Šta je novo?

Блатњави Београд

Naravno da je najbolje resenje kombinovana edukacija i kaznena politika. Sa jedna strane ukazujes ljudima zasto je dobro da cuvaju zelene povrsine, a sa druge debelo udaras po dzepu onih koji to nece da razumeju. Classic stap & sargarepa. Nadasve dokazana metoda.

A sto se tice odnosa lepih dvorista i musavih ulica, to je svodi na odnos ljudi prema okruzenju - Dvoriste je moje i zato ga pazim, a ono sto se nalazi iza ograde nije i za to me zabole. Osecaj Srba za javno dobro - nula.
 
Pa da, slažem se potpuno, ali zašto je taj osećaj nula, trebamo se zapitati? Ja bih rekao da je zbog toga što se za javna dobra niko ne pita.. tj. ne postoji svest da angažovanost i trud oko javnog dobra će se nagraditi... Npr: zašto ja da ovde posadim drvo kad će neko sutra da dođe i da ga poseče, ili zašto da očistim trotoar ispred kuće kad će doći neki debil i prosuti šut/mazut/šta god... itd itd... A mene niko ne pita da li želim da mi se gradi nova zgrada u kvartu, niko me ne pita da li želim i šta želim na zelenoj površini ispred kuće, niko me ne pita gde trebaju da budu stubići, a gde parking... e pa kad me niko ne pita, i mene baš brige...

Ne kažem da je logika dobra, ali mislim da funkcioniše na takav način. Znači, uz edukaciju i kaznenu politiku (ipak se ne može bez nje), ono što nam je strašno potrebno je transparentnost, tj. prestanak donošenja odluka u nekim kabinetima i razgovor sa građanima. Primeri obnove fasada, metroa, platana, mosta na Adi su samo neki od trenutaka kada je gradska vlast donosila odluke bez toga da pita građane šta im najviše odgovara, a tako ustvari umesto da reši problem stvorila stotinu novih...
 
vrachar":2a6x9gud je napisao(la):
Osecaj Srba za javno dobro - nula.
Potpuno se slazem. Konacno otapanje snega, odnosno prolece zalosno pokazuje koliko smo ravnodusni prema okolini. Zaostala rizla je jednostavno zatrpala ivicnjake i trotoare i napravila blato. Naravno, niko da to ocosti ispred svog dvorista, vec ljudi gaze po svom tom sranju da bi usli u svoje prelepo dvoriste. Mislim da sam jutros video ociscen putni pojas ispred jednog jedinog dvorista.....pricam o Grockoj, gde danas zivim.
 
Kad rece rizla, u Becu sa imao prilike da vidim nacin kako se ista tamo koristi. Naravno da je svako duzan da je pospe ispred svoje kuce ili radnje, a posto se sneg otopi, jednostavno se skupi metlom u kofe i cuva do sledece prilike.
 
astrodule":2ps5ijs5 je napisao(la):
Česta situacija ispred Infostana (kod Carine na Novom Beogradu).
http://www.ehotim.com/blog/wp-content/uploads/2010/03/Blato-kod-Infostana.jpg

Zbog ovakvog parkiranja sam već pisao E-inspektoru Novog Beograda (ima na sajtu opštine) i dobio sam odgovor da je inspektor bio na tom mestu između 11h i 12h (tog i tog dana) i da nije ništa zapazio.

Za stubiće oni nisu zaduženi, ali sam u poslednjih par pisama (razne teme) zahtevao da ako nisu nadležni da proslede nadležnoj instituciji i uvek su mi odgovoroli da su to i uradili (u pisanoj formi na kućnu adresu).
Dobih danas odgovor (prilično pozitivan)
odgovor-za-stubice.jpg

(Doduše nisam ih zvao telefonom, već sam popunio formular na sajtu, ali nebitno)

Nadam se da će bar jedna od četiri službe koje su nadležne (podvučeno crvenim) nešto uraditi.

U vezi sa istim prostorom - tu ima jedna kladionica i skoro svako veče je neko parkiran baš tu gde je blato. Pre neko veče videh 6 (da ŠEST) vozila kako su nepropisno parkirani (svako vozilo je bilo i na trotoaru :notok:, i na travi :notok: i na biciklističkoj stazi :notok:) Zvao sam parking servis i dobro raspoloženi sagovornik je rekao da će doći pauk da ih pokupi, ali u narednih sat vremena ništa se nije desilo...
 
Evo opet mene. Ovoga puta, zlocin i kazna, dokumentovano!

Ovo, na sta strelica pokazuje, je kokosije jaje komada jedan. Debil je verovatno presao preko cele poljane da bi se parkirao tu. Sve bih dao da mogu ujutru da blejim kraj prozora i vidim reakciju...
 
