Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Ne radi lidl to zato sto im je odjednom stalo do zastite zivotne sredine vec zato sto EU od sledece godine (ako ne gresim) zabranjuje upotrebu tih plasticnih proizvoda potpuno. Iz gorepomenutog teksta bi zakljucio da je lidl sam pokrenuo akciju...
 
Pa isto kao i Maxi sa ovim majmunisanjem sa kesama. Baš nešto verujem da je jednom Delezu stalo do životne sredine u Srbiji. Nego je uvek u pitanju, ili profit, ili neka regulativa od gore (u slučaju EU).
 
Кад смо већ код платичних кеса, никако ми није јасно зашто су се сви толико острвили на њих када се колико ја знам одавно већ користе искључиво кесе које су биоразградиве у року од 4 године или бар тако на њима пише?
 
Zato što su neke prodavnice poručivale kese koje su se lažno označavale kao biorazgradive a nisu to bile. Pa se digla dževa oko toga. A Delez prepodobni brže bolje iskoristio priliku da ućari još koje milionče na konto toga objavivši svoju ''kampanju naplate kesa u cilju očuvanja sredine''. Kao da im svakog meseca ne ostaje 10 miliona dinara samo od čuvenog ''zaokruživanja'' cena (račun 567,35 a naplate ti 568). To je inače ''zvaničan'' podatak koji je bio i u novinama. Svake godine srpski trgovci od tog muljanja sa parama ućare 2 miliona evra.

Da im je zaista stalo do ekologije i prirode, oni bi te ućarene iznose upotrebili za donacije i ekološke akcije. Ali naravno da ih boli uvo, nego profit je profit. 2 po 2 po 2 dinara... i na kraju meseca još koje milionče viška. Milina jedna. A ljudi još pozdravljaju to.
 
Evo ja pozdravljam, iz prostog razloga sto vec vidim u lokalnom maksiju kako se navike potrosaca menjaju i ljudi sve vise nose cegere, a kad uzimaju kese uzimaju ih manje (nema vise onog da trpaju po jednu stvar u jednu kesu ili da koriste dve "da bolje drzi"). Problem je naravno nas drzavni aparat koji je odavno sam trebalo da uspostavi fond i uvede taksu/naplatu za plasticne kese...ali to, gle cuda, nije uradjeno. Sad kada se vidi koliko jedan delez zaradi na tim kesama, mozda i drzava pozuri da taj novac prebaci na svoj racun. A dok se to ne desi, barem ce deo potrosaca koji kupuje u maksiju promeniti svoje navike.
Inace, te biorazgradive kese (kada nisu lazno deklarisane) nisu bas tako razgradive u anaerobnim uslovima na deponijama.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Al tu se opet vraćamo na suštinu - kad i kako plastična kesa postaje štetna po okolinu? Kada se, umesto u kanti odnosno u mašini za reciklažu, ona nađe na: grani drveta, glavi ribe u reci, u stomaku neke životinje, u prirodnom staništu biljnog i životinjskog sveta, ili pak u bubrezima ljudi pošto se (nakon više decenija) razgradi u sastavne delove koji se onda nađu u pijaćoj vodi.

Ali kako do toga dolazi?
Prvi način je tako što neko od ljudi baci tu kesu na nepropisno mesto, te nju vetar ili životinje razvuku po okolini. U tom slučaju, odgovornost za trovanje životne sredine leži na tom čoveku koji ju je bacio mimo mesta.
Drugi način je tako što Gradska Čistoća istovari svoj kamion na deponiji i ne pokrije to đubre odmah, niti ih pošalje u reciklažne centre (jer je to visoka tehnologija s polovine 20. veka kojom mi još nismo ovladali jelte...) Pa vetar raznese sve te kesurine po okolini.
Nadam se da je jasno da je u prvom slučaju odgovornost na ljudima, ali je u drugom slučaju odgovornost isključivo na pojedincima koji nisu korektno odradili svoj deo posla.

Ako imamo to u vidu, postavlja se pitanje - zašto bi nas preostalih 60% ljudi ispaštali zato što drugih 35% stanovnika i 5% đubretara nesavesno rade svoj deo posla odnosno svoj deo odlaganja i rukovanja otpadom? Jesam ja stavio kesu ribi na glavu ili psu u stomak? Nisam. Jesam je propisno koristio, i onda odložio na propisan način, na propisnom mestu? Jesam. Pa što bih onda ja plaćao za cehove i nemar nekolicine?

