Šta je novo?

Cene nekretnina

Za 3 nedelje prema predvidjanjima koja Sava ponavlja u svakoj drugoj/trecoj poruci odmah posle izbora krece pad dinara ka 300rsd za 1e, podstanari masovno napustaju stanove jer nemaju za kiriju koja je fiksna u evrima, stanovi koji su pod kreditom idu na dobos jer korisnici kredita ne mogu da plate rate indexirane u evrima a plata im u dinarima, vlasnici svih tih praznih stanova prodaju bud zasto jer su racuni za struju i grejanje ogromni i sve to dovodi do najveceg pada cene m2 u novijoj srpskoj istoriji.

Samo nikako da nam ostavi neke reference za ta predvidjanja jer napominje da to nisu njegiva predvidjanja, vec "predvidjaju".
 
Cenu ne fiksira depozit. Predugovor/ ugovor je samo fiksiraju malo. To malo je onoliko kolika je definisana kapara. Evo primer: stan od 100.000, kapara 10.000 (10%). Cene skoce 25% prodavcu se isplati raskid jer ce platiti duplu kaparu. Cene padnu 15% ,kupcu se isplati da odustane jer ce kupiti jeftinije. Padu cena mora da prethodi prvo stagnacija. Ta stagnacija moze potrajati i duze vreme jer generalno nase trziste je " plitko". Ono sto treba gledati prvo je da li ukupan iznos prometa pada. To ne znaci da pada cena kvadrata vec da se prometuju manje i jeftinije kvadrature stanova. " Pad" moze da se zaustavi na tim jeftinijim stanovima bez pada cene kvadrata. Da bi se desio dalji, " pravi" pad , treba videti da li ima velike ponude tih " skupih" kvadrata i da li ima toliko lose ekonomske situacije gde ce investitori( raniji kupci stanova) morati da ih prodaju. Nebih rekao da ljudi koji su investicijski kupili stan ce brzo biti u problemu ili ce imati gde da investiraju pare sa boljim prinosom. Sve deluje da idemo u pravcu suzavanja trzista sa priblizno istim cenama . Pad cene je mozda moguc kod polovnih stanova ali je tesko reci da li ti prodavci moraju da prodaju. Oni zive u tim stanovima i trenutna previsoka cena je njihov pokusaj da se bez para dokopaju boljeg stambenog prostora. Iako je tesko doci do tacnih podataka, a i trziste je plitko, stagnacija tj. suzavanje trzista se mozda sada desava na Paliluli.
 
Naravno, tehnicki ni predugovor ne garantuje nista, ali nisam cuo za primer gde su se raskidali ugovori na taj nacin. Ozbiljni investitori ipak gledaju da odrze i neku reputaciju, ma koliko kod nas vladalo misljenje da su to najgori ljudi na svetu.
Ovi ‘moji’ ovim kapiram da hoce sad da isfiltriraju ozbiljne od neozbiljnih kupaca jer usmenu rezervaciju svako moze da da (i ja sam na ‘listi cekanja’ za jos tri projekta ali mi je ovaj prvi izbor). Ugovor o depozitu ima i rok za potpisivanje predugovora koji je blizu tako da se ne brinem previse.
 
Mene sad zanima ako iko može da mi objasni da li je realno i koliko da skoči evro? Ja razumem da se drži potpuno veštački, medjutim zanima me do koje granice je ta veštačka održivost moguca?
 
Jaoj ljudi dokle vise sa tim 'vestackim' kursom. Svaki kurs je vestacki, pitanje je samo kakva monetarna politika se primenjuje. NBS je od kad je kurs na ovom nivou vise kupila nego prodala evra. Ako nista drugo, dinar je 'vestacki' potcenjen.
 
Dinar potcenjen? LOL.
Da se vi poznati ekonomisti ne biste gložili,
evo šta kaže doktor ekonomije o kursu i ekonomiji.

 
Jaoj ljudi dokle vise sa tim 'vestackim' kursom. Svaki kurs je vestacki, pitanje je samo kakva monetarna politika se primenjuje. NBS je od kad je kurs na ovom nivou vise kupila nego prodala evra. Ako nista drugo, dinar je 'vestacki' potcenjen.
Jel možeš da nam daš referencu ili objašnjenje odakle ti ta informacija o kursu evra?
Pogledaj Kopaonik biznis forum na youtube. Izgleda da su oni tamo ljudi koji obrću najveće pare u državi u teškoj zabludi ljudi oko kursa.
 
