Šta je novo?

Žičara (Gondola) Kalemegdan – Ušće

Али гондола нарушава како паркове Калемегдан и Ушће тако и визуру са Бранковог моста, са обала, поглед са тврђаве. А користи од ње су мале. Цена неће бити приступачна већини становника.
 
Negde sam video cenu 350 dinara ja mislim (ako gresim ispravite me). Sto za nekoga ko dolazi iz drugih gradova u Srbiji u Beograd da se provoza sa decom ce biti odlicna stvar. Mislim da je za Beograd visestrka korist da se ima tako lepa turisticka atrakcija.

Istina je da mozda narusava sadasnju vizuru ali nekome ce da bude lepo i da vidi da prolaze "cable cars" koji maltene lete sa Kalemegdana ka Uscu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716322#p716322:1jd37uhu je napisao(la):
vradovic » 11 Mar 2020 07:26 am[/url]":1jd37uhu]Ja licno sam apsolutno za gondolu. Voleo bih da mogu sa Kalemegdana da se zicarom provozam do Usca.
Licno bi voleo da je duza trasa ali dobro sad sta je tu je.

Nadam se da ce ipak sudska odluka da bude da se dozvoli izgradnja gondole. Ovo bi doprinelo da se turistima ponudi jos neka atrakcija sa Kalemegdana.

Ako sud ipak ne dozvoli gondolu sa Kalemegdana (a nadam se da hoce) ja bi je i dalje gradio samo sa Kosancicevog Venca ili recimo sa kraja Knez Mihailove TC Rajiceva pa da se spusta Pariskom sa stanicom na Beton Hali pa dalje ka Uscu. Ipak najvise bi voleo da prodje sadasnji idejni projekat sa Kalemegdana.
Gondola je inače jedna kabina, ovo je žičara, dosta spinovanja više, sramota me je za vas.

I ako dozvoli sud izgradnju žičare na Kalemegdanu građani neće. Baš sam juče gledao drveće kod TC Ušća (skejt park) koje je posađeno na mestu gde treba da se nalazi početna stanica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716322#p716322:2k6hrph5 je napisao(la):
vradovic » 11 Mar 2020 07:26 am[/url]":2k6hrph5]Ja licno sam apsolutno za gondolu. Voleo bih da mogu sa Kalemegdana da se zicarom provozam do Usca.
Licno bi voleo da je duza trasa ali dobro sad sta je tu je.

Nadam se da ce ipak sudska odluka da bude da se dozvoli izgradnja gondole. Ovo bi doprinelo da se turistima ponudi jos neka atrakcija sa Kalemegdana.

Ako sud ipak ne dozvoli gondolu sa Kalemegdana (a nadam se da hoce) ja bi je i dalje gradio samo sa Kosancicevog Venca ili recimo sa kraja Knez Mihailove TC Rajiceva pa da se spusta Pariskom sa stanicom na Beton Hali pa dalje ka Uscu. Ipak najvise bi voleo da prodje sadasnji idejni projekat sa Kalemegdana.
Pa super - napravi gondolu na tvom placu pa se vozaj gore dole do mile volje - niko nece imati nista protiv!! Ako turistima u Beogradu jedino fali jos samo gondola - onda smo na konju!!!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716322#p716322:2c3dtses je napisao(la):
vradovic » Sre Mar 11, 2020 7:26 am[/url]":2c3dtses]Ja licno sam apsolutno za gondolu. Voleo bih da mogu sa Kalemegdana da se zicarom provozam do Usca.
Licno bi voleo da je duza trasa ali dobro sad sta je tu je.

Nadam se da ce ipak sudska odluka da bude da se dozvoli izgradnja gondole. Ovo bi doprinelo da se turistima ponudi jos neka atrakcija sa Kalemegdana.

