Šta je novo?

"Naselje Dunavski Venac"- Krnjača [Stambeno poslovni kompleks | 24 200m²]

Pa ako je predsednik onda mora sa ima stan u zgradi...ako ima stan onda je valjda i njemu bitno da dobije struju..:) Mada na levoj obali je sve moguće.
Nema stan na svoje ime ( bar da mi znamo ) nego je njega neki kupac sa moje lamele kao ovlastio da bude njegov pravni zastupnik i jedini kandidat za predsednika skupstine stanara. Dobili smo papir sa obavestenjem i rok od 3 dana da se slozimo ....
 
Sve vezano za tog lika je teska neka muljaza, on je sebe imenovao kandidovao i samo prozvao za predsednika kucnog saveta ili sta vec. Vec mesecima odlaze to useljenje i stalno se vadi da je on ispusio sve zakljucno sa clanom 16, a evo ga i clan 16 :

Члан 16

Продавац се обавезује да предметни објекат изгради до 31.08.2022. године, те да Купца до наведеног рока уведе у посед купљеног посебног физичког дела објекта, а након што Купац измири своје обавезе по основу исплате купопродајне цене из члана 3 овог Уговора. Продавац има право на продужење уговореног рока за изградњу објектазбог наступања ванредних догађаја који се нису моглипредвидети у време закључења уговора: виша сила – рат, ратно стање, временске непогоде, земљотрес, поплава,пандемија вируса – Ковид 19, услед којих су наступиле промењене околности.

Ако се Купац не одазове позиву Продавца и не приступи примопредаји непокретности у року од 30 (тридесет) дана од пријема позива на примопредају, Купац преузима на себе одговорност за могућу штету и све ризике који из тога произађу, као и текуће трошкове изграђене непокретности: одржавања, комуналних услуга, као и трошкове чувања непокретности.
О примопредаји посебног физичког дела објекта који је предмет ове купопродаје ће бити сачињен посебан записник.
Предметни посебни физички део објекта који је предмет ове купопродаје ће бити предат Купцу у посед по систему “кључ у руке”.
Купац се обавезује да у року од 30 (тридесет) дана након примопредаје посебног физичког дела објекта који је предмет ове купопродаје изврши пријаву свог власништва у ЈП "Инфостан" и "ЕПС СНАБДЕВАЊЕ" д.о.о., као и код Пореске управе надлежне за порез на имовину.

Sad po ovome ja ne kapiram ako ja obavim raniju primopredaju kako da se prijavim na struju ako struje nema? To sve vuce jedno drugo… nije mi jasno zasto lepo ne da odmah realan datum i cao. Ako ima ovde jos kupaca postoji li negde deo ugovora gde se spominje prikljucak za struju i vodu i gde se jasno istice do kad to treba da bude zavrseno? Ali po ovome koliko vidim do 31/o8 mu bukvalno ne mozemo nista…
Ima još kupaca član 13.procitajte . On je po obavezi da nam obezbedi struju . Danas je rekao u razgovoru da će obezbediti kanalizaciju i vodu i bio je u fazonu kao što hoćete više pa to nema cela Krnjača a za struju sve izgovori vrti u krug pricu kao što ste svi ovde rekli. Mislim da sa tužbom dosta stvari može da se reši nije to bas tako kao sto pišete duple penale itd niko ne traži novac vec ono što je krvavo platio . Spomenuo je nažalost da će 60% ljudi potpisati primopredaju NAZLOST IMA I TAKVIH LJUDI ti ljudi jure za primopredaju da bi dobili povrat pdv-a . Da ne kažem da će ispasti nasamareni.
 
Ljudi on Vama mora da dostavi svu dokumentaciju. Nemojte nasedati na priče eps eps . NEMA NISTA EPS SA TIM LJUDI ALO ON TREBA DA PROMENI GRADJEVINSKU DOZVOLU . TREBA DA SE SKUPIMO ISPRED ZGRADE STO VISE NAS I DA SE DOGOVORIMO STA KAKO DALJE ali sve ovo posle krajnjeg roka a to je avgust.
 
