Šta je novo?

Cene nekretnina

Cena nekretnine u Srbiji je nerealna tj. raznim faktorima napumpana do ludila.
Beograd je sada evropska perionica novca.
Drzava (UDBA) kontrolise izgradnju i cenu.
Profesori, nastavnici, medicinski radnici(koji rade posteno), vaspitaci , radnici u kulturi, i dr. nema sanse da kupe stan.
Policija, vojska politicari dobijaju stanove kao u komunizmu i socijalizmu, kako to?
2019 a jos nismo ni blizu ulaska u EU. Govorili su samo Milosevica da skinu ali izgleda da on nije sporan bio.
Gradi se etapno. Kontrolisano, tacno onoliko koliko mogu da prodaju. BW prodaje oko 250/280 stanova (polovinu su prodali posto je AV uselio prvu zgradu) . Godisnje tacno toliko i izgrade. Bilo je price da ce to biti projekat od znacaja, verovatno za njih. Od silnih milijardi uslo je 200miliona. Koliko nas je kostao BW(infrastruktura, raseljavanje, mogucnost prodaje zemljista,...)?
Nema jos nikakve racunice.
Zasto je bitan samo BW a mi gradjani posteno sto radimo za platu nemamo sansu da kupimo stan?
Zaigrali se a posle racune mi placamo. Dokle vise?
Sto do sada nijedan politicar nije odgovarao za otimacinu drzavne i drustvene NASE imovine?
Cena nekretnine je jos jedna od otimacina od gradjana. Belvil je kostao 1950€. Malo posle nije mogao da se proda ni za 1550€. Sad je 2450€. Jel ima logike?
A sada neki novi belvil kosta 3000€. Neko ce oprati pare ali neko ce svoje posteno zaradjene novce baciti kroz prozor. To je cena koja ni u EU (slovenija,...) nepije vodu.
Kupis sad za 3000 za godinu vredi 2500 € a za dve 2000€.
Kome se to isplati sem prevarenim marketingom i praznim pricama.
Da Srbiji nije starleta ne bi ni vikend turizma bilo. Sad je u silaznoj putanji biznis stan na dan. Jos kad im se zakace poreznici od tog posla nema nista.
Umesto da gradimo nove prostore sa kvalitetnom infrastrukturom inovativne i stedljiva naselja ekoloska savremena mesta za zivot mi Srbiju raseljavamo sve sto valja i vredi ode u EU.
Pa ko ce da placa toliku cenu kvadrata i rente. Nemamo ni more ni privredu niti industriju.
Ovaj balon kad pukne stradace naivan posten svet kao onaj sto je uzeo kredit u svajcarcima.
Investitori su osetili moguci slom pa su pozurili sa realizacijama zapocetih projekata ali novih nema.
U oglasima su oglaseni stanovi sa nenormalnim cenama. Pokusavaju da prikazu kako su cene otisle gore. Ko ce da plati u soliteru blok45 gde su gsp radnici dobijali za dz stanove sada 2000€ koliko je jedan vlasnik oglasio. Dunavski kej oglasavaju 2500€ po kvadratu a BW je 2500€ ...
Opet je na sceni prevara kao pri izgradnji Belvila.
Novinari su pisali razne budalastine da ce kvadrat u bg biti 5000€ i vise, da Beogradu fali 200000stanova... to je sve bilo spinovano kako bi Miskovic prodao Belvil po 1950 sa pdv. Prodavao ga je 10godina 2100 stanova. Ne vidim da sada kapacitet moze biti mnogo veci pogotovo sto su cenu duplirali.
Novine Politika posto je Miskovic prodao belvil ugasile su rubriku nekretnine. Do tada su svasta prisali i mastali. Tako i druga stampa. Nesto tipa "sprema se drzavni udar' ,... ali ima naivnih pa poveruju.
2014 godine cene su skliznule 40posto dole. A sada odose 50posto gore. To je ocigledno da se na cene prodajne deluje.
BW je projelat koji unistava stanogradnju stopira moguci razvoj gradjevinske industrije koja pokrece razvoj a kod nas sve se vrti oko BW. A ko od toga ima korist?
Moj savet ko ima za prodaju nekretninu nek proda jer sad koliko god da uzme uzece vise od realne cene a vi koji kupujte strpite se da kriza koja dolazi potera cene nadole najkasnije 2020godine.
Takodje dobro se raspitajte koliko nekretnina vredi je su oglasene cene ponegde pusta zelja a u veliki broj oglasa osmisljen nacin pumpanja cena.
Nekretnina se racuna cena izdavanja puta 12 meseci puta 20godina. Sve ispod te cene je povoljno a preko preplaceno stim sto nekada imate interes i da pretplatite ali ne vise od 25g rente.
Na zapadu racunaju da je do 15godinapita renta isplativa nekretnina.
Naravno postoje extremi kao sto je BW. Zgodno mesto za okupljanje starleta, pranje novca ali dal ce to imati vrednost za 10godina ili ce zavrsiti kao istocna kapija, genexova kula i druge solitercine. Zgrada od 260 ne sluti na dobro.
Moje misljenje je da ako bi se na placu gde je nekada bio IMT gradilo ukusno kvalitetno naselje spratnosti do 6ili7 spratova da bi cena oko 1700€ bila korektna sve preko toga skupo a ispod je povoljno. Ali oni ce i u tom projektu cediti sto vecu cenu po kvadratu da postignu. Naravno to ce placati oni koji mogu a plasim se da ce mnogi otici u duznicko ropstvo. To je cilj svake vlade jer se tako lakse vlada.
Cinjenica je da je € obezvredjen i da je to bio cilj sa stampanjem evra. Ali ako plate neodu gore nema rezona da cena nekretnine ide gore. Razni mocnici imaju razne ideje kako da uglavnom naprave stetu po standard gradjana.
Sta ce se dogadjati videcemo vrlo brzo a u najavi su veliki dogadjaji.