Samo da se naje*******em majke onome ko se setio da sagradi Arenu, ali ne i dovoljno parking mesta za nju. Ne mozete verovati gde se sve parkiraju ljudi :bash:
 
Po planovima tu prolazi metro kad bude sagradjen mora da su racunali na to...
 
Ako je ideja bila da ljudi dolaze gradskim prevozom, to je moguce i sada. Pa koliko je tesko doci do Arene? Da krenu da pisu kazne, mogli bi taj metro i da naprave
 
Slazem se,bice valjda bolje kada bude bila komunalna policija mada ce biti ocajan broj komunalnih policajaca.
 
Evo kako jedan covek dozivljava epizodu sa svojim nelegalnim parkiranjem u Zagrebu,moze se lako primeniti na Beograd,imena su nevazna.

Pismo ogorčenog građanina Zagreba
Zelena površina, javna prostitutka
Piše: Zdravko Matušin
Veličina slova:

PHOTO: Stock
Pravno gledano, hipoteza stoji, površina na kojoj sam ja parkirao jest zelena - ali vas molim jedno objašnjenje. Zašto ste odvukli samo moj automobil i tri - četiri susjedna? Da apsurd bude veći, kad sam primjetio da mojeg vozila nema, na mojem mjestu je već bio parkiran drugi automobil? Tko će kazniti njega? U potpunosti ću poštivati zakon i propise, ali onda tražim da to rade i svi ostali - pronađite sva vozila koja su bila i jesu parkirana na toj "zelenoj površini", pa im svima opalite 1300 kuna kazne kao i meni!

Ostatak ogromnog teksta na

http://www.e-novine.com/region/region-tema/36183-Zelena-povrina-javna-prostitutka.html
 
Да покушам да резимирам тему.

Сви се на овом форуму, а сигурно и много шире, слажемо да су блато, прашина и ђубре на улицама велико ругло Београда.
Сложили смо се и да су бахати и несавесни возачи највећи разлог каљавим улицама и уништеним травњацима. Такође и неуређена градилишта.

Сложили смо се и да надлежна градска предузећа (ако се уопште зна која су надлежна) очајно споро, неажурно и аљкаво раде свој посао. Такође и да нека неодговарајућа техничка решења (ниски плочници нпр.) доприносе општој слици.

Било је предлога да се комбинацијом казнених и стимулативних мера ситуација може поправити. Ја мислим да је то тачно. Али је проблем у томе што те мере треба да осмисле и спроведу иста она градска предузећа која су неспособна и незаинтересована.

Издвојио бих предлог Булеварца - потребно је организовати неку акцију, е да би ппритиснули опет иста градска предузећа да раде свој посао. Проблем са овим решењем је што је, у суштини, то кампањска акција. Може и да успе, али чим се кампања заврши, биће опет све по старом до неке нове кампање.

Такође бих издвојио предлог који је изнео stf - да се путем обавезне наплате од становника одређеног мањег дела града (типично величине месне заједнице) месечно прикупљају значајна и озбиљна средства. Тим средствима би се финансирало уређење и одржавање околних зелених површина и осталих јавних површина и објеката (степеништа, кречења, дечија игралишта, можда мањи паркинзи... ). Одржавање би обављале мање, приватне фирме које живе од тога. И са којима је лако договорити се, као и раскинути уговор. Никако Градско зеленило.

Мислим да је зрело да се у неку акцију крене и да има људи који би се ангажовали.
Са друге стране, имам утисак да решавање проблема блата и ђубра на улицама и уништених и запуштених зелених површина не захтева превелики новац , труд и организацију.

Зато, ја са своје стране предлажем следеће. :grand:

Да се чланови овог форума организују и ступе у контакт са градским властима. Најбоље директно са градоначелником.
Верујем да је Беобилд већ довољно моћан да такав сусрет испослује.
Са друге стране, имам утисак да је Ђилас, ИПАК, нормалан човек са којим може да се разговара. И да и њему сметају исте ове ствари о којима причамо.

Да се на том састанку од градоначелника тражи да градска управа почне систематско решавање овог проблема:

- Да се крене у усвајање евентуално потребних градских одлука или чак закона. Нпр. да се легализује употреба "лисица" на точковима, да се кажњавање возача који крше прописе убрза и олакша прихватањем било чије јасне фотографије као доказа. Да се аутоматизује процедура, тј. слања казне на кућну адресу. Да се онемогући регистрација док се све доспеле казне са припадајућим каматама не плате. Итд.
Евентуално регулисање новог начина одржавања јавних површина како је описано горе.

- Да се уведе нова јединица градске управе (секретаријат или неко одељење...) чији би једини задатак био брига о очувању комуналног реда у смислу у коме овде говоримо. Ако таквих јединица већ има - угасити их или им изузети ту надлежност.

