Šta je novo?

Izbori 2024

Зорана Михајловић: Очекујем да поскупи струја за грађане. За увоз струје, од 12. децембра 2021. до 20. априла 2022, плаћено 530,7 милиона евра

"Требало је да се догоди рат у Украјини, па да схватимо да је зелена енергија будућност. Зато је од великог значаја то што је председник Србије Александар Вучић као посебну тачку у развоју Србије истакао 'зелену енергију' и улагања која морамо да имамо у овој области као гаранцију да бисмо имали довољно енергије. Камо среће да имамо више људи попут Вучића коју разумеју и виде куда свет иде у будућности и како да се Србија прикључи свету", рекла је Михајловић.
 
#Vučić #Budućnost Srbije
job.jpg

work.jpg
 
Poslednja izmena:
Daleko im lepa kuća, ne ponovili nam se!
Isto i ja kažem za Ruse. Samo onaj ko nije osetio kako je živeti pod ruskom čizmom može da veliča "majku Rusiju" i taj narativ da se Rusija suprotstavlja Zapadu.
Ne suprostavlja se nego rade isto što i zapad.
Siledžije su i jedni i drugi.
Što su Poljaci, Česi i Slovaci, Rumuni i Mađari prvu priliku koju su dočekali pobegli od Rusa?
Sigurno oni glupi a mi Srbi najpametniji.
 
Јел има неко овде на форуму ко је осетио како је живети под руском чизмом или се пише да би се писало? Ниво рекла ми баба Стана која је чула у селу, како се живело у пољској и мађарској и шверцовала салама и фармерке.
Ја сам са друге стране а и вероватно већина овде нажалост осетили као је живети под америчком чизмом пардон бомбама.
Јесу ли пољаци бежали од руске или руске и украјинске чизме, пошто једну сада лижу и то без прилога?
 
Slažem se, zato i ne treba da biramo stranu! Dovoljno je da imamo povlašćene cene energije, podršku u UN, a od nas ne traže ništa, čak su zažmureli na naša glasanja! Samo traže da ne zabijamo nož u leđa, fer po meni! Saradnja sa svima! Ja prvi ne bih voleo da radim za nekog ruskog Palmu,a ni za nekog Sija i sl.

Uzgred, to Majka Rusija se više vezuje za carsku Rusiju i zajedničku duhovnu podlogu, ne za te boljševičke bande sa kojima, srećom, nismo imali mnogo posla, a koje su toliko zla nanele tim narodima (nama su bili dovoljni naši)! Gle čuda, baš te slovenske države najviše i zavise od ruske energije, ne bih rekao da je Orban glup, a ni Slovaci! Ne moraju da se vole! Česi i Poljaci su druga priča, to je već patologija na svoju štetu!
 
Znaci, moramo licno da osetimo zivot pod ruskom cizmom da bismo smeli da kazemo nesto o njemu?

Iskustva: Poljske, Ceske, Slovacke, Madjarske, Istocne Nemacke, Bugarske, Rumunije, Letonije, Litvanije, Estonije, Ukrajine, Kazahstana, Kube, Sirije, i jos jedno 10ak drugih zemalja... ona se ne racunaju? Moramo licno da pojedemo neko g... da bismo saznali i utvrdili da se ne jede?
 
Набројао су прешироко. Сад ће, као у време короне ("Пера негирао постојање вируса па умро") да ти извуку једну од тих земаља - свакако Сирију - и да кажу: "Шта је фалило Сирији?" И Куба ми је сумњива. И онда кажу да један случај обара целу теорију (јер не знају знање о потребном и довољном разлогу, јбг, популизам).

Иначе, неко помену горе троугао Руси-Украјинци-Пољаци. Па историјски, главна мржња је између Пољака и Украјинаца. И као што обично бива, кад неко у троуглу буде елементарно пглу, он удружи против себе и најљуће непријатеље...
 