Iskreno, sem najprestižnijih lokacija, Kula, okolina Hrama, Knez Mihajlova... nemoguće je u Beogradu imati cenu stana od preko 6,000-7,000. Garaže u centru će lako preći 30,000, 40,000 teško.

Stan u Beogradu jednostavno ne može da košta više od stana u Beču (kao turističkom centru) ili Luksemburgu (kao finansijko i administrativnom centru). Tržište nekretnina u Parizu i Londonu je već polomljeno i čeka da pukne.

Možda glad investitora i špekulanata na kratko vreme da i gurne poneki objekat preko 7,000 ali to neće biti ništa sem konačno naduvavanje mehura. Stranim investitorima i real estate agencijama je Beograd po ceni ostalih svetskih prestonica potpuno nerelan i neprihvatljiv rizik. Zašto ulagati ovde kada ima gradova u stabilnijim zemljama, sa više razvijenim turizmom i usložnim sektorom, po sličnoj (toj budućoj hipotetičkoj) ceni?

Investitor koji kupuje nekretninu po 6,000-7,000 evra kvadrat očekuje da je proda za 10,000. To su već stvarno Londonske i Pariske cene. Teoretski nema šanse da ih vidimo ovde.

Edit. AirBnB će trajati samo dok se država konačno ne seti da oporezuje ljude i zahteva poštovanje zakona o turizmu i ugostiteljstvu. Koliko god naši bili spori, prevelike pare su u priči da ih ignorišu dugotrajno. A plaćanje poreza će smanjiti profit i povariti investiciju mnogima koji sada daju 2500+ za kvadrat da bi rentali stan na dan.
Malo sam cesljao temu i evo dva posta iz 2019. Doziveli smo i kvadrate od 5k pa i 7.5k (Kings Circle) kao i garaze od 40k+ (Viktorija, Marina Dorcol). Doduse moj licni stav je da sad sledi stagnacija premium lokacija novogradnje i 10-15% pad starogradnje na dobrim lokacijama i 20-20% na losim (Mirijevo npr) u narednih 12-18 meseci.
 
