Šta je novo?

Život i rad u inostranstvu

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.404
Pohvaljen
5.477
Lokacija
Fruška gora
Kako je tamo?

Pošto na forumu ima dosta ( 50%?) članova koji žive i rade ( studiraju) u inostranstvu ili su
duže vreme boravili u stranim državama, mogli bi ovde da razmene svoja iskustva, a mi 'ostali'
da dobijemo info iz 'prve ruke' o uslovima života i rada u dijaspori, tj. kako je tamo ... daleko. :)
.
jovanovm":207v51of je napisao(la):
..... u Americi ti je minimalac 560EUR/880USD mesecno ($5.50/h*40h/nedeljno*4nedelje), pa
opet ljudi zive mnogo bolje, cak i sa tim minimalcem...
EDIT: E, da i navrh toga na tu crkavicu placaju porez od 14% svakog 15. Aprila :( Mamu im lopovsku...
Milance":207v51of je napisao(la):
Mozda ali bi meni bio interesantan podatak koliki je minimalac... Time znas koliko lose zive
oni najugrozeniji koji uopste primaju neku platu. Ali svakako ni to nije dovoljan pokazatelj sam za sebe.
Vlada Kalif":207v51of je napisao(la):
$6.55 na saveznom nivou (projektovano na $7.25 od 2009), $8.00 u Kaliforniji. Baš sam malopre pročitao sa table pored lifta. Prekovremeno se obično plaća 1.5x na poslovima koji se plaćaju po satu. Bogatije države ti vrate kompletno sav državni porez koji si platio ako malo zarađuješ, s' tim da je to malo baš malo; savezni porez raste progresivno, i nema praštanja. Većina ljudi, praktično svi koji imaju neki posao koji zahteva kvalifikaciju, zarađuje daleko preko minimalca -- minimalac plaćaju srednjoškolce i studente, čistače, kelnere (mada kelneri od napojnica umeju da zarade super kintu).

Hrana, odeća, kompletno sva roba, benzin, komunalije manje koštaju u južnoj Kaliforniji nego u Beogradu -- ja naravno nemam pojma, ali su mi bili mama i tata u februaru pa je redovno padalo "e, a znaš koliko je ovo kod nas?" svaki put kad odemo u prodavnicu. Stanarina i nekretnine su značajno skuplji ovde, kao i sve vrste osiguranja (kasko, zdravstveno). Izlaženje, iz mog iskustva, košta neznatno manje (ali definitivno manje) u Los Anđelesu nego u Beogradu, mada to ume da varira već zavisi od toga gde ideš. Pričam u apsolutnim brojevima, kad se sve podeli sa prosečnim platama, balans ide na štetu Beograda, naravno.

Kad sve stvari staviš u perspektivu, život u Beogradu je zapravo izuzetno skup. Sad sam video da je malo gore u ovom sledu poruka bila jedna sa statistikama za Zagreb, Sarajevo, Skoplje i šta ti ja znam koja kaže nešto slično. Mišković koliko čujem sve bogatiji i bogatiji.

Ako te zanima još nešto, šibni mi porukicu. :)
relja":207v51of je napisao(la):
@Vlada Kalif
Pa ti onda idi u Južnu Kaliforniju ako ti je tamo bolje :p

Šala, ma ljudi kod nas nisu svesni koiko su životni toškovi kod nas u stvari naduvani...
Pozivam 'jovanovm' i ostale članove da nastave sa postovima i prenesu nam svoja iskustva što realnije, jer
više verujem članovima ovog foruma ( ali, ne baš svima), nego nekim medijima koji pišu o dijaspori.
 
Ja sam zivela u Kaliforniji pa onda u Zenevi i tamo studirala (CA&Swiss) a imala sam i dozvolu da radim posle ali sam se odlucila za Beograd :) pa ti sad gledaj..detalje pisem neki dr.put...ustvari to bi bio vise roman haha...a ukratko Amerika je sto put bolja od dosadne Svajcarske a o cenama i uslovima zivota i da ne pricam. Pozdrav.
 