Овде се више прича о Совјетској него о Руској чизми. Можда и ту лежи главни проблем. Путину изгледа није јасно да СССР и источни блок више не постоеи и не жели у потпуности да се одрекне совјетског наследства а оно са собом вуче и много тога негативног за све поменуте земље па и за саму Русију. Ни по питању утицаја као војне и светске силе садашња Русија се не може поредити са СССР-ом па самим тим ни са НАТО пактом, али изгледа да Путин није био обавештен о томе.
Ја немам никакве сумње да је запад далеко уплетен и великим делом одговоран за рат у Украјини, да је ствар далеко од једностране, али то не оправдава погрешну процену Русије и њену одговорност за овај братоубилачки рат. Што се тиче наше ситуације не сматрам да треба да сада окренемо леђа Русији са чијом култором и историјом ипак делимо доста позитивних искустава, али свакако треба да искористимо ову ситуацију да се дистанцирамо од њиховог утицаја који повремено рађа самоубилачке идеје.
 
Znaci, moramo licno da osetimo zivot pod ruskom cizmom da bismo smeli da kazemo nesto o njemu?

Iskustva: Poljske, Ceske, Slovacke, Madjarske, Istocne Nemacke, Bugarske, Rumunije, Letonije, Litvanije, Estonije, Ukrajine, Kazahstana, Kube, Sirije, i jos jedno 10ak drugih zemalja... ona se ne racunaju? Moramo licno da pojedemo neko g... da bismo saznali i utvrdili da se ne jede?
Ponovo uvodjenje laznog dualizma u diskusiju.

Proslo je od tada 40 godina.
Mi ne treba da zivimo pod ruskom cizmom, ali ni pod drugim cizmama.
 
Овде се више прича о Совјетској него о Руској чизми. Можда и ту лежи главни проблем. Путину изгледа није јасно да СССР и источни блок више не постоеи и не жели у потпуности да се одрекне совјетског наследства а оно са собом вуче и много тога негативног за све поменуте земље па и за саму Русију. Ни по питању утицаја као војне и светске силе садашња Русија се не може поредити са СССР-ом па самим тим ни са НАТО пактом, али изгледа да Путин није био обавештен о томе.
Ја немам никакве сумње да је запад далеко уплетен и великим делом одговоран за рат у Украјини, да је ствар далеко од једностране, али то не оправдава погрешну процену Русије и њену одговорност за овај братоубилачки рат. Што се тиче наше ситуације не сматрам да треба да сада окренемо леђа Русији са чијом култором и историјом ипак делимо доста позитивних искустава, али свакако треба да искористимо ову ситуацију да се дистанцирамо од њиховог утицаја који повремено рађа самоубилачке идеје.

To zavisi od ishoda. Pobednik ce biti u pravu.
Slicno kakoa je USS unistila Irak Sadama Husiena, tako sada Rusija unistava Ukrajinu Zelenskog.
Ako uspe, istorija ce biti na njenoj strani.
Ako rat za sobom povuce i kolaps zapada, jos i bolje. Bice manje siledzija.
 
Proslo je od tada 40 godina.
Nije 40 nego 30.
A u Ruskoj politici i mentalitetu se i dalje nista nije promenilo.
Da li si ti svestan da cak i u jednoj poslusnoj, dresiranoj Belorusiji, ljudi sabotiraju Ruske vozove na putu za Ukrajinu, a takodje njihovi dobrovoljci idu tamo da se bore protiv Rusa. A Belorusi su najblizi RF, ovi nemaju blizeg saveznika. Pa ih cak i oni zamrzese. Da li ti to govori nesto?
 
Kad se izvuče neka zajednička nit iz dovoljno argumentovanog i razumnog dela svih ovih priča na Beobuildu i u našim medijima, ispada da smo u jednom za naše prilike ipak istorijskom trenutku skoro potpunog konsenzusa u vezi spoljne politike. Dakle, treba ići ka političkoj i ekonomskoj intregraciji sa EU, ali ne i u vojnoj sa NATO. Ovo podrazumeva i usaglašavanje spoljne politike, ali ne pre nego što nas prime i ne pre nego što se reši pitanje Kosova. Takođe, kad budemo deo EU, trebalo bi voditi politiku koja pokušava da sačuva što je moguće veći deo slobode odlučivanja (opravdanje: "istorijska posebnost" u više oblasti). Dakle u meri u kojoj to bude moguće, a da bitnije ne ugrozi našu poziciju unutar EU. Kad se uzme u obzir da je tačno to isto što zagovara i Vučić i dobar deo opozicije (sem suverenista i krajnje desnih), ne izgleda da tu postoji ozbiljan politički problem.
 