Dinar potcenjen? LOL.
Da se vi poznati ekonomisti ne biste gložili,
evo šta kaže doktor ekonomije o kursu i ekonomiji.


Jel možeš da nam daš referencu ili objašnjenje odakle ti ta informacija o kursu evra?
Pogledaj Kopaonik biznis forum na youtube. Izgleda da su oni tamo ljudi koji obrću najveće pare u državi u teškoj zabludi ljudi oko kursa.

Informacije su javno dostupne, pogledajte stanje deviznih rezervi tokom poslednjih 5-6 godina kao i izvestaje NBS.

Soskic jeste doktor ekonomije ali je i politicar i bivsi guverner koji ima razloga da daje ovakve izjave jer je neko uspeo da postigne ono sto je on za svog mandata tvrdio da je nemoguce.

Generalno, cim neko kaze da je dinar ‘vestacki odrzavan’ to mi je pouzdana heuristika da nema pojma o cemu govori.

Edit: Kad smo Kopaonik biznis foruma, ni oni nisu bili nesto odusevljeni Soskicem svojevremeno:
https://www.vreme.com/vreme/odlikas-na-deviznoj-vetrometini/
 
Poslednja izmena:
Informacije su javno dostupne, pogledajte stanje deviznih rezervi tokom poslednjih 5-6 godina kao i izvestaje NBS.

Soskic jeste doktor ekonomije ali je i politicar i bivsi guverner koji ima razloga da daje ovakve izjave jer je neko uspeo da postigne ono sto je on za svog mandata tvrdio da je nemoguce.

Generalno, cim neko kaze da je dinar ‘vestacki odrzavan’ to mi je pouzdana heuristika da nema pojma o cemu govori.

Edit: Kad smo Kopaonik biznis foruma, ni oni nisu bili nesto odusevljeni Soskicem svojevremeno:
https://www.vreme.com/vreme/odlikas-na-deviznoj-vetrometini/
Navodiš dva teksta koji diskredituju Šoškića ali nijedan izvor koji govori u prilog tome što si napisao - konkretno kvantifikovano oko kursa evra. Ako si se izjasnio da si programer mislim da se ne razumeš u to što pišeš i nije korektno.

Evo izveštaj NBS 11.2.2022. gde jasno kažu da
"Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju januara iznosile 16.110,8 miliona evra i bile su za 343,7 miliona evra niže nego na kraju prethodne godine."
"Radi očuvanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, Narodna banka Srbije je u januaru bila neto prodavac deviza na međubankarskom deviznom tržištu (340 miliona evra)".
izvor:

Priliv od investicija koje su u eur i kojima je dobrim delom održavan kurs može izostati u 2022. Takodje najavljuju rast cena energenata i hrane u narednom periodu.
Niko od nas ne zna šta će biti i to je pitanje za milion eur u našem ovakvom kakvo je okruženju ali zavisiće cena potencijalno u oba smera definitivno i od makro kretanja.


1648111316238.png
 
Da da, gledajmo ovaj januar u vakuumu a ne celu prethodnu godinu recimo gde smo 720 miliona u plusu.


Da ne pominjemo period 2017-2019. gde je kupljeno preko 5 milijardi evra.


Te devizne rezerve koje su sad opale za celih 300 miliona su pre dve godine bile dve milijarde nize.

Da nije skoka cena energenata ni ovog poslednjeg trosenja ne bi bilo, a ljudi ponavljaju mantru da je dinar ‘vestacki’ odrzavan, paa od kad dinar postoji otprilike. Slicna situacija i sa mantrom o ceni nekretnina.
 
Euro Index (uporedjuje EUR sa korpom reprezentativnih valuta) je prilicno visok u odnosu na istorijsku dinamiku, tako da nema reci o nekom komparativnom slabljenju EUR.

(pogledati 5Y ili Max period)


Btw. Prijavljena inflacija u Srbiji visa nego u EU zbog cega je za ocekivati odliv vrednosti iz Srbije.



------------------
"motori" rasta cena nekretnina u Srbiji:

1. zakonom zabranjen promet cca 1,36 mio objekata
2. nelegalni izvori traznje (korupcija, kriminal...) podrzani rastom spoljnog duga,
3. agresivni marketing: "kupite sad ili nikad jer ce biti mnogo skuplje".

