Šta je novo?

Cene nekretnina

Ova ponuda od EKS 4,5% u ProCredit za eure je super. To je bilo u leto pa su vratili i sada za sve iznose!
A plus je što isplaćuju kamatu svaki mesec!! Praktično kao da rentirate stan!
Po mom mišljenju ovo je mnogo malo para poredeći sa kamatom koja se dobija na štednju u dinarima. Neko moje razmišljanje je da ne treba da se ide na preko 12m na dinare zbog kursnog rizika ali da je mnogo isplativija opcija.
 
Po mom mišljenju ovo je mnogo malo para poredeći sa kamatom koja se dobija na štednju u dinarima. Neko moje razmišljanje je da ne treba da se ide na preko 12m na dinare zbog kursnog rizika ali da je mnogo isplativija opcija.
Ne samo to, već je veoma bitno kakve su mogućnosti za razoročenje. Ako danas oročim na 12 meseci i otvori mi se opcija da uzmem stan pre isteka tog roka, ne bih želeo da izgubim akumuiranu kamatu.
 
Po mom mišljenju ovo je mnogo malo para poredeći sa kamatom koja se dobija na štednju u dinarima. Neko moje razmišljanje je da ne treba da se ide na preko 12m na dinare zbog kursnog rizika ali da je mnogo isplativija opcija.
Tačno da je dinarska štednja bolja. Ali naveo sam kao primer ko ne želi da rizikuje zbog kursa... Onda ima opciju i u eurima. Dinarska štednja je i bez poreza.
 
Ne samo to, već je veoma bitno kakve su mogućnosti za razoročenje. Ako danas oročim na 12 meseci i otvori mi se opcija da uzmem stan pre isteka tog roka, ne bih želeo da izgubim akumuiranu kamatu.
Razročiti možeš UVEK ali gubiš SVU kamatu akumuliranu do tada. Znaci ako oročiš na 12 meseci i razročiš u 11 mesecu i 25 dan - gubiš SVU kamatu.
 
Ne samo to, već je veoma bitno kakve su mogućnosti za razoročenje. Ako danas oročim na 12 meseci i otvori mi se opcija da uzmem stan pre isteka tog roka, ne bih želeo da izgubim akumuiranu kamatu.
Može i to da se sredi. Ubaci se klauzula u ugovor da će banka da ti isplati sve sto si do tada zaradio kroz kamatu. Samo sto je u tom slučaju ta kamata po kojoj se isplaćuje nesto niza u odnosu na onu ugovorenu ukoliko se izgura pun period orocenja
 
Može i to da se sredi. Ubaci se klauzula u ugovor da će banka da ti isplati sve sto si do tada zaradio kroz kamatu. Samo sto je u tom slučaju ta kamata po kojoj se isplaćuje nesto niza u odnosu na onu ugovorenu ukoliko se izgura pun period orocenja
Sto bi tu banka davala vecu kamatu u odnosu na stednju po vidjenju?
 
Da li je to zakonska obaveza banke ili ima pravnog osnova da ne dozvoli razrocenje?
Pa upravo sam ti rekao da dozvoljavaju razrocenje! Znaci glavnicu dobijas uvek. E sad ako želiš štednju po viđenju (da možeš svaki dan podići keš) onda imaš neku sitnu simboličnu kamatu oko 1%. Ako uzmeš oročenu štednju onda moraš poštovati uslove koji su povezani s tim. Znači ti potpisuješ poseban ugovor na 6 ili 12 meseci da te pare nećeš potraživati i samim tim banka može da s njima raspolaže. Zato i daju veću kamatu. Ako ti zatreba naravno da možeš do glavnice ali gubiš kamatu...
Pretpostavljam da bi većina razročila da naiđe stan koji je jeftiji od 3,83% koliko dobijaju na štednji pa ti se onda isplati da završiš posao.
 
Sto bi tu banka davala vecu kamatu u odnosu na stednju po vidjenju?
Zato to i ne daju svakom klijentu. Do klijenta je i iznosa koji se oročava. Banka ne zaključuje s tobom ugovor s ciljem da ćeš ti to da razoročiš, ali ukoliko si bitan klijent i ukoliko je iznos dovoljno veliki da za njih to ima smisla, mogu da ti ubace takvu klauzuli. Primera radi, orocio si po 5% na 12m, a u slučaju prevremenog razorocenja biće ti isplaćeno po 4%.
 