Da li si ti svestan da cak i u jednoj poslusnoj, dresiranoj Belorusiji, ljudi sabotiraju Ruske vozove na putu za Ukrajinu, a takodje njihovi dobrovoljci idu tamo da se bore protiv Rusa. A Belorusi su najblizi RF, ovi nemaju blizeg saveznika. Pa ih cak i oni zamrzese. Da li ti to govori nesto?
To su možda ovi Karlovi protestanti iz okoline Bresta što govore beloruski:)
 
Dodatno, bar dok smo izvan EU, ja bih predložio i veći stepen saradnje sa Nesvrstanim zemljama i neku vrstu pomaganja revitalizaciji tog pokreta, mada ne ponovno punopravno članstvo jer je to nespojivo sa putem ka EU. To nam je već jednom pomoglo, a plus toga treba iskoristiti činjenicu da je Jugoslavija sa Indijom i Egiptom jedan od tri osnivača ovog pokreta. Ovo je jedan od retkih ozbiljnijih aduta koje imamo u spoljnoj politici, iako mi je jasno zašto to Vučić još uvek ne koristi (mada je oktobarski samit u Beogradu znak da se ipak misli i o tome). Ovde definitivno postoji čitav niz neobičnih okolnosti koje nama idu u prilog.

Sticajem okolnosti i neke vrste "političkog rasizma", Zapad je uvek implicitno smatrao da bilo koja Evropska, hrišćanska i bela nacija ima mnogo veću političku težinu u međunarodnoj politici. Kad neka Afrička ili Azijska zemlja nešto kaže, to se uglavnom prosto ignoriše. Međutim kad to dolazi iz Evrope, to je već druga priča. Upravo je to, uz svoj otpor Staljinu, Tito iskoristio da se nametne kao jedna od politički najvažnijih ličnosti u pokretu. Iako Srbija ni izdaleka nema vojnu i političku težinu Jugoslavije, ipak:
  • smo i dalje u srcu Evrope,
  • u Evropi se jedino Srbija suprotstavlja diktatu u vezi reagovanja na rat u Ukrajini
  • svet je trenutno veoma zabrinut zbog očigledno vraćanja na hladni rat i politiku diktata, agresije i ucenjivnja u međunarodnim odnosima
Zbog toga je
  • od republika bivše Jugoslavija jedino Srbija očigledni naslednik moralnih i političkih "prava" jednog od tri osnivača Nesvrstanog pokreta, budući da jedina u Evropi i dalje pokušava sa "nesvrstanošću".
  • Upravo je nama Zapad uradio isto što su Rusi uradili Ukrajini.
  • Tako je napad na princip stvarne suverenosti država i na njihov teritorijalni integritet istovremeno napad na sve nesvrstane.
  • Putinovo obrazloženje presedana u vezi Kosova i priznanja Donbasa je i nas oslobodilo obaveze da štitimo Rusku retoriku u napadu na Ukrajinu, pa od sada možemo snažnije da insistiramo na univerzalnoj važnosti principa nepovredivosti granica. Pošto nismo prvi izdali međusobno razumevanje, teško da se Rusi mogu naljutiti i povući podršku u savetu bezbednosti.
  • I dalje smo u Evropi, pa i dalje uživamo uticaj kao deo "politički najvažnijeg dela sveta"
  • Amerika je eksplicitno, a Evropa implicitno, rekla da se vara svako ko misli da može nekažnjeno da ugrožava efikasnost zapadnih sankcija prema Rusiji.
Ovo poslednje je veoma važno, a nisam video da se pominje. To ustvari znači da se indirektno ukida suverenost kao osnovna UN karakteristika slobodne države. Znači da se kažnjava neko ko nije deo sukoba, prosto zato što ne pomaže sukob nekog drugog! Evropa taj problem prividno eskivira pričom da to ne bi bila "kazna", nego "ukidanje pomoći" ili "povlašćenog tretmana". Pošto ni jedna država nije obavezna da pomaže drugu, može da joj bez obrazloženja ukine pomoć ili posebne povlastice. Amerika se i ne trudi sa takvim retoričkim izvlačenjima.

