Šta je novo?

Šta mi smeta u Beogradu

Na stranu sad urbanistički i pravni aspekat svega toga, meni je jadno i porazno kako mnogim Srbima ne smeta da žive ili rade u takvim svinjcima. Ja da imam lokal, ako već ne mogu da utičem na to da zgrada i okolina u kojoj se nalaze budu lepe i sređene, bar bih se potrudio da moj deo liči na nešto. Ako ne mušterijama, ako ne prolaznicima, onda ako ništa drugo bar da meni bude lepo kad dolazim na radno mesto. A ne da me hvata jeza i asocira na Bronks 80ih. Čak i ako nemam para da popravljam i kupujem nove stvari, potrudio bih se da to izgleda održavano čak i s time što imam. Uostalom takav pristup i primenjujem u kontekstu zgrade u kojoj živim. Lokal nemam ali u zgradi ono što mogu da sredim i kolko tolko održim, to i uradim. Nisu tu glavni faktor finansijske mogućnosti, nego koliko je ko spreman da se potrudi i snađe.

Ali očigledno ovde mnogim ljudima ne smeta da žive u brlogu i svinjcu. Čak se i Arapi i Indusi, koji generalno žive u prljavštini i haosu, potrude da barem njihova radnja/kuća bude kolko tolko sređena. Sve i da je pored njih deponija, iscimaju se bar toliko da tih par kvadrata što je njihovo bude prihvatljivo. Ovde jok, ku***bolja do neba i nazad. Svinjac do svinjca, nebitno dal je u pitanju radnja, garaža ili pak sopstvena kuća.
 
На првом месту је суштина свега осталог, а то је склоност да се постигнуто и достигнуто са лакоћом упропасти. На жалост то је последица карактерне црте, која личи на пример краве која проспе млеко које је управо дала.

Из тог следи склоност да се јефтиним средствима на лак начин упропасте вредне ствари, уместо да је супротно, да се јефтиним средствима поправе и улепшају лоше и ружне појаве.

Све заједно указује на недостатак смисла за детаље, али и за целину, па се често вредне целине упропашћавају ружним детаљима или се леп детаљ налази услед неке потпуно хаотичне целине.

Врхунски пример тога је стање на обалама заједно са адама. Невероватно лепи и ретки предели моћне природе у граду, јединствени у Европи, вероватно и у светским размерама, а сви знамо како сада изгледају, а многи и не памте више како су изгледали до пре двадесетак година.

Затим следе Калемегдан и Кнез Михајлова. Каблова над улицама и блоковским просторима има свуда, али у врту који је један од најстаријих великих вртова у Европи, још са тежином историје и здања од два миленијума и у улици са таквом архитектуром, историјом и проласком туриста и свих нас ?
У тој улици поред читаве мреже каблова још увек стоји разапет транспарент који нас обавештава да су дани Београда ПРОСЛАВЉЕНИ ПРЕ МЕСЕЦ ДАНА !
 
Partijsko i burazersko zaposljavanje, a imali smo nesto slicno za vreme socijalizma, dovodi do toga da niko nije na pravi nacin motivisan da radi svoj posao. Onaj ko voli Beograd ici ce svaki dan ulicom i gledati u svaki detalj - sta sve moze da se popravi, sredi, ulepsa itd. Barem bih ja tako radio, tako rade u gradovima koji su sredjeni. I ne moze me niko ubediti da je sve u parama kojih nema.
 
Bender Rodriguez":180dlnc2 je napisao(la):
Ali očigledno ovde mnogim ljudima ne smeta da žive u brlogu i svinjcu. Čak se i Arapi i Indusi, koji generalno žive u prljavštini i haosu, potrude da barem njihova radnja/kuća bude kolko tolko sređena. Sve i da je pored njih deponija, iscimaju se bar toliko da tih par kvadrata što je njihovo bude prihvatljivo. Ovde jok, ku***bolja do neba i nazad. Svinjac do svinjca, nebitno dal je u pitanju radnja, garaža ili pak sopstvena kuća.

Ne vredi, 5 vekova smo bili pod Turcima, tako da ovaj narod od tada ima preovlađujuću islamsku "crtu", koja će ga na kraju dovesti do iščeznuća sa ovih prostora.
 
