Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Kupili smo stan u Premuimu 1, ugovor je potpisan još u Avgustu kad su i sredstva prebačena na njih račun.
Niko nam nije spomenuo penale, nikakvu uplatu niti bilo kakvog pomena o tome imamo. Da li može neko da mi objasni na koji način možemo zahtevati uplate penala? Ugovorom nije tačno definisano.
IMG_20220219_103544.jpg
 
To je odlično. Što kaže komšija kada bi bila još i pošta, Dm, u sklopu kompleksa kao što je najavljeno vrtić i slično, bilo bi idealno. Mada na tu količinu ljudi kada se useli Premium 1 i 2 nema priče da neće biti tako. Mene jedino isto brine taj manjak zelenih površina i parkova ali ćemo pisati zajedno neke peticije ili šta je već potrebno da to izgleda onako kao što je obećano i predstavljeno u maketi.
 
To je odlično. Što kaže komšija kada bi bila još i pošta, Dm, u sklopu kompleksa kao što je najavljeno vrtić i slično, bilo bi idealno. Mada na tu količinu ljudi kada se useli Premium 1 i 2 nema priče da neće biti tako. Mene jedino isto brine taj manjak zelenih površina i parkova ali ćemo pisati zajedno neke peticije ili šta je već potrebno da to izgleda onako kao što je obećano i predstavljeno u maketi.
Normalno bi investitor morao da se drzi obecanja dato u opisu projekta a tu je sve to navedeno…
Bilo bi dobro da se napravi peticija da se poveze put prema Mirjevu,da se slanacki put prosiri i da linije pojacaju sa gradom..
 
Sve se apsolutno slažem i tu sam prva da potpišem sve peticije što se dogovorimo. Tu smo da se borimo za nas i uradimo sve što će nam za život biti maksimalno prijatno i olakšano.
 
Kupili smo stan u Premuimu 1, ugovor je potpisan još u Avgustu kad su i sredstva prebačena na njih račun.
Niko nam nije spomenuo penale, nikakvu uplatu niti bilo kakvog pomena o tome imamo. Da li može neko da mi objasni na koji način možemo zahtevati uplate penala? Ugovorom nije tačno definisano.Pogledajte prilog 128031
Ukoliko ste potpisali glavni ugovor, a niste naveli penale, mislim da ne mozete da ih izdejstvujete sada.
Nisam pravnik, ali po logici stvari mi deluje tako. Svakako mozete da se raspitate kod nekog strucnog. Mozda i moze da se uradi nesto po tom pitanju, jer su probili rok i za ona tri meseca koja su naveli, sto bi po ugovoru bio 31.januar. Tako da se namece logicno pitanje, "sta sada" ?, jer ugovor nije ispostovan, a nije ni navedeno u tom ugovoru sta se radi u tom slucaju.
Sada, opet sve zavisi koja ste faza, kada realno mozete da ocekujete useljenje, pa na osnovu vase procene da odlucite sta i kako dalje,isplati li se na sudu potrazivati penale (ukoliko je u pitanju za dva ili tri meseca) i sl.
 
Pravno mozete traziti raskid ugovora a penale ne. Raskid podrazumeva da dobijete dupli iznos kapare i ostatak do isplacene sume. Ako ste isplatili ceo stan onda mozda jos propustenu dobit ili kamatu ali je to tesko ostvarivo i dupli iznos kapare je adekvatna naknada po zakonu o obligacionim odnosima. Izmena ugovora je moguca Aneksom ako se investitor dobrovoljno slozi u mirnom resavanju.
 
Na osnovu ranije objavljenog ugovora ili predugovora rok nije 3 meseca i ostavlja mogucnost da bude mnogo duzi ako investitor dokaze te okolnosti, pandemija, administrativne procedure, nedostatak materjala i td.
 
Otprilike , mrka kapa i za raskid osim ako se investitor ne smiluje i u ime dobrog imidza sam prihvati penale.
 
Mozda u ovim lamelama koje gledaju ka E zgradi prizemlje su poslovni prostori pa se prvi balkon racuna kao prvi sprat.
Bravo, baš tako, 4 faza, odnosno "vezivna", sa jedne strane u prizemlju ima stanove (orjentacija ka unutrašnjosti bloka), a sa druge lokale (orjentacija ka sredini celokupnog naselja).