Ljudi on Vama mora da dostavi svu dokumentaciju. Nemojte nasedati na priče eps eps . NEMA NISTA EPS SA TIM LJUDI ALO ON TREBA DA PROMENI GRADJEVINSKU DOZVOLU . TREBA DA SE SKUPIMO ISPRED ZGRADE STO VISE NAS I DA SE DOGOVORIMO STA KAKO DALJE ali sve ovo posle krajnjeg roka a to je avgust.
Cao, mislis da ova prica sa EPSom moze da traje i posle 30.08?
Zena i ja se sve molimo da ce to biti zavrseno za nekih mesec dana max, zato sto on od Novembra salje kako je on kao sve uradio a EPS se ceka evo vec 7 meseci...

Pazi treba biti realan puno ljudi hoce pdv, hoce da rade na stanu, verovatno ima tu i podstanara kojima gori da se usele.
Tesko je u Srbiji platiti i kiriju za stan racune i kredit

Prosto ne znam sta nam je najpametnije, ja se nisam izjasnio za primopredaju ali ako pristanem na nju trazicu da se stavi da tacka 13 nije ispunjena.
Moze li zgrada uopste da dobije tehnicku dozvolu bez struje?

Inace mail adresa sa koje je stalno pisao je iz nekog razloga ugasena , ne znam kako to da shvatim
 
Bespotrebno se upustate u problem koji je u osnovi investitor napravio. Kljuc u ruke znaci sve, zidovi, vrata, prozori, struja, voda i sve ostalo. Tehnicki bez bilo koje stavke ne moze. Primopredaja bez tehnickog je tek pogresna stvar. Resenje je ono sto pise u ugovoru. Rok za primpredaju nakon tehnickog prijema, penali ako ih ima. Ako nema penala onda tuzba za ispunjenje ugovora a investitor ima opcije ispunjenje, raskid uz duplu kaparu, penali i to sve ako Vi pristanete. Srecno
 
Bespotrebno se upustate u problem koji je u osnovi investitor napravio. Kljuc u ruke znaci sve, zidovi, vrata, prozori, struja, voda i sve ostalo. Tehnicki bez bilo koje stavke ne moze. Primopredaja bez tehnickog je tek pogresna stvar. Resenje je ono sto pise u ugovoru. Rok za primpredaju nakon tehnickog prijema, penali ako ih ima. Ako nema penala onda tuzba za ispunjenje ugovora a investitor ima opcije ispunjenje, raskid uz duplu kaparu, penali i to sve ako Vi pristanete. Srecno
Pozdrav, on je kupcima dao mogucnost ranije primopredaje -sta god to znacilo. Kako moze ranije da se uradi primopredaja ako ta zgrada nije zavrsena , tj ako struje nema. Tehnicki da li je to uopste po zakonu?
 
Pokusava obmanu. Postoji opcija - uvesti u posed , koja se primenjuje bez utvrdjivanja vlasnistva i za stan u izgradnji nije primenjiva. Da li biste usli u stan bez stepenica , vrata ili vode? Za struju nesto nije u redu. Trazite da vam pokaze elektrosaglasnost i potvrdu o uplati epsu. Ako to ima onda nije projektovana trafostanica ili nije placena oprema u njoj. Sve je nebitno jer pravno je bitan samo ugovor i rokovi. A to sto je sam formirao skupstinu stanara je tek budalastina. Stanar postajete useljenjem, primopredajom zavrsenog i tehnicki priznatim objektom. Oni koji se usele u nezavrsen objekat vezuju sebi ruke i jednako je kao da su se uselili u sator na gradilistu. Kad jos u ovoj fazi imate problem sa investitorom sta ce tek biti sa tehnickim, upotrebnom i uknjizbom? Ponekad morate i advokata i tuzbu da potegnete kad vas mute praznom pricom.
Napomena: nisam pravnik mada sam imao obligaciono pravo a i imao sam iskustvo na sudu sa prevarantom investitorom. Trajalo je dve godine ali je na kraju sam doneo duple pare i sporazum.
 