To u PC je bolja kamata nego u matičnoj Nemačkoj, ne znam da li se i kad plaća porez. Interesantno da je tamo osiguranje depozita do 5M eura
Normalno, zato ako se desi neki problem i moraju odjednom da pakuju kofere, isplati im se da ostave i tih 50K eura, pa i više. Nema više poverenja u bilo koju instituciju iz EU od kad su zaplenili ruske pare sa svih računa! Danas je rizik držati i 100K eura na banci a ne više od toga

Šta kaže @vradovic kako bi se ovo sa američkim finansijama moglo završiti i kako će uticati na našu dijasporu i ulaganje u maticu...
 
San Francisko je grad koji tuzno propada...skoro sam bio, i u sred bela dana ljudi pljackaju automobile (bez preterivanja), strasno koliko je losa politika unistila mozda najutenticniji grad u USA. Ozbiljan problem u americi ce tek biti i kad dodje vreme za nove ugovore za komercijalni prostor, brojne kompanije su shvatile da im ne treba toliko kvadrata i to je sad veliko pitanje koliko ce to trziste pasti. Opet, amerika je specificno trziste zbog kreditno opterecenja vlasnika nekretnina i nije bas uporedivo sa nama.

Sa druge strane mogu stvarno reci da i pored incidenata s vremena na vreme u poredjenju sa drugim zapadnim multimilionskim gradovima Beograd je prilicno bezbedan.
 
Vidim dosta dilema u vezi ulaganja u banke ili investicione fondove i razlike u riziku. Mozda mogu da pomognem u razresenju te dileme.

Struktura imovine dinarakih fondova je takva da ulazu vecinu svojih sredstava u duznicke HoV Republike Srbije(40-60%). Ostatak drze oroceno kod banaka. Par procenata je sve ostalo.
Njihove stope prinosa su niske kada se vodi politika jeftinog novca (u principu ceo period nakon SEKE) i kad se pocetak perioda zatezanja monetarne politike, odnosno kada zbog rasta kamatnih stopa vrednost obveznica pada (proteklih vise od godinu dana). Sada ce se njihov prinos stabilizovati na visem nivou i takav ce ostati i prvi period obaranja kamatnih stopa od strane centralnih banaka (jer tada vrednost obveznica raste).

Struktura imovine banaka je takva da oko polovine cine krediti privredi i stanovnistvu, oko 10-15% su drzavne HoV, oko cetvrtine sredstva kod NBS. Ostatak od 15ak odsto se odnosi na sve ostalo.

Da bi sredstva u investicionom fondu propala ocigledno da mora da difoltira drzava. U tom slucaju niti jedna banka ne bi opstala, jer bi taj gubitak pojeo ceo kapital banaka. Posledicno ni osigurani depoziti ne bi bili isplaceni jer je drzava bankrot, te bi sa tim osiguranjem AOD mogli par decenija da obrisete.. (jer njena sredstva su vecinom na racunima banaka i u forni drzavnih HoV).

Zakljucak- sto se sigurnoati tice isto vam je. Sigurnost oba plasmana zavisi pre svega od urednog servisiranja obaveza od strane drzave.
 
Screenshot_20231113_230651_Instagram.jpg
 
San Francisko je grad koji tuzno propada...skoro sam bio, i u sred bela dana ljudi pljackaju automobile (bez preterivanja), strasno koliko je losa politika unistila mozda najutenticniji grad u USA. Ozbiljan problem u americi ce tek biti i kad dodje vreme za nove ugovore za komercijalni prostor, brojne kompanije su shvatile da im ne treba toliko kvadrata i to je sad veliko pitanje koliko ce to trziste pasti. Opet, amerika je specificno trziste zbog kreditno opterecenja vlasnika nekretnina i nije bas uporedivo sa nama.

Sa druge strane mogu stvarno reci da i pored incidenata s vremena na vreme u poredjenju sa drugim zapadnim multimilionskim gradovima Beograd je prilicno bezbedan.
Ako je propao za tri godine, za toliko može i da se podigne.

A video sam da su izmestili beskućnike zbog defilea brata Sija juče. Možda ih neće ni vraćati.
 
Ali je lako iterpretirati zvanicne podatke po potrebi. Kao na primer neki sto kazu da je Srbija ekonomski tigar, da su plate X puta vece nego tokom prethodne vlasti itd. Sve potpuno zvanicni podaci.
 
Vrh