Gledao sam neki prilog koji je našao podatke o cenama u Britaniji, kao i zaradi u britaniji od pre tipa 70 godina i poredio dostupnost raznih proizvoda. Putovanja su značajno pojeftinila. Dok je nekad putovanje čak i do kontinentalne evrope iziskivalo znatnu štednju mesecima i godinama, sada ljudi za sedmičnu platu odlete do NYka, za polumesečnu do Tokija, Australije i sl... Hrana takodje znatno pojeftinila, posebno industrijska i egzotično (izdaleka dovezeno) i vansezonsko voće i povrće... Na zapadu često npr. bumeri prebacuju mlađim generacijama da ne mogu da kupe stan zbog toga što jedu avokado za doručak, ali nekad je taj avokado bio ozbiljan luksuz, sada više nije.
Za kućne uređaje nekad se isto ozbiljno moralo štediti, sada se frižider ili mašina za veš kupe platom koja se zaradi za par dana...

Ali nekretnine - one su znatno poskupele.

Evo, ja mesečno trošim 500injak evra na hranu (računajući restorane naravno). Kada bih jeo samo kod kuće i držao se najjeftinijih opcija (parizer), smanjio bih na možda 100 evra. Znači 400 evra uštede - godišnje nešto manje od 5000 evra - nedovoljno ni 2 kvadrata.

Znači - treba li ja da se sa svojom platom od par hiljada evra tako žrtvujem 10 godina u najboljim godinama moga života da bih na kraju tih 10 godina tom žrtvom uštedio manje od 20 kvadrata?
Slično je za putovanja.

Razumem ja da za ljude koji bedno zarađuju moje jedenje bifteka u restoranu ili jednogodišnje interkontinentalno putovanje gde potrošim 3000 evra deluje kao teški luksuz, i jeste luksuz koji mogu da priuštim, ali to ne znači da je opravdano štediti na tome da bih kad tad kupio marginalno veću nekretninu na marginalno boljoj lokaciji. Nekretnine su neopravano skupe za sve, i ako ja imam para da ih kupim, ne mogu možda kupiti onoliko koliko bih želio na lokaciji koju bih želio (stoga sam umesto Novog Dorćola gde sam bio zainteresovan kad su cene bile 3000 kupio na Karaburmi), a siromašniji slojevi su totalno sje*******ani jer ili ne mogu ništa kupiti ili na mogu garsonjericu na nekoj totalnoj periferiji bez infrastrukture (bataje, altine i sl)
1. Putovanja su značajno poskupela......duplo nakon korone. Na primer, na bookingu je do 2022. smeštaj dnevno , za 2-4 ljudi bio 45e. Sada je bilo koja jedinica 100 i više. All inclusive u Egiptu smo za 15 dana platili 745e u aprilu 2021., sada je 1400e.

2. Restorani su poskupeli: prosečna jela su bila do 1100rsd, sada su 1700rsd. Biftek je s 1800-2000 otišao na 3000. Bez razbacivanja i naručivanje nekog jela donjeg cenovnog ranga je sada minimum 2000rsd, biftek ili neko konkretnije meso ćemo platiti 3500-4000 s pićem po osobi. Onaj koji nema za štednju za stan definitivno ne treba da jede biftek. Taj najskuplji meni može i treba neko ko je sve ostalo u životu obezbedio i ko ili nema kredite ili mu je iznos kreita 1/5 plate. Platu od 5k ovde ima ograničen broj ljudi.

2017.e sam sa svojom platom za par meseci skupila 6500e za renoviranje jedne sobe u stanu ( hoblovanje parketa, izvođenje novih strujnih štekera), gletovanje i krečenje zidova satenskom, perivom bojom, nameštaj pravljen po meri od tada maltene najskupljeg materijala - akrila, svarovski ručicama za stolariju, krevet po meri itd...........Od svake plate sam mrtva ladna ostavljala po 1000-1500 eura za štednju. Sada to više nema šanse, sve je poskupelo ravno duplo.

Ko nije privatnik ili se s fakultetom uvalio u neku prosečnu firmu, ima platu 1300-1500e i svakako s oseća lagodnije, spreman je na žrtvovanje od 10-20 godina kako bi se kupila nekretnina, ali verujem samo ako je u zajednici u kojoj partner zarađuje dovoljno da se pokriju neki drugi životni troškovi.
Mislim ne znam, opet mislim kako je ovde kod nas pristojna zarada vrlo skorašnja stvar i da o bogatstvu možemo pričati samo ako se radi o makar drugoj, ako ne i trećoj generaciji koja uspeva da zadrži životni stil na višem nivou. Svi ostali su skorojevići.