Poslednja izmena:
Da li je obmana tipa da kupci preuzmu stanove, odreknu se naknade za kasnjenje, a struja ko zna kad ce biti resena? Ili ima jos nesto?
 
Nisam ekspert ali sto bi neko ulazio u stan bez struje, lifta ili ostalog? Stan nisu cigle i beton. Ne mogu stanari da uvode struju, vodu, rede tehnicki, upotrebnu, uknjizbu. Sve je to obaveza investitora. U gradu stoje mnoge zgrade bez struje , vode, kanalizacije i niko se ne useljava. Zasto ulazite u dublje blato? Vi ste kupac i vase je da isplatite stan onako kako ste se dogovorili. Investitor mora da uradi sve do uknjizbe zgrade. SVE. Ugovor je ugovor i to je ono sto vas stiti. Ako nema ugovorenih rokova i penala opet mozete traziti Aneks. Ako investitor nece milom opet vam ostaje Sud. Umesto foruma bolje trazite dobrog advokata i reagujte na vreme jer vasom pravnom neukoscu otici cete dublje u losu poziciju
 
Ugovor je jasan stavka 13 on je duzan da uradi sve STRUJU I VODU a po stavci 16 zakljucno do 30/08 mu je rok.

Po ovome on jos uvek ima vise od tri meseca da zavrsi tu struju tako da ja ne bi zurio sa tuzbama i slicno. Projekat je finansirala jedna banka a kredite su odobravale sve ostale ( sam se hvalio da je prosao i sa kredima kod NKOSKa ) tako da zelim da verujem da ce to biti reseno u neko dogledno vreme. Ako se neko prijavio za raniju primopredaju neka prilozi primer zapisnika da vidimo kako je definiso stavku struje. On moze jedino da daje ljudima kljuceve da ubace stvari ako neko to zeli, ali ne moze da garantuje za struju i vodu koju nije regulisao. Ako se ti po zapisniku slozis sa tim da ti to nije problem onda i nisi za bolje nego da te zavlaci
 
Nisam odmah shvatio da je 30.08. 2022 rok. Onda nema nikakvog problema. Lepo sacekate u dobroj veri da ce sve biti ok. Nema potrebe juriti eps. Ako je sve cisto investitor moze da vam pokaze elektrosaglasnost i uplatu taksi epsu. A i ne mora.
 
Po CEOPu investitor je podneo zahtev za priključenje na komunalnu infrastrukturu 27.04. Postupak je i dalje u toku:


043DDBB9-E172-4E19-AE6C-D0D2F7FC2ED0.jpeg



Po odobrenju tog zahteva EDB ima rok od 90 dana za izgradnju priključka i 15 dana za sam priključak

108BD865-C5A5-4DD0-8142-227B080E9406.jpeg

EF300D6A-ECE1-4C05-B232-AE2D0CE92A18.jpeg



Mada ovaj rok od 90 dana je definisan od momenta kada počne izgradnja priključka...tako da ovo ništa ne mora da znači...:)

Sve zavisi kakav su ugovor sklopili i da li je investitor regulisao sve svoje obaveze prema EDBu.
 
Da bi prikljucak struje bio zavrsen, neophodno je da se okonca postupak za izmenu gradjevinske dozvole po zahtevu koji je investitor podneo u martu...a koji je i ranije podnosio i isti je odbijen krajem 2021.god.
 
Stanari ne treba da pristaju na ulazak u stanove pre prikljucka objekta, jer ce biti u obavezi da investiroru za boravak do 16h placaju industrijsku struju, troskove kanalizacije, mislim na one koje on naplacuje, kao i da prijave porez na imovinu....
 