I to ni manje ni više nego jednom Delezu? Da tih 2 dinara idu Ministarstvu ekologije koje bi onda te pare (makar na papiru) koristilo da finansira akcije čišćenja i kampanje o ekologiji, pa da razumem donekle. Ali znači ja plaćam 2 po 2 po 2 po 2 dinara Delezu... za šta? Ja dajem te pare, drugi daju pare, i svi im na kraju meseca damo pola miliončeta evra više... a kako tačno Delez njih koristi da unapredi stanje životne sredine u Srbiji?

To je ono što bi i novinari trebalo da pitaju upravu Deleza da imaju mrvicu herca i integriteta. Ali su previše zauzeti umiljavanjem svojim finansijerima i gospodarima i pisanjem naručenih tekstova za siću.
 
Bender...ne znam sa koje strane da pridjem ovom libertarijanskom stavu, ali hajde ovako:
- prvo, ta kesa svakako kosta da se proizvede tj. i ona je proizvod koji ti kupujes. To sto si ti navikao da ti maloprodajni lanci nju uracunaju u cenu drugih proizvoda je druga - i to vrlo losa na vise nivoa- stvar. Ako ti je lakse da tako posmatras stvari - eto shvati tako da sa tih 2 dinara placas zlom delezu tu kesu plus radnika za kasom koji sada ima novi zadatak da izvadi te kese ispod kase i cepne i doda ti jednu (ranije si to sam radio). Da li ce to da "izadje" iz cena drugih proizvoda u marketu? Sumnjam...ali -
- Ono sto ja pozdravljam u ovoj naplati kesa (dakle >>drugacijoj<< naplati, ti si tu kesu placao i kad je njena cena bila sakrivena) je psiholoski efekat koji to ima na potrosaca. Nazalost ljudska (necu da idem na ono "srpska") psihologija je takva da nece uzeti tu kesu kad je njena cena direktno izrazena a hoce kad je prikrivena tj kada deluje 'besplatno' iako to nije. Mozes povuci paralelu sa tvojim argumentima o zdravstvu u Srbiji (sa kojima se btw takodje ne slazem :) ).
- Plasticna kesa je svakako stetna za zivotnu sredinu bilo da je odlozis ovako, onako, odnese je vetar, baci je Mika, odlozi u kontejner za reciklazu Laza (iako se plasticna kesa NE moze reciklirati) itd. To sto tebi vise smeta vizuelno zagadjenje kese koja se viori u krosnji drveta, ne znaci da je ta kesa 'stetnija' za z.s. Sta vise, eto bas na primeru maksijevih biorazgradivih kesa, bolje je da se viori na drvetu nego da zavrsi na deponiji i tu bude zatrpana.
- Mislim da cemo se sloziti da novac iz naplata kesa treba da ide u fond za zastitu zivotne sredine. Btw, tebi ce i dalje maksi ili bilo koji drugi maloprodavac naplatiti transport i sve druge radnje vezane za te kese...bilo prikriveno, bilo eksplicitno. Ono gde mozda necemo sloziti je da zapravo sve kese od plastike koja se ne moze reciklirati treba zabraniti, sto sve vise drzava praktikuje. Za vas koje mrzi da nosite ceger (ja ga uvek imam sa sobom) ili vam se ne uklapa uz outfit, lajfstajl ili sta god :) - uvek ostaju kese od plastike koja se moze reciklirati, papira, platna ili nekog treceg ekoloski prihvatljivijeg materijala. Ali da ti to platis u eksplicitno izrazenoj ceni jer necu ja da delim prikrivene troskove sa tobom iako uredno nosim svoj ceger (opa, eto libertarijanskog argumenta i od mene).

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Moraću jednom da proverim sa prijateljem koji je tehnolog sve te tvrdnje da se plastične kese ne mogu reciklirati. No dobro, za sad neka ostane teza da ne mogu.

Elem...
Suština je u tome da, da je Maksiju, Amanu i svim tim... samarićanima... zaista stalo do naše životne sredine, oni bi sve zarade od naplate kesa davali Ministarstvu zarad ekoloških akcija. Ili bi pak sami organizovali akcije za poboljšanje ekologije i ekološke svesti.
A činjenica da su oni, povrh nekoliko serija poskupljenja u zadnje dve godine, uveli i naplate kesa, a da pritom ni dinar od toga nisu vratili društvu ni na koji način, govori da u stvari iza cele te (njihove) priče o kesama i ekologiji stoji čista pohlepa, a ne dobre namere.

Moj stav, iako drven, je utemeljen na razumu i kauzalitetu - svako treba da plaća i odgovara za svoja dela. Ako nekolicina ljudi uništava okolinu, onda ta nekolicina treba da odgovara. Ne celo društvo. Ako Delez kaže da je njemu do ekologije, onda neka povuče poteze kojim će direktno doprineti poboljšanju okoline. Ako se polazi od premise da je plastika opasnost po okolinu, nek se primenjuju iste mere i u svim drugim sferama, a ne samo za kese. Sve van toga je čisto licemerje, foliranje i naravno - pohlepa uvijena u lepe oblande.