Mojoj porodici se kontinuirano uzimala imovina još od vremena Miloša Obrenovića, da ne pominjem pedesete godine prošlog veka. Kod nas postoji ta duboka trauma u vezi posedovanja imovine, jer sve može da ispari.
 
Malo sam cesljao temu i evo dva posta iz 2019. Doziveli smo i kvadrate od 5k pa i 7.5k (Kings Circle) kao i garaze od 40k+ (Viktorija, Marina Dorcol). Doduse moj licni stav je da sad sledi stagnacija premium lokacija novogradnje i 10-15% pad starogradnje na dobrim lokacijama i 20-20% na losim (Mirijevo npr) u narednih 12-18 meseci.
Starogradnja na dobrim lokacijama na kojima nema novogradnje nema sanse da pojeftini, pre ce pojeftiniti novogradnja ako dodje do hiperprodukcije. Starogradnja i novogradnja na obodima grada (Ovce, Borce, Altine, Rakovice i sl.) ce po mom misljenju pojeftiniti ali ne bih se frljao sa procentima.
Evo ti primer, stan kakav sam ja hteo da kuim investiciono se konacno pojavio u slobodnoj prodaji (starogradnja 50 godina star, samo nasminkan ne i renoviran kako pise u oglasu) ali je cena za mene neprihvatljiva.
Realno ovde ROI probija 30 godina, dakle ne.
Ali cena stanova na Lionu, na Bulevaru gde ne postoje novogradnje i dalje raste. Ova cifra nikad nije bila oglasena za ovu lokaciju. Praticu oglas pa cu videti da li je APP, poslednji ovakav stan je prodat za 120k ali u top stanju i to pre nekoliko meseci ali nije bio oglasen.
 
I sada ako kažem da je tatinom čukundedi konfiskovan čitav potez od kazina London do hotela Moskva, da je on zaklan zajedno sa još 38 članova familije okupljenih na svadbi, po naredbi Miloša Obrenovića (u to vreme politički aktivan i lajao protiv Miloša), pa zatim tatinom ocu oduzeta silna imovina (višak preko 10ha) i zgrade u "Knez Mihajlovoj" jedne prigradske varošice, jasno je kakav odnos prema imovini imamo, kao i šta mislimo o ovom soju koji se bezdušno bavi biznisima kojekakvim.

O soju koji je prvi kupovao BW takođe divno mišljenje, jer ispada da su nam narodnjaci, starlete, youtuberi i tiktokeri srž i suština društva, pa onda perači para i taj kriminogeni soj danas u vrhu države. Mogu samo da zamislim kojem broju je neka uticajna faca prijateljski sugerisala da kupe stan u BW
Pominjem starlete, jer je neko lepo gore napisao da je Beograd postao turistička destinacija zahvaljujući starletama koje predstavljaju atrakciju, te nam silni turci dolaze u potrazi za dobrim provodom. Dakle turizam nam se zasniva na prostituciji i seksualnim radnicima.
Po ovome Beograd ne da je na dnu, već i ispod. Ne možemo se hvaliti jeftinim atrakcijama, oslobođenih svih uređenosti, morala, etike.......Srbija je većinski jedna ogromna Zadruga, Farma, Elita, Parovi........
 