Ako sud ipak ne dozvoli gondolu sa Kalemegdana (a nadam se da hoce) ja bi je i dalje gradio samo sa Kosancicevog Venca ili recimo sa kraja Knez Mihailove TC Rajiceva pa da se spusta Pariskom sa stanicom na Beton Hali pa dalje ka Uscu. Ipak najvise bi voleo da prodje sadasnji idejni projekat sa Kalemegdana.

Svidja mi se sendvicarski knjizevni stil.
 
Neverovatno je koliko si ti ogorčen. Nije svako sendvičar ko ima drugačije mišljenje od tebe. Prekini da degradiraš ovaj forum etiketiranjem ljudi.
 
A muke mi nemati drukčije mišljenje od onog koje ima MC_, kada se njegovo mišljenje svodi na to da narod tako voli kako je trenutno, da zato trpi to što mu se dešava i da zato glasa za ove što nam vode grad.
Meni je zanimljivo koliko se veliki broj ljudi "namnožio" u kratko vreme, koji su puni nekog negativizma, a kada im se kaže da da uzmu nešto konkretno da odrade i prijave problem koji im smeta, stalno se vade na neke smešne izgovore zašto neće da urade to.
Kalemegdan treba da ostane ono što jeste trenutno, uređen parkovsko - istorijski kompleks, a ne da se pretvori u prostor za iživljavanje. Sve što treba je da se obnove zidine , mostovi i stepenište tamo gde je to neophodno i da se uredi asfalt tamo gde je potrebno.
 
Жичара није никаква атракција за туристе, а још мање је потребна становништву. Толико ствари и пројеката би требало да буде приоритет, а они се баве жичаром и троше скупе радне сате запослених и пројектаната. Толико саобраћајних проблема има, толико запуштених делова града од којих би могле да се направе атракције...

Весић и екипа говоре о жичари као да је она сама себи сврха, као да онај ко има жичару има све у животу. Цео пројекат ће бити скуп, непотребан за наше прилике. Стварно не верујем да ће људи њоме да се возе у неком пристојном броју.

О штетном утицају на целу Београдску тврђаву нико више не мора ништа да прича јер толико је пута речено, треба само подсетити...
 
Oni se u mnogo čemu ugledaju na London, što vidim po stvarima koje žele da implementiraju. Tako je, primera radi, u Londonu napravljena žičara, koja je bila isplativa samo za vreme Olimpijskih igara, a posle toga veliku većinu vremena zvrjala prazna.
 
Žičara jeste atrakcija i za stanovnike i za turiste, ali to ne znači automatski da treba da je gradimo pored tolko stvari koje se raspadaju u Beogradu.

Pa i da se isplati za par godina, opet ima mnogo drugih stvari koje mogu biti atrakcija, a i ne možeš zarad atrakcija da zapostaviš rupe na ulicama, trotoare i higijenu.
 
Ja sam u svakom slucaju za to da postoji direktna pesacka veza Kalemegdana i Ušca, ali da se nadje najbolje resenje, prihvatljivo za sve. Naravno da ne treba graditi gondolu, ako ima vise mana (nebitno kojih) , nego prednosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716360#p716360:21f0l3i7 je napisao(la):
vucko » Sre Mar 11, 2020 10:41 am[/url]":21f0l3i7]Neverovatno je koliko si ti ogorčen. Nije svako sendvičar ko ima drugačije mišljenje od tebe. Prekini da degradiraš ovaj forum etiketiranjem ljudi.

U pravu si. Izvinjavam se vradovicu i celom forumu.
Svaka ti cast, tebe su i udarali, ali ostajes smiren.

Jednostavno, nesvesno, sve one koji brane projekte gradske vlasti smatram sendvicarima.
Toliko su am unistili zivote da reagujemo bez razmisljanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716374#p716374:31agabd0 je napisao(la):
Mikie » Сре Мар 11, 2020 11:05 am[/url]":31agabd0]Жичара није никаква атракција за туристе, а још мање је потребна становништву. Толико ствари и пројеката би требало да буде приоритет, а они се баве жичаром и троше скупе радне сате запослених и пројектаната. Толико саобраћајних проблема има, толико запуштених делова града од којих би могле да се направе атракције...