...uklanjanjem bar jednog od ova tri uzroka, cene padaju.
 
Da da, gledajmo ovaj januar u vakuumu a ne celu prethodnu godinu recimo gde smo 720 miliona u plusu.


Da ne pominjemo period 2017-2019. gde je kupljeno preko 5 milijardi evra.


Te devizne rezerve koje su sad opale za celih 300 miliona su pre dve godine bile dve milijarde nize.

Da nije skoka cena energenata ni ovog poslednjeg trosenja ne bi bilo, a ljudi ponavljaju mantru da je dinar ‘vestacki’ odrzavan, paa od kad dinar postoji otprilike. Slicna situacija i sa mantrom o ceni nekretnina.
Podaci za 2020 NBS:
Posmatrano od početka godine,
Narodna banka Srbije je, radi održavanja relativne stabilnosti na deviznom tržištu, a u uslovima znatno pojačane globalne neizvesnosti usled krize izazvane pandemijom, neto prodala 1.620 miliona evra.

Izvor: https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=16429

1648116607093.png


Sto se tice obracanja u populistickim tekstovima tipa kurir koje ste naveli iz 2012- nikad necete reci svojim stakeholderima pravo stanje nego ceste istaci u zvanicnom obracanju ono sto je pozitivno ili cete interpretrati onako kako vam odgovara jer vecina i obicnih ljudi ekonomista se ne bavi makroekonomijom niti cista te statisticke podatke. Klasican agent-principal problem kako se to zove u ekonomiji.

Mozemo uci u te vrste analiza oko platnog bilansa ili strukture privrednog rasta koji treba da iznese cene nekretnina ili uvezene inflacije zbog naseg nepovoljnog uvoz-izvoz bilansa koja poskupljuje proizovode i gura inflaciju a kroz kupovinu deviza NBS se kurs vestacki drzi. Ali sustina je da smo vezani za EU koja ima inflaciju, za energente koji ce popskupeti a drzava kako bude stajala finansijski tako ce i odregaovati pa ce se i to znati za neko vreme. Svakako "neekonomski" faktori su u kratkom roku kod nas su mozda i merodavniji.
 
Za 3 nedelje prema predvidjanjima koja Sava ponavlja u svakoj drugoj/trecoj poruci odmah posle izbora krece pad dinara ka 300rsd za 1e, podstanari masovno napustaju stanove jer nemaju za kiriju koja je fiksna u evrima, stanovi koji su pod kreditom idu na dobos jer korisnici kredita ne mogu da plate rate indexirane u evrima a plata im u dinarima, vlasnici svih tih praznih stanova prodaju bud zasto jer su racuni za struju i grejanje ogromni i sve to dovodi do najveceg pada cene m2 u novijoj srpskoj istoriji.

Samo nikako da nam ostavi neke reference za ta predvidjanja jer napominje da to nisu njegiva predvidjanja, vec "predvidjaju".
Jedan priča kupujte zemlju na selu, dok je prodao svoj stan u Novom Sadu koji nije prodao, a na selu živi u stanu na Novom Beogradu, drugi ponavlja iste postove ko mantra o kriminalcima, i tako dalje...
 
Po meni je tu najbitniji platni bilans, tj da on bude uravnotežen. Kako je on u deficitu (ali malom), meni je logično da dinar treba malo da oslabi u trenutnoj situaciji, da bi izvoznici bili konkurentniji, a istovremeno da strana roba postane skuplja. Nije to neki veliki procenat u pitanju, možda i ispod 5%. E sad, problem je što se veliki deo tog deficita pegla upravo stranim direktnim investicijama koje jesu solidne svih ovih godina, ali ako to stane, biće veselo! Mi treba da težimo tome da budemo konkurentni i da imamo izbalansiran platni bilans i bez SDI! Takođe i gledati i porediti našu i EU inflaciju i prilagođavati se!
 
Svakako da ako strane investicije stanu, uvoz nastavi da poskupljuje, rezerve da se tope, a kurs ostane na istom, mozemo reci da NBS vodi nekakvu suludu politiku drzanja dinara po svaku cenu.

Ali ta prica o 'vestacki' jakom kursu dinara traje godinama. Cak i u vreme kada je nbs kupovala milijarde svaki taksista je pricao kako 'realno treba evro da bude 150 dinara'.
 