Starogradnja na dobrim lokacijama na kojima nema novogradnje nema sanse da pojeftini, pre ce pojeftiniti novogradnja ako dodje do hiperprodukcije. Starogradnja i novogradnja na obodima grada (Ovce, Borce, Altine, Rakovice i sl.) ce po mom misljenju pojeftiniti ali ne bih se frljao sa procentima.
Evo ti primer, stan kakav sam ja hteo da kuim investiciono se konacno pojavio u slobodnoj prodaji (starogradnja 50 godina star, samo nasminkan ne i renoviran kako pise u oglasu) ali je cena za mene neprihvatljiva.
Realno ovde ROI probija 30 godina, dakle ne.
Ali cena stanova na Lionu, na Bulevaru gde ne postoje novogradnje i dalje raste. Ova cifra nikad nije bila oglasena za ovu lokaciju. Praticu oglas pa cu videti da li je APP, poslednji ovakav stan je prodat za 120k ali u top stanju i to pre nekoliko meseci ali nije bio oglasen.
Kako misliš ne postoje novogradnje na Lionu- Gvozdićeva, Miloša Žečevića, Radoja Domanovića, Milana Rakića imaju novogradnje. Takođe, ima ih I na Bulevaru na potezu od Bregalničke do Ðerma. Gornji Dorćol je kraj gde je jako malo novogradnji u poređenju sa starogradnjom I verujem da će tu cene I dalje rasti.
 
Kako misliš ne postoje novogradnje na Lionu- Gvozdićeva, Miloša Žečevića, Radoja Domanovića, Milana Rakića imaju novogradnje. Takođe, ima ih I na Bulevaru na potezu od Bregalničke do Ðerma. Gornji Dorćol je kraj gde je jako malo novogradnji u poređenju sa starogradnjom I verujem da će tu cene I dalje rasti.
Mislio sam na Bulevar kralja Aleksandra od Bregalnicke do Cvetka. Ima samo jedna, ona bela "cecesija" ali ona je davno useljena. Ne moze ih ni biti jer su sve zgrade iz 70-tih, nece se rusiti.
U bocnim ulicama vrlo malo, mislim da trenutno nema nijedno aktivno gradiliste. Milana Rakica da ali na potezu iznad MUP-a ka Olimpu, to je drugi cenovni opseg.

Takodje, Bulevar oko Djerma ima - Landmark i BSIG-ova malecka zgrada ali opet to su cene od 4.5k i moras da ih molis da kupis. Ja sam za tu malecku zgradu BSIG-u slao upite i cak i zvao - dali su mi cenu telefonom i nista mi nisu poslali (osnove itd.) iako sam trazio. Sigurno ih necu moliti, ali otrpilike se tako ponasaju.
 
Juče je bio prodajni dan u Lastavicama i otvoren je ogledni stan. S obzirom da oni na sajtu beleže sve što je prodato, moguće je videti dinamiku prodaje i tokom izgradnje.

Broj slobodnih stanova je pao sa 84 na 78 - dakle juče su prodali 6 stanova. Nije loše za dan posla :)
 
Ovaj stan na Lionu sto se prodaje za 140k, u prvi mah pomislim da je to stan pokojnog komsije koji je bio jedan od direktora Minela, ili generalni, zaboravih vec. Realno precenjeno je za 25k.
Sve zavisi dal stan gleda na ulicu ilI na dvoriste.
Ako je u pitanju ulaz br. 249, moze biti dobra kupovina.
 
Ali cena stanova na Lionu, na Bulevaru gde ne postoje novogradnje i dalje raste. Ova cifra nikad nije bila oglasena za ovu lokaciju. Praticu oglas pa cu videti da li je APP, poslednji ovakav stan je prodat za 120k ali u top stanju i to pre nekoliko meseci ali nije bio oglasen.
Bio je oglasen par meseci, prodat je za kratko vreme.
 
Ce
Mislio sam na Bulevar kralja Aleksandra od Bregalnicke do Cvetka. Ima samo jedna, ona bela "cecesija" ali ona je davno useljena. Ne moze ih ni biti jer su sve zgrade iz 70-tih, nece se rusiti.
U bocnim ulicama vrlo malo, mislim da trenutno nema nijedno aktivno gradiliste. Milana Rakica da ali na potezu iznad MUP-a ka Olimpu, to je drugi cenovni opseg.

Takodje, Bulevar oko Djerma ima - Landmark i BSIG-ova malecka zgrada ali opet to su cene od 4.5k i moras da ih molis da kupis. Ja sam za tu malecku zgradu BSIG-u slao upite i cak i zvao - dali su mi cenu telefonom i nista mi nisu poslali (osnove itd.) iako sam trazio. Sigurno ih necu moliti, ali otrpilike se tako ponasaju.
Cecesije su zakon. Najbolje su u Kajmakčalanskoj, Krunskoj i u Stjepana Ljubiše. Tu se neko potrudio da zamisli, isprojektuje i izvede, a ne samo da napravi ogromnu kocku.
 