Kao jedan od kupaca stana, posle procitanog ne znam sta da mislim, a ni sta da kazem...
Ja sam imao srecu pa sam tek krajem marta dobio obavestenje od investitora o roku za isplatu iz stambenog kredita (takav mi je bio predugovor, zbog cega je i cena kvadrata bila veca). E sada ne znam sta da radim. U procesu sam za odobrenje stambenog kredita, koji bi trebalo da bude zavrsen do kraja sledece nedelje. Ali sta dalje posle svega procitanog? Da li da odugovlacim sa isplatom koliko god to banka dozvoli (po predugovoru imam rok od 60 dana + dodatnih 30), ili da odustanem od svega?
P. S. Ja sam misljenja ako dodje do tuzbi da je bolje da se uradi kolektivna
 
Kao jedan od kupaca stana, posle procitanog ne znam sta da mislim, a ni sta da kazem...
Ja sam imao srecu pa sam tek krajem marta dobio obavestenje od investitora o roku za isplatu iz stambenog kredita (takav mi je bio predugovor, zbog cega je i cena kvadrata bila veca). E sada ne znam sta da radim. U procesu sam za odobrenje stambenog kredita, koji bi trebalo da bude zavrsen do kraja sledece nedelje. Ali sta dalje posle svega procitanog? Da li da odugovlacim sa isplatom koliko god to banka dozvoli (po predugovoru imam rok od 60 dana + dodatnih 30), ili da odustanem od svega?
P. S. Ja sam misljenja ako dodje do tuzbi da je bolje da se uradi kolektivna
Kao jedan od kupaca stana, posle procitanog ne znam sta da mislim, a ni sta da kazem...
Ja sam imao srecu pa sam tek krajem marta dobio obavestenje od investitora o roku za isplatu iz stambenog kredita (takav mi je bio predugovor, zbog cega je i cena kvadrata bila veca). E sada ne znam sta da radim. U procesu sam za odobrenje stambenog kredita, koji bi trebalo da bude zavrsen do kraja sledece nedelje. Ali sta dalje posle svega procitanog? Da li da odugovlacim sa isplatom koliko god to banka dozvoli (po predugovoru imam rok od 60 dana + dodatnih 30), ili da odustanem od svega?
P. S. Ja sam misljenja ako dodje do tuzbi da je bolje da se uradi kolektivna
Ja bih gledao da bolje ugovorim penale i te raskidne odredbe, inace ne bih odustajao od cele price
 
Kao jedan od kupaca stana, posle procitanog ne znam sta da mislim, a ni sta da kazem...
Ja sam imao srecu pa sam tek krajem marta dobio obavestenje od investitora o roku za isplatu iz stambenog kredita (takav mi je bio predugovor, zbog cega je i cena kvadrata bila veca). E sada ne znam sta da radim. U procesu sam za odobrenje stambenog kredita, koji bi trebalo da bude zavrsen do kraja sledece nedelje. Ali sta dalje posle svega procitanog? Da li da odugovlacim sa isplatom koliko god to banka dozvoli (po predugovoru imam rok od 60 dana + dodatnih 30), ili da odustanem od svega?
P. S. Ja sam misljenja ako dodje do tuzbi da je bolje da se uradi kolektivna
Postovani, moj Vam je savet odugovlacite koliko mozete, do krajnjeg roka, ja sam platila prosle godine, niti mogu dobiti povrat pdva, a rata za kredit mi uredno ide, nit se mogu useliti, a kiriju za drugi stan placam, a useljenje ko zna kad ce biti....u njegove prazne i neistinite price vise niko da veruje ne moze....
 
Postovani, moj Vam je savet odugovlacite koliko mozete, do krajnjeg roka, ja sam platila prosle godine, niti mogu dobiti povrat pdva, a rata za kredit mi uredno ide, nit se mogu useliti, a kiriju za drugi stan placam, a useljenje ko zna kad ce biti....u njegove prazne i neistinite price vise niko da veruje ne moze....

Postovani, moj Vam je savet odugovlacite koliko mozete, do krajnjeg roka, ja sam platila prosle godine, niti mogu dobiti povrat pdva, a rata za kredit mi uredno ide, nit se mogu useliti, a kiriju za drugi stan placam, a useljenje ko zna kad ce biti....u njegove prazne i neistinite price vise niko da veruje ne moze....
Zasto ne mozete da dobijete povrat PDV-a ako ste uplatili sve? I meni je samo zbog toga, da ne placam i ratu za kredit i kiriju za drugi stan..
 