pa,evo ovako da podelimo iskustva,ja sam zadnje tri godine na Floridi,radim u piceriji,tacnije vozim pice,satnica mi je 6.15,sa tipom[baksisaom]izadjem na 20$ po satu,plus imam dzaba jesti i piti.Bilo koji drugi posao,ako ne znas perfekt engleski ,ako imas 10$,puna kapa. Cene su u vecini mnogo nize nego u Srbiji,ja licno imam stan od 90 kvm,koji vredi 100K,dve sobe,dva kupatila,u sklopu naselja bazen,djakuzi,sauna,teniski tereni,teretana,to se ovde smatra standard,nikakav luksuz.Skoro bio u Majamiu,extra klub,pivo 5 $,sto se tice bar Floride,parking se jako retko placa,samo strogi centari poneka plaza od25 -50 centi po satu. pozz Ako ima neko pitanje,tu sam
 
U mom slucaju, zivelo se na mnogo mesta u svetu, ali se ponovo zaglavilo u zemlji Srbiji :p
C'est la vie...
Sada sam aplicirao za WFP u Pjongjangu, videcemo sta ce od toga da ispadne... :p
Poslednje iskustvo mi je iz Brisela, odakle sam se upravo vratio, gde sam studirao i stazirao, pa, ako nekoga zanima nesto konkretno, neka slobodno pita :)
 
6 godina u Americi (2 god srednje u Nju Meksiku i faks u istocnoj Pensilvaniji sa ekstenzivnim periodima u Njujorku)
8 meseci u Nemackoj (Bremen)
1 godinu u Budimpesti...

u SAD sam zavrsio medj. odnose i istoriju, pa onda MA iz urbane istorije u Budimpesti...

radio sve i svasta, od pranja podova i sudova, preko dj-isanja, fotografije, do IT support menadzmenta :D
Imam radnu dozvolu u SAD (OPT), al eto me u BG-u... sta ces, lepo :)
 
Ja sam putovao svugde , ali nisam ziveo i radio.
Mogu da spomenem par iskustava prijatelja.

Drug i drugarica u Juznoj Africi: Dobri poslovi obadvoje, pristojni priliv, jeftinije nego ovde, dobra kuca u dobrom kraju, dobra kola. problem: Izolovan zivot. Da bi se prosetali, moraju u kola i da idu u odredjene developmente koji sluze belim da se setaju i shopuju.
Odes u centar grada ( Joshburg) i olade te crni.
Vazno imati krug prijatelja sa kojima mozes da se organizujes.

Canada, puno prijatelja tamo. neki se snasli , usli u mortgage za kuce, ko ima malo bolji posao, otplacuje i zivi solidno. Sve jeftinije nego ovde. Mnogi ipak, gledaju da se vrate, ali sta ce ovde bez posla. Ko je uspeo da nadje ovde posao, vratio se i srecniji je ovde no tamo.
Primer moje drugarice koja bi da se vrne ovde, jer otplacujuci kucu tamo, slabo im ostane , a ne zivi u Torontu vec u dosadnom Windzoru. Vratila bi se sutra, a dosla ovde i promenila 1000$. Dobila 50.000 din i izbezumila se koliko je ovde skupo.
Sve u svemu, malo ih je otislo zbog besa , nego da srede zivot. Mnogi bi se vratili, ali vec je 2008. i skucili se , izgradili zivot, porodice. Poenta je da je prvoj generaciji tesko jer mora da stekne. Njihova deca nece biti tako opterecena kupovinom nekretnina i ostace im veci deo prihoda za razvoj lepote zivota.

Svastika u Amsterdamu: Propast. Ona je otisla iz svojih razloga, ali tamo samo sto nije jela govna da prezivi. Ucila je jezik i isla u neku skolu, radila par poslova da prezivi, promenila nekoliko muskaraca da bi se ogrebala o njih i sad se kao malo sredila.

