U poslednjih 1000 godina teritorija današnje Švajcarske je bogatija od Srbije.
Srednjovekovna Srbija je bilo mnogo bogatija i naprednija od tadasnje teritorije Svajcarske, ali malo o istoriji
Bečki kongres 1814–1815 priznao je nezavisnost Švajcarske i stavio njenu neutralnost pod garanciju velikih sila. Novi ustav iz 1815. godine naglašava nezavisnost kantona,
U sljedećem stoljeću nakon 1848. godine, unutrašnji razvoj karakterizira brzo napredujuća industrijalizacija sa koncentracijom u urbanim područjima kao što su Cirih, Bazel, St. Gallen i Ženeva. Ojačale su nove grane industrije: mašinska, prehrambena i hemijska industrija.
Ključnu ulogu u procesu rasta odigrala je izgradnja željeznica (tuneli Sankt Gotthard i Simplon 1882. odnosno 1906. godine).
jos malo
Švicarska bila prvenstveno ruralna, gradovi su doživjeli industrijsku revoluciju u kasnom 19. stoljeću, fokusiranu posebno na tekstil. U Baselu, na primjer, tekstil, uključujući svilu, bio je vodeća industrija. Godine 1888. žene su činile 44% nadničara. Skoro polovina žena radila je u tekstilnim fabrikama, dok je kućna posluga druga najveća kategorija posla. Udio žena u radnoj snazi bio je veći između 1890. i 1910. godine nego u kasnim 1960-im i 1970-im.
Nova nacionalna vlada tražila je jaku ujedinjenu naciju. Uveo je švajcarski franak 1852. godine, čime je obezbeđena stabilna valuta koja je zamenila haotičnu valutnu situaciju. Preuzela je kontrolu nad granicama, poštanskim i telegrafskim sistemima i nacionalnom vojskom.
Željeznice su imale centralnu ulogu u industrijalizaciji; prva željeznička pruga otvorena je 1847. godine, između Züricha i Badena . Alfred Escher je bio lider u razvoju željezničkog sistema. Upozorio je 1849. da veliki susjedi planiraju zaobići Švicarsku, čineći je zaboravljenom zabiti." Nova Švicarska Konfederacija osnovana 1848. uzbunila se i djelovala. Godine 1852. Escher je postigao nacionalni zakon koji je nalagao izgradnju i rad prepušteni privatnom Izgrađene su brzo konkurentne pruge, švicarske sjeveroistočne željeznice , zahvaljujući konkurenciji između privatnih igrača Na referendumu je vlada nacionalizirala većinu privatnih linija početkom 20. stoljeća, spojivši ih u Švicarske savezne željeznice.
Industrija je bila nerazvijena, osim tekstila. Industrija satova se ubrzala zahvaljujući rastućoj potražnji za mjerenjem vremena kako je industrijalizacija zavladala na Zapadu. Vodeći proizvođači satova organizovali su trgovačko udruženje 1876. Longines, osnovan 1832, otkrio je tržište luksuza kako bi izgradio globalnu reputaciju.
Bankarstvo je polako raslo na važnosti, iako daleko iza Londona i Pariza. Union Bank of Switzerland otvorena je 1862. godine, a Swiss Bank Corporation 1872. godine. U vrijeme Prvog svjetskog rata, obećanja Švicarske o tajnosti i sigurnosti privukla su sredstva bogatih stranaka zabrinutih zbog utjecaja rata i revolucije
Mi jos nismo na tom nivou razmisljanja kao nacija. Cim ima neko ko kaze "umnozite se Vrscani pa ce mo da gradimo prugu". da su oni cekali ostali bi provincija i dzaba onda bankarstvo i tekstili.