Problem sa tim objašnjenjem je da je danas svet toliko globalizovan i ekonomski intergrisan, a proizvodnja specijalizovana, da narušavanje slobodne trgovine bukvalno predstavlja čin rata, jer države prosto ne mogu da funkcionišu bez niza proizvoda koji se prave u svega par zemalja sveta. A za manje zemlje sličan efekat ima i obično ukidanje nekih povlašćenih statusa, ako su oni ranije bili dati velikom broju zemalja. Bez tih povlašćenih statusa, male države postaju izuzetak iz nepisanog pravila, pa zato toliko nekonkurentne da se to svodi na isto, tj na čin rata ili na ucenu u najmanju ruku, jer tako ne mogu dugoročno da opstanu.

Svega ovoga su sada vrlo svesne mnoge zemlje. Jer, ako se i jedna Kina usteže da baš otvoreno krši zapadne sankcije, šta mogu očekivati drugi, manji od nje? Zbog toga verujem da Nesvrstani pokret samo čeka da prođe najgori deo propagandne euforije zapadnih medija, pa da krene sa ponovnim aktiviranjem u mnogo većoj meri. Zemlje kao Indija, Kina ili Egipat bi to jedva dočekale. Rusija je u julu 2021., zatražila i dobila status posmatrača. Ukratko OGROMAN broj zemalja u svetu je veoma zabrinut sa budućnost.

Dakle, kad bi Srbija zatražlila ponovni prijem kao punopravni član Nesvrstanih, to bi imalo ogroman odjek u svetu i bilo bi podržano od strane ogromnog broja uticajnih "trećih" zemalja. Nebitno što smo mali, budući da je ne samo nuklearni rat, nego i globalni ekonomski rat prilično efikasno sredstvo ubeđivanja da su Nesvrstani ponovo postali potrebni. Kad bi se ponovo neko iz Evrope aktivirao kao organizator, to bi imalo veliku težinu, bez obzira ko to bio. A pogotovo ako je to Srbija. Mnogi jedva čekaju ko će prvi da se "samoizabere", postavi na čelo renesanse pokreta Nesvrstanih, i tako sebe postavi kao novu "metu" Zapada čime bi efektivno potkopao efikasnost nove polarizacije sveta i raznih budućih sankcija.

Problem je međutim što bi to sada, tokom rata u Ukrajini, zaista bilo kao da neko Zapadu ubada prst u oko, zbog čega Vućić veoma pažljivo izbegava da pomene išta od toga. Imali smo odavno zakazan samit Nesvrstanih u Beogradu, sa prilično opreznim izjavama sa naše strane, i to je bilo to. Zbog toga ni ja ne mislim da treba da previše da se istrčavamo, ali mi ipak izgleda da bi pažljivo koketiranje sa Nesvrstanima moglo da ojača našu poziciju i služi kao upozorenje, naravno ako se sa time ne preteruje. Jer, definitivno je ponovo došlo vreme za taj pokret, a mi bi zbog svega nabrojanog bili u veoma dobrom položaju da ponovo u njemu budemo uticajni, ako bi se ispostavilo da smo primorani da idemo tim putem. Dakle, za sada bi se to moglo koristiti kao implicitni adut u pregovorima.
 
Poslednja izmena:
Nesvrstane niko ne shvata ozbiljno. Ni oni sami sebe ne shvataju ozbiljno. Vreme tog trećeg bloka je prošlo. Završilo se onda kad se završila i funkcija Berlinskog zida.
Mi smo u zapadnoj sferi uticaja i kultura koja najviše sličnosti deli sa zapadom (ne kompletno, ali dosta). Opcije za nas su EU bez NATO, ili EU i NATO. I to je to. Vučićeve i Julinove priče o vojnoj neutralnosti, o suverenosti, o sponi između Zapada i Kine (pošto su Ruse nedavno ohladili), o nezavisnosti... su samo bajke. Biće kako EU i zapad diriguju i to je to.
 