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Normalno bi investitor morao da se drzi obecanja dato u opisu projekta a tu je sve to navedeno…
Bilo bi dobro da se napravi peticija da se poveze put prema Mirjevu,da se slanacki put prosiri i da linije pojacaju sa gradom..
Lepo bi bilo imati zelene površine kao na skicama, ali u praksi nema njih u Ugovorima, i to je tako.

Peticiju trebamo i možemo da pišemo ali u praksi je to zemljište privatna svojina investitora i de fakto smo u njegovoj milosti ili ne. Ako izvučemo još park, dva, poput onog na gornjem delu naselja i par drvoreda kao što je postavljeno gore biće dobro.

Svakako i da poređa zgrade između Premium i Sunnyville-a izvornog opet ćemo živeti kao gospoda kada poredimo sa ostalim delovima grada koji su i skuplji znatno po kvadratnom metru.

Na nama je da se organizujemo za peticije poput proširenja Slanačkog ili vezivnog puta ka Rodi u Mirijevskom Bulevaru, odnosno ono što možemo da tražimo od grada odnonso opštine, imamo i pravnika par na forumu čiji saveti su kvalitetni i ljudi su iz prakse, te iste možemo zamoliti za formu inicijative.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Nisu mi jasni ovi zidovi koje stavljaju oko celog kompleksa, da li je ovo za spoljna parking mesta, i da li će ovako visoki zidovi ostati? Takođe, na slikama koje su stavljene, bojim se da će parket upropastiti pre primopredaje.
Pogledajte prilog 128020
Da li neko zna da li ce se ovi sivi zidici prefarbati? Nekako mi deluju nedovrseno ako ostanu ovakvi. :(
 
Na NBg ima veliki broj zgrada cija je fasada cela kao go beton.Te zgrade su mi uvek izgledale nedovrseno i ne vidim lepotu u tome, pa se zabrinuh da i to ne ostane tako. Inace ove starije zgrade gore su mi lepe, kao i Premium, ali ovi zidici mi se nimalo ne dopadaju, bar za sada. Kao neki lavirint.Ne znam kako ce na kraju ispasti...
 
Pozdrav svima. Da li znate da li su garaže u E zgradi prodate, konkretno mislim na C lamelu? Najbolje bi bilo da se javi neko od komšija ko je kupio stan u C lameli da odgovori da li je već kupio garažu ili je taj deo oko prodaja garaža ,,odložen" dok se zgrada ne završi. Znam da je praksa da se odmah prodaju uz stanove, ali da pitam.

Hvala :)
 
Pozdrav svima,

Upravo sam se registovao na forum jer sam odličio u ponedeljak da potpišem Predugovor za stan u Premium 2 zgradi i platim rezervaciju 1000 evra.
E sad, vidim da ima dosta vas koji ste prošli kroz proceduru, pa bih vas zamolio da mi kao početniku (prvi forum, prva nekretnina u životu) ulijete poverenje oko čitave procedure.

Evo ih moja pitanja/dileme:
Šta mi je činiti s tim Predugovorom? Ima li koga da mi pošalje primer koji ste vi potpisali sa Sunnyville-om? Da li ste i vi plaćali tih 1000 evra u kešu? Da li verovati priznanici?
Prethodna 2 dana pokušavam da shvatim razliku između Predugovora i Predbeležbe (ako se tako zove) čitajući vaša iskustva s prethodnih stranica foruma. Koja li je razlika?
Da li se Predbeležba radi kad i Predugovor (kod javnog beležnika takođe?)? Da li idem sa investitorom kod javnog beležnika da potpišemo Predugovor (i Predbeležbu?) pre nego što im dam novac u gotovini? Ili je ok da im dam keš, uzmem priznanicu, a naknadno dogovorim oko detalja? (na ovo pitanje mogu zamisliti reakciju nekih od vas, kako se hvatate za glavu i čupate ruse kose :)
Da li je i vama dat rok od 30 dana, od dana potpisivanja Predugovora, za plaćanje učešća od 20%?

Ako sam propustio nekakvu krucijalnu stvar oko procedure, slobodno (do)pišite.

