Šta je novo?

Život i rad u inostranstvu

Kakva Tema, izgleda da je vama u NYC mnogo dobro :) Voleo bi da vidim taj grad jednom..

U svakom slučaju KimII Sin je lepo naveo prednosti i mane života u Srbiji i inostranstvu, pošto sam invalid imao sam prilike više puta da se susretnem sa srpskim zdravstvenim sistemom koji se doduše dosta poboljšao ali i dalje je jako loš. U Nemačkoj mi nikada nisu pravili probleme oko toga, pa i kada sam produživao vize prvih par godina.

Najveća prepreka za život u Nemačkoj su jezik i prvih 8 godina života gde mora da se produžava boravišna viza. Svako produženje mora da se obrazloži, standardna priča je školovanje/studiranje/našao posao, i to ne bi trebalo da imaš problema kod ovih stvari ako želiš da ti produže vizu. Prvo se produžuje 2x 1 godinu a ostala 3 puta ti produže na 2 godine. Posle 8 godina boravka u Nemačkoj se stiče pravo za državljanstvo, ukoliko ne želiš nemačko državljanstvo odmah dobijaš boravišnu dozvolu na neograničeno vreme - koju ja imam. Svi naši gastosi koji žive dugo u Nemačkoj a nemaju nemački pasoš imaju ovu boravišnu dozvolu koja je skoro pa ko pasoš :) Sa time možeš da furaš po svim zemljama EU, US viza se dobija relativno lako itd...

Cene Života? Ja imam manji stančić u bližoj periferiji centra Kelna sa odličnim vezama gradskog prevoza, do centralne pešačke zone se stiže za manje od 10 min, do fakulteta za 20tak min, do glavne železničke stanice za 15ak, aerodroma za 30tak min... Svi studenti plaćaju školarinu od po 650 € po semestru u koju je uračunata i karta za GSP na 6 meseci u krugu prevozničke unije na širim teritorijama gradova Kelna i Bona. Znači za 1300 € godišnje imaš GSP free (tramvaj, bus, metro, regionalna železnica) koji je odličan i mesto za studiranje... Što se stana tiče, živim sam, stanče ima 30tak kvadrata i skroz pokriva moje potrebe, sa strujom (30 €), internet + telefon flat (35) sve košta oko 300 eur mesečno.

Za one koje nameravaju da žive u Nemačkoj - achtung! Stanovi u gradovima, pogotovu onim "boljima" su STRAŠNO skupi. Stan od 70 kvadratnih metara ume da zakošta i po 800-900 eur, tako da su uobičajene stambene zajednice gde se 3-4 drugara skupe i iznajme veći stan.
Cena hrane je ok, i u nekim segmentima jeftinije nego u Srbiji, za poređenje, mleko košta 50 centi, pakovanje tosta isto tolko, hleb je oko evro i po... kola 1,5l 1,30 eur itd... za pivopije, dobro pivo je oko 1 eur a pakovanje cigara košta oko 5 eur.

Ukoliko nekome ostane 200 eur mesečno može da se preživi, ali baš na minimalnom nivou.. odnosno za doručak neki tost sa sirom, ručak korn fleks a večeru špageti :) Sa 400 eur može sasvim pristojno da se živi uz redovno zezanje tipa bioskop, izlasci sa društvom i slično...

Ono što je ql ovde je da se ljudi ne smaraju previše politikom, u nekim trenucima mi deluje da je situacija čak i dosta "opuštenija" nego u BGD, mnogo je veća ponuda robe pogotovu tehničke i nameštaja... Prednosti BGD-a... realno i nema neke prednosti u odnosu života na nemačkoj, ali ima strašne predispozicije da se razvije kako treba!
 
ivana-bg":2lecmyuo je napisao(la):
creme-n., u pravu si..vecina te dijaspore su beda ziva..zive ko st*** a mi koji smo ovde i imamo i kuce i idemo na odmore i sve sve i znamo da se opustimo itd..oni nam zavide pa krenu neki komentari bez ikakvih argumenata..ja ih samo pokosim..
e sad malo novija generacija koja tamo ide jer su doktori fizike i pametna su deca i lepo im je tamo jer se bave necim sto vole a ne mogu ovde i plus zaradjuju dobro..bombona..ja kad sam otisla u Ameriku, kao i u svicu otisla sam kao prava..i sve sam imala tamo od kola do ...a ne da perem sudove i ostala sranja ..fuj, ne bih nikad otisla ..i onda deca nasa koja su zbrisala sa roditeljima tamo dok su bila mala ili se rodili tamo se stalno pitaju kako imas, pa moji roditelji rade u USA..mora da su tvoji krimosi..ja ima kazem da, trafike su cudo u BG ovih dana.. strasno.
Jel treba da ti se izvinimo mi koji smo morali da fizikalisemo u inostranstvu?
 