Što se tiče pitanja troškova i plaćanja radnika - Nema potrebe da me Delez dodatno dere da bi platio radnike koji će da motaju i cepkaju kese. On ionako već svakog meseca od tebe i mene uzme po nekoliko miliona dinara samo od zaokruživanja cena (račun 464,67 a oni ti naplate 465,00) Tako da eto, neka iskoriste te pare da plate radnike za taj dodatni posao cepkanja kesa.

I da - neka ne očekuju više da se cimam da im nalazim sitne pare. Ako sam ranije i imao volju da spremam sitniš kad god se približim kasi, ta volja je nestala kad su nestale besplatne kese od 1 grama plastike. Eto, ako mogu oni meni da poručuju da se ''snađem'' za kesu, mogu i ja od njih da očekujem da se snađu za kusur. Molim lepo. Čist kauzalitet i reciprocitet.
 
Nisi odgovorio na onaj poslednji argument koji sam ti dao, a za koji znam da ti je najblizi/najlaksi za razumevanje :) (iako ga ja smatram jednim od najslabijih i svakako najsebicnijim)
Dakle - ja vec skoro 10 godina uvek nosim ceger sa sobom i ne zelim da delim prikrivene troskove kesa sa vama koji ih uzimate. Smatram da se svi troskovi vezani za kese moraju izraziti eksplicitno i naplatiti od vas koji ih koristite ;)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Na koji argument ti nisam odgovorio?



Inače ta priča sa nošenjem cegera u radnju čak i kad se ide po jogurt i hleb mi deluje kao ideja da kad god neko ode u restoran ili u pekaru treba sam da nosi svoju salvetu. To je bilo tako pre 100 godina. Al svet se promenio za ovih 100 godina. Salvete više nisu pamučne i platnene nego od recikliranog papira.

Kako onda to da nikome ne smeta ta praksa deljenja salveta u pekarama i restoranima a smeta vam deljenje plastičnih kesa?

Inače, svako ko zna išta o hemiji i reciklaži zna da elektronski otpad, a posebno LCD ekrani koji su preplavili planetu, predstavljaju mnogo veću opasnost po planetu i izazov za reciklažu nego PET i plastična ambalaža. Al avaj, zašto bismo pričali o ekranima i elektronskim gigantima oko kojih se vrte milijarde dolara kad možemo da pričamo o platičnim kesama i drndamo obične ljude pod izgovorom brige za ekologiju...
 
O bre, jel treba da ti crtam? :D
Na argument da treba da platis kesu jer je koristis a ne da njena cena bude prikrivena pa da troskove delimo i ti koji je koristis i ja koji je ne koristim.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
To može onda kad Maksi spusti cene svojih proizvoda za onaj iznos koliko ga košta izrada i poručivanje tih plastičnih kesa.
 
A kako znas da maksi to nije uradio?
(i ja verujem da nije...ali - kako znas? )
Dakle ja treba da nastavim da placam tvoje kese...
Mnogo price o razumu i kauzalitetu ali malo razuma i kauzaliteta ;)


Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Pa zato što ništa nije pojeftinilo, a uvedena je naplata kesa. Vrlo prosto.

A to što ti nosiš ceger je tvoj izbor. Niko tebe ne sprečava ni da nosiš svoju platnenu salvetu u džepu sakoa, ko naše babe i dede pre 100 godina. Ali ti to ne daje pravo da očekuješ od drugih da rade isto.
 
Neka drzava uzme ta 2 din po kesi i trosi na neke smisleme ekoloske projekte
 
Ja to ne ocekujem. Ali onda ocekujem da ti platis i tu kesu i ekolosku taksu za koju je samo pitanje vremena kada ce se uvesti (najavljena je za sledecu godinu).

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Kao što rekoh, ta logika dolazi u obzir onda kad svi trgovinski lanci koji uvedu naplate na kese, obore cene svojih proizvoda za onoliko koliko ih te kese koštaju.


P.S. Treba uvesti ekološku taksu na disanje.
 
Ekoloska taksa postoji za firme vec Mislim da treba samo od trgovaca uzeti za 2 din po kesi jer im je to cista ekstra zarada posto su kese vec uracunali kroz proizvode
 
Kamo sreće da je samo za firme. Ekološka taksa je uvedena i za fizička lica koja kupuju elektroniku. Danas iznosi 20% ako se ne varam. Znači ako si platio nešto 10.000, znaj da je od toga 20% PDV, a 20% ta ''taksa''. Znači realna cena mu je 6000 al dok se ugrade svi ode ti još 4000.

