То значи да ред вожње са сајта Инфраструктуре није тачан? И да се конструктор реда вожње налупао испланиравши БГ воз на 15 мин уз возове за Нови Сад и Шид?
Не би било први пут у Србији да се објави нетачан ред вожње возова. Дешавало се са Беовозом. Са обзиром на садашње стање струке и кадрова, сада може бити само горе. Ако возови из Батајнице заиста и полазе на 15 минута једна ос траса суседних интерсистију би морала да предвиди да у Земуну чека сустизање од стране истог.
Хоћеш да кажеш да су путници Нишекспреса, Севертранса и још неких аутобуских превозника на релацији Београд – Нови Сад, који плаћају нешто мању цену од будућег воза, финансијска елита? Или гомила људи која је возила ауто-путем јер је воз сувише спор и никад се није знало кад ће стићи.
Севертранс:
Сомбор - Нови Сад -
Београд, Нишекспрес:
Суботица - Нови Сад - Београд -
Ниш... Зашто наглашавам ове крајње тачке? Ако је за један мали аутобус са 50-60 седишта најбољи бизнис модел имати експрес Београд-Нови Сад као део неке дуже линије, шта тек рећи за воз са 300-500 седишта? Свих тих тушта и тма аутобуса је тек по око 100 полазака у сваком смеру, 200 у оба је око 11.000 седишта са попуњеношћу од око 70%. Од тога, половина експрес путници, од којих половина дуголинијски. И ето нам по 1000+1000 аутобуских путника на 4+4 поласка воза. На дугим релацијама линије са 4 пара полазака дневно могу бити врло успешне, али не и "комјутер" или дневне миграције, где фреквенција игра врло велику улогу.
Путници у колима који иду баш из Београда баш за Нови Сад су такође мањина на аутопуту.
Нико не спори да треба да постоје возови који се заустављају и у успутним станицам, штавише, сматрам да их нема довољно и да треба да их буде више него експресних (мада, и по планираном реду вожње их је више), али дозволи да имамо неколико полазака у току дана који ће омогућити људима из Београда и Новог Сада да раде у другом граду и да што мање времена изгубе у путу како би више времена провели са породицом. Није то никаквих 1000 директора/менаџера, има ту разних људи. И заиста не разумем зашто све мора да буде црно бело (радници са минималним примањима – директори/менаџери), као да не постоји ништа између. Дакле, зашто не бисмо понудили и једну и другу услугу? Између Београда и Новог Сада (укључујући и та два града) постоји довољно потенцијалних путника за обе услуге.
Ако већ гледаш тако једнострано, не би било лоше јавити холандским железницама да укину Intercity direct, свакако да могу више путника да превезу ако иду преко Делфта, Хага и Лајдена.
Између Ротердама и Амстердама Интерситидирект је тек неких око 20-25% понуђених железничких капацитета. И управо је то случај критично високе тражње када се нуди чак 3 различите
фреквентне услуге! Чак и тамо, половина од тих Интерсити Директ иде до Бреде. Али са свим тим, Холандија није ни најуспешнија, ни међу првих 5 најуспешнијих управо због највише цене железничке карте у Европској унији. Карта је толико скупа да карта кошта као вожња колима када си једини путник, уколико ти одредиште није у зони скупог паркирања.
Када смо постигли време путовања 90 минута, фреквенција 60 минута, благо поскупљење цене карте, и кашњења у граници подношљивог добили смо удео 25%. Следећи логични кораци тада су били:
1) Обнова пруге Железничка станица Београд-Железничка станица Нови Београд, уштеда око 10 минута.
2) Дупли колосек са реконструкцијом Нови Сад-Петроварадин-Сремски Карловци, уштеда 10 минута.
3) Дупли колосек Стара Пазова - Инђија - Бешка, уштеда 10 минута.
4) Капитални ремонт Нови Београд - Батајница, уштеда 5 минута.
5) Покривање различитих локација по Београду и Новом Саду. У Новом Саду на левој обали ново стајалиште, у Београду возови усмерени на Раковицу и Панчево.
6) Без смањења броја регионалних, додавање брзих возова са заустављањем само у Инђији, Старој Пазови и на Новом Београду. Конкретно, ни један из њих не сме имати обе из станица Београд и Нови Сад као крајње. То морају бити возови Нови Сад-Ужице, Суботица-Ниш, Нови Сад-Пожаревац и слично. Они праве још 5-10 минута уштеде.
И циљни стандард, интервал 60 минута и време вожње 65 минута за регионалне и интервал 60 минута и време путовања 45 минута за брзе. То је већ цирка 50% путника железницом. Од улагања у придобијање 60% и 70% путника на овом правцу, много исплативије је улагати у придобијање 30-50% путника на другим правцима.
Јесте био постигнут некакав интервал од сат времена, али све је то било натегнуто. За свако кашњење (а није да није било често) се додатно продужавало време вожње због укрштавања. С обзиром на удаљеност Београда и Новог Сада и удаљеност места која им гравитирају, воз на сат времена није конкурентан за дневне миграције.
По Европи сат времена управо и јесте најчешћи интервал регионалних возова, и представља минимални и прихватљив стандард. Пола сата, чак и чешће, везује се за велике градове. Ја конкретно сам радио истраживање везано за БГ:ВОЗ за Рипањ, које је показало да између интервала 30 и 60 минута се ствара разлику у тражњи од само 18%. Од Лазаревчана и Младеновчана сам слушао сличне ставове (мука ми је од аутобуса, нек воз иде сат временам и на сваких сат времена, и аутобус ми не треба). Чак и у најаутомобилскијој држави света САД се воз са интервалом од сат времена показао успешнијим за привлачење аутомобилских путника од било ког другог вида јавног превоза. Разлог је комфор и брзински ефекат, а са максималном брзином свега 120км/с, и средњом 50-70км/с.
Једноколосечна деоница од 12 километара се при брзини 80км/с прелази за 9 минута, око 3 минута је интервал укрштавања, а 3 интервал слеђења. Односно, могуће је на сваких пола сата пуштати по сноп од два воза у сваком смеру, уз јако добро диспечерско управљање. Веће снопове, и опуштенија организација је могућа већ и са сноповима на сваких 40 минута. Шта је то сноп полазака? У 10:00 пролази Бешку интерсити за Нови Сад. У 10:03 полази регионални, а 10:06 теретни, и сви они ослобађају пругу за полазак воза из Карловаца већ у 10:15.
Нисам инжењер железничког саобраћаја, али ми нереално звучи да би се на старој траси Бешка - Карловачки виногради могао постићи неки конкурентан интервал путничких возова од пола сата. Да не причам о неким додатним даљинским возовима ка Ваљеву/Ужицу или Нишу, о којима се на форуму пише, или регионалним/даљинским до Руме, Шида, Шапца, Малог Зворника.
Овде нису у питању додатни возови, већ формирање линије типа Суботица - Ужице како би воз који се не зауставља од Новог Београда до Новог Сада уопште могао бити пун. Чак и у Холандији коју толико помињеш, имаш интерсити из Ден Хелдера, Алкмара и Енкхаузена на сваких пола сата за Мастрихт, Најмеген и Рурмонд, и тек они праве интервал 10 минута од Амстердам Централна до Утрехта. Тамо нема малтене ни једна линија. У случају далеко мањих токова у 6 пута ређе насељеној земљи, сноповање линија је још више оправдано.