Весић и екипа говоре о жичари као да је она сама себи сврха, као да онај ко има жичару има све у животу. Цео пројекат ће бити скуп, непотребан за наше прилике. Стварно не верујем да ће људи њоме да се возе у неком пристојном броју.

О штетном утицају на целу Београдску тврђаву нико више не мора ништа да прича јер толико је пута речено, треба само подсетити...
Ово је суштина. Људи губе сате у јавном превозу или чеповима у саобраћају зато што се игноришу десетине сужења саобраћаја, а они планирају гондолу. Са друге стране имамо и деградирање читаве визуре ушћа Саве у Дунав и тврђаве као симбола Београда (нису џабе на грбу).
 
Pored tih čepova, imamo i jedan, pa gotovo nerešivi problem. Novi Beograd se ubrzano gradi, popunjavaju se prazni blokovi i postojeće prazne površine u izgrađenim blokovima, a prostor za saobraćajnice ostaje isti, bez mogućnosti za proširenje.
Umesto da se bave ovakvim stvarima, između ostalog, oni šire pešačku zonu, oće da uvedu neke turističke tramvaje preko terazija a ukinu trolejbuse, da šire bašte kafića i povrh svega, grade Gondolu od budućeg kafića na Kalemegdanu pa do TC Ušće. I sve tako pod izgovorom da su turisti i turizam jedino od čega treba i u mogućnosti je da živi grad i da bude finanski u plusu, te da bi svi trebalo da se podredimo tome.
 
Nekima su argumenti uzalud, a to su uglavnom oni koji su sendvičari vlasti. Ne želim nikoga da etiketiram ali ima takvih na forumu koji bi od sutra govorili da je nebo crveno ako bi to vlast proglasila.
Tako nekima možeš napisati doktorski rad zašto je gondola loša ideja, ali će oni to podržati ako je vlast podržila.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716332#p716332:1alxln6j je napisao(la):
vradovic » 11 Mar 2020, 08:38[/url]":1alxln6j]Negde sam video cenu 350 dinara ja mislim (ako gresim ispravite me). Sto za nekoga ko dolazi iz drugih gradova u Srbiji u Beograd da se provoza sa decom ce biti odlicna stvar.

Aha, ako se sem ljubavi prema svemu što kaže vođa, uključi mozak i matematika, dolazimo do neke računice oko tih koji "dolaze iz drugih gradova u Srbiji u Beograd da se provozaju sa decom". Šta ti treba da plate (sem 2800 din za žičaru):

- dolazak kolima u bgd (ajde, dolaze nekim drugim povodom pa je to "gratis")
- parkiranje
a) na kališu i oko kalemegdana je prva zona, ograničeno na sat ili u rajićevoj ili nekoj javnoj garaži, započeti sat po 100 din...
b) na ušću, nema gde a i da ima biće uvedena zona, a opet može i u tržnom centru (beše prva dva ili tri sata džabe pa se posle opet plaća)
- karte za žičaru (4x350din) to je 1400 din
- ako idu sa kališa na ušće, ili obrnuto - mogu da cicijaše, prošetaju i ne potroše ni dinara na sladoled za decu ali ono što opet moraju da plate je:
- karta za žičaru (4x350din) to je 1400 din - ovaj put da se vrate do mesta gde su se parkirali...;)

i takvih treba da bude neke silne hiljade dnevno da bi se početna investicija u žičaru isplatila za beše 7 godina, a bez uručunavanja plata gomila zaposlenih (prodavci karata, čistači, direktori, zamenici, partparoli, menadžeri, savetnici...) plus redovno i vanredno održavanje i još koješta...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716332#p716332:3s780efs je napisao(la):
vradovic » 11 Mar 2020 03:38 am[/url]":3s780efs]ali nekome ce da bude lepo i da vidi da prolaze "cable cars" koji maltene lete sa Kalemegdana ka Uscu.
Ovo je toliko besmislen argument.