Prljavi zidovi i iscrtani grafiti u samom centru grada 30m od trga, pa imali ko to da upristoji??
 
To je zgrada projimetala nesposobni inspektori ne mogu da navataju vlasnike zgrade iako ima par post sanducica na istoj a tek da pogledaju na apt katastru...
Prijavljeno prosle godine
 
A sve što je potrebno da se nakon čišćenja grafiteri trajno odvrate od žvrljanja je da se stave dva refklektora koji će dobro da osvetle to mesto.
I eventualno jedna lažna kamera.
Trošak - par hiljada din. A učinak trajan.
 
Ovu temu treba definitivno proslediti "gradskim ocima" sve im je tu i gde i šta treba raditi :gobb:
Ili nešto sad mi pade na pamet, možda to namerno ne sređuju da bi imali šta pred izbore sređivati.
 
Nekoliko vrhunskih komponenti prljavštine ovaj car koji je polepio ceo grad otkup lap topova, žvrljotine i rđava reklama za segu!
 
Pa AR u selu blizu Panceva kosta 3x vise, prakticno dele zemlju za dzabe..
- Mada opet ovo je samo pocetna cena, ali i ona bi trebala biti barem 2 ili 3 puta veca..
 
Pa zašto ne dele zemlju gradjanima nego tamo nekom lovatoru ?
ah da.... gradjani retko daju proviziju..... :lool: :lol: :lool:
 
Spisak je prilicno dug - prljavstina, oronulost fasada u strogom centru od samo prljave i pocrnele do stanja pred raspadanje (otpadanje komada fasade, nicanje drveca i biljaka na krovovima i terasama itd)... saobracaj, neiskorisceni potencijali, manjak parkova, manjak spomenika...

Uzasavaju me klima uredjaji po fasadama na sve strane, ne znam jesam li igde to video osim u Srbiji... Nadogradnje zgrada, zastakljivanje terasa kako se kome kad nadiglo da prostite.. Da li je realno da decenijama vec neke zgrade a u samom centru grada nisu nijednom renovirane.. Na sta nam lici ulica Kneza Milosa? Bulevar Despota Stefana... Cara Dusana, Brankova, ulice oko Zelenog venca itd... Kao da su prezivele katastrofu u Cernobilju.. Najtuznije od svega je sto su to ulice koje imaju toliko potencijala, kada bi se sredile sve te stare kuce, trotoari itd to bi bile bas lepe ulice sa mnogo lepe arhitekture.. Kada bi se samo ulozio novac tamo gde treba a ne u neke druge manje bitne stvari, ovaj grad bi zablistao.. Naravno tu je i mnogo stvari koje ne zahtevaju previse novca i ulaganja nego prosto osecaja za lepo i za cuvanje grada (dakle, da se ne zvrljaju zgrade, ne lepe reklame gde se stigne, ne baca djubre na sve strane itd)..

Sve je ovo verovatno nesto sto smeta svakome ko zivi u Beogradu i ko voli Beograd.. pise se uglavnom jedno te isto ali se stvari uopste ne menjaju i to frustrira,.. Ono sto me je nerviralo u gradu pre 10 godina, nervira me i dan danas, malo sta se promenilo, nesto cak i na gore.. Najbolje mi je kad neko kaze "Kasnimo za evropskim gradovima 30 godina" a onda prodje 10 godina u kojima se ama nista nije radilo kako treba.. Ne, ne kasnimo, nego stojimo u mestu, a cak ni to.. Mnogo toga je izgledalo bolje pre 30 godina nego danas... Ne ocekujem da cemo biti grad poput Beca, ali mislim da imamo dovoljno potencijala da budemo jako lep i privlacan grad.. imamo puno lepih starih objekata i cetvrti, imamo talentovane mlade ljude koji ne mogu da se iska iskazu i ostvare... Zasto se npr ne napravi neka "izlozba" mladih studenata vajarstva gde bi se odabrali najbolji radovi i postavili u nekom parku kao stalni eksponati.. neke takve 'sitnice' koje ne zahtevaju milione evra nego malo ideje i kreativnosti a koje bi ucinile nesto da zivne neki deo grada, da se uradi nesto novo i dobro sto bi ostalo u gradu i u narednim godinama i decenijama...