Sve u svemu, svi koji dodju iz dijaspore ovde, sirotinja su za mene. OK, molim da se ova izjava ne shvati da sam maliciozan ili puvadzija... Imam kucu, bolju od vecine njih u dijaspori. I moja je . Ja je sazidao , nemam kredita. Placena je. Opremljena je bolje od vecine kuca tamo. Imam dva cool automobila, radim 3 sata dnevno ( ko trudnica) i imam slobodno vreme za sport, TV, izlaske i imam gomilu prijatelja sa kojim provodim vreme bez potrebe za prethodnom organizaciom sastajanja. Tu su mi roditelji i rodbina. Itd.
Deca mi idu u skolu 200 m od kuce. Koja je odmah pored crkve gde su se krstili moj otac i moja deca.
Pitanje zivota na mestu sa korenom ima svoju vaznost... Za ostalo je tu master kard.
Nota bene: I moji prijatelji koje sam upoznao poslom, koji su Englez, Italijan, Australijanac itd... koji zive u svojim zemljama, ne mogu da se pohvale izrazitom razlikom standarda u odnosu na ovaj ovde. cak sta vise, samo Svajcarac je otekao od love, ima par vila, vinograde itd.. Ovi drugi zive ... ko i mi...
Sad, pitanje odlaska u inostranstvo je relativno pitanje izbora. Neko je isao sto je morao i nije imao bolju opciju tada. Neko je mislio da je tamo med i mleko i otisao grlom u jagode.. Ne kritikujem nikoga. Hocu reci da je ideja da se ostane i pokusa ovde, ipak , dobra. primecujem cak, da opsti obicaj nasih ljudi da kukaju , polako chili...
Hocu da verujem i nadam se da ce ovde, uskoro, ipak biti nabolje mesto za zivot za vecinu ljudi. ..nekima vec sad jeste.

Gotovo, necu da filozofiram vise.
 
Hmmm, pa sad, ne bih se slozio sa Mr. Cremme, tj. slozio bih se samo oko jedne stvari: generalno gledano, standard zivota u Srbiji i nije tako tragican, zapravo, sada se ovde stvarno moze ziveti kao na Zapadu.
Sve ima svojih dobrih i losih strana, pa tako i zivot u inostranstvu. U inostranstvu, covek nauci jako puno toga, i shvati da Beogradu, i Srbiji u celini, vreme stoji... Vratio sam se 16. Jula, i vec mi je ovde preselo... Besperspektivnost se oseca na svakom koraku... Svi nesto kao rade, a, u sustini, niko ne radi nista... Medjuljudski odnosi su ovde ocajni...
Ja sam studirao u inostranstvu (Brisel i NY), radio u BG, i stazirao sam u nekoliko medj. institucija, razlika je vise nego osetna... E sad, koje su prednosti zivota u Beogradu?
1. grad je veoma bezbedan, zapravo, jedan od najbezbednijih u Evropi, sanse da budete zrtva kradje ili pljacke je ravna nuli.
2. Porodica i staro drustvo su ovde...

Mane zivota u Beogradu:
1. Sanse za neko profesionalno samoostvarenje i usavrsavanje su ravne nuli
2. Sveopsta ucmalost, tromost, nemogucnost realizacije bilo kog ambicioznijeg projekta...
3. Ocajno skolstvo, zdravstveni sistem koji vredja dostojanstvo coveka, o birokratiji i da ne pricam...
4. Sveprisutno strancarenje
5. Osecaj izolovanosti i bespomocnosti
6. Kao sto sam gore naveo, uzasni medjuljudski odnosi: jedino otudjenije mesto od Beograda koje sam video/osetio je New York.
7. Ma sta radio, svako gleda da ispadne "pametniji" od drugih, i zabijanje klipova u tockove svakom prilikom; sanse da se nesto uradi bez nepotrebnog cimanja, potezanja veza, svadja, su minimalne... A svet ide dalje, dok mi manje-vise tapkamo u mestu. Bolno je biti svestan toga...
8. Korpucija je ovde sasvim normalna stvar


Prednosti zivota na Zapadu:
1. Zivot u uredjenoj drzavi, gde se pravila znaju, i koja se u principu postuju.
2. Mogucnost za profesionalno samoostvarenje, cinjenica da se tvoj rad postuje (i placa) kako dolikuje
3. Sansa da se vodi normalan zivot, samostalan od roditelja
4. Kvalitetno skolstvo: ovde mislim na zapadnu Evropu, u SAD vazi princip kol'ko para, tol'ko muzike :p


Da li su mi Srbija i Beograd nedostajali u inostranstvu? Da, veoma... Da li mi inostranstvo nedostaje u Beogradu? Da... Ukratko, nije sve u novcu... :p :lol:
Ali, ovde su nam potrebne korenite promene, ako zelimo da zadrzimo najbolje i najobrazovanije...
 