Kao što vidite iz prve serije pitanja, pravi sam početnik, te bih jako bio zahvalan bilo kome ko mi može odgonetnuti proceduru barem pre ponedeljka, kad moram doneti konačni sud.

Pozdrav,
Vaš (možda budući) komšija
Pozdrav!

Mi smo dali 500 evra ( novembar 2020) i za to dobili priznanicu pre nego sto smo potpisali predugovor. Predugovor smo brzo rešili i overili kod notara ( proslede Vam predugovor imejlom, zakažu termin kod notara u dogovoru sa Vama i pojavljujete se kod notara sa investitorom/ mi smo to resili u decembru). Novac smo uplatili neposredno nakon overe predugovora. Cenu stana su nam umanjili za tih 500 evra u predugovoru već. U našem predugovoru nije bilo sadržaja na temu penala, održavanja zgrade i slicno tome... To je sve reseno u ugovoru ( savet da penale rešite već u predugovoru). Nama je u ugovoru definisan iznos penala, ali stoji i onaj deo o vanrednim okolnostima, medjutim, ni u jednom trenutku nisu postavili to pitanje već sve redovno isplaćuju.

Činjenica je da će investitor zaštititi sebe, a da nama ostavlja da mislimo o sebi. Ipak, nema tu nekih naročitih sadržaja koji su na našu štetu.

Trebalo bi da znate da su površni kada treba da razmene informacije sa klijentima (mozda je zaista do toga da i oni sami nemaju sve informacije na raspolaganju jer mi iz Premium 1 smo vezani za ulicu, a Direkcija ipak ima neki svoj sistem). Ukoliko imate sreće da ostvarite kontakt sa Nenadom on će Vam strpljivo odgovoriti na sva pitanja i pružiti informacije koje ima na raspolaganju. I da, računajte da će verovatno malo kasniti. Mi smo se tek sada adaptirali na tu ideju, nismo računali da ce toliko kasniti sa primopredajom ( to je bilo najveće razočaranje). To su te dve primedbe ( komunikaciju rešavamo ličnom inicijativom, a sto se tice kašnjenja to očigledno moramo tolerisati u skladu sa okolnostima koje prate izgradnju ovakvog kompleksa). Sve ostalo je u redu, onako kako je i definisano. Papiri su čisti što je jako važno.

Ukoliko želite ja cu Vam rado proslediti svoj predugovor (mislim da je sličnog sadrzaja kod svih nas).
 
Komšija da li možete i meni da prosledite Predugovor, da ga pogledam? Kod nas je priča da smo uradili rezervaciju sada za Premium 2 i dali iznos od 1000e, za šta smo dobili priznanicu. Već 2 nedelje čekamo Predugovor, ali agent sa kojim smo u kontaktu nas je zamolio za strpljenje jer su sada prioritet komšije koje se useljavaju, a oni imaju malo pravnika za tu količinu ljudi. Tako da sada čekamo strpljivo, i onda ćemo videti da li imamo neke izmene za Predugovor i onda ide potpisivanje. Tako da ako možete da mi pošaljete bila bih Vam zahvalna, da znam da se pripremim na eventualne izmene, pošto pretpostavljam da sve rade po istom šablonu.
 
Poslacu Vam malo kasnije putem privatne poruke. Samo da izbrišem lične podatke.
 
Hvala puno komšija. Da se pripremim makar za eventualne izmene, pa da ne gubim toliko vremena, jer i ovo već čekam duže vreme. 🙂
 
@SValery primili ste poruku.

Mi smo imali uvid u više predugovora i ugovora. Konstatovali smo da su naši nacrti uglavnom sadržajniji od ostalih.
 
Puno hvala još jednom! Baš zato će mi i značiti, da imam i sama uvid u više verzija.
 
Pozdrav Komsije, jel ima neko iskustva sa erste bankom, trebalo bi sada da odlucim koju cu banku, imam dve opcije mozda u medjuvremenu iskrne jos neka ali mislim da cu izmedju erste i intesu da biram tu su naibolje kamate trenutno za mene. Pa kakva su iskustva sa tim bankama ako neko moze da napise? U erste banci trenutno se ne placa procenitelj oni ga placaju, e sad u u intesi je tromesecni euribor a u erste je sestomesecni jel to ima neke veze? Mogu komsije iz gornjih zgrada da prokomentarisu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh