Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 106 31,8%
  • Ne

    Glasovi: 200 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,1%

  • Ukupno glasača
    333
Jedno moje razmisljanje uz jedno novo cinjenicno stanje.

Jutros zestoko provrilo u Izraelu / Palestini.
Opsti raketni napad na Izrael. Govori se o hiljadama ispaljenih raketa. Istovremeno pesadijski upad vojske, i borbe u naseljima. Po prvim informacijama vec mnogo stradalih. Sa minareta dzamija u Jerusalimu pozivaju muslimane na opsti napad.
Izrael je proglasio ratno stanje i mobilizaciju.

Ja ovo vidim kao jos jednu neuralgicnu kariku koja se otvorila i to ne slucajno.
Neko ili nesto je uzurbano pogurao neuralgicne tacke na sukob, verovatno sa idejom konacnog razgranicenja.
Istocni front,
Nagorno Karabah,
Bliski istok,
Centralna Afrika,

Da li su desavanja na nasim prostorima deo istog paketa?

Rekao bih da ako ovaj bliskoistocni sukob preraste u ozbiljniji i dugotrajniji, a deluje da ima potencijala za tako nesto, Amerikanci dobijaju drugi vruci otvoreni front, pored Ukrajinskog.

Cak i da Arapi stanu, Izraelci moraju zestoko da odgovore, a to dalje otvara spiralu.
 
Poslednja izmena:
Uhvatise ih papucari spustenih gaca. Zgazice ih jese to se ne dovodi u pitanje, ali vec ovo je ogroman samar i skandal koliko su im vojnika pobili. Da nemaju americku blanko kartu za ubijanje, i da sada npr uleti neka mirovna misija kao kod nas, pa trt mrt primirije pregovori, arapi da se opet naoruzaju pa u krug vrlo brzo bi ostali bez pola drzave jevreji
 
Ne znam šta Palestinci mogu očekivati od ovog napada dugoročno. Izrael će ih sravniti sa zemljom ako budu hteli.
 
Svako ce biti zestokog odgovora Izraela i odmazde. Ali ce to neminovno proizvesti novi odgovor Palestina, morace da se bore. Nece ovo brzo stati. Otvoren je zacarani krug. Svaka akcija ce neminovno proizvoditi reakciju. Ako ih Izraelci dovoljno i surovo pritisnu (a to im ostaje jedini nacin za odgovor) palestinci ce se iz ocaja pretvoriti u zveri, npr. Otac kome deca gladuju, dete koje nema insulin.
Ovo je potpuno novi nacin borbe. Nece biti lako.

U Pojasu Gaze, na 365 km2 zivi skoro 2.5 miliona Arapa, steranih u ograde i kavez. Najgusce naseljena teritorija na zemlji. Oni su nakon prvog raketnog napada i infiltracije Hamasa i slicnih, porusili ograde i jurnuli u unutrasnjost Izraela. Kamionima, pikapovima, automobilima, motociklima, bagerima, trce sa zelenim zastavama i love po ulicama Izraela.
Ne zna se sta je sa Zapadnom obalom, oko 5 000 km2 i takodje oko 3 miliona Arapa.
Da se ne sete Sirija, Jordan, Egipat da naplate stare i nove dugove?

Sa jedne strane vodi ideologija, vera, beda, bes, ponizenje, zelja za osvetom, borba za zivotni prostor,..
Sa druge strane redovna vojska, urbanih likova kojima je zivot mio. Sa devojkama koje sluze redovni vojni rok 2 godine.... svesni su i oni da je rec o borbi za zivotni prostor, ali izmedju smrti i zivota bi verovatno pre razmisljali po principu ,,Ubi bene, ibi patria", nisam bas siguran koliki im je motiv da jurisaju.
Mrznja sa obe strane, ne moze da se poredi sa Balkanom 90tih ili Istocnim frontom.

Neverovatne scene i nove taktike.
- upad Palestinaca na teritoriju Izraela sa paraglajderima sa motorom,
- dronovi kod Palestinaca, vec unisteni tenkovi Merkave, razvlace mrtve izraelske vojnike po ulicama.
- upali u neke kasarne, preuzimaju oklopna vozila, oruzje i municiju.
- ,,dzihadomomilima" se voze kroz gradove love i pucaju na policiju, vojsku, hvataju ih u njihovim kucama,
- infiltrirani u izralsko civilno stanovnistvo, pa Izrael ne moze na njih artiljerijom, oklopom i sl. zbog velikih svojih civilnih zrtava,
- uzeli su veliki broj Izraelskih vojnika za zarobljenike kao garanciju i zivi stit,
- uhvatili jednog od glavnih Izraelskih generala kod kuce na spavanju, u gacama ga odveli u zarobljenistvo.

Posledice kod nas koje pretpostavljam:
- U SAD-u ce da grmi,
- Amerikanci i Englezi koji su stigli na Kosovo, i u BiH ovih dana, mogli bi da produze do bliskog istoka.
- organizacija evakuacije za Srbe kojih je tamo dosta,
- politicka prica koja se okrece sa Kosova, kupujemo vreme, ili mozda ipak ne?
- U Republici Srpskoj ce da usija, krece prica o ugrozenosti od Federacije,
- Kipar nam mozda jos ne posalje Mi-35
- Namenska industrija smislja kako da produzi dan na 30+ sati i uvede 4. smenu, svih dana u nedelji,...
 