Tesko mi je objasniti moj posao, ali je legalan i placam porez.
I ne radim uvek 3 sata. Ponekad i vise.
Moj moto je: Covjek treba da odmara tjelo... i dobro je ono iz Kung Fu pande: Yesturday is a history... Tomorow is a mistery..but, today is a gift...That's why they call it a present...

I , bre , Kim il Sine... zesce si indoktriniran. Ne veruj im nista sto su te ucili tamo. Lazu i foliraju...
 
E pa lepo je to kad covek moze da radi 3 sata dnevno i da prica kako je zivot prelep u Srbiji. Statistika govori jedan drugi jezik. Svaka cast ali na zalost vecina ljudi zivi mnogo mnogo lose a to sto je gomila mladih napolju je zato sto su isli trbuhom za kruhom i sto su bili primorani da odu. Lepo je rekao KimIlSin da zivot u inostranstvu ima i dobre i lose strane a sve je u stvari u tome ko sta zeli i kome sta najvise odgovara.
 
OK, pre svega oprostite na mom prethodnom postu, previse je konfuzan! :lol:
Nisam mislio da je zivot u Srbiji los po sam po sebi, vec sam samo hteo reci da mnogi mladi ljudi odlaze zbog cinjenice da u inostranstvu imaju sve uslove da uposle sve svoje potencijale. Na primer, sta jedna mlada osoba, koja je zavrsila fiziku, hemiju, fizicku hemiju ili matematiku moze da uradi u Srbiji? Kakve su mu opcije? Da li drzava Srbija adekvatno podrzava nauku u nasoj zemlji? Kakve su plate i kakvi su budzeti za istrazvanje i razvoj u nasim firmama i institutima? Poznajem mnogo ljudi koji su otisli i rade na stranim institutima, i mogu da rade, i da ostvare sve sto zele, u profesionalnom smislu, a, poznajem bogami i one koji su ostali, i koji po ceo dan kafenisu, resavaju ukrstene reci i trunu. Za poslove u skoro svim drzavnim ustanovama je potrebna veza ili stranacka pripadnost, za poslove u jacim firmama je potrebna veza takodje, a o atmosferi u njima ne zelim ni da trosim reci... Ukratko, u Srbiji se moze (pre)ziveti, ali sama cinjenica da je za sve potrebno uzasno mnogo cimanja, da potreban novac za bilo sta nikada ne "legne" kada treba, da uvek naletis na nekog nadrndanog birokratu, koji ti upropasti citav mesec, da su plate male, sve me jednostavno odvraca od ostanka ovde... Mogao bih i ja da rabotam tri sata dnevno, zapravo i nula sati dnevno, uz platu, i da imam auto i stan... Ali, sama spoznaja da bih trunuo, da ne bih nista konstruktivno radio, i, ono sto je najgore, da bih svedocio kako moji ispisnici iz drugih zemalja RADE nesto, i da grade karijere, nabijaju bonuse i OSECAJU da nesto stvaraju, dok bih se ja zahebavao oko gluposti me uzasava! Neka hvala!
 
creme-nadlle,= Imam kucu, bolju od vecine njih u dijaspori. I moja je . Ja je sazidao , nemam kredita. Placena je. Opremljena je bolje od vecine kuca tamo. Imam dva cool automobila, radim 3 sata dnevno ( ko trudnica) i imam slobodno vreme za sport, TV, izlaske .

Pazi sefe da te ne cuju ovi na trulom kapitalistickom zapadu,ili dalekom istoku,ima svi iz Tokija,Floride,Kanade,Ciriha,Osla,Madrida,Lisabona,Pariza,da pohrle kod nas,pa eto ti problema.Sta ce mo onda sa njima?Ko ce sve to ugostiti?
Jos kad procitaju da si sve to stekao postenim i legalnim radom, bez pomoci roditelja,od kojih nisi dobio ni pare, ni kucu nasledio,vec si eto sam to sve otplatio....