Nesvrstane niko ne shvata ozbiljno. Ni oni sami sebe ne shvataju ozbiljno. Vreme tog trećeg bloka je prošlo. Završilo se onda kad se završila i funkcija Berlinskog zida.
Mi smo u zapadnoj sferi uticaja i kultura koja najviše sličnosti deli sa zapadom (ne kompletno, ali dosta). Opcije za nas su EU bez NATO, ili EU i NATO. I to je to. Vučićeve i Julinove priče o vojnoj neutralnosti, o suverenosti, o sponi između Zapada i Kine (pošto su Ruse nedavno ohladili), o nezavisnosti... su samo bajke. Biće kako EU i zapad diriguju i to je to.

Nesvrstani su bili bitni kad je postojala blokovska podela sveta. Sada ponovo postoji, pa bi ponovo mogli postati bitni. Da li će tako i biti, niko ne može da kaže, ali osnovni razlog njihovog stvaranja se pojavio ponovo.

Mada se slažem da ne treba da idemo u nesvrstane, nego u zapadni tabor. Ali, kao što sam rekao, oni se mogu koristiti kao blef i kao sredstvo da se izvučemo nešto veći stepen samostalnosti u okviru EU.
 
Proglašeni konačni rezulatati gradskih izbora. SNS + SPS imaju većinu od 56 mandata.

1652109971-IZBORI-SRB-2022-RASPORED-SEDISTA-beograd-2022-1024x576.jpg


 
Зорана Михајловић: Очекујем да поскупи струја за грађане. За увоз струје, од 12. децембра 2021. до 20. априла 2022, плаћено 530,7 милиона евра

"Требало је да се догоди рат у Украјини, па да схватимо да је зелена енергија будућност.
Koliko sam ja razumeo shvatili smo da su ugalj i modularne elektrane budućnost... ( što neko reče ne umemo ni kocke da postavimo kako valja na trgu, a hoćemo da gradimo nuklearke) ali u sns-u shvata ko šta želi, od Djuke preko Mihajlovićeve do Šormaza, širok je raspon shvatanja...

A te nuklearke vidim da se potencira na tome da su modularne... laiku zvuči kao da su onako montažno-prenosne... danas jesu, sutra nisu... pa stvaraju manji strah kod građana

Iako ih se naravno ne treba plašiti, to nam sigurno sledi kao i vraćanje vojnog roka.. uvek to neko najavi Mihajlović, Stefanović nekih 6 meseci, na mala vrata procuri mogućnost ovoga ili onoga kao vest, ispipaju puls naroda i onda Vođa "preseče"...

Nije samo objašnjeno šta će s nama biti koji nismo išli u vojsku jer je ukinuta a sada debelo gazimo 30te...

Ali tri meseca i nije mnogo, da se to izdržati 😊
 
Tačno je da Srbija ima brojne probleme i trueži, recimo to da putari ne umeju ni podlogu da naprave... ali ne mislim da je to argument da Srbija ne bi mogla da ima nuklearku i da je uspešno i bezbedno vodi. Pogotovu ako bi to radila sa nekim stranim partnerom i stručnjacima.
I ja sam nekad bio jako skeptičan o nuklearnoj energiji u Srbiji, pa kad sam pogledao koliko beda i olupina od zemalja isto ima nuklearke, pa nisu imali veće incidente, počeo sam da menjam stav. Samo što sam ja za konvencionalne nuklearke, ne ove eksperimentalne modularne koje - koliko znam - još uvek niko nije pustio u dugoročnu upotrebu.

S tim što mi je jasno da sve i da Srbija danas odluči da započne sa NE, i sve i da ima pare, trebalo bi joj bar 20 godina da to realizuje. Jer što svojevremeno objasni neka žena u nekoj emisiji - treba vremena dok se oforme katedre, dok se obuče kadrovi za to, dok se pripremi teren, pravni okviri, organizacija... Ali kažem, suštinski, ja mogu da vidim bezbednu i uspešnu nuklearnu energiju u Srbiji, u nekoj tamo budućnosti.
 