Poslednja izmena:
Ovo mi izgleda kao Izraelski 9/11. Čudno mi je kako su im dozvolili da probiju granicu, kao da su namerno žrtvovali svoje ljude i sad mogu da im rade šta god hoće, imaju opravdanje.
 
И поново се враћамо на тему Србије: Обавезно служење војног рока и активна резерва је за нас неминовност! Мора бре свако мушко да зна да се брани, жене да имају обуку из прве помоћи и сл. Не дај Боже да на нас неко крене овако изненада (зна се на кога мислим), не смем ни да помислим!
 
Ovo mi izgleda kao Izraelski 9/11. Čudno mi je kako su im dozvolili da probiju granicu, kao da su namerno žrtvovali svoje ljude i sad mogu da im rade šta god hoće, imaju opravdanje.

To je, naravno, besmislica.

Stvari treba posmatrati i u kontekstu skoro postignutog sporazuma o normalizaciji odnosa Izraela i Saudijske Arabije koja je saveznik Palestinaca. U svetlu toga Izraelu i ne odgovra da se pokrene sukob, posebno ne ovakvih razmera.
 
Bez brige Željko Mitrović će da se pozabavi dronovima.

Mitrovic je u prici sa dronovima, finansijer, karika koja veze vlast i operativu, medijska maskota i na kraju bogatas kojem je dosadno i koji je postao suvlasnik svoje fabrike igracaka.
Naravno, vec se dokazao da zna i da namirise novac, na prvom mestu da nadje ljude koji znaju posao, a izgleda i da ih zadrzi.

PETRASINOVICI


441543_img-5137_iff.jpg


Na fotografiji nije jedan sin.

Uz javne nastupe Mitrovica je uz njega skoro uvek Milos Petrasinovic, valjda direktor proizvodnje, 1994. godiste, 29 godina. Ing. Vazduhoplovnog masinstva, Masinski fakultet u Beogradu, u narednim mesecima treba da doktorira, prosek na studijama i masteru 10.00

Direktor PR-DC je Tijana Petrasinovic, inzenjer masinstva, Miloseva sestra.

Sada ide jos zanimljiviji deo:
Otac Danilo, majka Olivera upoznali se na Masinskom fakultetu, katedra za vazduhoplovstvo. Oboje doktori nauka.

Imaju cetvoro dece, tri sina i cerku, svi masonski ing.

Danilo Petrasinovic, otac - profesor Masinskog fakulteta, vazduhoplovstvo, saradjivao sa vojskom i namenskom industrijom na razvoju.
Pokretac firme za razvoj bespilotnih letelica.

Olivera Petrasinovic, radila je u Vojnotehnickom institutu na razvoju vazduhoplovne tehnike.

Pored navedenog Milosa i Tijane su ti sinovi:

Nemanja Petrasinovic, mas. Ing, sin,
Nikola Petrasinovic, mas. Ing, sin

Zamislite dodatne veze, licne, kolegijalne i prijateljske kontakte sa aktivnim i penzionisanim inzenjerima koji su radili na razvoju domace vazduhoplovne i vojne industrije tokom prethodnih decenija. Koji su projektovali i izradjivali (ili to i dalje rade): avione, helikoptere, rakete, motore, bezicne tehnologije, digitalne tehnologije.... Sa prostora cele bivse Jugoslavije i sa onima koji su otisli u inostranstvo.
 
Poslednja izmena:
T
И поново се враћамо на тему Србије: Обавезно служење војног рока и активна резерва је за нас неминовност! Мора бре свако мушко да зна да се брани, жене да имају обуку из прве помоћи и сл. Не дај Боже да на нас неко крене овако изненада (зна се на кога мислим), не смем ни да помислим!
Ti slobodno pošalji sve muške u svojoj familiji da brane koga god i šta god.
U današnje vreme gde se ratovi prave iz nečijeg interesa, potrebno je da pri prvoj mogućnosti lepo odeš što dalje...
Kad meni neko kaže braniš državu. Pa šta je ona toliko uradila za mene i šta će uraditi posle kad izgubim nogu u ratu i neću moći da prehranim svoju porodicu jer neću raditi. Naravno, neće uraditi ništa da mi pomogne.
 
E jbga sad, kad drzava daje pasos da se ide busom u veneciju 3 noci onda moze, kad treba da se sluzi vojska i plati porez ne moze.
 
Niko im ne brani da idu na služenje vojnog roka i da to isto traže od svojih sinova. Ili da ratuju negde do mile volje, samo što dalje!

Ali ipak su to dobrovoljni davaoci tuđe krvi.
 
E jbga sad, kad drzava daje pasos da se ide busom u veneciju 3 noci onda moze, kad treba da se sluzi vojska i plati porez ne moze.
U 21. veku je sasvim normalno da ideš u drugo države. DA nemam tu opciju onda znači da smo ravni Rusiji ili Severnoj Koreji gde ne mogu nigde da idem. Porez svakako non stop plaćamo kroz sve. Šta mi konkretno država daje?
 