Inace, radim i zivim u Njujorku, sa zenom i sinom...zivi se vise-manje normalno ,koliko se moze ziveti normalno u ovako velikom gradu.
Primecujem da i drustvo iz dijaspore i drustvo iz Srbije obicno vole da preteruju kad pricaju o ovoj temi.Obicno kao po pravilu preterivanje ide u ovu ili onu stranu,i cesto se upada u neke sablone,predrasude ili pa u mastanja.
Koliko ljudi toliko raznih situacija ,toliko i razlicitih pogleda na zivot u inostranstvu.
Ako nekog interesuje nesto na sta bih mozda znao odgovor,izvolite,...odgovaram sa zadovoljstvom.
 
creme-nadlle":3c752x2f je napisao(la):
Tesko mi je objasniti moj posao, ali je legalan i placam porez.
I ne radim uvek 3 sata. Ponekad i vise.
Ajde probaj da nam objasnis kojim se poslom bavis, probudio si mi znatizelju???
 
shmeksi, zaebi da ga to pitas,. Ne sma da ti kaze-ako ti kaze mora da te ubije... :)
 
Pitanja koja me interesuju:
-Sa prosecnom platom u vasem gradu,koliko trosite na stan,koliko na hranu,koliko na ostale aktivnosti,i da li ostane nesto
za stednju?
-Da li ste zadovoljni ili ne?
-Kako odgajate decu u dijaspori,ko ih cuva,kako uce jezik,kulturu?
-Da li planirete povratak i kada?
-S kim se druzite u dijaspori.
 
Setac":2b7puxsu je napisao(la):
Primecujem da i drustvo iz dijaspore i drustvo iz Srbije obicno vole da preteruju kad pricaju o ovoj temi.Obicno kao po pravilu preterivanje ide u ovu ili onu stranu,i cesto se upada u neke sablone,predrasude ili pa u mastanja.
Koliko ljudi toliko raznih situacija ,toliko i razlicitih pogleda na zivot u inostranstvu.
Ovo.

Setac, gde si u NYC? Inace, da ti kazem, iskreno, mozemo mi da debatujemo koliko zelimo ali sa 800 dolara mesecno se moze ziveti u SAD. :D Nije neki zivot i mozda ne jedes bas svaki dan vise puta dnevno, ali moze. Putujes svaki dan 2 sata do Njujorka i nazad, da bi ziveo u kuci sa kirijom od $200, dzabe namestaj preko craigslista, jedes hranu iz konzerve... i to je minimalac, mora tako da se pocne..

Moj savet nekome ko ide u inostranstvo - nikakva kreditna zaduzenja prvih 5 godina da ne biste usli u situaciju da vam se odlazi, a ne mozete... i stedite novac.. .makar je to i 2% plate, stavite u neki hedge fund, u neke low yield obveznice, bilo sta... mnogo pomaze posle, majkemi.

Inace, isto sam tu za sva pitanja sto se akademije i akademskog zivota tice, a i rada u IT support sektoru.
 
Jovanovm,
Vidis kad se ti i ja prepiremo onda se izrodi nova tema. :)
Zivim u Rigo Parku - Kvins.
Ovaj savet za izbegavanje zaduzenja i stednju ti je na mestu.
Ovo za 800$ dolara, hajde nek ti bude,velim bio si student a znamo kako studenti svugde u svetu isto vrdaju,levo-desno. Ali da znas da su se stavri promenile od tvog studiranja i da bi sada to mogla biti "nemoguca misija".
cigarete Malboro-nova cena u NY-u je $ 8.50 (prestao sam konzumirati cigarete za novu godinu) , prevoz Subway-om $ 2.00, hleb $ 2.00 mostarina $6.00 na jednim i $8 00na drugim mostovima , DSL-verizon sa kucnim telefonom u paketu $80.00 Subway sendvic foot long ( :) ) sa supicom $7.40. itd..itd.. Smesno je videti radnje "sve za 99 centi" a u njima nista ispod 1.00 dolara
Ali dobro...to su sve sitnice i daleko manji problemi nego sto ih ima kod nas .
 
za`setaca Kakvo je stanje sa nekretninamau New Yorku,jel su pale cene,ko ovde na Floridi ili se kako tako drze.Ja sam u ST.Petersburgu,stvarno ima dosta nasih ljudi,u celoj Tampa Bay eriji izmedju 10 i 20 hiljada,imamo dve crkve,desetak prodavnica sa nasom robom,nekoliko kafica,bolje reci kafana. Svi pricaju o povratku,kako ko po mogucnosti,ja licno imam cerku od dve godine i glavni razlog zasto cu se vratiti u Srbiji(u kojoj imam kucu),je taj sto ne zelim da mi deca ovde odrastu,previse je kretena,omladina,reko bi nekako u blagom retardiranom stanjju. Meni licno nista ne fali,vozim nov auto(mazda cx 7),merkam neki brod od 20 000,ali zbog dece,ja sam licno zgrozen ovom ovde omladinom,da ne kazem ,tinejdzerima.
 
