Šta je novo?

Železnička stanica Novi Beograd

Očigledan je nedostatak organizovanosti u celom sistemu. Deo novih stanica je dobio barem okna za liftove (što je za pohvalu), a ovde su srušili čak deo betona i nije im palo da ostave okna i ovde. Svako novo stajalište u gradu je popločano, ovde su stavili beton, negde stavljaju lepa providna stakla, ovde klozetska. Karadjordjev park dobio dipsleje uz prokop, a ovde deo stanice uveliko otvoren, bez ijednog displeja.
 
Мени се све чини да они ову реконструкцију железничке НБГ гоедају као привремену и да планирају да ураде како треба негде 2026.
 
Čekam trenutak kada će se setiti da im trebaju liftovi i eskalatori pa će ih ubudžiti kroz ploču.
 
Неће се ни сетити. Мада буџили су лифтове и на Прокопу.
 
Јавна демонстрација:

Сваком политичару и главном пројектнту у Стрбији колица са одраслим параплегичарем, па да га догурају од места докле долази превоз до воза.

Друга песма би се певала
 
Мислим да нажалост људи у колицима не користе воз, као ни јавни превоз у већини случајева.
 
Drugarica na Fejsbuku koja je invalid je pitala recimo da li ima zglobnih autobusa na liniji 33 jer jadnica pretpostavlja da svi zglobni imaju kolica. Ne kapiramo mi još uvek da javni prevoz mogu i trebaju da koriste i invalidi, stari, a i roditelji sa decom. Pogotovu invalidima je to korisno kako se ne bi osećali kao izopšteni iz društva.
 
To se shvati tek kada se ode na Zapad pa vidiš ljude u kolicima kako normalno idu od tačke A do tačke B koristeći samostalno prevoz. Kada sam krenuo malo više da putujem, zapanjio sam se koliko imaju mnogo ljudi u kolicima, a onda sam ukapirao da ih imaju verovatno isto kao i mi, samo što naši sede kod kuće jer je im je već izlazak i ulazak u zgradu otežan.
 
Koд нас ни тротоари нису по мери особа у колицима. Нпр. код Сава центра, на аутопут, од стајалишта ка улици Милентија Поповића постоји стаза као рампа, али пред саму улицу горе је неколико степеника, па је то стајалиште неупотребљиво за особе у колицима. Слично и нпр. све петље у граду, оне код Арене, Мостар и на Аутокоманди уопште нису прилагођене особама у колицима пошто имају степеништа. Затим и сама стајалишта, нпр. у Војводе Степе, пошто је другарица помињала линију 33, питање је да ли су довољно широка да се ту поред оградица, људи који чекају превоз и самих стубова надстрешница стајалишта и стубова са ознаком стајалишта провуку безбедно и колица. Опет, замишљам и особу у колицима која чека нпр. аутобус на линији 33, и наиђе препун аутобус који иако је нископодан у њега просто физички не може да уђе особа у колицима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849268#p849268:oydhfepa je napisao(la):
Дошљак » 13 Maj 2021 11:13[/url]":oydhfepa]Неће се ни сетити. Мада буџили су лифтове и на Прокопу.
Upravo tako. Ako su za Prokop budžili, zamisli tek kako bi odjeknulo kada bi pred neke izbore svečano pustili u rad liftove na NBG. Pogotovu što je tu i novi BAS. Mogao bi Vulin da odradi svečano otvaranje sa presecanjem vrpce iz kabine lifta. :)
 
Вулин би могао да организује противтерористичку вежбу са упадом у воз на новоотовреној станицу :D Лифт ће ипак да отвори Мона, његов је ресор :D
 
Мислиш да ће једног Александра да наследи други? :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849354#p849354:3dauyhni je napisao(la):
astrodule » Чет Мај 13, 2021 4:29 pm[/url]":3dauyhni]To se shvati tek kada se ode na Zapad pa vidiš ljude u kolicima kako normalno idu od tačke A do tačke B koristeći samostalno prevoz. Kada sam krenuo malo više da putujem, zapanjio sam se koliko imaju mnogo ljudi u kolicima, a onda sam ukapirao da ih imaju verovatno isto kao i mi, samo što naši sede kod kuće jer je im je već izlazak i ulazak u zgradu otežan.

Управо то. Причамо о инклузији свих? Па ваљда је логично да елементарно обезбедим одоступну средину за инвалиде, за слепе, за глуве. Они су у нашем друђтву инвалиди, у другим земљама су чланови који по максимуму могу да користе двоје капацитете. Ако је ишта на западу добро што ми требамо да усвојимо онда је то доступна (архитектонски) средина.

И стари људи и мајке са децом у колицима...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849546#p849546:15f8me3v je napisao(la):
Дошљак » 14 Maj 2021 00:23[/url]":15f8me3v]Мислиш да ће једног Александра да наследи други? :D
Ma jok. Svečano otvaranje lifta u domu penzionera od strane Vulina, kada je bio ministar na mestu Kisićkinog ministarstva. Ako se sećaš tpg događaja.
 
А да сећам се :D Све у свему, урбанизам и архитектура код нас нажалост веома мало мисле о људима са сметњама у кретању, за почетак 70% тротоара им уопште није прилагођено.
 
26c8b9decd944b7aff3a2a84d3e4bff7.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Има доста миграната око станице и на самим перонима. Погоде им она непрозирна стакла као и бројни буџаци испод плоче и испод трамвајске станице УМП.
 
А тек ће их бити у околини кад заврше аутобуску станицу, комбинацију са железничком они највише воле.
 
А већ постоји пар нехигијенских насеља у непосредној близини као и напуштених градилишта. Језиво.
 
Имају и неке ранчеве са српском заставом, ко зна од кога добијају то
04d3ae8bd3caad4e32955336072d83c4.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Juče su čistili ono apokalpitično đubre ispod stanice,bagerom. Divan prizor,čak i da ne planiraju nešto da tu rade sama akcija je za svaku pohvalu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851140#p851140:1n6tc5ya je napisao(la):
Дошљак » Tue May 18, 2021 10:00 pm[/url]":1n6tc5ya]Има доста миграната око станице и на самим перонима. Погоде им она непрозирна стакла као и бројни буџаци испод плоче и испод трамвајске станице УМП.

Nadam se da ce po zavrsetku rekonstrukcije pruge kroz NBG, duz pruge podici ogradu a ulaz na stanice biti ogranicen.
 
Vrh