шаренило, па нису ни битне...

Вероватно су архитектонски стручњаци рекли, надокнадићемо ИМ то цвећем испред гараже на Обилићевом венцу и дрворедним травњацима. Занимљиво је да свако ко је икада чуо такве архитектонске стручњаке којима су идеал цртежи мегаломанских плочника и зграда са уцртаним тачкицама са сенкама људи, зна да они то ИМ изговарају баш тако као да се ради о неким мајушним створењима који су њИМа и њиховој архитектонској величини - савршено небитни.

Да тргови могу да садрже вртне садржаје, доказује на безброј тргова и у Европи и у свету.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869937#p869937:1zqykxip je napisao(la):
Arcus » 06 Avg 2021 22:18[/url]":1zqykxip]Da li se neko bavi pejzažnom arhitekturom?
Želeo bih da napravim svoj vrt u japanskom stilu (skupljam kultivate japanskih javora već godinama). Vrt bi bio možda otoren za javnost.
Da li imaš neku konkretnu ideju za tip Japanskog vrta?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869940#p869940:1zqnolh2 je napisao(la):
solecar » Pet Avg 06, 2021 9:33 pm[/url]":1zqnolh2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869937#p869937:1zqnolh2 je napisao(la):
Arcus » 06 Avg 2021 22:18[/url]":1zqnolh2]Da li se neko bavi pejzažnom arhitekturom?
Želeo bih da napravim svoj vrt u japanskom stilu (skupljam kultivate japanskih javora već godinama). Vrt bi bio možda otoren za javnost.
Da li imaš neku konkretnu ideju za tip Japanskog vrta?

Nemam još konkretnu ideju, samo neke smernice. Kupio sam vikendicu na ravno 1.000m (što za japaske javore bolje dogovara nego ravnica u kojoj trenutno živim) Voleo bih napraviti dosta veštačkih potoka i jezera po terenu. Drug se bavi izradom jap.jezera i uzgojem koi šarana ali njegov maksimum je to, što se tiče planiranja šireg koncepta ideje tu je slab.
Teren je na lepoj lokaciji, 50m širine uz cestu i trotoar a u pozadini se delomično penje uz brdo što daje mogućnost izrade prelivnih jezera, vodopada i terasa da cela bašta bude interesantna za posetioce. Vikendicu bi prepravio u izložbeni prostor za bonsaie s mini kafe barom kako bi se moglo nešto popiti za vreme obilaska bašte.
Inače iz hobija bavim se aquascapingom (među ostalim i iwagumi). Skupljam lagano literaturu i kultivate biljaka koje će mi kasnije trebati.

Ako ima neko neki savet dobro bi mi došao...
 

Prilozi

  • vk.jpg
    vk.jpg
    583,4 KB · Pregleda: 593
  • knj.jpg
    knj.jpg
    577,9 KB · Pregleda: 592
Da li hoćeš da napraviš bonsai vrt sa kafićem ili japanski vrt sa bonsai delom i kafićem?
Da li se baviš bonsaijem?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=870069#p870069:y7xybuaz je napisao(la):
solecar » Sub Avg 07, 2021 4:30 pm[/url]":y7xybuaz]Da li hoćeš da napraviš bonsai vrt sa kafićem ili japanski vrt sa bonsai delom i kafićem?
Da li se baviš bonsaijem?

Japanski vrt je glavni cilj. Postojeći objekat, koji je oko 120 kvadrata (baza oko 70 kvadrata), bi iskoristio za kafić/poslastičarnica + neki dodatni sadržaji tipa izložbeni prostor za bonsaie, iwagumie, ikebane, izložbe slika i fotografija na temu flore i faune...

Sve ostalo bi prekopao i napravio potok zmiolikog oblika, što više jezera, staze, mostić...

Ne bavim se bonsaijem, hobi mi je aquascaping a polako ulazim i u landscaping a pogotovo nemam pojma o managementu i vođenju nekog ugost.turističkog objekta.

Evo par slika kao inspiracije i nekih smernica...
 

Prilozi

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    849,1 KB · Pregleda: 571
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    858,1 KB · Pregleda: 572
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    845,7 KB · Pregleda: 576
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    806,1 KB · Pregleda: 574
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    1.018,9 KB · Pregleda: 574
Надам се да ћеш успети да оствариш свој врт! Замисао је лепа у суштини, али стварање нечега је много теже. И сам знаш шта задржи један јапански врт, ипак најбитније је да избегнеш сувишне ствари, посебно јер је једноставност битна и основна одлика те врсте врта.

Наши људи су склони неукусном претеривању и тако упропасте већину тзв. етно паркова којих има све више, трпају све и свашта с једне стране, а са друге стране стварају неке травњаке и празне просторе око кућа, а наша сеоска дворишта тако никада нису изгледала.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=870075#p870075:22jcc0xn je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Sub Avg 07, 2021 5:19 pm[/url]":22jcc0xn]Надам се да ћеш успети да оствариш свој врт! Замисао је лепа у суштини, али стварање нечега је много теже. И сам знаш шта задржи један јапански врт, ипак најбитније је да избегнеш сувишне ствари, посебно јер је једноставност битна и основна одлика те врсте врта.

Наши људи су склони неукусном претеривању и тако упропасте већину тзв. етно паркова којих има све више, трпају све и свашта с једне стране, а са друге стране стварају неке травњаке и празне просторе око кућа, а наша сеоска дворишта тако никада нису изгледала.


Znam da je kod nas više == bolje, što u nekim drugim kulturama kao i hobijima naravno nije.
Slagao sam biotopske akvarijume za takmičenja, pa sam video kako naši na temu potoka iz centralne Amerije trpaju akvarijumsko bilje iz Jugoistočne Azije, jer eto, imaju u drugom akvarijumu viška pa da se ne baci.

Evo primer iwagumija, japanska umetnost, svaki kamen ima svoje ime, kao i namenu, tj. cilj.
 

Prilozi

  • 11.jpg
    11.jpg
    870,2 KB · Pregleda: 549
Види се да је камење постављено са знањем и смислом за склад. Код нас се често види супротно, многа дела архитектуре и пејсажне архитектуре, свакодневно нам показују да њихови творци никада нису ни сазнали нешто о правилима ликовне хармоније, композиције, међусобног положаја и односа маса и сличним стварима.

Стене и камење су још један битан и леп садржај природе и вртова. Живимо делу света који има безмерне количине разних врста стена и камена, а скоро нигде се не користи. Камен може да се користи на фасадама, стазама, скулптурама, али и у свом природном облику стена у вртовима, језерима и потоцима вртова...
 
Vrh