ne..ali da ne dizete (oni koji to rade a dosta ih je) nos kako vi ste otisli u daleke lepe zemlje i sada ste bogovi a ovde u srbiji su ostali jadnici ..i kako vi mnogo radite a mi ovde stalno blejimo..a ustvari radite shit poslove za iste pare i jedva cekate da dodjete ovde da nesto osetite od zivota a onda da ne bi osecali toliku krivicu sto ste tamo a ne svidja vam se, onda komentarisete bas ruzno nas zivot ovde..e pa ne moze..meni je super i ne mogu vise da slusam negativnosti od nasih ljudi koji dodju ovde da donesu kesh rodbini. ne moze se na srbiju tako ruznim!
ovde sam zavrsila. ne komentarisem vise. cao.
 
Mrki@
Stanje sa nekretninama je isto kao i prosle godine,bar sto se tice cena ,ali nece jos za dugo. Tacnije cene nisu jos pale, ali su se vec poodavno zaustavile i sotje,i ima masa stanova i kuca koje su sa tablom "na prodaju" vec vise meseci.
Znas ,ogroman grad pa uvek ima vise potraznje,ali i tome se nazire kraj, i pitanje je dana.Pri malo udaljenijim mestima vec pada.Ocekuje se da ce najbolje vreme za kupovinu biti februar-mart 2009,sto i nije daleko.
Znam sve ovo i mnogo vise oko stanova,jer sam trenutno bas u procesu trazenja i kupovine.
Al, opet ponavljam,znas da je NY skroz cudan i da neka pravila iz SAD-a ovde ne moraju biti pravila.
Mrki, kazes da imas cerkicu od dve godine,moj sin je dve ,skoro tri,tako da znam koje su ti sve misli u glavi. Ja sam uzeo jednu zenu koja prica srpski jezik ,bas radi malog da progovori "po naski" i zato me to kosta vise nego duplo od vrtica. Ali dobro, uskoro opet dolaze deda i baka,nadam se.
Jovanovm@
Tu sam ,blok-dva od tvoje bivse adrese,na granici sa Forest Hilsom.Zgrada do mene je vec Forest Hils.
Lep je kraj, miran, i ne moras do prodavnice kolima.Doduse skocile su rente proslih par godina,mozda i vise nego sto je realno.
Ivana-bg@
Stvarno imam trenutaka kada bih se vratio,i isto tako trenutaka kad se ne bih nikako vracao, ali veruj mi, ne osecam se ko st***,nikako.
Ma da odes iz jednog kraja BGD-a u drugi,pa nekad bi ti se javila zelja da se vratis , a ne preko grane ili bare, ali vidis, neko se vrati a neko ne, sve kako ko proceni ili oseti.Ponavljam ti da ljudi idu vani iz raznih razloga i raznih situacija, razlicito se snadju ,uspeju ili ne, razlicitog su karaktera i potreba, pa prema tome razlicitih su i komentara.
Moja zelja da se vratim ,jos uvek postoji ali samo ako cu moci porodici da obezbedim zivot kao ovaj ili bolji.
Nadam se da ce se i to desiti u skorijoj buducnosti. Roditelji,familija,prijatelji bi mogli biti glavni katalizator da se to ubrza.
Nego Creme-nadlle@ cime se covece bavis da znam koji su to legalni poslovi koji kad nas donose dobru lovu.
 
ivana-bg@
Koliko sam razumeo ,ti se hvalis sto nikada nisi morala da se mucis i snalazis u zivotu ,jer ti to ne bih mogla?
drugo, ko te bre ponizavao sto si tamo a mi ovamo......pa svi pa i ja ti celo vreme pricamo kako i jedno i drugo ima i dobrih i losih strana, a ti mi podvuci na mojim postovima gde sam te uvredio, pa da ispravim gresku i obrisem.
Imam osecaj kao da si se zakacila sa nekom svojom prijateljicom iz inostranstva,pa si dosla ovde da nas zezas.
Bolje napisi nam lepo tvoje "Za i Protiv",ali hladno i bez vredjanja.
 