Sa jedne strane fiksan devizni kurs daje određenu sigurnost (lažnu), to sigurno ima pozitivnih uticaja u poslovnom okruženju, sa druge, voleo bih da znam koliko je država platila te zezancije oko intervencija kad se sve sabere ukupno sa provizijama.

Sem toga, sad je generalno vrlo čupava situacija, dobijam informacije da su neke fabrike stale po Srbiji ili rade smanjenim intenzitetom, nema inputa jednostavno. Ne baš stimulativno okruženje za investicije i očekuju se problemi. to je čisto ekonomska priča na globalu, a da ne pričam o toj političkoj, da će neko možda namerno da nas ruši zbog stavova o ratu i sl, pa malo presahnu/sačekaju sa investiranjem.
 
Po meni je tu najbitniji platni bilans, tj da on bude uravnotežen. Kako je on u deficitu (ali malom), meni je logično da dinar treba malo da oslabi u trenutnoj situaciji, da bi izvoznici bili konkurentniji, a istovremeno da strana roba postane skuplja. Nije to neki veliki procenat u pitanju, možda i ispod 5%. E sad, problem je što se veliki deo tog deficita pegla upravo stranim direktnim investicijama koje jesu solidne svih ovih godina, ali ako to stane, biće veselo! Mi treba da težimo tome da budemo konkurentni i da imamo izbalansiran platni bilans i bez SDI! Takođe i gledati i porediti našu i EU inflaciju i prilagođavati se!

Da odgovorim i na ovo. Da li znate koliko je tih cuvenih stranih investicija nosilo subvencija od strane drzave tj direktno iz nasih dzepova??? Da bi ti strani ‘veliki’ investitori dosli da orobe narod ovde za minimalac i ponekad kod nekog za malo vise od toga. Da li znate sa koliko ozbiljnim ciframa je svako radno mesto placeno od strane drzave, koje sve olaksice, poklanjano zemljiste itd koliko puta su imali.


A da odgovorim i na ono cuveno odozgo za rgz i registar cena.. AMAN DA LI STE VI PRI SEBI!!!???
Evo primer: zgrada u mom kraju se prodavala fiksno za 3300 sa pdv, znam investitora, znam da cent nije spustio cenu ni za jedan stan, zato je cekao da zavrsi celu zgradu pa prodaje. Udjem u cuveni rgz i vidim da po tome, svaki stan ali svaki je prodao za oko 2300 i to sa sve garazom u toj ceni, stan i garaza. Svaki stan je imao istu cenu u cent i to 80 i 110 hiljada manju od stvarne prodajne cene. Znaci to je uneto u ugovor ostatak je bio u KESU. To se uvek radi i oduvek se radilo u 90% slucajeva se stavlja manja cena sto zbog poreza investitora, sto zbog popusta kupcu u tom slucaju, sto zbog poreza prenosa prava kada ga ima jer su osnovice u poreskoj uvek bile manje od toga za koliko se stvarno realizuje.

Dakle ne nasedajte vise na taj registar, stanovi se sada prodaju za nenormalne cifre i to je cinjenica, daleko je veci prosek cena od bilo kog zvanicnog podatka
 
A i te fabrike tj predsednikova "deca" su uglavnom tip industrije koju svi gledaju da izbace iz svoje drzave jer je veliki zagadjivac. Gde god se okrenes ti strani investitori se ponasaju kao najvece stetocine, boli ih uvo, a vlast im to dozvoljava u zamenu za nesto deviza kojima se sve ovo odrzava. Tesko da bi tako mogli da postoje institucije i svest u narodu da je ovo skuplja dara nego maslo. Ko zna koliko narednih generacija ce se muciti da srede ovaj nas ulaz u "industrijsku revoluciju".
 
Dakle ne nasedajte vise na taj registar, stanovi se sada prodaju za nenormalne cifre i to je cinjenica, daleko je veci prosek cena od bilo kog zvanicnog podatka

Registar je tu sa razlogom i mora da postoji. To sto neko kod novogradnje cini krivicna dela to je druga stvar. Inace to je stvar koja vrlo lako moze da se utvrdi ako postoji zelja poreskih organa. Elem transakcije vezano za stare stanove su tacne barem za one koje ja znam. Inace kupci koji kupuju novogradnju i daju deo kesha na ruke se izlazu ogromnom riziku. Ukoliko se utvrdi da zgrada nije pogodna za zivot ili ima ozbiljnu falinku, mogu da tuze samo do tog iznosa u ugovoru. Npr kupis stan i provalis da je smrdljiva zgrada. Takodje kesh na ruke izbacuje kreditne kupce iz igre jer banke rade procenu vrednosti nekretnine. Tako da mozes da trazis X para a da ti banka odobri Y a ti se snadji za razliku.
 