Nekome je lepo i da sagradi šupu na sred glavnog gradskog trga. Zbog toga se u civilizovanim sredinama urbanističke odluke koje pogađaju veliki broj ljudi, a naročito one koje se tiču estetike i/ili istorijskih nasleđa, ostavljaju stručnim ljudima koji imaju veliki broj godina škole i prakse. Ali u Srbiji je na delu trijumf diletantizma i primitivizma. Neko je to lepo opisao: "osveta loših đaka".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716425#p716425:2i55ysz9 je napisao(la):
MC_ » Sre Mar 11, 2020 1:44 pm[/url]":2i55ysz9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716360#p716360:2i55ysz9 je napisao(la):
vucko » Sre Mar 11, 2020 10:41 am[/url]":2i55ysz9]Neverovatno je koliko si ti ogorčen. Nije svako sendvičar ko ima drugačije mišljenje od tebe. Prekini da degradiraš ovaj forum etiketiranjem ljudi.

U pravu si. Izvinjavam se vradovicu i celom forumu.
Svaka ti cast, tebe su i udarali, ali ostajes smiren.

Jednostavno, nesvesno, sve one koji brane projekte gradske vlasti smatram sendvicarima.
Toliko su am unistili zivote da reagujemo bez razmisljanja.

Ali kada jos jednom pomislim.
Nije li nasa teznja da tolerisemo i trpimo i budemo fini i ne etiketiramo samo izgovor za kukavicluk?
 
Možda je bolje da uzmemo i da "etiketiramo" i one koji rade nešto pozitivno, ali zaista, a ne pričaju saqmo ovde po forumu. Pri tom mislim i na one koji ukažu na neki problem, a neko drugi to prijavi, jer ima potrebnu aplikaciju ili nalog na nekoj društvenoj mreži.
Najlakše je naći izgovor da se nešto ne uradi, tj. da se ništa ne uradi, ali je zato jako teško naći izgovor da se nešto zaista odradi (prijavi neki problem i sl.).
Različitost mišljenja je jedno, a botovanje nešto drugo. I jasno se može videti kako stoje stvari po tom pitanju, ako se samop malo pažljivije pogledaju načini pisanja članova na različitim temama. Možda izgleda neverovatno da postoji neko ko zaista veruje u Gondolu i njenu dobrobit u svakom smislu za grad, obzirom da je velika većina protiv, ali eto i to se dešava.
 
Posle Nacionalnog stadiona ovo mi je broj 2 uzaludni projekat koji će zbog krize nastale pandemijom virusa biti obustavljen. :kk:
 
Beogradska tvrđava među sedam najugroženijih spomenika Evrope

Organizacija Evropa nostra objavila je listu sedam najugroženijih spomenika Evrope, na kojoj se nalazi Beogradska tvrđava sa okruženjem zbog, kako je organizacija navela, "štetnog projekta izgradnje gondole".

"Autentičnost i integritet ove impresivne tvrđave – koja je na Tentativnoj listi UNESCO kao deo najveće pan-evropske nominacije za svetsko nasleđe, Granice rimskog carstva – ugrožena je štetnim projektom izgradnje žičare (gondole)", navodi se u saopštenju Evropa nostre.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je u novembru 2019. godine da je u budžetu glavnog grada za 2020. opredeljeno 425 miliona dinara za izgradnju gondole.

Gondola bi trebalo da povezuje obale reke Save, odnosno Beogradsku tvrđavu i park Ušće.

Ostali kulturni spomenici na listi najugroženijih u Evropi su Narodno i eksperimentalno pozorište u Albaniji, Zamak Jezeri u Češkoj, Zamak Samecano u Italiji, "Y-blok - Vladina četvrt" u Norveškoj, Zombierki elektrana u Poljskoj i Plečnikov Stadion u Sloveniji.