- Да се та јединица хитно опреми и обучи. Да има свакодневну и целодневну сарадњу са саобраћајном и осталом полицијом.
Да има свакодневну сарадњу са грађанством. На пример, формирао би се интернет сајт где би грађани остављали фотографијама документоване пријаве, а новоформирана комунална јединица би имала обавезу да на сваку пријаву реагује.

- Реакције би биле, наравно, према потреби. Негде би се ударили стубићи и обновио травњак. Негде би се затворило градилиште док не почне да пере точкове камиона приликом изласка на улицу. Негде би се подигли ивичњаци. А свуда би се кажњавало. Само прође момак на веспи кроз блок 24 и задене цедуљицу са казном од 5000,00 на сваки непрописно паркирани ауто. Плус ако је уништен травњак или нането блато на улицу иде додатних између 5000,00 и 50000,00. И тако сваки дан. Па ти види.

Ја нисам правник, не познајем прописе из те области. Такође сам веома слабо упознат са организацијом градске управе. Ипак, спреман сам да се укључим у ову акцију.
Ако има још спремних/вољних/компетентних... верујем да можемо да се организујемо.
Такође, верујем да можемо да се изборимо за лепши и чистији град.

Шта мислите? (Ваљда ће неко да прочита ово писаније, рука ме је заболела док га написах...)
 
E a o čemu se radi?Ja kliknuo treću str. i još ne kapiram ..blato. :rolleyes:
 
@beaver
Najviše mi se sviđa ideja da se na internet kače slike i na koje bi ta nova služba morala da reaguje. Jedna osoba bi gledala te slike i samo slala inspektore na ta mesta da ih zvanično zavedu, napišu kazne ili šta god drugo. Zvuči toliko prosto, samo neko treba to direktno da kaže Đilasu.
Ne vidim prostoji način za punjenje gradskog budžeta, a to bi svaki graonačelnik voleo.
 
Zvuci dobro ali pitanje je da li je spreman to da radi i da time gubi glasove,ipak se mora sve gledati kroz tu prizmu.Naravno ne kosta nas nista da proba da se izlozi njemu i nadleznima
 
Prosto:

Treba sponzorisati uređivanje zelenih prostora od strane stanara zgrada (npr, poreskim olakšicama ili kreditima za sadnice zelenila), i treba osigurati da radnici Zelenila ne uništavaju već posađeno (kao što često rade, jer eto.. nema dozvolu). Mislim da bi to samo po sebi (uz marketing kampanju, npr. "Ozelenimo Beograd" već dosta toga rešilo.
 
jovanovm":1vrsbdo5 je napisao(la):
Prosto:

Treba sponzorisati uređivanje zelenih prostora od strane stanara zgrada (npr, poreskim olakšicama ili kreditima za sadnice zelenila), i treba osigurati da radnici Zelenila ne uništavaju već posađeno (kao što često rade, jer eto.. nema dozvolu). Mislim da bi to samo po sebi (uz marketing kampanju, npr. "Ozelenimo Beograd" već dosta toga rešilo.
To nista ne bi pomoglo, samo bi bacili pare na reklame i spotove. Krediti su tek losa ideja, jer se kod nas kredit uzima ako si bas u govnima, i cim ga uzmes, u jos vecim si, pa me zanima, ko bi uzeo kredit da ozeleni plato ispred svoje zgrade? Mozda ti, ili ja, a mozda ni mi.

Treba u krivicno pravo uvesti ekoloski masovni zlocin, jer unistavanjem zalanila u gradu, pocinioc direktno i svesno narusava zdravlje svih gradjana koji zive u blizini. Ali i to sa internet kacenjem slika, na sajt komunalne policije, bilo bi super resenje.
 
Mislio sam bespovratni krediti (kad u srpskom ne postoji reč za grant, ja se zaje*******em)...

Evo, ja bih prvi, i još milion ljudi koje eto nervira blato, ali neće da daju pare iz svog džepa. A država umesto da plaća Gradsko zelenilo da to rešava, odvoji recimo 10 evra za neku sadnicu i bum. Gotov posao. Ne vidim kako bi moglo da škodi, a sigurno bi bilo bar malo efikasnije nego ovo što se sad radi (ništa)...
 
Sa tim se slazem. Zelenilo ionako samo sece drvece. Zelenilo narodu.
 
Од покретања теме је прошло три године.
Ево слика из сезоне зима/пролеће 2013. У блату смо узнапредовали, али ни приближно колико у ђубру по јавним површинама. Имам утисак да смо ту прваци света.

Колико ја памтим, Београд НИКАДА није био прљавији. Вероватно не постоји прљавији град одавде до Атлантског океана.

imag0144o.jpg












Нарочито је ова слика поражавајућа. Нови део земунског кеја. Предвиђено за баште околних кафаница. Не за паркинг.

 
Улица Ђорђа Станојевића, иза дворишта Руске гимназије.



 
Vrh