ivana-bg":20wneat9 je napisao(la):
kim ii sin--meni su zapadna evropa, kao i amerika presele a imala sam sve normalne uslove zivota tamo..znaci nikakvo mucenje itd..vec sam shvatila da su bolesne nacije itd.. I tek sada cenim srbiju vise nego ikad...tako slobodno idi tamo i nemoj da ti preseda ovde vise...
VIVA LA SERBIA :D
Tako je drugarice, svi su oni retardirani robovi mrskog kapitalizma, koji po ko zna koji put ulazi u svoju terminalnu fazu, i dobro je da si se vratila iz tog gnezda devijantnih anti-socijalistickih vrednosti, i da si zadrzala svoj svrsti revolucionarni duh, ne podlezuci njihovoj propagandi! Hvala ti sto si mi otvorila oci, ako te sete za 13. Maj, dan bezednosti, sete se, a, ako ne,znaj da si jednog coveka izvela na pravi put! Ja priznajem drugovi, jeo sam g***a, i priznajemsud samo svoje partije, i nadam se da cu iskupiti svoje grehe u nekom rudniku uglja, i koristim ovu priliku da Vam vecano obecam da cu svake godine premasiti plan!
 
ivana-bg":29jmmdcl je napisao(la):
...vec sam shvatila da su bolesne nacije itd...
Interesantna izjava. Nisam znao da i nacije mogu da budu bolesne.
Ne znam zasto se zestis sto ljudi iz inostranstva izlazu svoja misljenja. Tebi je dobro u BG-u njima ne i to je to. Zato si i tamo.
@Steva
Stan od 70 m2 tesko da mozes da nadjes za 700-800 € mesecno u Minhenu. Na zalost!!
 
SRBIJU NE MOZES DA ZAVOLIS,ONAKO ISTINSKI,DOK NE ODES IZ NJE
 
beograde, beograde..na uscu dveju reka ispod Avale..beograde, beograde sa nama i u nama zivis tii...
lalallalala..ko je shvatio, shvatio je..ko me zna, zna me..:)
pozdrav svima. :))))
 
Шетач":1e0l1mtj je napisao(la):
... ljudi idu vani iz raznih razloga i raznih situacija, razlicito se snadju ,uspeju ili ne, razlicitog su karaktera i potreba,...
Za ovo bi otprilike mogao da glasam, jer ljudi koje poznajem ( tamo i ovamo) govore slično.
A isto to se odnosi i na stanovnike jednog solitera ili ulice u bilo kojem gradu - različiti smo.

Neko je otišao da radi ili studira, nekog su odveli roditelji ili se rodio 'tamo' .. razne su sudbine.
Bitno je da li si tamo svojevoljno ili pod prinudom bilo koje vrste ( ekonomske, rad, studiranje, roditelji, ..)
pa ne možeš da se vratiš kad i ako hoćeš, već mora da prođe određeno vreme za eventualni povratak.

Gde je bolje .. to je vrlo individualna stvar, nekom tamo, nekom ovamo - nema generalnog pravila.
Kada se bude pronašla teleportacija za trenuto menjanje mesta boravka, onda će biti malo lakše
i nostalgičarima, nap. od 19-07h u Bgd., a od 7-19h posao u inostranstvu - vikend po želji. :)
 
Pa ja se slazem sa Draganom. Potpuno sam se pronasla u poslednjoj recenici :)
Takodje svaka zemlja je prica za sebe. Kada odlazis obicno ne biras... A i ne znas sta si izabrao dok ne odes i ne vidis... Ja jos uvek razgledam ;)
Mislim da je Beograd zaista jedan od bezbednijih gradova a meni je to jako bitno.
Amerika je u startu ispala iz konkurencije nakon 4 meseca boravka.
Ja mislim da je najbolja varijanta kad neko ima priliku da ode na godinu dana ili nesto vise, da se skoluje , usavrsava ,radi ili sta god u inostranstvu.Takve prilike treba iskoristiti jer kada se vratis u Srbiju, sve ce i dalje sve biti isto. Ista ekipa ceka, izlazi se na ista mesta koja se drugacije zovu, sve je isto a ti si bogatiji za jedno veliko iskustvo. A mnogi te prilike ne koriste a pri tom mastare ili kukaju..
 
E bravo Sarice, to je i bila poenta ovog mog pisanija. :)
Naime, odlazak na skolovanje, usavrsavanje, pa cak i rad u inostranstvu moze otvoriti vidike, i covek se moze upoznati sa savremenim praksama i tehnologijama, sto, nazalost, u Srbiji jos nije slucaj. Ali, ima vremena ;)
Svuda podji, kuci dodji! :p
 
Ovo je iz jedne poruke sa druge teme:

Beograd dobija Delta planet, a Novi Sad i Niš Delta siti

...

Sledeće godine počinjemo sa izgradnjom velikog šoping mola Delta planet na Autokomandi, koji će biti dva puta veći od Delta sitija. Ceo projekat će koštati preko 200 miliona evra, a biće gotov 2011. Takođe u istom periodu gradićemo i kompleks u Bloku 20 koji će se sastojati od hotela „Interkontinental“ sa 320 soba i poslovne kule koja će se zvati Delta tauer. Taj projekat košta 150 miliona evra i biće gotov takođe 2011.

...

„Interesantno je da imamo u planu da otvorimo i tzv. ritejl parkove koji će imati tržne centre, do it self objekte i slično. U Beogradu ćemo otvoriti tri objekta, prvi već sledeće godine. I Novi Sad će dobiti svoj park, kao i Kragujevac”, objašnjava Racić.
Az long az it iz in ingliš, it hez tu bi gud. Rajt? ;) Pitanje za one koji se dnevno služe engleskim: da li vam ovakve vesti žešće bodu oči koliko i meni? I da li je u pitanju normalno prenošenje termina iz stranog jezika za koji ne postoji srpski ekvivalent, ili fantoma treba poslati na kratki kurs srpskog? U poslednjoj rečenici, normalno, termin, ekvivalent, fantom i kurs nisu slovenske reči, to mi je naravno jasno. :)
 
Ja od toga poludim, a time se frljaju uglavnom oni koji govore k'o Borat.... :laugh: :dil:
Mada to i nije neuobicajena pojava, primetio sam slicno upropascavanje jezika i u ostalim istocnoevropskim zemljama. Niti je to nesto novo; naime, u predratnom Beogradu svi su se pretvarali da govore francuski.... :laugh:
Imam par primeraka novina iz tog doba, svaki put kada pocnem da ih citam, vristim od smeha..
 
Mene te gluposti bodu u oči, pre svega što izgleda da ih namerno forsiraju pošto su "kul". Shopping mall može da bude tržni centar, retail centar - veletržnica, do it self objekti je malo teže za prevod pošto "uradi sam objekti" nije baš prikladno pa može da im se oprosti :D
 
Pa fazon u srpskom jeziku je da je mnogo tolerantniji od vecine drugih jezika - srpski je kao neki pidgin jezik za sve ostale u regionu, pa samim tim je imao veoma interesantnu veznu funkciju jos od svog postanja (kao dijasistem, interesantno je da juznoslovenski jezici jos od pocetka imaju tu tendenciju, zato imamo pastunske/iranske reci u jeziku koje smo pokupili jos pre dolaska Slovena u juznu Evropu (vatra umesto oganj, kuca umesto dom, itd itd)...

Mislim da je to jednostavno sudbina.. neke ce se reci zadrzati, neke nece... jezik prirodno evoluira, i to je tako... prijatnije mi je nego kad citam hrvatske novine pa moram da obijam glavu o tome sta znaci (a ironija je da to moraju i hrvati :))... a ovo sto si ti postavio je vise primer neobrazovanosti - mislim da sto je visi (kulturno) registar, to se tudjice vise koriste zato sto oznacavaju koncept koji vec ne postoji na srpskom jeziku, a manje zato sto su samo fensi...

haha, "fensi"... :D A brate MOL i TRZNI CENTAR, to i mene nervira :D
 
99% srpskih novinara je tehnički nepismeno (čast izuzecima u specijalizovanim časopisima). Kada vidim u sred teksta džifors ili њњњ odmah tražim pištolj. :bash: Od reči fensi mi se diže kosa na glavi. :mad: Ovakve gluposti u dnevnim novinama su isključiva odgovornost lektora i GLOD-a.

Stevo, u Beogradu postoji Uradi sam prodavnica u blizini UN-a :lol: , i ljudi normalno koriste taj izraz.
 
Vrh