Zasto za zgrade "Parizanke" koristite naziv "Cecesija"? Koliko vidim, taj izraz je izmislio neko sa ovog foruma i koristi se samo u internom recniku ovde na forumu, ili gresim? Ili je to neka fora da je neko umesto "secesija" (izraz koji postoji i koji se takodje odnosi i na zgrade) rekao "cecesija" (izraz koji ne postoji)?
 
Ovaj stan na Lionu sto se prodaje za 140k, u prvi mah pomislim da je to stan pokojnog komsije koji je bio jedan od direktora Minela, ili generalni, zaboravih vec. Realno precenjeno je za 25k.
Sve zavisi dal stan gleda na ulicu ilI na dvoriste.
Ako je u pitanju ulaz br. 249, moze biti dobra kupovina.
Čisto informativno.....zasto ovo kosta ovoliko?
Posle se cudimo sto Beograd na vodi razvalio sa prodajom....
 
Zasto za zgrade "Parizanke" koristite naziv "Cecesija"? Koliko vidim, taj izraz je izmislio neko sa ovog foruma i koristi se samo u internom recniku ovde na forumu, ili gresim? Ili je to neka fora da je neko umesto "secesija" (izraz koji postoji i koji se takodje odnosi i na zgrade) rekao "cecesija" (izraz koji ne postoji)?

Cecesija izraz je krenuo od Cecine kuce, a generalno se odnosi na post-tranzicioni arhitektonski kiceraj, pa i te Parizanke.
 
Neostvarene arhitekte su smislile taj naziv jer ništa ne projektuju pa imaju vremena da vise po forumima.
 
Čisto informativno.....zasto ovo kosta ovoliko?
Posle se cudimo sto Beograd na vodi razvalio sa prodajom....
Realno je oko 110k plus 10k da se ulozi.
Iza crvenih zgrada je zvezdarsko Dedinje s sredjenim vilama i milionerima. Ja koji sam rodjen tu ne bih presao na Nbg ravnicu ili Dorcol, iako je blize centru.
Kvadrat je uvek bio skup. A nismo nikakvi bogatasi niti stan dobili od firme, vec je dignut pozamasan kredit koji se otplacivao. Takozvani stari vlasnici.
 
Nije to kičeraj. Kamo sreće da ima mnogo više takvih zgrada.
Arhitektonski puritanci kazu da jeste, jer su zgrade preglomazne za taj stil.


Meni licno su ok, al ja sam seljak covek :)
 
Arhitektonski puritanci kazu da jeste, jer su zgrade preglomazne za taj stil.


Meni licno su ok, al ja sam seljak covek :)

Ovaj članak navodi kao pozitivan primer zgradu kod Kalemegdana, a meni je ta zgrada lično bezveze...liči mi na kombinaciju neke svedene modernosti sa formom Gaudija...uživo mi izgleda još gore nego na renderima. Možda bi mi manje smetala da ne izbija oči toliko u odnosu na sve oko nje, uopšte se ne uklapa.
 
Ni ovo:
Što se predmetnog objekta tiče, meni je najupečatljiviji utisak gde je investitor svoj centralni komercijalni prostor koji se nalazi frontano uz Kursulinu ulicu, iznajmio kockarnici! Znači, ne čak ni kladionica, već kockarnica sa sve sa slot aparatima, minijaturnim ruletom i ostalom aparaturom. Međutim, kad kažem kockarnica ni to samo po sebi ne bilo strašno da je neka lux varijanta kao u Vegasu ili Monte Carlu. Jednom sam ušao u tu raspalu, zadimljenu prostoriju sa jeftinim tepisima tepisima i drečavim svetlima . Bukvalno horor, ovako zamišljam kockarnice u Leskovcu ili Vlasotincu, međutim to je realnost ljudi u sred Vračara koji plaćaju 6000 eur po kvadratu!
 
Vrh