Kobajagi, zbog elektronskog otpada. Iako će sav taj elektronski otpad na kraju da završi kao brodski tovar prodat Burkini Faso.

Kažem ja, još samo da se uvede elokoška taksa na disanje.
 
Nisu samo kese problem koji treba rešavati. Za početak PET i alu limenke mogu lepo da se reše kaucijom ili automatima za vraćanje ambalaže po trgovinskim lancima. Eto motivacije da se razdvaja smeće, a i da se pokupi ono koja je bačeno pored puta. Naravno, svaki problem je bolje i ispravnije urediti sistemski, ali to je stara boljka...
 
у Босни откупљују лименке за 50 фенинга, види се на свакој лименци увозног пива за ова наша тржишта. треба то и код нас увести, па нека буде и 20 динара, довољно за почетак. а ПЕТ флаше бих укинуо, нека буду стаклене на кауцију као некада
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=557524#p557524:1ax39ouq je napisao(la):
JohnnyLee » 06 Авг 2018, 14:46[/url]":1ax39ouq]у Босни откупљују лименке за 50 фенинга, види се на свакој лименци увозног пива за ова наша тржишта. треба то и код нас увести, па нека буде и 20 динара, довољно за почетак. а ПЕТ флаше бих укинуо, нека буду стаклене на кауцију као некада
ПЕТ нема потребе укидати јер има многе сјајне особине, укључујући ту и еколошку погодност ако се на прави начин рециклира.
 
Baš tako.

Ma koliko plastika bila pošast po pitanju razgradnje, 400 godina je ništa u poređenju sa milion koliko treba staklu da se razgradi. PET ambalaža je optimalna za naš današnji svet i današnje potrebe, tu nema šta da se debatuje. Problem je u navikama i ponašanju određenog broja ljudi. Napominjem ovo ''određenog broja'', jer ako ćemo da izbacujemo svaku tehnologiju svaki put kad je neko loše koristi ili neodgovorno shvata, i da kažnjavamo sve koji je koriste, pa čak i one koji to rade na primeren način... pa onda možemo odma da otpišemo i izbacimo 80% stvari koje smo napravili i izmislili od pećinskog doba do danas.


I da kažem da je mnogo jadno, licemerno i pokvareno (od strane medija, vlasti, kompanija, pa i nekih aktivista) da se stvari koje su nam istinski promenile živote na bolje - automobili, plastika, bela tehnika... satanizuju na svakom koraku i da se ide do te mere da se otvoreno predlažu ukidanja takvih stvari... a da se apsolutno ignorišu neke druge tehnologije, navike, prakse, stvari i proizvodi koji daju isti, a često i veći učinak zagađenju a daleko manji doprinos čovečanstvu i kvalitetu života. To je ono što je posebno pokvareno i što mene revoltira kad god slušam te neke ''aktiviste''. Posebno u zadnje vreme, kad je svaki pajser dobio mogućnost da pravi nemalu količinu zagađenja a da pritom ništa korisno ne stvara, i opet se to toleriše a auspuh i plastične ambalaže se stavljaju na stub srama.
 
Izvini bender ali iako se uglavnom slazem sa tvojim stavovima mislim da je ovo sto pises ovde strasno licemerno. Pravdas jedno zlo drugim. To je tipicni primer kako se stvari ne rade i ne pomeraju sa mrtve tacke. Ako je tebi ispod casti ili si lenj da poneses platneni ceger (kesu, torbu za visestruku upotrebu) u radnju kada kupujes jogurt i leb i to pravdas time da su vece zlo korisceni televizori onda nemoj da pricas o zastiti zivotne sredine. Za koriscene televizore i elektroniku nema adekvatne zamene / tehnologije a za plasticne kese ima i to koliko hoces alternativa. Mislim da ovde vise prica tvoj gnev prema lopovima iz maksija i kompaniji nego razum. Rad na sirenju svesti o tome koliko su kese stetne po okolinu nema veze sa njihovim bahacenjem a isto tako ne iskljucuje tj. ne umanjuje stetnost koriscene elektronike. Ne moze covek selektivno da posmatra ovu temu. Ono sto tebi odgovara ne treba da se ukine/dira, ono sto te ne dotice je ok. To je cinizam.
 
Licemerje je i da se zbog nemara/neodgovornosti određenog broja ljudi kažnjavaju svi.
A znaš šta je još veće licemerje od toga? Uvoditi nove namete zarad većeg profita uz pravdanje kako je to zbog brige o prirodi a ne davati ni dinar od te zarade za unapređenje životne sredine i/ili ekologije.
 
Vrh