i sve ovo samo o najuzem centru grada, da zaboravimo hororisticno stanje u vecini predgradja i okolnih mesta, tek da ne pominjemo stanje u drugim gradovima po Srbiji... Da mi ne mozemo da sredimo, uredimo i odrzavamo centar glavnog grada u precniku 2 kilometra... Najtuznije je sto kao da nema ni nade da ce biti bolje, samo zal za propustenim i neostvarenim.. a toliko je potencijala i mogucnosti
 
Skoro mi je bila jedna mlada rođaka iz Beča. Dete čulo priče ovih naših što dolaze pa rešilo i ona da vidi čime se mi hvalimo.
Mogu samo da kažem da je debelo razočarana (unapred sam je pripremio). Opšte rasulo i prljavština na sve strane.
 
Samo da se fasade malo operu i poskidaju grafiti i već bi bila 50% bolja slika. U svakom evropskom gradu je normalno da se fasade stalno renoviraju. To je konstantan proces i skoro je nemoguće da se u krugu od 200m ne renovira bar jedna fasade u svakom trenutku godine.

Kod nas se to radi kampanjski.
 
Fasade i jesu najveci problem.. Cak i neke ruzne zgrade kad ih srede izgledaju pristojno.. Meni nije jasno na osnovu cega se vrsi odabir koje ce se fasade sredjivati. Kad su sredjivali puno fasada u Kralja Milana npr preskocili su neke kojima je renoviranje bilo najpotrebnije (sve zgrade na raskrsnici K Milana i Kneza Milosa, Palata Albanija, Putnik, Stari dvor)... Evo i sad npr rade Narodno Pozoriste koje je relativno u solidnom stanju a cela Vasina dalje do Kalemegdana puna nekih crnih garavih fasada
 
Kakve su fasade po gradu bile 1960-ih, 1970-ih i 1980-ih godina - sada su super...

Daleko od toga da sada nekoga želim da hvalim, ali to je fakat.

Naravno, ima mnogo fasada zrelih za "obradu"...

Pomenuta je Brankova ulica. Koliko me sećanje služi, u Brankovoj su rađene fasade pre nekih 20-25 godina.

Ali, šta to vredi, kada je saobraćaj u toj ulici užas jedan...
 
Град чине људи, Београд пре тридесет година је био већа метропола него данас јер је имао огроман квалитетан људски потенцијал, поготово младих је било више и били су образованији, културнији итд.. Данас се покушава тај мањак надоместити неком шминком али не вреди, ти данас имаш кафиће у зони Кнез Михаилове и около где сваки вреди више стотина хиљада евра па и милион..али види се да је персонал, газда, цела концепција паланачка.. једноставно избија кич ма колико се упињали да се култивишу. То је оно што ми смета у БГ али гледајући друге Европске градове опет смо и добри.
 
To kazu svi koji pamte i ta stara vremena... Ja sam ceo zivot u Beogradu a detinjstvo sam proveo devedesetih tako da pamtim samo ta gadna vremena ali i ja vidim da je sve gore i gore sto se tice atmosfere u gradu.. Mislim da su razlozi svima poznati.. Odliv mladog i skolovanog stanovnistva, priliv velikog broja ljudi iz svih krajeva sadasnje i bivse nam drzave.. da me niko ne razume pogresno, nemam nista protiv ljudi iz drugih mesta i preseljenja tamo gde im je bolje za zivot i rad, ali ovde se ljudi nisu prilagodjavali Beogradu nego su sa sobom donosili navike, stavove i mentalitet svojih krajeva, sto mi nije OK...
 
То је усуд овог града и земље. Исто је било после 1945. и таман су се тадашњи дошљаци (међу којима и моји) током пар деценија колико толико култивисали и саобразили Београду, али су онда дошле деведесете и све је кренуло испочетка, са том разликом што се након 2. светског рата није толико одлазило у иностранство и више се рађало. Такође, још једна, можда и кључна разлика: тада је власт и држава радила на томе да што више просвети и образује народ, а од деведесетих, а посебно од 2000. ради на томе да га што више затупи и заглупи.
 
Jedna od najruznijih ulica u Bgd.. Ovaj niz u Gavrla Principa ne bih voleo da vidim ni u predgradju Novog Pazara
 
Vrh