U 21. veku je sasvim normalno da ideš u drugo države. DA nemam tu opciju onda znači da smo ravni Rusiji ili Severnoj Koreji gde ne mogu nigde da idem. Porez svakako non stop plaćamo kroz sve. Šta mi konkretno država daje?
Kako to Rusi ne mogu nigde? Ovde u NS je svaka druga osoba na ulici iz Rusije.
 
Niko im ne brani da idu na služenje vojnog roka i da to isto traže od svojih sinova. Ili da ratuju negde do mile volje, samo što dalje!

Ali ipak su to dobrovoljni davaoci tuđe krvi.

T

Ti slobodno pošalji sve muške u svojoj familiji da brane koga god i šta god.
U današnje vreme gde se ratovi prave iz nečijeg interesa, potrebno je da pri prvoj mogućnosti lepo odeš što dalje...
Kad meni neko kaže braniš državu. Pa šta je ona toliko uradila za mene i šta će uraditi posle kad izgubim nogu u ratu i neću moći da prehranim svoju porodicu jer neću raditi. Naravno, neće uraditi ništa da mi pomogne.




Замишљам сад у Тел Авиву за време мобилизације резервиста како два оваква кукавца шире дефетизам.
 
Bože sačuvaj stavova. Dedovi nam se u grobovima okreću. Po ovome ispadosmo diletanti svi mi koji smo branili na bilo koji način i ovo malo Srpske zemlje. Nismo mi ni zaslužili bolje. Tako nam i treba. Bolje sina poslati u Zadrugu nego u vojsku kokanda.
 
Nekada smo imali državu, imao si za šta da se boriš a danas..
 
Mnogi zadrti ljudi misle da odbijanje da se služi državnom aparatu automatski znači i odbijanje da se služi svom narodu i isti brani u slučaju totalnog rata. U ratu, pogotovu totalnom, odbrambenom ratu, se sve menja. U takvim okolnostima i izazovima, ljudi iznenađuju jedni druge, a i sebe. Što kažu, rat otkriva mnogo o čoveku. Ja sam već na drugim temama pisao da drugu zemlju nemam, a i da imam, ne želim da idem odavde (za sada) i mislim da bih vrlo verovatno ostao ovde šta god da se desi, jer je ipak ovo moj dom u kome sam ceo život, iako sam obišao dosta od sveta za svoje godine a pritom bih imao i gde da odem, ali ne želim. Ali jedno je služenje zemlji i narodu, a drugo je služenje državnom i partijskom aparatu i njenim interesima. I jedno je odbrambeni rat, a drugo je izmotavanje i političMarsko prepucavanje preko tuđih grbača i leševa oko nečega što je gotova priča.

Drugo, stepen nečijeg doprinosa svojoj zemlji i društvu se ne meri samo kroz broj ispucanih metaka i sati provedenih u rovu. Puna je zemlja raznih koji su proveli dosta na ratištima, a neki čak i žrtvovali deo sebe, a onda bi se po povratku u otadžbinu pretvorili u najgore kriminalce i uništitelje Srpskog naroda i zemlje, time poništivši sve ono dobro što su kao uradili za Srbiju na ratištu. A mnogi su bili kriminalci i pre odlaska u rat, i tokom samog ratovanja, i neki su činili zversta i nečoveštva čak i prema pripadnicima svog naroda.

Naravno, jedan deo ljudi ovo nikada neće prihvatiti i razumeti, jer im egoi nikada ne bi dozvolili. Sve i da im se pokaže snimak na kome neki Srbin tokom rata čini zlo drugim Srbima, ili kako taj Srbin po povratku u Srbiju čini neku štetu svojoj zemlji i zlo nekom svom sugrađaninu (a imamo pun kufer i snimaka i članaka na tu temu iz 90ih), oni bi i za to našli izgovore ili bi negirali. Jer su i sami duboko u sebi svesni da ako bi promenili, korigovali samo jedan element u svojim stavovima i ubeđenjima, uskoro bi im se promenili još mnogi drugi i na kraju bi se cela ili bar pola slike koju su izgradili - srušila kao kula od karata. To sam viđao XY puta i online i na forumu, a recimo zadnji put sam video pre svega par nedelja kada bi jedan mlađi kolega sasvim neutralno pitao starijeg oko nekih teorija u koje veruje, i čim se ne bi imao odgovor na neko pitanje odmah bi usledila ljutnja i optužbe da se radi o provokaciji. Ima to veze i sa ovdašnjim mentalitetom i učenjima, da sve u životu mora da bude dobro i zlo i crno i belo. Pun je Balkan toga. A kako ne može niko za sebe da kaže da je loš, onda automatski mora da znači da onaj ko se ne slaže mora da bude taj koji je loš. Jer kažem, uvek mora sve da se podeli duž te ose, dobro i zlo, i svetlost i tama. Ništa između ne može da postoji jer bi to zahtevalo neki mentalni i intelektualni napor i širinu pogleda.
 
Poslednja izmena:
Vrh