Nisam procitao do kraja stvarno ne mogu. Ovolika sns naivnost. Pa jel ti zivis u zemlji dembeliji slucajno? Jao blago tebi. Dzabe bilo sta da ti objasnim na ovo. Sve sto sam napisao gore se odnosilo i na stare stanove i porez na prenos i posle kapitalna itd. Poenta je cene su jos vece od prikazanih i to je to. Uzivaj u svojoj bajci.
 
Naravno da se prica o kriminalcima ponavlja kao mantra, kako se ne bi zaboravilo, posto deo forumasa ovde konstantno pokusava da skrene diskusiju ka irelevantnim stvarima da bi se skrenuo pogled sa glavnog problema i Srbija pokazala kao nova Nemacka, kao ekonomski tigar, a Beograd kao novi Berlin ili New York, sto su nebuloze gigantskih razmera.

... kako USD i Evropa propadaju, a Srbija cveta i prosperira, sto je jos veca nebuloza.

To rade bez ikakvih dokaza i referenci, sa zeljom da cene dalje rastu, da se ovaj namuceni narod dodatno nasamari, a oni koji svim tim upravljaju i prisvajaju nelegitimnu i nelegalnu korist prikazu kao heroji.

Prica o kriminalcima ili jos izrazenije enormnoj korupciji na svim nivoima je potkrepljena dokazima i referencama u ranijim postovima.
Ko zeli, moze da potrazi.

------------------
"motori" rasta cena nekretnina u Srbiji:

1. zakonom zabranjen promet cca 1,36 mio objekata
2. nelegalni izvori traznje (korupcija, kriminal...) podrzani rastom spoljnog duga,
3. agresivni marketing: "kupite sad ili nikad jer ce biti mnogo skuplje".

...uklanjanjem bar jednog od ova tri uzroka, cene padaju.
 
Znaci imamo dve skole misljenja ovde:

- Jednu gde se misli da su prave cene nize od onih u oglasima, da su oglasi samo lepe zelje prodavaca a da u praksi ti stanovi ili stoje beskonacno ili odlaze uz znacajan popust.
- Drgu koja smatra da su stanovi jos skuplji nego u oglasima, da odlaze ne za zvanicne cene, nego se dodaje jos kesa na to, da bi se placao manji porez, prale pare itd.

Tu je i treca grupa nas koji gledamo samo javno dostupne informacije al mi smo naivcine i po prvoj i po drugoj grupi.
 
Znaci imamo dve skole misljenja ovde:

- Jednu gde se misli da su prave cene nize od onih u oglasima, da su oglasi samo lepe zelje prodavaca a da u praksi ti stanovi ili stoje beskonacno ili odlaze uz znacajan popust.
- Drgu koja smatra da su stanovi jos skuplji nego u oglasima, da odlaze ne za zvanicne cene, nego se dodaje jos kesa na to, da bi se placao manji porez, prale pare itd.

Tu je i treca grupa nas koji gledamo samo javno dostupne informacije al mi smo naivcine i po prvoj i po drugoj grupi.
Ja bih rekao da imamo agente i investitore ovde koji prikriveno navlače na jednu stranu jer kad neko da nelogičan i nestručan komentar meni je npr to vrlo jasno ali ne moramo se izjašnjavati ovde o svemu. U nekom obliku se javljaju i u formatu razvodnjavanja i skretanja tema. Najčešće ne navode nikakve reference.

I obične ljude koji žele da steknu imovinu shodno njihovom uloženom trudu u školovanje, rad i sl i koji pokušavaju da razumeju, kvantifikuju situaciju i podele informacije uz blagi optimizam da će se sutuacija okrenuti na njihovu stranu. Oni rade poređenja kako bi stekli nekakav osećaj sa drugim zemljama, prošlim vremenom ili drugim industrijama u kontekstu makro i lokalnom situacijom. Takvi ljudi mogu i da pogreše ali u njihovom stilu obraćanja je jasno da nemaju prikrivenu nameru.
 
Vrh