Listu "7 najugroženijih 2020" sačinili su Evropa nostra i Institut Evropske investicione banke i posetiće svaki od sedam lokaliteta zajedno sa organizacijama koje su nominovale te spomenike kulture i sastati se sa ključnim interesnim stranama.

"Timovi stručnjaka različitih disciplina ponudiće stručne savete, identifikovati moguće izvore finansiranja i pomoći u mobilizaciji široke podrške kako bi se ovi lokaliteti očuvali. Uz to, formulisaće i komunicirati niz preporuka za buduće delovanje", dodaje se u saopštenju.

Izvršni predsednik Evropa nostre Herman Parzinger izjavio je da ta lista obuhvata raznolikost kulturnog nasleđa koje se suočava sa različitim pretnjama.

"Sva ova blaga kulturnog nasleđa pričaju evropsku priču koja je deo zajedničke kulture i istorije. Stavljajući ih na ovu listu šaljemo važnu poruku solidarnosti sa lokalnim zajednicama, gradjanima i aktivistima: u ovim izazovnim vremenima, vaši napori da sačuvate ova mesta podržani su od strane evropskog pokreta posvećenog očuvanju nasledja", kazao je on.

Dekan Instituta Evropske investicione banke Francisko de Paula Koeljo rekao je da stavljenjem ugroženih lokaliteta pod reflektore javnosti taj program igra ključnu ulogu u očuvanju najvrednijih elemenata Evrope - kulturnu raznolikost i nasleđe.

izvor: N1
 
Прослеђујем интегрални текст саопштења за медије Europa Nostre:


SAOPŠTENJE ZA MEDIJE

Hag / Luksemburg / Brisel, 21. april 2020.


Beogradska tvrđava sa okruženjem je među
„7 najugroženijih“ lokaliteta kulturnog nasleđa Evrope 2020

Europa Nostra, glas civilnog društva Evrope posvećen kulturnom i prirodnom nasleđu, i Institut Evropske investicione banke, objavili su listu “7 Najugroženijih” spomenika kulture Evrope 2020:

Beogradska tvrđava sa okruženjem, SRBIJA
Autentičnost i integritet ove impresivne tvrđave – koja je na Tentativnoj listi UNESCO kao deo najveće pan-evropske nominacije za svetsko nasleđe, Granice rimskog carstva – ugrožena je štetnim projektom izgradnje žičare (gondole).

Narodno i eksperimentalno pozorište, Tirana, ALBANIJA
Jedan od najznačajnijih primera moderne italijanske arhitekture 1930ih, koji je jedan od najvažnijih centara izvođačkih umetnosti i kulture u Albaniji, suočen je sa planom rušenja.

Zamak Jezeri, Horni Jiretin, ČEŠKA
Barokni zamak, u kome je Betoven izvodio Treću simfoniju 1804., u degradiranom je stanju.

Zamak Samecano, Toskana, ITALIJA
Spektakularno ukrašen 19-vekovni zamak u Toskani žrtva je urušavanja, vandalizma i nebrige.

Y-blok, Vladina četvrt, Oslo, NORVEŠKA
Modernistička zgrada građena 1960ih, sa ikoničnim Pikasovim muralima, oštećena tokom terorističkog napada 2011, planirana je za rušenje.

Zombierki elektrana, Bitom, POLJSKA
Modernistička elektrana iz 1920. ugrožena je rizikom od rušenja, uprkos mnogim pokušajima da se lokalitet pretvori u mesto za kulturu i kreativne industrije.

Plečnikov Stadion, Ljubljana, SLOVENIJA
Jedna od najranijih zgrada ovog tipa u Evropi, sagrađena 1925. po dizajnu poznatog arhitekte Jože Plečnik, u opasnosti je zbog neadekvatnog razvojnog plana.