@Setac
Hahahahha, Rego Park... ziveo mi je cimer sa koledza (i ja jednog leta) na cosku 65-te i Wetherole...:D To je OK kraj, imas E liniju, mada je realno renta prilicno skupa za distancu od grada (njemu je bar bila skuplja nego u Washington Heightsu ili Upper West Side sto je na Menhetnu)... Ali ta E linija je superiska :) A i blizu je Forest Hills koji je strava...

Pazi to sto kazes za cene stoji (mislim, ja sam otisao iz SAD 2007, tako da nije tolika razlika), ali kazem ti, zivot je mnooogo jeftiniji ako se malo udaljis od Njujorka i putujes ... ja sam ziveo u istocnoj Pensilvaniji i pakla cigara je $4.00, Sub kod lokalnih italijana (bolji od Subwaya) $3.00, pivo u baru $2.50, hleb $1, autobus do Menhetna (sat-sat i po voznje) mesecna karta $130...(svaki dan povratna) a renta, osiguranje za auto, i ostale stvari... ne mogu da opisem koliko je mnogo jeftnije. kazem ti, ukupna renta za kucu sa 4 sobe, velikom kuhinjom, backyard, porch, bla bla je $760, kablovska sa internetom 5mb/sec je $30...

e da, i jedna preporuka svima u sad: [url=http://www.craigslist]www.craigslist org[/url] - spasice vam zivot kod kupovine svega i svacega. Primeri - kupili bracni krevet Ikea za $60, 52" Rear projection HDTV za $150, kuhinjski sto i stolice za $20... posebno u Njujorku, gde ljudi nemaju gde i sta sa namestajem i stvarima, pa vam bas moze pomoci...

haha, ispade da sad dajem pregled cena, ali eto... a inace prve dve godine sam ziveo u Nju Meksiku, i tu je tek jeftino... ihaaaj :D

p.s. gde je mostarina sad $8? Goethals/Verrazano?
 
Pa, drugari, prosecna neto plata na Novom Beogradu je , koliko se secam, oko 50.000,00 .Neto. Na ruke. To je preko 1.000 $. A cigare su 2$.Prevoz 50c. Raadis do 10 km od kuce.
Zato je navijam da se zida visoko u Beogradu. Da se New Yorku izbije i taj argument iz ruke.

A ovo sto kaze Kim il Sin, u vezi strucnog usavrsavanja i zelje da svojim znanjem neso konkretno postignes... To je u pravu. Tako je bilo i u staroj Jugoslavji, gede vise manje svi mi koji smo zavrsili tehnicke fakultete svoje znanje nigde nismo mogli da primenimo ( mada nismo bas ni znali nista osim uglavnom teorijskog) . Jer nam je industrija bila postavljena naopako , bez finansiranja i stimulisanja razvoja novih projekata. Jedino su Arhitetke i gradjevinci mogli da rade to sto su ucili.
Sada, kod nas proizvodnja ponovo pocinje iz pocetka. Ako si masinac, gde ces da se usavrsis i da das sve od sebe za razvojni projekat...bilo cega? U kojoj proizvodnoj firmi? Mi neznamo ni peglu da napravimo.
Ja sam zavrsio tehnoloski fakultet i Bogu hvala, odmah otisao u trgovinu. Kolege koji su to zavrsili i otisli u hemijsku industriju ili slicno, sada su u Kanadi. I rade IT sektor...
To frustrira, istina.