Одакле свима идеја би ми градили нуклеарке? То не раде ни много развијеније земље. Многе чак ни не воде сопствене нуклеарке већ су у рукама трећих страна
 
Koliko sam razumeo ideja je da ih imamo, a ko bi ih gradio je drugo pitanje. Sigurno ne mi, već onaj ko ih je razvio.

Što se tiče pitanja zašto da ih imamo, zato što će u nekoj ne toliko dalekoj budućnosti trošenje uglja u svrhe proizvodnje energije zbog emisije CO2 i zagađenja vazduha u Evropi biti zabranjeno pod pretnjom surovih ekonomskih sankcija. Pošto su i hidro energija i energija Sunca i vetra varjabilni izvori, treba nam neki bazni izvor koji je fiksne prirode i čija proizvodnja ne zavisi ni od čega, tj nešto što će zameniti termo elektrane. A trenutno ne postoji ni jedno drugo rešenje sem nuklearnih.
 
Poslednja izmena:
Isto i ja kažem za Ruse. Samo onaj ko nije osetio kako je živeti pod ruskom čizmom može da veliča "majku Rusiju" i taj narativ da se Rusija suprotstavlja Zapadu.
Ne suprostavlja se nego rade isto što i zapad.
Siledžije su i jedni i drugi.
Što su Poljaci, Česi i Slovaci, Rumuni i Mađari prvu priliku koju su dočekali pobegli od Rusa?
Sigurno oni glupi a mi Srbi najpametniji.
Samo onaj ko nije osetio američke humanitarne bombe, može Ujka Sema ljubiti u skute i stavljati njegove interese ispred svojih, time što uvodi sankcije Rusiji.

Da je Amerika devedesetih napala Poljsku, Češku i Rumuniju, bombardovala ih osiromašenim uranijumom, okupirala im deo teritorije i poklonila ga šiptarskim teroristima i narkodilerima, sve te zemlje bi molile na kolenima Rusiju da reaktivira Varšavski Pakt i da ih primi natrag. Ali izgleda da su jedino pametni ovdašnji drugosrbijanci, koji tvrde da su nas bombardovali za naše dobro, jer su želeli da nas oslobode Miloševićeve diktature i donesu nam demokratiju.
 
Uz svo poštovanje emocija, kriterijum izbora je šta nosi budućnost, a ne šta je bilo u prošlosti. Ma kako to odvratno zvučalo, Majka Priroda iz nekog nedokučivog razloga smatra da je samoodržanje vrhunski kriterijum.

Tako da, ne, ne treba uvesti sankcije Rusiji sve dok se to ne mora. A onda, ako baš ne može drugačije, treba.
 
Зорана Михајловић: Очекујем да поскупи струја за грађане. За увоз струје, од 12. децембра 2021. до 20. априла 2022, плаћено 530,7 милиона евра
Normalno, pre izbora nije očekivala nikakvo poskupljenje, niti je tada javnost znala kolika će biti šteta u EPS-u. I opet niko nije odgovoran ni za šta; Grčić kao fol podneo ostavku, i već su ga udomili na novoj funkciji kod G17 preletača Čučka. Mihajlovićka i Vučić nemaju namere da podnesu ostavku, sve i da nam se desi nova Fukušima zbog toga što u direktorske fotelje postavljaju kadrove iz pečenjare.

Poskupeće struja za sve građane. Zašto bi svi građani plaćali naprdni javašluk i nekompetenciju? Nisam ja napravio 530,7 miliona evra štete svojim retardiranim kadriranjem, nego Grčić, Mihajlovićka i Vučić. Pravedno bi bilo da struja poskupi samo za njih i sledbenike njihove kleptokratske sekte. Ne za siromašne članove, nego za funkcionere novobogataše. Koliko su se enormno nakrali u zadnjih 10 godina, mogli bi da je plaćaju i da je deset puta skuplja nego danas, za razliku od većine nas.

Kada bi Vučić prodao svoju zlatnu kamilu, mogao bi samo od toga da plaća struju narednih 30 godina, da uopšte ne pipa ostatak bogatstva koje je stekao na mala vrata.
 
Poslednja izmena:
Vrh