Stručnjaci Evropa Nostre i Instituta Evropske investicione banke posetiće svaki od sedam lokaliteta zajedno sa organizacijama koje su nominovale ove spomenike kulture i sastati se sa ključnim interesnim stranama. Timovi stručnjaka različitih disciplina ponudiće stručne savete, identifikovati moguće izvore finansiranja i pomoći u mobilizaciji piroke podrške kako bi se ovi lokaliteti očuvali. Uz to, formulisaće i komunicirati niz preporuka za buduće delovanje.

Beogradska tvrđava sa okruženjem, SRBIJA

Beogradska tvrđava, ikonični simbol Beograda, ugrožena je štetnim projektom izgradnje žičare (gondole) Kalemegdan-Ušće koji bi drastično ugrozio integritet i autentičnost ovog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.

Beogradska tvrđava je jedan od najvažnijih kulturnih dobara u Republici Srbiji. Tvrđava sa kulturnim predelom koji je okružuje svedoči o brojnim civilizacijama koje su naseljavale prostore Balkana od Neolitskog perioda do danas, i čuva svedočanstva o Keltima, Rimskom carstvu, Vizantijskom carstvu, kao i Ugarskoj, Bugarskoj i Srpskoj srednjovekovnoj državi, te Osmanskom carstvu i Austrougarskoj monarhiji.

Beogradska tvrđava sa Antičkom Singidunumom nalazi se na Tentativnoj listi za upis na UNESKO Listu svetske baštine u okviru naveće pan-evropske nominacije u istoriji – nominacije Granice Rimskog carstva. Park Kalemegdan, koji se nalazi na tvrđavi i koji je zaštićen zakonom, omiljeno je mesto za šetnju Beograđana, a njegova izvanredna pozicija pruža prelepe - takođe zakonom zaštićene - vizure na ušće Save u Dunav.“

Evropa Nostra Srbija nominovala je Beogradsku tvrđavu sa okruženjem na listu „7 najugroženijih“ 2020, nakon meseci javne peticije i kampanje protiv gradnje žičare (gondole) Kalemegdan-Ušće vođene od strane brojnih strukovnih organizacija, udruženja građana, obrazovnih i naučnih ustanova koje se bave nasleđem u Srbiji.
U sklopu kampanje, delegacija stručnjaka Evropa Nostre boravila je u Beogradu u maju 2020, nakon čega je sastavila Stručni izveštaj objavljen krajem jula 2020, zalažući se za celovito očuvanje Beogradske tvrđave.

Program “7 Najugroženijih” sprovodi Evropa Nostra, najveća panevropska mreža u oblasti nasleđa, u partnerstvu sa Institutom Evropske investicione banke, a uz podršku programa Kreativna Evropa Evropske Komisije. Ovo je jedini program posvećen borbi za ugroženo nasleđe na tlu Evrope, pokrenut 2013. sa ciljem da doprinese očuvanju vrednog evropskog nasleđa koje je trenutno ugroženo nebrigom, nedostatkom sredstava, vremenskim i drugim nepogodama ili neadekvatnim investicionim projektima. Program obezbeđuje stručnu i zagovaračku podršku, i doprinosi mobilizaciji lokalne i međunarodne javnosti u očuvanju kulturnog nasleđa. Više informacija o pozitivnim rezultatima programa možete pronaći ovde.


KONTAKT ZA MEDIJE

Evropa Nostra Srbija

Višnja Kisić

visnja@europanostraserbia.org

T. +381 63 686 647


SAZNAJTE VIŠE

http://europanostraserbia.org


www.europanostra.org
www.7mostendangered.eu
 
Када морају странци да штите нашу Тврђаву од ових домаћих хохштаплера.
 
Nije samo Evropa Nostra zaslužna, iako je možda njen uticaj bio ponajveći. Veliki pritisak stručne i obične javnosti, peticije i žalbe, kao i korišćenje postojećih pravnih lekova su takođe imali efekta. Veliki uspeh je učinjen što je čitav projekat odložen prošle godine, ali ne smemo da se opustimo i mislimo da će sadašnja i buduća kriza zadati konačni udarac. Znamo sa kim imamo posla.
 
Vrh