A proppos korupcije , isl, sto se stalno pominje i ovde... To svugde postoji. Preteruje se o tome kako je ovde korupcijski haos. OK, ima, ali je najcesce sitna i jajarska. Zgodna je za EU ako hoce da nas uslove necim , oni odma potegnu i to. Sada, kad smo predali skoro sve optuzene u Hag, niko je ne pominje i nece skoro.
A kako je mere evaluatori iz EU i WB? Strucnjaci, je*******iga... Imaju najnovije koruptometre i idu pored firmi, kroz grad i bip..bip...biiiiiip, nadju je....
Pojam korupcije je u administraciji EU. Mi smo sitna riba pljuckavica u odnosu na ,recimo,ekipu iz Pakta Stabilnosti SEE.

O, da, zaboravio sam primer Kumovog burazera u Strazburu. .. Zena mu radi u Eu parlamentu, ima 5.000 Eu. Za Amerikance , to je 8.000-$. On ne radi, cuva decu , hedonise i putuje po Evropi i obilazi prijatelje. I prima pomoc 800,-Eu.
Na kraju mu zapretili da ce je ukinuti jer ne pokaziuje volju za aktiviranjem u drustvene tokove. Sad mu daju 1.200-Eu da bi ucio nesto po izboru. On se odlucio da bude kuvar , tj cheff. Francuska skupa, ali Nemacka odma pored , pa kupuju tamo i prilicno su finansijski opusteni... Dobijam utisak da je njima najekstra od svih prijatelja u dijaspori. I ovde su par puta godisnje. A deca im , iako govore srpski, potpuno pofrancuzila.
 
^i dalje nam nisi rekao kojim se poslom bavis....as i said, mene bas zanima?
 
Pa ja sam imao vise od 1000 Evra kada sam radio u Beogradu, radio sam udarnicki, al' jbg. nista mi nije ostalo. U Srbiji je sve postalo prilicno skupo, sve osim cigareta i alkohola (da i to poskupi, nastala bi revolucija :lol: :p ), hrana je skuplja nego u EU, restorani takodje, a ni cene benzina nisu daleko... Ukratko, sa striktno materijalisticke tacke gledista, meni bi bilo isto ostao na Zapadu, vratio se u Srbiju.
@ Creme-Nadlle
Da, korupcije ima i u EU, ali koliku stetu u odnosu na BDP ta korupcija proizvede? Iznos je verovatno na nivou statisticke greske... A kod nas? Koliko projekata se koci iskljucivo zato sto neko ne moze da se "ugradi"? Koliko projekata se koci zbog strancarenja? I koliko to sve koci razvoj Srbije kao zemlje? U toj oblasti imam uzasno mnogo iskustva, uostalom, dovoljno je samo da se baci letimican pogled na ovaj forum i sve ce biti jasno... Sto se Evropske Unije tice, to je veoma kompleksna organizacija, i trebalo mi je staziranje u EK i postdiplomske studije da shvatim nacin na koji ona funkcionise... Sto se korupcije tice, da postoje mehanizmi za procenu stepena korumpiranosti drzave, na kraju, kako su, i na osnovu cega nedavno dali packu Bugarskoj? Sigurno nisu gatali u pasulj... ;)
 
creme-n., u pravu si..vecina te dijaspore su beda ziva..zive ko st*** a mi koji smo ovde i imamo i kuce i idemo na odmore i sve sve i znamo da se opustimo itd..oni nam zavide pa krenu neki komentari bez ikakvih argumenata..ja ih samo pokosim..
e sad malo novija generacija koja tamo ide jer su doktori fizike i pametna su deca i lepo im je tamo jer se bave necim sto vole a ne mogu ovde i plus zaradjuju dobro..bombona..ja kad sam otisla u Ameriku, kao i u svicu otisla sam kao prava..i sve sam imala tamo od kola do ...a ne da perem sudove i ostala sranja ..fuj, ne bih nikad otisla ..i onda deca nasa koja su zbrisala sa roditeljima tamo dok su bila mala ili se rodili tamo se stalno pitaju kako imas, pa moji roditelji rade u USA..mora da su tvoji krimosi..ja ima kazem da, trafike su cudo u BG ovih dana.. strasno.
 
kim ii sin--meni su zapadna evropa, kao i amerika presele a imala sam sve normalne uslove zivota tamo..znaci nikakvo mucenje itd..vec sam shvatila da su bolesne nacije itd.. I tek sada cenim srbiju vise nego ikad...tako slobodno idi tamo i nemoj da ti preseda ovde vise...
VIVA LA SERBIA :D
 
Vrh