Kinezi nama prodaju zlato za dinare i sa tim dinarima kupe evre, znači nama se poveća količina zlata u trezoru ali se smanji količina deviznih rezervi.
Ne.
Prodaju nam zlato za dinare koji do minut pre toga nisu ni postojali jer smo ih upravo odštampali samo za kupovinu tog zlata. Može nam se tako jer je domaće zlato pokriće za domaću valutu (dinare) koje smo upravo odštampali. Kinez nema problem da za te dinare kupi evro jer su ti dinari odštampani sa pokrićem = sve je ok sa kursom.
Ne smanjuje nam se količina deviznih rezervi (zato što je Kinez kupio evre) jer te rezerve čini i zlato koje smo upravo kupili:
Devizne rezerve države (tj. njene centralne banke) čine: inostrane hartije od vrednosti, depoziti na računima u inostranstvu, efektivni strani novac, zlato i specijalna prava vučenja.
=====
U slučaju da NBS kupuje zlato na inostranom tržištu, morala bi da utroši evre iz deviznih rezervi i kad to zlato stigne u trezor, NBS onda može da poveća količinu dinara u opticaju na račun tog zlata. Znači, praktično imamo isti efekat na devizne rezerve, količinu dinara u opticaju i količinu zlata u trezoru u oba slučaja, i kad NBS kupuje zlato od Kineza u Boru, ili na inostranim berzama. Ne bih rekao da država ima neku veliku korist od toga to što strana firma koja vadi zlato iz naših rudnika prodaje to zlato po tržišnim cenama našoj centralnoj banci.
Ne.
Uprošćeno:
Kada bi NBS kupovala zlato u inostranstvu, mora da plati to zlato evrima koje nikada ne može da odštampa (kao što može dinare).
Kada njeni evri odu za kupovinu zlata, mora da povuče deo dinara iz opticaja jer ti dinari više nemaju pokriće (jer su otišli evri za kupovinu zlata).
To kupljeno zlato je onda u efektivama NBS, i sada može da se poveća količina dinara u opticaju jer ti dinari imaju pokriće u tom zlatu koje smo upravo kupili u inostranstvu.
Suštinski, samo smo deo deviznih rezervi u evrima smanjili, a povećali deo rezervi koje držimo u zlatu, ali nikakvog povećanja novčane mase u dinarima (sa pokrićem) tako ne može biti jer smo prvo morali da povučemo deo dinara iz opticaja (kao su evri otišli), pa onda da vratimo dinare (kad je stiglo zlato).
Plus, nismo naplatili toj firmi (od koje smo kupili zlato) nijedan porez/doprinos iz radnog odnosa njegovih zaposlenih, PDV, nijedan drugi porez... je je to zlato strano (izvađeno i proizvedeno van SRB).
=====
Ne bih rekao da država ima neku veliku korist od toga to što strana firma koja vadi zlato iz naših rudnika prodaje to zlato po tržišnim cenama našoj centralnoj banci.
A, po kojoj ceni misliš da bi Bor trebao da prodaje zlato ka NBS čak i da je u 100% vlasništvu SRB?
Npr. u toj situaciji (Bor u 100% vlasništvu SRB), onaj koji potpiše da Bor proda NBS svoj proizvod (zlato) po bilo kojoj ceni manjoj od tržišne - ide u zatvor iste nedelje.
Išao bi u zatvor je je Bor poseban pravni subjekt, koji ima svoje obaveze, svoje dobavljače, svoje poreske obaveze itd, itd... i prodavanje njegovog proizvoda ispod tržišne cene bi značilo da Bor ne može da ispuni svoje obaveze, što dalje znači probleme za njegove zaposlene/dobavljače/državu na ime radnih poreza i doprinosa...
To je isto kao što vlasnik privatne firme ide u zatvor ako sam sebi isplati nešto van plate (ili drugog dozvoljenog osnova npr. bonus ili sl.), bez obzira što je to njegova firma. Jeste njegova firma (vlasnik je), ali pare te firme nisu njegove pare, već od drugog pravnog subjekta - te firme same sa svojim pravima i obavezama.
100% vlasništvo SRB na Borom ne bi značilo da zlato može da se kupuje za cenu ispod tržišne.
=====
Eventualno, u slučaju da Kinezi nemaju mogućnost da kupuju devize za dinare koje dobiju za prodato zlato NBS-u i da moraju te dinare da potroše u Srbiji, mi bi imali korist od rasta cene zlata, jer bi imali povećanu agregatnu tražnju na domaćem tržištu.
Povećanu ukupnu tražnju imamo baš zato smo odštamapli dinare sa pokrićem, od kojih je jedan deo ostao u SRB i tako povećao količinu dinara u opticaju koja se onda troši za kupovinu dobara/usluga = povećana ukupna tražnja.
Povećanu tražnju nemamo kada zlato kupimo za evre u inostranstvu jer smo prvo morali povući deo dinara jer je pokriće za njih (evro) otišlo u inostranstvo za kupovinu zlata, a onda kada zlato bude ''u rukama'' NBS možemo da vratimo te dinare opet u opticaj. Ali nema povećanja tražnje jer nismo ni povećali količinu dinara koja se ima trošiti, već smo samo promenili strukturu rezervi - smanjili deo u evrima i za isto toliko povećali deo u zlatu.