Možeš misliti, nešto što je postojalo u Evropi maltene ceo 20. vek (i dan dan postoji u Rusiji, Ukrajini, Belorusiji, Kazahstanu, Uzbekistanu...) i tad je zaista bilo jeftinije od aviona. Danas je vožnja u privatnim kupeu u EU zaista luksuz (i u Rusiji je), tako da jeste propaganda, sve dok RyanAirom letiš za cenu doner kebaba po celoj EU.
Теби је важније да возиш као султан? Важно је да воз уопште иде и то за новац коју имамо.
Mislim da se nismo razumeli. Više sam konstatovao to da se u EU predstavljaju noćni vozovi kao nešto novo, revolucionarno i vau. A to je nešto što je postojalo pre 20 ili 50 godina, bilo jeftino, odnosno koliko platiš toliko muzike. Dok sam bio u ranim dvadesetim često sam išao za 26 evra iz Beograda povratno do Budimpešte sporim vozom ili do istočnog kraja Turske za 50 evra povratno Balkan Fleksipasom isto sporim vozom. Uživancija bila. Mogao si jeftino bilo gde stići i širiti se po polupraznim kupeima.
Vrlo važni faktori kako u bivšem SSSR održavaju popularne i jeftine dugolinijske vozove, jeste politika punog vagonskog voza, ali igraju tu i manja gustina naseljenosti i veća rastojanja. Makar u domaćem transportu, tarifa se usklađuje sa državnom politikom fitički dostupnog i jeftinog prevoza. Čak, što je vrlo neobično, vrlo malo ima i mala je potržanja u tim vozovima za vagone sa sedištima. Najpopularnija usluga je "plackarta", a to su vagoni sa ležajima bez kupea. Jako je popularna čak i za dnevne vozove. Dešava se da i pored toga što imaš u ponudi dnevni voz koji putuje 3-4 sata, da imaš jedno 10% putnika koji će na toj relaciji radije uzeti noćni voz sa namerno razvučenim redom vožnje (ili koji ide nekim indirektnim pravcem, pokrivajući malo zabačenije opštine).
To da se lokomotiva troši na 2-3 vagona, a da ni to nije popunjeno (osim u nekim slučajevima) svakako nije bilo dugoročno održivo. Istina je da je sada gore sa ovim naprednim mržiteljima železnice, ali evo, recimo ta pomenuta Turska je na pravcima gde je uvela vozove velikih brzina poukidala te dugolinijske linije, ili ih skraćivala. U tim zabačenim delovima Turske je tako narod ostao sa nekom železničkom uslugom, dok je usled Naprednog Armagedona većina naroda ostala bez ičega.
Vezano za Evropsku uniju, noćni vozovi su izguibili bitku sa avionom i
autobusom ne zbog toga što je "ili užas ili luksuz provesti preko 4 sata putujući vozom", već zbog slobodnog tržišta za avione i autobuse
po sistemu jedna firma-jedan prevoz. Umesto toga, imaš po celoj Evropi zadrte monopoliste sa poslovnom politikom "nit pas kosku glođe nit je drugom daje", pa ti pokušaj da odgajiš međunarodno dugolinijsko dete sa dve maćehe. Preovlađuju male države, gde retko u kojoj i retko gde su rastojanja stvarno takva da noćni voz postaje interesantan u unutrašnjem prevozu. Podmetačine su išle na nivo basne "Lisica i roda", kada Francuz dozvoli ICE pravljen za vožnju 250km/h po betonskom zastoru da ide na francuzku prugu sa kamenjem koje pri toj brzini poleti. Još su na početku XX veka napravili 4 sistema napajanja, i niko ničeg neće da se odrekne radi ujednačavanja standarda. Tu zemlje bivšeg SSSR mogu da im drži lekcije o međunarodnoj saradnji vezano za međunarodni prevoz železnicom i putnika i robe (sem Estonije, Letonije, Litvanije, Moldavije i sada Ukrajine).
Tamo gde je privatna inicijativa uspela da stavi vruć krompir državi i monopolistima, kao Radim Jančura, preduzetnik i osnivač privatnog prevoznika RegioJet, biznis sam pravi noćne vozove. Tako iz Praga za Krakov (Poljska) i Košice (Slovačka) ima isključivo noćni voz. Imao je i za Hrvatsku preko Mađarske sezonski, ali znajući (u poslovno-saradničkom smislu) situaciju sa Hrvatskom od njihovih naprednjačkih reformi od 2012, nije čudno da je odustao. Evo da se sutra otvori Novi Beograd - Budimpešta, pa da preda dokumente u Sektu (pošto tehnokratiju Srbija nema od 2012. makar i krdžavu). Pa kada im Radim Jančura napiše "Tražim trasu za 160km/h sa lokomotivom i vagonima za 160km/h", zato što je to racionalno, a iz sekte ga oteraju i kažu: "Marš klošaru koji nemaš za 200km/h".
Можда су стварно разлог вагони. Превише рационалан, према јавној имовини и средствима одговоран и логичан потез да би се допустио у овом орвелијанском друштву
Bulajić jeste za naše uslove izuzetno dobar menadžer u smislu PiAr i težnje održavanja bar neke politike kvaliteta, ali ne i predstavnik poslovno racionalnog menadžmenta. Najbolji dokaz su nabavke mikroserija voznih sredstava, i u principu više nego dvostruko manji broj putnika nego pre Naprednog Armagedona nad železnicom.
Ako je politički vrh protiv bilo kog racionalnog rezona insistirao na sredstvima za 200km/h, onda daješ sve od sebe da za tu brzinu imamo unificirani vozni park. Takođe i za vozove za manje brzine, da ako pravimo prvi tender sa kojim utimamo 18 stedlera, da se formira sa mogućnošću proširenja bez promene proizvođača, i da od istog naručiš onih 9 za ekspo. Da, tada će ti za ekspo biti niskopodni, ali makar možeš da napraviš nešto tipa Resnik - Prokop - Novi Beograd - Zemun - Aerodrom Ekspo, a da ostalim RVR koje bi malo picnuo isforsiraš kroz Vračarski tunel linije, dok ne izbuksuješ uređenje stanica u istom. Ovako imamo 4 serije novih voznih sredstava, a da smo bili racionalni imali bismo samo različite modifikacije FLIRT-a.