Za povrat PDV-a Poreska trazi zapisnik o primopredaji
 
Zasto ne mozete da dobijete povrat PDV-a ako ste uplatili sve? I meni je samo zbog toga, da ne placam i ratu za kredit i kiriju za drugi stan..
Upravo ovo sto rece jedan od korisnika, traze zapisnik o primopredaji stana, a to investitor uveliko koristi kako bi stanari pristali da udju u posed stana bez prikljucka struje ...mada pojedine poreske uprave traze i upotrebnu dozvolu....
 
Pozdrav svima, posebno budućim komšijama.

Ne znam šta bih rekao, sve što ste napisali stoji ali svima nama je u interesu da se rok ne probije (1. avgust) što bi zdravorazumski posmatrano trebalo da itekako bude i u interesu investitora jer zašto bi dolazio u situaciju da ima 70-80 tužbi podnetih protiv njega ako nije ispunio neke od stavki kupoprodajnog ugovora.

Investitor je moram reći jako neprofesionalan i često drzak što priznaćete nije na mestu, ne poštuje kupce. Sve i da postoji neki problem sve ljudski moze da se kaze i pokusa da se resi. Jako skrto deli informacije sa nama, kad kad dobijemo neki mejl sa informacijama koje najcesce ne budu ispostovane i svaki put rokovi budu probijeni.

Mislim da treba da napravimo neku viber grupu gde mozemo da delimo sve informacije koje neko od nas dobije.

Za sada investitor nije prekrsio ni jedan clan ugovora, to je evidentno. Ali mi imamo problem jer ne znamo na cemu smo zbog ovolikog pomeranja rokova i laznih obecanja, plus ovaj problem oko struje sto je sveukupno kod svih nas stvorilo dodatni pritisak. Da ne pricam o tome sto svi imamo dodatne troskove, kirije+kredit i ostalo..

Što se prevremene primopredaje tiče ona bi imala smisla samo ukoliko bi se napravio dokument koju štiti kupce ukoliko se probije rok. Ukoliko bi se primopredaja izvrsila pod uslovima da mi sredjuejmo stanove i unesemo stvari bez ikakvih troskova i nadoknada dok se struja ne pusti, onda bi to imalo nekog smisla. To bismo mozda mogli da izdwjstvujemo ukoliko se svi udruzimo. Ja sam jedan od onih koji se prijavio za tu primopredaju ali nikada je ne bih uradio bez saveta advokata i bez uslova koje sam spomenuo. Investitor jeste duzan da obezbedi mogucnost zivljenja u stanu i dok se to ne ispuni smatrace se da je prekrsio ugovor nakon 1.8.2022.

Još jedna stvar koju sam primetio pretragom predmeta na CEOP-u jeste da se do nekog monenta kao adrese pojavljuju brojevi i 24 i 26 a poslednjih par zahteva se odnosi samo na broj 24. Ne znam da ki bi to kasnije moglo da prouzrokuje neki dodatni problem.
Pozdrav, slazem se sa vama. Covek je jako drzak i neprofesionalan. Pri tom evo vec sad smo lako ustanovili da je uhvacen u lazi. Po njegovom nekom inicijalnom mailu o useljenju cak iz Novembra meseca on je rekao da je za EPS sve podneto a po informacijama gore podneto je tek u Martu ove godine.
Zaista ne treba traziti nesto revolucionarno od njega vec samo realne rokove i konacno malo istine. Za sad je on jos uvek zasticen ugovorom ali samo se plasim da ne izvede neku prevaru sa tom primopredajom ( u smislu da nas ne uslovi itd…)
 
Znači sutra možemo očekivati novu tužnu priču, kako se nečijom tuđom krivicom, očekivani završetak radova odlaže u nedogled
 
Vrh